STP Timișoara Forum: ✈ Aeroportul Traian Vuia [TSR] - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (91 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

✈ Aeroportul Traian Vuia [TSR]

#1641 Useril este offline   Muscus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 23 ianuarie 19

Postat 04 februarie 2024 - 22:58

Un articol aparut despre wizz spune ca, citez:
"Compania maghiară a mai anunţat că nu vor mai fi disponibile curse din și spre România în sezonul de iarnă 2024/5, care debutează la finalul lunii octombrie 2024."
sursa:
https://www.ziuadeve...luate-din-vara/

Nu inteleg ce a vrut sa spuna autorul dar reiese ca Wizz de la iarna dispare cu totul.
2

#1642 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 447
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 februarie 2024 - 09:43

Autorul nu știe nici măcar sa copieze corect din articolul original.
Unele rute operate în aceasta vară s-ar putea sa nu mai fie operate din sezonul de iarna.

https://boardingpass...ra-anului-2024/

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 05 februarie 2024 - 09:45

3

#1643 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 331
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 06 februarie 2024 - 11:47

Vezi postareaMHN, la 25 ianuarie 2024 - 09:37, a spus:

Nu s-a spus nimic concret despre vreun operator sau destinație nouă, însă am flat că traseul viitorului drum de conexiune cu A1 va fi pe la vest de aeroport !!!


De ani de zile se tot vorbeste de un drum de conexiune A1 - Aeroport, iar declaratiile celor implicati, pana acum mai mult au reusit sa bulverseze. E prima data cand aud de varianta de legatura A1 - Aeroport pe la vest de aeroport. S-a modificat varianta de care vorbea Nica, cea care lega nodul de la Remetea de sensul giratoriu de pe centura pe la sud de aeroport? Sau sunt doua proiecte distincte?

Imagine atasata: Screenshot_20240206_113145_Maps.jpg
0

#1644 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1422
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 februarie 2024 - 11:55

la carioci pe hartie suntem primii....
avem si stadion si sala polivalenta si conexiuni cu autostrada si centura vest si si si...
3

#1645 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6017
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 februarie 2024 - 15:02

Vezi postareaCristiPC, la 06 februarie 2024 - 11:47, a spus:

De ani de zile se tot vorbeste de un drum de conexiune A1 - Aeroport, iar declaratiile celor implicati, pana acum mai mult au reusit sa bulverseze. E prima data cand aud de varianta de legatura A1 - Aeroport pe la vest de aeroport. S-a modificat varianta de care vorbea Nica, cea care lega nodul de la Remetea de sensul giratoriu de pe centura pe la sud de aeroport? Sau sunt doua proiecte distincte?

Nu am avut până acum acces la detalii despre traseu.
În acel interviu al lui Stamatovici am auzit și eu prima dată de varianta asta, pe la vest.
0

#1646 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2655
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 09 februarie 2024 - 15:55

Noul terminal pentru curse externe de la Aeroportul Timișoara va fi destinat spațiului Schengen. Când va fi dat în folosință

Citeaza

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat astăzi că terminalul de plecări pentru curse externe, aflat în ultima etapă de construcție, va fi destinat zborurilor în spațiul Schengen

„Noul terminal pentru curse externe se va da în folosință pe 31 martie, odată cu intrarea în Schengen, așa cum am spus că mi-aș dori. După cum știți, e vorba de călătoriile aeriene, iar acel terminal va fi terminal Schengen, în timp ce vechiul terminal, folosit acum pentru plecări externe, va fi non-Schengen”, a spus ministrul Transporturilor, aflat astăzi într-o vizită pe șantierul centurii Timișoara Sud. Vă reamintim că lucrările au început în noiembrie 2022, fiind vorba de unul dintre cele mai mari contracte semnate de Aeroportul Internațional Timișoara, în valoare 184,51 de milioane de lei.

0

#1647 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2655
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 17 februarie 2024 - 17:32

Vom merge cu trenul pana la Aeroportul Timisoara. 77 de milioane de euro costa calea ferata ce va fi construita, modernizarea unui tronson si amenajarea unei gari, contract pentru care ‘se bat’ 5 firme si asocieri

Citeaza

TIMISOARA. Sa ajungem la Aeroportul Timisoara cu trenul, un proiect mai vechi al fostului director Daniel Idolu, al Consiliului Judetean Timis si al Primariei Ghiroda, a reintrat in atentia Ministerului Transporturilor, care a intocmit documentatiile si a organizat licitatia pentru construirea unei cai ferate de 5 km si modernizarea pe intreaga lungime a legaturii intre statia Timisoara Est si Radna, precum si pentru amenajarea unei gari

La termenul limita pentru depunerea ofertelor s-au inscris 3 firme si doua asocieri.

-PORR Construct,
-FCC Construccion SA,
-Swietelsky Construct,
-Precon Transilvania SRL in asociere cu Homlok Romania Kft. și Drum Asfalt,
-BAWI Construction (fosta WIEBE Romania) in asociere cu Constructim SA.


Cele cinci oferte au intrat in evaluare tehnica la Sucursala Regionala de Cai Ferate Timisoara.

Contractul vizeaza modernizarea intregii lungimi de 5,2 km a liniei existente Timișoara Est – Radna, construirea unei linii de cale ferata duble și electrificate catre Aeroport pe o distanta de 5 km, și constructia unei noi gari in vecinatatea Aeroportului, in apropiere de capatul pistei de aterizare-decolare, in zona de presemnalizare luminoasa, echipata cu doua linii de garare.

Proiectul are o valoare estimata de 323.297.762,98 lei fara TVA, adica aproape 77 de milioane de euro cu TVA, și este finantat din fonduri europene nerambursabile.

Lucrarile sunt prevazute sa dureze doi ani si jumatate din momentul emiterii ordinului de incepere. 8 luni sunt prevazute pentru proiectare si 22 de luni pentru executie.

Modernizarea infrastructurii va permite creșterea vitezei maxime de circulatie pentru trenurile de marfa la 80 km/ora și pentru trenurile de calatori la 120 km/ora.

0

#1648 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6017
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 21 februarie 2024 - 13:18

Până atunci, anul acesta TSR se va bate cu Suceava, Bacău, poate și cu Craiova, ca să rămână pe locul 4 dpdv al valorilor traficului de pasageri.
Altfel, început de an în forță pentru IAS. Unde există curse multe, se vede imediat...
1

#1649 Useril este offline   OTD 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 17 noiembrie 22

Postat 22 februarie 2024 - 15:02

Sa nu exageram, TSR va fi mult peste Bacău,Craiova sau Suceava.

Inceputul Iașului este puternic, dar la final de an va înregistra comparativ cu anul 2023 o ușoară scădere(2-5%),in cel mai bun caz o stagnare.
2

#1650 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6017
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 februarie 2024 - 15:44

Hmmm, vedem.

Traficul aerian pe aeroporturile din România în luna ianuarie 2024 (comparativ cu Ianuarie 2023)

Imagine atasata: Trafic-PAX-luna-JAN-2023-AAR.png Imagine atasata: Trafic-PAX-luna-JAN-2024-AAR.png

S-ar putea ca TSR să fie salvat de lunile de vară, cele cu multe zboruri neregulate (charter).
2

#1651 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2655
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 25 februarie 2024 - 19:01

Cum arată noul terminal al Aeroportului Timișoara, care va fi inaugurat în ziua intrării României în Schengen aerian

Citeaza

Noul terminal de la Timișoara construit pe o suprafaţă de 12.000 metri pătrați va avea șase filtre de securitate, opt porți de îmbarcare, 18 ghişee check-in şi șase porţi de scanare automată a documentelor

Lucrările la noul Terminal de Plecări Extrene al Aeroportului Timișoara se află pe ultima sută de metri, a anunțat Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, într-o vizită, vineri, 9 februarie 2024, pe șantierul Centurii Timișoara-Sud. Terminalul trebuie să fie gata în scurt timp, pentru că trebuie să fie inaugurat în 31 martie, ziua în care România intră aerian în Schengen.

„Terminalul de Aeroport, în 31 martie 2024 (n.r. data intrării României în zona Schengen cu punctele de frontieră de pe aeroporturi) se va da în trafic, odată cu intrarea în Schengen, ceea ce am tot spus că mi-aș dori. Se intră, așa cum știți, aerian în Schengen, cu această ocazie va fi inaugurat și noul terminal. Acel terminal va fi Terminal Schengen. Vechiul terminal, pe care îl folosim acum, de Plecări, va fi non Schengen. Deci în 31 martie va fi dat în folosință terminalul nou de la aeroport”, a spus ministrul Sorin Grindeanu.

Cum arată lucrările la mijlocul lunii februarie

Noul terminal de plecări curse externe va schimba complet fața Aeroportului Internațional „Traian Vuia“ din Timișoara. Construit pe o suprafață de 12.000 de metri pătraţi, terminalul va avea șase filtre de securitate, opt porți de îmbarcare, 18 ghişee de check-in. Va avea, de asemenea, numeroase spații comerciale, restaurante și cafenele.

Din imaginile realizate pe șantierul noului terminal, marți, 13 februarie 2024, se poate vedea că se lucrează la finisajele din interior, dar și că mai este destul de mult de lucru.

În noiembrie 2022, Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, a dat simbolic startul lucrărilor la terminalul de plecări curse externe al Aeroportului Timișoara. Contructorul a primit un contract de 184 de milioane de lei. Finanţarea obiectivului este asigurată din trei surse: fonduri europene nerambursabile (POIM 2014-2021), bugetul de stat şi veniturile proprii ale aeroportului.

În octombrie 2023, Grindeanu anunța că stadiul lucrărilor era de 75%.

„Avantajul cel mai mare va fi confortul. Trecem la o clasă superioară de confort, care permite o așteptare mai plăcută, o experiență mai plăcută în timpul călătoriei”, a spus Daniel Stamatovici, directorul Aeroportului Timișoara.

2

#1652 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 29 februarie 2024 - 13:50

Am aterizat aseara la TSR si erau luminile aprise in terminalul de plecari externe, surpriza mare, luminile de aici sunt de tip rece, alb, in timp ce in terminalul de sosiri externe, tot nou, sunt de tip cald. Arata ca dracu', chiar atat de greu o fi fost sa le aleaga la fel?

Alta chestie pe care am sesizat-o si ma deranjeaza personal, nu exista o proportie corespunzatoare intre litere demunirii aeroportului si dimensiunile noului terminal sosiri + plecari externe, proportia este mult prea mica.

Ar mai fi multe de zis, dar....ma opresc aici.
4

#1653 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6017
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 29 februarie 2024 - 14:57

Mă gândesc că se pot schimba și becurile și literele. Doar să observe cine trebuie.
0

#1654 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 29 februarie 2024 - 15:44

Si cine suporturile costurile de 2 x din cauza unor incompetenti?
0

#1655 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6017
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 29 februarie 2024 - 15:48

Păi să le schimbe înainte de recepția lucrării, mă refer.
0

#1656 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 01 martie 2024 - 09:16

Daca nu s-au observat la nivel de proiect, aprobare fisa material, etc nu se va intampla nimic inainte de receptie, pentru ca nu exista neconformitate pe subiect. Deci daca cineva va considera cazul de a fi schimbat, trebuie sa suporte costul si nu se va intampla asa ceva. Dar la ce nivel este la TSR, sa ne bucuram ca avem lumina functionala ce sa zic si 10 zboruri/zi. In terminalul de sosiri existent, e tot mai rau, lumini care palpaie de saptamani bune, tot mai multe, tabela e asa cum o stim toti, gresia de la plecari interne din cotetul de dinainte de apron iti joaca sub picioare..apronul si pista e sub nivelul marii, la propriu, zici ca e fundul marii, asa cratere sunt, 0 lucrari de mententanta reparatii.
2

#1657 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2655
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 06 martie 2024 - 19:36

Ultimele pregătiri pe Aeroportul din Timișoara pentru aderarea la Schengen aerian

Citeaza

Aeroportul Internațional “Traian Vuia” din Timișoara face ultimele pregătiri pentru intrarea în Schengen cu granițele aeriene

Lucrarile la terminal sunt finalizate in proportie 99,9 la sută. Acesta va fi cel de-al doilea terminal inaugurat la Timisoara in ultimii trei ani.

Aeroportul Timișoara a accesat fonduri de 87,4 milioane de euro, din valoarea totală a proiectului de 88 de milioane de euro. Contribuția de la bugetul propriu se ridică la 600.000 de euro.

Director Aeroportului Internațional Timișoara, Daniel Stamatovici subilinează și importanța investițiilor în secuitatea operațiunilor aeriene.

“Din punctul nostru de vedere, la fel de importante sunt și celelalte obiective de investiții care măresc gradul de securitate și de siguranță al operațiunilor pe aeroport. Cele 296e de camere de supraveghere. Avem camere în întregul perimetru și cele de pe sud sunt și long range. Dacă există o tentativă de efracție, camerele de luat vederi se îndreaptă automat spre locul acela, se transmite informația la echipajele de intervenție, iar camerele long range de pe partea opusă se focalizează de asemenea pe locația respectivă. Asta nu neapărat că am fi ne vreo țintă pentru teroriști. Mai mai degrabă sunt animale. La un moment dat, am avut 16 mistreți pe pistă. Acum cu noua tehnologie este exclus”, spune Daniel Stamatovici.

Intrarea Romaniei în Spatiul Shenghen, aerian si maritim, se va produce în 31 martie. Terminalul de la Timișoara va fi inaugurat cu cateva zile mai devreme.

0

#1658 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1425
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 20 martie 2024 - 10:51

Am dat intampaltor peste filmuletul de mai jos facut ieri, prezentarea interiorului noului terminal. Ai nostri de la aeroport nu au facut o poza, un filmulet din santier pe toata durata lui, va dati seama cata lene zace in astia sa nu iasa din birou sa faca macar atata lucru? :Facepalm_emote_gif: In conditiile in care cei de la Iasi cred ca lunar daca nu mai des puneau update-uri din santier

Citeaza




https://www.youtube....@stefanboth4834

Si un interviu cu sefu' la aeroport, tot de ieri

http://www.facebook....68538073461175/

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 20 martie 2024 - 11:26

3

#1659 Useril este offline   Archi 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 12 februarie 17

Postat 20 martie 2024 - 11:47

Imi e greu sa-mi dau seama cum in cele 10 zile ramase o sa termine:
- Lipseste orice urma de magazin / duty free si nu cred ca 10 zile sunt suficiente pentru a le amenanja.
- Trotuarul si lucrarile exterioare din fata terminalului nu cred ca o sa fie gata la timp iarasi
- Ar fi cazul sa se apuce de pozitionat mobilierul, fiindca si asta dureaza cateva zile bune
- CUratenie generala la finalul santierului? Si asta dureaza cateva zile

Am impresia ca primele 2 luni de zile o sa fie cam semisantier terminalul, dar vedem imediat
2

#1660 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 447
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 martie 2024 - 13:20

Probabil vor reuși să le facă pe toate mai puțin amenajarea magazinelor care ține de fapt de concesionar. Am vazut ca au lansat ceva licitații pe site-ul aeroportului. Unele prin ianuarie si altele prin februarie dar nu a apărut nicunde vreun rezultat.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 20 martie 2024 - 13:21

0

Arata acest topic


  • (91 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi