STP Timișoara Forum: O noua conexiune la autostrada A1 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

O noua conexiune la autostrada A1

#61 Useril este offline   savagedanyro 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 13 decembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 august 2016 - 22:18

Cred ca acest mesaj ar trebui tehnoredactat, listat si AFISAT pe TOTI stalpii din Dumbravita !!!

Garantat vor intelege si cei contra de ce este nevoie de acest "bulevard" in Dumbravita !

felicitari @radutm
0

#62 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 31 august 2016 - 22:28

Probabil o sa se circule mai relaxat si mai repede (noxe mai reduse) insa coada o sa fie mai scurta dar pe 2 benzi la capatul Dumbravitei. :eusa_think:

Calea Aradului astazi la prinz:

Imagine atasata: Trafic - 2016.08.31 - 01.jpg Imagine atasata: Trafic - 2016.08.31 - 02.jpg Imagine atasata: Trafic - 2016.08.31 - 03.jpg Imagine atasata: Trafic - 2016.08.31 - 04.jpg
1

#63 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 31 august 2016 - 22:31

Imagine postata Nici daca ar fi fost un accident n-ar fi fost asa coada. Ce s-a intamplat ?
0

#64 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 31 august 2016 - 22:45

Probabil din cauza asta dar nu sint 100% sigur:

Imagine atasata: Trafic - 2016.08.31 - 05.jpg Imagine atasata: Trafic - 2016.08.31 - 06.jpg
1

#65 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 01 septembrie 2016 - 09:10

iti pot confirma. au fost decopertate anumite portiuni din asfalt cuprinse intre bucla lui 17 (statia lui 17/E1) si semaforul cu intersectia cu str Gr. Alexandrescu.
"lucrariile" au perturbat traficul de undeva de la 10:00 dimineata pana spre dupa-masa (in jurul orei 16:00 inca era blocata banda).
0

#66 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1097
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 septembrie 2016 - 09:55

Este viziunea mea pe unde ar putea sa treaca drumul de legatura in situatia actuala.
Este o solutie pt. traficul greu care nu va trece prin vreo localitate, un drum care va lua din "presiunea" existenta pe DJ691.
Calea Aradului si Centura vor avea un rol mai important decat pana acum.
Bineinteles ca un drum de legatura intre A1 si DN69 ar fi mai scurt si mai eficient decat aceasta varianta, dar va trebui facuta o noua descarcare, o investitie care depinde de Ministerul Transporturilor, ar dura mult pana la inceperea lucrarilor, pe cand varianta propusa de mine ar insemna un drum de 9 km intre o descarcare deja realizata si Centura, cu un singur pasaj. Ar fi o investitie pe care Consiliul Judetean o poate gestiona.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: calea2.jpg

0

#67 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 septembrie 2016 - 12:11

Vezi postarearadutm, la 31 august 2016 - 20:42, a spus:

Cateva observatii pe tema asta:

- Dumbravita nu are niciun bulevard de 4 benzi, in afara de drumul judetean, desi suprafata ei este mai mare decat a oricarui cartier timisorean. este o anomalie incredibila (toate cartierele timisorene sunt traversate de cel putin un bulevard cu 4 benzi, fara sa ne comparam cu urbanistica din occident)



Mi-a placut in mod deosebit acest :up_arow: paragraf, respectiv aceasta comparatie.
Cu corectia ca nici macar drumul judetean din Dumbravita nu are 4 benzi ci doar 3, banda a trei-a fiind folosita pentru viraje la stanga. Aceasta varianta cu 3 benzi a fost facuta doar in urma cu cativa ani, undeva in jurul anului 2010, s-a facut destul de greoi cu probleme de tot felul, mai mult nu se lucra pe santier decat se lucra, insa pana la urma s-a terminat lucrarea...

Apoi, anul trecut sau acum doi ani, s-au pozitionat stalpii pentru linia de firobuz in mod intentionat aproape de borduri tocmai pentru a nu exista o largire ulterioara a drumului...

Acum, vine Grindeanu si sustine largirea strazii spunand ca stalpii n-ar afecta acest lucru. Personal cred ca nu este loc suficient pentru 4 benzi intre stalpi iar acestia sa si ramana la distanta de borduri pentru oarecare siguranta in trafic dar sa arate bine si estetic daca se poate fi numita estetica padurea de stalpi de pe artera principala din Dumbravita laolalta cu stalpii de iluminat stradal...
Apoi, daca se fac 4 benzi, nu va mai avea loc banda speciala de virare la stanga si atunci daca doar o masina face stanga, aceasta va opri toata coloana de pe banda 2 care ar merge inainte...

Practic, s-a mers pe o cale gresita inca de-acum cativa ani cand s-a hotarat largirea la ... 3 benzi si apoi cu pozitionarea stalpilor anul trecut...
2

#68 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 01 septembrie 2016 - 15:04

Ziceam mai sus, "not good" tocmai din cauzele expuse în mesajul precedent de către mile:
- nu va fi peste tot loc de 4 benzi, iar dacă nu se vor muta stâlpii, atunci probabil că vor fi îngustate benzile ajungându-se la o lățime mai mică, poate de 2.5 metri
- pentru virajul la stânga vor fi din loc în loc marcaje, astfel încât înainte de fiecare virare, tot traficul să fie restrâns la o bandă, așa cum este configurat în prezent Dj595 spre Giroc (drum cu 4 benzi deja)

Astfel:
- traversarea pietonilor dintr-o parte într-alta va deveni o aventură
- radarul tre' să devină o permanență în zonă
- sperăm să avem parte de câți mai puțini vitezomani
- Calea Lipovei se va aglomera mult pe calea de intrare în TM, intersecția cu Amurgului/Divizia 9 Cavalerie, devenind foarte încărcată și tranzitată
1

#69 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 septembrie 2016 - 15:33

eu zic ca atata timp cat alte legaturi rapide nu sunt facute inainte de Giarmata, traficul dinspre autostrada tot pe acolo o va fi.

Dinspre Arad as merge pe varianta mai scurta (rosu) si largirea la 4 benzi a drumuli existent (portocaliu).
Dinspre Lugoj tot la fel, as face o ocolire la Remetea si larigire la 4 benzi a drumului existent.

Imagine atasata: Timisoara nord.png

Si aveti dreptate, in Dumbravita s-a plecat gresit de la inceput fiindca nu au gandit in perspectiva. Ei oricum mai mai au nevoie de inca doua drumuri pe 4 benzi (cu albastru) care sa colecteze traficul local care va tot creste cu cat mai multa lume contruiest si se muta acolo.
1

#70 Useril este offline   radutm 

  • Membru Senior ***
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 518
  • Inregistrat: 09 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 septembrie 2016 - 17:37

Vezi postareamile, la 01 septembrie 2016 - 12:11, a spus:

Cu corectia ca nici macar drumul judetean din Dumbravita nu are 4 benzi ci doar 3,

Da, din punct de vedere al legislatiei rutiere, drumul judetean are doar trei benzi de circulatie, dar din punct de vedere structural, are latimea a patru benzi, doar ca traficul este organizat pe trei benzi. Pe acea portiune din centru are caracteristicile unui bulevard. Din cate stiu este singura exceptie de acest gen din Dumbravita. Se pune problema daca aceeasi latime poate fi extinsa la toata lungimea drumului judetean, urmata de o organizare a traficului pe patru benzi.

Vezi postareaMHN, la 01 septembrie 2016 - 15:04, a spus:

Astfel:
- traversarea pietonilor dintr-o parte într-alta va deveni o aventură
- radarul tre' să devină o permanență în zonă
- sperăm să avem parte de câți mai puțini vitezomani
- Calea Lipovei se va aglomera mult pe calea de intrare în TM, intersecția cu Amurgului/Divizia 9 Cavalerie, devenind foarte încărcată și tranzitată

Sa luam un exemplu din Timisoara: Liviu Rebreanu, o artera care joaca si rol de preluare a traficului de tranzit, inclusiv a celui greu. Densitatea populatiei este cu mult mai mare decat cea din Dumbravita, deci pericolele pentru pietoni se multiplica. De ce este diferita traversarea strazii Liviu Rebreanu pentru un pieton fata de drumul judetean pe patru benzi care ar trebui sa traverseze Dumbravita? Eu cred ca este doar o chestiune de perceptie. Pe de-o parte, orasenii sunt obisnuiti sa traisca in trafic intens, pe de alta parte, dumbravitenii se asteapta ca localitatea lor sa fie una "linistita", deci sa nu se aplice reguli de oras, ci de localitate rurala.

In opinia mea, reactia celor care se impotrivesc la 4 benzi este doar emotionala, oamenilor le vine greu sa se obisnuiasca cu ideea ca Dumbravita nu mai este un refugiu, o oaza de liniste afara din oras, rezervata clasei medii. Este deja un orasel, cu toate caracteristicle lui, si se poate usor observa ca va deveni si mai aglomerata, si mai locuita, si mai putin linistita, in viitor. Este o intreaga discutie de purtat pe tema asta, nu stiu daca e neaparat locul ei aici. Dar mai subliniez un aspect: Dumbravita este, in realitate, un cartier al Timisoarei. Nu este in administratia orasului, dar functional, cam asta este. Inclusiv locuitorii ei sunt majoritatea timisoreni, modul in care functioneaza localitatea - social, economic, comercial, cultural etc - este legat cu o mie de fire de Timisoara. Si aici ar fi multe de spus. Pe scurt, suntem in fata unei crize identitare mai degraba decat in fata unei probleme tehnice de tipul - 2 sau 4 benzi. Argumentele tehnico-economice sunt zdrobitor in favoarea a 4 benzi. Argumentele sentimental-identitare sunt in favoarea conservarii unui anume statut pentru o localitate asaltata de urbanizare, care se schimba cu rapiditate, de la an la an.

Aceasta postare a fost editata de radutm: 01 septembrie 2016 - 19:00


#71 Userul este online   colinb73 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 22 septembrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 02 septembrie 2016 - 12:02

Referitor la varianta CNADNR am auzit intr-o emisiune pe Europa Nova unde primarul de la Dumbravita a decalarat ca un domn Simion de la drumuri nationale Timis le-a spus ca studiu de "Studiu de Fezabilitate pentru “Drum de legatura Autostrada A1 Arad – Timisoara – DN 69” e gata si ca va fi pus cat de curand la expropieri + licitatie etc.

Acu ramane de vazut eu nu am gasit nimic pe CNADNR ca studiu de fezabilitate ar fi gata.
1

#72 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 septembrie 2016 - 14:17

Vezi postareaMHN, la 01 septembrie 2016 - 15:04, a spus:

Ziceam mai sus, "not good" tocmai din cauzele expuse în mesajul precedent de către mile:
- nu va fi peste tot loc de 4 benzi, iar dacă nu se vor muta stâlpii, atunci probabil că vor fi îngustate benzile ajungându-se la o lățime mai mică, poate de 2.5 metri
- pentru virajul la stânga vor fi din loc în loc marcaje, astfel încât înainte de fiecare virare, tot traficul să fie restrâns la o bandă, așa cum este configurat în prezent Dj595 spre Giroc (drum cu 4 benzi deja)


Din cate am inteles, stalpii vor fi mutati pe cheltuiala CJT. De asemenea, am inteles ca vor fi organizate cateva sensuri giratorii mai mici.
Actualul DJ care trece prin Dumbravita cred ca a fost gata prin 2008-2009, tin minte ca lucrarile au durat o gramada de timp, a fost groaznic. Centura Timisoara Nord a fost gata in 2012, iar inainte de asta tot traficul greu trecea prin Dumbravita. Problemele din cauza traficului sunt generate in primul rand de dezvoltarea continua a Dumbravitei si infrastructura proasta, nu din cauza autostradei.

Mai jos este un mesaj pe care l-am postat pe facebook intr-un un grup in care se discuta despre problemele Dumbravitei, inainte ca cei din CJ sa anunte ca


Citeaza

Eu cred ca la ora actuala, Dumbravita are nevoie neaparat de un drum cu doua benzi pe sens. Consider ca este necesar tocmai pentru a veni in folosul celor care locuiesc aici, dar de la inceput trebuie stabilite niste CONDITII SI LIMITE CLARE - traficul greu, piste de biciclete adevarate, limita de viteza, semaforizari, etc. Dumbravita nu mai este un sat, practic este parte din Timisoara, ba chiar densitatea de locuitori pe km2 cred eu ca este mult mai mare decat in multe cartiere din Timisoara.

In Dumbravita s-au dezvoltat foarte multe blocuri, foarte multe case, sunt foarte multi oameni care s-au mutat aici. Inca sunt atat de multe terenuri care in viitorul apropiat sau indepartat vor fi populate, imaginati-va ce inseamna acest lucru din punct de vedere al traficului. In ultimii ani, foarte multe companii si-au deschis afaceri in Dumbravita, foarte multe companii mari si-au deschis depozite si filiale pe raza comunei Dumbravita, cu sute de angajati fiecare. Ca ne place sau nu, oamenii tranziteaza Dumbravita pe drumul principal ca sa ajunga la locurile de munca, ca ne place sau nu, Dumbravita s-a dezvoltat atat de mult, incat largirea drumului principal la doua benzi pe sens este o solutie la care acum sau mai tarziu, neaparat trebuie sa se intample, chiar daca se gaseste o alta solutie pentru drum de acces la autostrada.

Parerea mea este ca cei care merg pe autostrada si aleg varianta prin Dumbravita, o vor alege in continuare indiferent daca se va face un alt drum de legatura cu autostrada. De asemenea, cei mai multi care locuiesc in partea de est a orasului aleg varianta Remetea Mare (sau centura) pentru a ajunge pe autostrada, iar cei care locuiesc in partea de vest, folosesc centura pe iesirea din Calea Aradului. Drumul actual oricum este sufocat de catre oamenii care locuiesc in Dumbravita&Giarmata, este sufocat de oamenii care lucreaza la companiile de pe raza Dumbravita&Giarmata, iar traficul va creste tot mai mult o data cu trecerea anilor si dezvoltarea Dumbravitei. Pacat ca nu s-au facut niste studii in acest sens, asa ar fi fost normal! Dumbravita a ales sa se dezvolte atat de mult si trebuie sa vina cu o infrastructura care sa tina pasul cu ritmul dezvoltarii. Ceea ce se intampla acum este o lipsa de viziune a celor care au condus Primaria Dumbravita de-a lungul anilor si a CJ Timis, pentru ca un drum de legatura care sa nu treaca prin vatra satului trebuia gandit acum foarte multi ani, iar acum cu dezvoltarea asta puternica este prea tarziu si din pacate trebuie aleasa cam singura varianta care exista la ora actuala (cu exceptia Petre Tutea).

Mie unul, nici nu-mi place cum arata actualul drum principal, e departe de pretentiile a cum ar trebui sa arate un drum pentru o comuna atat de dezvoltata ca si Dumbravita! Pe ambele margini ale drumului sunt noroaie care sunt purtate de masini pe asfalt si strazile secundare, fiecare parcheaza unde il doare capul, mi se pare un haos de nedescris si tipic tarilor balcanice. Parerea mea este ca atat cei care isi doresc largirea drumului, cat si cei care nu-si doresc acest lucru, au argumente solide si trebuie gasita o solutie. Din pacate, la momentul actual nu cred ca exista alta solutie decat sa se cantareasca argumentele din fiecare ''tabara'' si aleasa solutia cu cele mai multe argumente. Ar mai fi varianta unui referendum, dar mi-e greu sa cred ca se va organiza asa ceva, de aceea sustin prima varianta. Ca o mica paranteza, mentionez inca o data ca sustin largirea drumului la doua benzi pe sens pentru ca sunt mult mai multe argumente care sa sustina o astfel de idee, este strict parerea mea. Sunt convins ca oamenii care locuiesc la drumul principal nu vor agrea deloc varianta largirii la doua benzi pe sens si intr-o oarecare masura ii inteleg, dar problema traficului tot va ramane.

Daca se alege varianta cu largirea drumului, atunci singura varianta care ar trebui acceptata este cea in care sa se interzica traficul greu, sa se construiasca piste de biciclete adevarate, macar pana la sensul giratoriu de la centura, introducerea unor semafoare noi la intersectiile mai aglomerate si mici sensuri giratorii la intersectiile mai putin aglomerate si nu in ultimul rand, nu trebuie abandonata ideea unei noi descarcari pentru autostrada. Ce imi este mie teama cel mai mult, este faptul ca nu se va alege nici o idee buna care sa urmareasca interesele comunitatii si care sa vina cu argumente pro sau contra, ci se va apela o solutie politica, care sa vina in dezavanjajul comunitatii, indiferent care va fi aceea!

2

#73 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 septembrie 2016 - 09:13

Incercati doar sa va imaginati cum ar fi stat lucrurile daca s-ar fi construit un inel de centura inca de prin anul 2000-2004 al carui lungime in mod cert ar fi fost pe la 40-50 km...

Astfel, oferta de terenuri pentru diverse investitii ar fi fost incomparabil mai mare deci preturile ar fi scazut si in consecinta investitiile ar fi fost mult mai mari, si fizic, si financiar...

Nu s-ar fi dezvoltat cu precadere doar zona de nord-nord-est a orasului, respectiv zona Dumbravita-Ghiroda, ci am fi avut o dezvoltare relativ armonioasa de jur-imprejurul orasului, de-a lungul centurii, pe cei 40-50 km... :eusa_think:

Iar daca centura ar fi fost construita in regim de autostrada sau cel putin in regim de drum-expres, atunci nici nu aveam actualele probleme cu incarcarea si descarcarea de pe autostrada pe care le avem acum...si nici n-am fi avut acest dublaj de "centura" in NNE...


Avem in fata noastra (zona Dumbravita) cea mai buna dovada cat de mult poate influenta o infrastructura moderna (centura si autostrada), calibrata la realitati evidente, viata social-economica a unei zone sau chiar a unei tari, extrapoland...


Daca s-ar fi construit cu hotarare autostrazile inca de dupa '95-2000, odata cu ungurii, economia si nivelul de trai al intregii tari era la alte nivele, superioare...

Dar diferitele interese de grup au tinut lucrurile pe loc sau le-au dus in directii gresite...Pana si Grindeanu spunea zilele astea acelasi lucru legat de descarcarile de pe AS...
2

#74 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 03 septembrie 2016 - 11:40

Vezi postareabizone, la 02 septembrie 2016 - 14:17, a spus:

Din cate am inteles, stalpii vor fi mutati pe cheltuiala CJT.


Ala n-a fost cumva proiect european? Fiindca daca e asa nu poti muta stalpii fara acordul celor care l-au finantat.



2

#75 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 03 septembrie 2016 - 21:19

Ooo, nu! Imagine postata, o sa trebuiasca si aici aprobare de la Bruxelles si o sa vina la fel de "repede" ca cea pt. cosmelia albastra de pe sagului.Imagine postata Adio drum...
0

#76 Userul este online   colinb73 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 22 septembrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 03 septembrie 2016 - 21:59

Vezi postareamile, la 03 septembrie 2016 - 09:13, a spus:

...Pana si Grindeanu spunea zilele astea acelasi lucru legat de descarcarile de pe AS...


O zici cumva ca si cum Grindeanu a picat din luna ieri.
A fost lider PSD si viceprimar o gramada asa ca puteai sa scrii asa:

"Pana si Grindeanu a recunoscut ca toti au fost implicati in asa ceva" - cred ca era mai corect
2

#77 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 septembrie 2016 - 22:17

:up_arow: Tot in acelasi sens am scris si eu, doar ca n-am folosit cuvantul potrivit respectiv "a recunoscut",...:D...

Iarta-ma!...pentru lipsa de inspiratie...:D...
0

#78 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 28 octombrie 2016 - 13:24

tion

Pe de altă parte, Drulă a mai venit cu o veste bună la Timișoara. El susține că în această lună CNAIR (fosta CNADNR) va livra un studiu pentru o nouă descărcare de pe autostrada A1 spre Timișoara, pe 2 benzi pe sens, pe lângă Sânandrei.
1

#79 Useril este offline   MNU 

  • Ex member
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Guests
  • Postari: 318
  • Inregistrat: 21 septembrie 16
  • Sexul:masculin

Postat 28 octombrie 2016 - 14:50

Sa nu uitam ca si Centura Timisoara Sud, are studiu din 2010... avem azi vreo lopata de pamant intoarsa?

#80 Useril este offline   MNU 

  • Ex member
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Guests
  • Postari: 318
  • Inregistrat: 21 septembrie 16
  • Sexul:masculin

Postat 30 octombrie 2016 - 16:41

Am gasit o postare mai veche a mea, pe un alt forum, legat de drumul de legatura... postarea e din 2014.

http://forum.peundem...g60984#msg60984

Aceasta postare a fost editata de MNU: 30 octombrie 2016 - 17:15


Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi