STP Timișoara Forum: Întâmplări cu surprize - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (17 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

Întâmplări cu surprize Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 12 martie 2009 - 21:50

A mai venit cineva dupa ele inapoi? :unsure:
0

#82 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 martie 2009 - 01:00

Vezi postareaalecs, la 12 Mar 2009, 16:00, a spus:

Reprezentantul firmei care s-a ocupat de demontare, spune că, pentru un singur panou, costurile ar fi undeva la 2.000 de lei. Cât despre amplasamente, cele care se încadrează în regulamentul nou de publicitate, la care se adaugă altele stabilite de Direcţia de Urbanism, urmează să fie scoase la licitaţie.
tion.ro

http://www.analogtv.ro/2009/03/12/primaria...citare-ilegale/

Jurnalism de copy-paste ... n-a mentionat nimeni firmele in cauza.
0

#83 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 13 martie 2009 - 14:03

nu am inteles ce ai vrut sa scrii,ce firme? :lol:
0

#84 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 13 martie 2009 - 22:08

Oare ce vroiau să facă după?

Trei angajaţi cu funcţii de conducere de la un dealer din SUA au furat 81 de maşini şi au plecat cu ele să le vândă în alte state.
Allen Patch, proprietarul Legacy Auto Sales din Ohama, împreună cu Rachel Fait şi Rick Covello au încărcat peste noapte cele 81 de maşini din curtea dealerului şi au plecat cu ele.
Doar pentru a fi găsite de FBI în timp ce erau vândute la diverse licitaţii din Salt Lake City sau în Las Vegas. Toate maşinile valorau aproape 2,5 milioane de dolari. Înţelegem că trecem printr-o criză, dar oare cei trei ce îşi închipuiau că fac?
promotor.ro

Daca pana si directori care au bani, ajung sa fure ce sa mai zicem masini,ce sa mai zicem... :coolspeak:
0

#85 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 14 martie 2009 - 15:34

La umbra cozilor in floare

Nu stiu altii cum sunt, dar mie uneia nu-mi priesc cozile. Iar daca miza asteptarii e minuscula, experienta statului in picioare intr-un sir de oameni, pentru cate-un flecustet in fond, insa unul absolut necesar, imi devine si mai nesuferita. Asa mi se intampla, mai nou, daca am nevoie de bilet de tramvai taman in zilele in care se reinnoiesc abonamentele.

Patruzecisicinci de minute batute pe muchie, interval de-a lungul caruia am putut contempla vreo trei tramvaie numarul patru ( al’ de ma duce-acasa ) parasind statia cu dezinvoltura, am stat nu demult in fata unui chiosc RATT, educandu-mi rabdarea. Daca n-ati stiut, fata de procedura de eliberare a abonamentelor vechi pentru transportul in comun, asta noua cu cardurile e muult mai lunga si mai complicata.

Omul trece actul de identitate prin ferestruica, functionara, imperturbabila, studiaza scriptele, scaneaza documentul, se mai mosmondeste, dupa care, desi clientul i-a spus din start, tare si raspicat, ce tip de abonament doreste, pe ce linie si de cate zile, intreaba ca-ntr-un film absurd. Scena se reia aidoma din cinci in cinci minute. Cand imi vine randul, bat recordul la viteza operatiunii: capat amaratul ala de bilet in 20 de secunde. Victorioasa, alerg spre statie. Ghinion: inca un patru mi-a plecat de sub nas.
agenda.ro

Povestea unui doamne "victorioase" :)
0

#86 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 martie 2009 - 17:59

Da, din pacate procedura e mai de durata decat eliberarea vechilor abonamente, dar asta pana ce vor avea toti carduri. Dupa aceea procedura de reincarcare e mult mai simpla si nu mai dureaza atat.
Functionara nu se "mosmondeste", pur si simplu trebuie sa astepte pana scanerul isi face treaba, la fel si pana Omnikey-ul (cititorul/inscriptorul de carduri) termina de scris datele in cip, pana imprimanta Tattoo inscriptioneaza cardul si pana imprimanta fiscala tipareste bonul. :)
0

#87 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 martie 2009 - 02:45

Interesant articol, si total futil. Cam in toate statiile unde exista chioscuri RATT, exista si alte tonete de unde poti cumpara doar bilete, cu viteza fenomenala de 20 de secunde. In 700 e plin de chioscuri, chiar langa statie; in gara, idem; in Libertatii, iarasi chioscul de langa statie; in Dambovita nu's sigur; in Traian chioscul e langa alimentara.

Tre' sa fii masochist sa stai 40 de minute pentru un amarat de bilet, ceea ce ma face sa cred ca articolul e cam fals.
0

#88 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 martie 2009 - 09:47

Sau sa fii al naibii de prost! Sau vrei neaprat sa 'murdaresti' RATT-ul. :lol:
0

#89 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 15 martie 2009 - 13:52

Uitati aici sursa articolului unei doamne "victorioase".
http://www.agenda.ro/news/news/16841/la-um...-in-floare.html
0

#90 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 martie 2009 - 14:00

Nu-mi vine sa cred, au folosit poza facuta de mine!!! :017: :lol: :lol: Uite aici postul http://www.ratt.ro/forum2/index.php?showto...&#entry6264
0

#91 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 15 martie 2009 - 14:04

Asta este problema celor ce publica stiri, cand publica un articol ei cauta pe net o poza si nici macar nau bunu simt sa ceara acordul autorului pozei, pentru asa ceva ai putea sai dai in judecata pentru incalcarea dreptului de autor.
Extras din Legea nr 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe, capitolul IV, articolul 14.

Art. 14. — Prin reproducere, in sensul prezentei legi, se intelege realizarea integrala sau partiala a uneia ori a mai multor copii ale unei opere, direct sau indirect, temporar ori permanent, prin orice mijloc si sub orice forma, inclusiv realizarea oricarei inregistrari sonore sau audiovizuale a unei opere, precum si stocarea permanenta ori temporara a acesteia cu mijloace electronice.
Art. 14^1
(1) Prin distribuire, in sensul prezentei legi, se intelege vanzarea sau orice alt mod de transmitere, cu titlu oneros ori gratuit, a originalului sau a copiilor unei opere, precum si oferirea publica a acestora.
(2) Dreptul de distribuire se epuizeaza o data cu prima vanzare sau cu primul transfer de drept de proprietate asupra originalului ori a copiilor unei opere, pe piata interna, de catre titularul de drepturi sau cu consimtamantul acestuia.


Dispozitiile legii dreptului de autor nu se aplica:

a) constructiilor rezultate din proiecte arhitecturale;
b ) originalelor sau copiilor operelor de design ori de arta aplicata produselor destinate unei utilizari practice;
c) originalelor sau copiilor operelor, in scopul comunicarii publice ori pentru a caror utilizare exista un contract;
d) lucrarilor de referinta pentru consultare imediata sau pentru imprumut intre institutii;
e) operelor create de autor in cadrul contractului individual de munca, daca acestea sunt utilizate de catre cel care a angajat autorul, in cadrul activitatii obisnuite.

Art. 15. —(1) Se considera comunicare publica orice comunicare a unei opere, direct sau prin orice mijloace tehnice, facuta intr-un loc deschis publicului sau in orice loc in care se aduna un numar de persoane care depaseste cercul normal al membrilor unei familii si al cunostintelor acesteia, inclusiv reprezentarea scenica, recitarea sau orice alta modalitate publica de executie ori de prezentare directa a operei, expunerea publica a operelor de arta plastica, de arta aplicata, fotografica si de arhitectura, proiectia publica a operelor cinematografice si a altor opere audiovizuale, inclusiv a operelor de arta digitala, prezentarea intr-un loc public, prin intermediul inregistrarilor sonore sau audiovizuale, precum si prezentarea intr-un loc public, prin intermediul oricaror mijloace.
De asemenea, se considera publica orice comunicare a unei opere, prin mijloace cu fir sau fara fir, prin punerea la dispozitie publicului, inclusiv prin Internet sau alte retele de calculatoare, astfel incat oricare dintre membrii publicului sa poata avea acces din orice loc sau in orice moment ales in mod individual.

Aceasta postare a fost editata de Vali: 15 martie 2009 - 14:05

0

#92 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 martie 2009 - 14:33

Numa problema este, ca nu prea ai cum sa dovedesti ca este a ta!
0

#93 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 15 martie 2009 - 14:48

Daca poza inca exista pe aparatu tau in forma originala o poti dovedi, sau pe PC . Ca nici mie numi convine cand vad apare o stire noua pe tion.ro sau renasterea sau alte situri de stiri sa apara o stire si cu o poza facuta de unu din noi sau alti pasionati si puse pe forumuri si cand aia de la redactie vor sa publice o stire si cauta o poza ce are legatura cu stirea si cauta pe google o ia direct fara sa ceara permisie de la cel care o facuto.
0

#94 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 martie 2009 - 16:16

mie mi-a aparut o poza din autobuzul 43, tot in Agenda, cu mentiunea seaca "poza de pe blogul lui daImon", fara link fara nimic :lol:

sa privim partea buna a lucrurilor totusi: suntem cititi :lol:
0

#95 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 martie 2009 - 16:30

Bun, pe mine nu ma deranjeaza faptul ca au publicat-o, in schimb trebuiau sa ceara un acord, ceva....Sfat pentru cei care nu vor sa se trezeasca cu pozele pe cine-stie ce site-uri: scrieti-va numele pe poze (in paint :lol:)
0

#96 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 martie 2009 - 16:56

Am postat un comentariu despre poza luata de pe forumul nostru. :lol:

P.S. sa mai zica careva ca nu citeste nimeni forumul... :lol:
0

#97 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 15 martie 2009 - 20:57

Vezi postareacaius, la 15 Mar 2009, 16:30, a spus:

Bun, pe mine nu ma deranjeaza faptul ca au publicat-o, in schimb trebuiau sa ceara un acord, ceva....Sfat pentru cei care nu vor sa se trezeasca cu pozele pe cine-stie ce site-uri: scrieti-va numele pe poze (in paint :lol:)

si degeaba,ca ei pot sa stearga numele tau din poza,si o posteaza fara el :lol:
0

#98 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 martie 2009 - 21:09

Si daca fac ceva de genul asta imi pot sterge numele? :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: chioscratt_b.jpg

0

#99 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 15 martie 2009 - 21:12

probabil il fac cu alb,sau depinde de culoare :lol:
0

#100 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 martie 2009 - 21:48

Mai nou cu Photoshopul se poate orice.
0

Arata acest topic


  • (17 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi