STP Timișoara Forum: Program de mers - linia 1 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Program de mers - linia 1

#1 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 septembrie 2010 - 20:37

Cerere Linia 1 - program de mers pt zile lucratoare.
0

#2 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 septembrie 2010 - 20:57

Fisier atasat  linia 1.xls (69.5K)
Number of downloads: 3049
0

#3 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 septembrie 2010 - 21:06

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 septembrie 2010 - 20:57, a spus:


Multumesc frumos.
Te rog si zilele nelucratoare (defalcate pe sambata si duminica daca este cazul).
0

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 septembrie 2010 - 21:09

Nu, graficul e identic: Fisier atasat  1 sambata-duminica.xls (60.5K)
Number of downloads: 695
0

#5 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 septembrie 2010 - 18:51

La linia 1 este aceeasi problema ca la linia 4.
Semitura gara - umt este pe obc de 32 de minute, iar in xls este de 24 de minute.
Cealalta semitura, umt - gara, pe obc este de 30 de minute, iar in xls este de 23 de minute.

Ca si sugestie, ce verificare as face eu.
As lua graficul de pe hartia din cabina, unde mai sunt trecute si alte statii decat capetele. La linia 1 mai sunt Pta Maria, Pta 700, si Pta Traian.
Si m-as uita la acele statii de pe hartie, comparativ cu aceleasi statii in xls.

Parerea mea este ca ele NU coincid, luandu-ma dupa cazul liniei 4, si anume:
- distanta dintre P-ta 700 si capatul de la Torontal pe hartie este 9 minute, pe xls este 7 minute
- distanta dintre 700 si Traian, pe hartie deste de 8 minute (atat in cazul liniei 4, cat si in cazul liniei 1 si 6, am verificat si mi se pare de bun simt sa fie asa), iar in xls este din nou mai mica, adica 7 minute.
- etc.

De aceea, zic eu, de la o anumita statie din xls, incolo, incep sa se adune diferentele astea, ca la suma totala care alcatuieste semitura respectiva, sa ne trezim cu diferente enorme, de 7-8 minute.
Deja pt o statie destul de indepartata de capat, de ex. Banatim, pe sensul spre IOT, ceea ce e deja destul de departe fata de Torontal, diferenta e destul de mare intre ce stie vatmanul ca trebuie sa respecte si ce astept eu, luandu-ma dupa xls.
Deci cauza finala: distantele intre statiile de pe parcurs nu sunt aceleasi cand compari planificarile intre ele.

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 17 septembrie 2010 - 18:54

0

#6 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 septembrie 2010 - 20:57

Ceea ce incerci tu sa zici, este ceva destulde grav, dar pana nu ne aduci ceva dovezi CLARE, nu cred ca se poate face ceva.
Dar totusi, din cate inteleg eu, tu(noi) teoretic iesim cu cateva minute mai devreme in staite decat trebe. Deci teoretic asta nu este asa o problema mare, dar luand in considerare si alti factori, s-ar putea sa fie totusi o problema.
0

#7 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 septembrie 2010 - 21:08

Vezi postareacseh_17, la 17 septembrie 2010 - 20:57, a spus:

Ceea ce incerci tu sa zici, este ceva destulde grav, dar pana nu ne aduci ceva dovezi CLARE, nu cred ca se poate face ceva.
Dar totusi, din cate inteleg eu, tu(noi) teoretic iesim cu cateva minute mai devreme in staite decat trebe. Deci teoretic asta nu este asa o problema mare, dar luand in considerare si alti factori, s-ar putea sa fie totusi o problema.


1. Dovezi CLARE nu pot aduce pt. ca nu am graficele tiparite. Poate ne ajuta Florin la capitolul asta, desi graficele tiparite nu sunt decat cateva ore, in timpul noptii, in depou.
2. Ai dreptate, poate fi si o problema, din 2 puncte de vedere, unul mai "abstract", altul mai pragmatic:
a. dreptul la informarea corecta este anihilat - informatia este intentionat alterata pentru a evita problemele de ne-pastrare a graficelor
b. daca eu ajung cu 1 minut sau 2 dupa ora scrisa in xls, consider ca a plecat tramvaiul si o iau pe jos, si ma trezesc dupa aia ca trece pe langa mine.
0

#8 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 septembrie 2010 - 21:13

Si totusi uitam un aspect! In statiile unde avem panouriel electornice, nimeni nu se mai uita la cele de hartie. IAr acolo apar timpii reali...
0

#9 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 septembrie 2010 - 21:22

Vezi postareacseh_17, la 17 septembrie 2010 - 21:13, a spus:

Si totusi uitam un aspect! In statiile unde avem panouriel electornice, nimeni nu se mai uita la cele de hartie. IAr acolo apar timpii reali...

Da, adevarat.
Dar muuuuult mai util iti este sa iti planifici de acasa / de la lucru / inainte sa ajungi la primul panou traseul.
0

#10 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 decembrie 2010 - 18:30

Linia 1 - zile lucratoare si nelucratoare - vacanta, te rog.
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 decembrie 2010 - 18:40

Fata de ce am postat in 15 septembrie, nu apar modificari in Radfleet.
0

#12 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 20 decembrie 2010 - 19:15

Linia 1 are acelasi program si in vacanta.
Acum intre noi, ce Doamne iarta-ma, sa mai mareasca frecventa in vacante, cand in zilele lucratoare (orele 09 - 21) sunt 14 min si 5 tramvaie.
0

#13 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2010 - 00:51

Probabil vor lipsi varfurile de pe liniile care au asa ceva (dau si eu cu presupusul).
0

#14 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 21 decembrie 2010 - 19:31

L1 are doar un varf, dar daca lipseste se va circula si la orele de varf de dimineata la 14 min. Sper ca nu! :coolspeak:
0

#15 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 decembrie 2010 - 19:50

Azi a aparut programul de vacanta. Sambata-duminica nemodificat. In rest, aveti aici: Fisier atasat  1 L-V vacanta.xls (67.5K)
Number of downloads: 373
0

#16 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 21 decembrie 2010 - 20:09

Mda ce sa mai... lipseste varful! Dar au aplicat o forma mai buna, si anume: in loc de tura de 70 min (cu 10 min de stat la Gara N), acum au lasat-o la 67 min (cu 7 min pauza la Gara N), astfel ca intervalul va fi de 13-14 min majoritatea zilei.
0

#17 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 decembrie 2010 - 04:28

Tura in timpul scolii era de 70 de minute. In vacanta e de 67. La fel a fost si in vacanta de vara, iar minutele castigate erau pe ruta "Piata Traian - UMT - Piata Traian" (23 in loc de 26 - ambele incluzand stationarea de 4 minute de la UMT). La gara, stationarea era de 6 minute atat in timpul scolii cat si in vacanta (conform graficelor tiparite). Tind sa cred ca aceeasi formula s-a aplicat si acum. Daca s-ar fi scurtat timpul de stat la capat la gara, probabil s-ar fi facut acelasi lucru si la linia 8, insa acolo tura a ramas neschimbata (55 min - si la fel, lipseste varful).
Ceea ce este interesant insa, este faptul ca in aceasta formula la linia 1, timpul pe tura in zilele nelucratoare este mai lung decat in cele lucratoare.
0

#18 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 decembrie 2010 - 09:06

Stai un pic ca dam in eroare!

Acele 6 minute de la gara, nu sunt deloc pentru stationare... Acele 6 minute sun acordate pentru bucla. De la plecarea din statie, pana la plecarea de la statie. Cine nu crde cronomentru, in statie si la masurat! :04:
0

#19 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 decembrie 2010 - 14:00

Stiu lucrul acesta, m-am exprimat eu mai defectuos, sa zic asa, ma refeream la minutele acordate pentru capatul de linie, ceea ce inseamna efectuarea buclei (cu tot ce cuprinde ea, macaze (nu e cazul la gara), semafoare, etc. si eventual daca timpul o permite (nu prea e cazul), stationare. La gara e o problema cu acele semafoare de pe bucla care din cate am inteles au timpi foarte lungi (2 minute jumatate de la un verde la altul, sau asa ceva). Tocmai de aceea, ma indoiesc sa se fi taiat minute de acolo (decat daca ar fi modificat si semaforizarea).
0

#20 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 23 decembrie 2010 - 19:29

De timpii de stationare se pot folosi de ei doar la UMT, dar, doar la primele ore si la ultimele, ori cand nu se prinde coloane pe P-ta Gen. V. Economu - Statia Meteo.
@Paul85: Scuze, ma gandeam la L2 de am scris 72 min/tura. Am corectat postul. :newhere:

In concluzie, vatmanii au de bobinat incontinuu 8-10 ore. Nu ca ar fi ceva chinuitor la un loc de munca, daca ar avea pauza de masa pe la jumatatea programului de lucru, nu la inceput (ora 4) sau la sch. II, la sfarsit (ora 0).
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi