STP Timișoara Forum: Tramvaie Timis 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tramvaie Timis 2 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#1 Useril este offline   cristi CFR 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Transporturi

Postat 27 martie 2008 - 23:05

Fost Tramvai Tristic actual Tramvai de interventii :?:

Imagine postata Imagine postata

Imagine postata Imagine postata

Imagine postata Imagine postata

Imagine postata Imagine postata

Usa din dreapta este blocata de un dulap.

Imagine postata Imagine postata

SI aceasta usa este blocata , de data aceasta de un raft.

Si acum ciudatenia , pe cand noi vara murim de cald in tramvaiele aduse din Germania mai vechi ca Timis 2...

No comment

Imagine postata Imagine postata

No comment

Imagine postata Imagine postata

No comment

Imagine postata Imagine postata

© Pit Cristian (cristi CFR)

Tramvaiul mai este dotat si cu , incalzire , cuier o ghiuveta si masute cu suport pentru pahare (o parte din ele au fost demontate recent , totodata au dat cu vopsea peste inscriptia de pe tramvai : "Vagon Turistic" :(

Intrebare , De Ce :coolpics: :cry: :?:

Cand circula mai demult de Craciun si Anul Nou ca "Tramvaiul Mosului" era super fain , deoarece Timis 2 - urie au fost retrase din circulatie , asa mai aveam si noi ocazia ca macar 1 data pe an sa ne plimbam cu un tramvai Timis 2 nostalgic. :cry:
0

#2 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2008 - 23:43

Instalatia de climatizare e montata de pe vremea cand era vagon turistic, la fel si chiuveta sau masutele. Daca am avea instalatii de climatizare de acest tip pe vagoane normale, care circula vara si mai sunt si destul de aglomerate, ai observa ca aceste instalatii sunt total ineficiente.De exemplu: puterea de racire a instalatiei AC de pe troleibuze este de 35 kW fata de instalatia de pe vagonul turistic care are circa 3 kW. :lol:
0

#3 Useril este offline   cristi CFR 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Transporturi

Postat 27 martie 2008 - 23:44

Da stiu ca e de pe vrema acee tocmai de aia am intreabat De Ce ? nu mai e folosit ca vagon Turistic si folosit ca tramvai de interventii

Nu am spus ca as vrea un asemenea sistem si pe celelalte tramvaie :lol:
0

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2008 - 23:47

Daca era rentabil, probabil mai circula si in continuare ca vagon turistic.
0

#5 Useril este offline   cristi CFR 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Transporturi

Postat 27 martie 2008 - 23:56

Deci sa inteleg ca regia nu il considera rentabil ... , de craciun anul acesta a fost impodobit un Rathgeber , si acum un an un GT8 ,nu vad cu ce ar fi fost acestea mai rentabile ca Timisul...

Eu la asta ma refer sa fi fost pastrat pentru ocazii speciale nu trecut la munca de jos pentru asta fiind celalate Timisuri.
0

#6 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 martie 2008 - 00:03

Ma refer la rentabilitatea lui ca vagon turistic, inchiriat unor grupuri care doreau sa faca un tur al orasului la bordul vagonului.
0

#7 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 28 martie 2008 - 00:22

Dar avand in vedere ca este (era?) un vagon destul de frumos aranjat ca vagon-restaurant, nu s-ar putea face asa ceva cu el? Eventual sa poti manca o prajitura in timp ce mergi cu tramvaiul pe un anumit traseu (sa zicem in fiecare week-end pe alt traseu)?
0

#8 Useril este offline   nad 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 05 martie 08

Postat 29 martie 2008 - 18:55

cate prajituri ar trebui mancate la o tura, ca sa devina rentabil? sau cat sa coste o prajitura pentru acelas motiv
0

#9 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 martie 2008 - 19:09

La capitolul "închiriere unor grupuri de terţe persoane", eu aş vrea nişte detalii mai .. concrete. Preţuri, alea alea ... măcar estimative; sunt convins că ele se negociază în funcţie de necesităţi :lol:

Offtopic >> pozele din primul post sunt făcute cu un telefon Huawei, indubitabil. Recunosc stilul şi defectele :mrgreen:
0

#10 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 martie 2008 - 19:12

Vagonul e folosit ca vagon de serviciu, deci nu se mai inchiriaza. :lol:
0

#11 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 29 martie 2008 - 20:36

Nu stiu de ce dar cu toate ca designul exterior e mult mai slab decat la cele nemtesti interiorul pare mai curat , cel putin asa era pe vremea cand inca circulau acum 3-4 ani , pacat ca nu se mai fabrica poate un model imbunatatit si din pct de vedere al performantei tehnice si din punctul de vedere ai designului interior si exterior ar fi aratat destul de bine .
0

#12 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 30 martie 2008 - 14:47

Tramvaie se mai fabrica in Romania... dar doar la URAC (Bucuresti) si alea intra in parcul RATB ca asa e ordin de sus, sa nu vanda la nimeni. Si totusi, desi nu au chopper si podea joasa, mie mi-au placut mai mult Hansele din Timisoara decat V3A-urile din Bucuresti.
0

#13 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 martie 2008 - 14:52

Citeaza

Si totusi, desi nu au chopper si podea joasa, mie mi-au placut mai mult Hansele din Timisoara decat V3A-urile din Bucuresti.

Te pomeni ca V3A-urile au podea joasa? :lol: Cel putin asa reiese din postul tau de mai sus.
0

#14 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 30 martie 2008 - 15:00

V3A-93-CH-PPC, cu podea joasa in sectiunea C (in mijloc). Prestul lui este in jur de 300.000 euro.
Imagine postata

Imagine postata

Bucur LF ... prototip, probabil ca tot prototip o sa ramana daca nu se schimba primarul. Pretul lui este cam 700.000 euro.
Imagine postata

Imagine postata

Concluzie: putem produce tramvaie mai ieftine decat Siemnes, Bombardier etc.. Dar nu exista vointa (politica).
0

#15 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 martie 2008 - 20:25

Acea bucata de "podea joasa" din V3A mai mult incurca calatorul. Odata urcat in tramvai calatorul mai trebuie sa urce un rand de trepte.
Mie personal M-Wagen M85 (din Arad) cat si Wegmann-urile noastre mi se par mult mai robuste si mai reusite ca design decat acel V3A galben. V3A-urile sunt mult prea inguste.

Iar acel Bucur LowFlor seamana izbitor cu un Bombardier. Si din cate am citit despre el, dupa probele facute, constructorii au constatat ca este atat de fiabil incat sta in curtea URAC de aproximativ 1 an, si cel mai probabil nu va circula vreodata cu calatori.
Prototipurile nu sunt date in exploatare. :lol:
0

#16 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 30 martie 2008 - 20:29

Chagall a spus:

Iar acel Bucur LowFlor seamana izbitor cu un Bombardier. Si din cate am citit despre el, dupa probele facute, constructorii au constatat ca este atat de fiabil incat sta in curtea URAC de aproximativ 1 an, si cel mai probabil nu va circula vreodata cu calatori.

Sti cumva vreun motiv ? Designul exterior pare frumos , cam sumbru gri inchis dar nu aia conteaza prea mult.
Asa e se poate dar nu este vointa , eu spusesem ca e pacat ca nu se mai produce si la Timisoara.
Mi se pare absurda politica de a produce dar numai pentru ei , nici macar in tara sa le vanda.
0

#17 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 martie 2008 - 20:41

Citeaza

Sti cumva vreun motiv ?

Precum am scris si anterior, prototipurile nu sunt date in exploatare.

Citeaza

Mi se pare absurda politica de a produce dar numai pentru ei , nici macar in tara sa le vanda.

Daca ar avea ocazia, sunt sigur ca ar vinde si in tara. :wink:

Doar ca orice achizitie de tramvaie noi se face prin licitatie, iar la orice licitatie exista un caiet de sarcini care cuprinde anumite cerinte minimale: low flor, certificare ISO etc.
O firma care participa la licitatie cu un prototip netestat ca cel de sus, are sanse minime sa castige.
0

#18 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 30 martie 2008 - 22:39

Cel galben circula bine-mersi, plus inca vreo 10 ca el, dar vopsite altfel.

BucurLF a facut probe si s-a descurcat onorabil... sta de 1 an in curtea URACului, deoare ce ,,trebuie neaparat sa cumparam tramvaie noi din afara". Exprimarea nu e a mea, ci a primarului general, Adriean Videanu. Aparitia unui asemenea vagon, mai ales in prag de campanie electorala... s-ar da de gol nea' Videanu... chiar el a zis ca in Romania nu se pot produce asemenea tramvaie. De aia si V3A-93-CH-PPC in acte e V3A modernizat sau V2A modernizat desi nu are nimic in comun cu ele, fiind vagon nou, facut de le zero.
0

#19 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 martie 2008 - 22:44

Ma refeream la Bucur LF.

Si ca sa revenim on-topic, de-alungul timpului Timisurile s-au dovedit mult mai fiabile fata de V3A-uri.
Ca dovada, inainte de 89' majoritatea oraselor (Arad, Oradea, Cluj, Iasi, Resita, Craiova etc) au preferat achizitionarea de Timisuri in detrimentul V3A-urilor Bucurestene.
0

#20 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 31 martie 2008 - 03:27

Ciup a spus:

Asa e se poate dar nu este vointa , eu spusesem ca e pacat ca nu se mai produce si la Timisoara.

Pai... din cate stiu eu, pe locul Electrometalului e acum un ditai centru de mobila. :(

chagall a spus:

Doar ca orice achizitie de tramvaie noi se face prin licitatie, iar la orice licitatie exista un caiet de sarcini care cuprinde anumite cerinte minimale: low flor, certificare ISO etc.

...si comisioane, ca doar traim in Romania. La prima licitatie de tramvaie pt Bucuresti (anulata ulterior) se prezentase si Skoda, uzina cu ceva experienta (doar a cumparat Tatra cu tot ce inseamna ea) si care oferea niste tramvaie mai ieftine decat Bombardier & co., dar cu aceleasi dotari. Dar nu a vrut sa dea ceva cui trebuia sa dea si pana la urma s-a retras.

A...ca era sa uit: V3A-93-CH-PPC a circulat cateva luni in probe... el este prototipul acelui model (are finisaje mai bune si tabla nu s-a facut valuri dupa prima saptamana de exploatare) si circula bine mersi.

Revenind la Timisuri (ca deja am facut un mare off-topic)... au circulat in: Arad, Timisoara, Cluj, Resita, Ploiesti, Braila, Galati, Iasi, Sibiu, Craiova, Oradea. Acum mai circula la Arad si Cluj.

V3A au fost la Bucuresti, Cluj, Oradea, Braila, Brasov, Constanta (V3A-C), Botoasni, Iasi (cumparate de la Cluj si Oradea, scurtate si echipate cu boghiuri noi produse la Nicolina S.A. Iasi). Mai circula doar 29 de V3A-C la Contanta. Ca ce e in Bucuresti e produs dupa 1993.

Referitor la achizitia de Timisuri... chiar mi se pare ciudat ca Ploiestiul (la 2 pasi de Bucuresti), Galatiul, Braila au comandat Timisuri, in vreme ce Cluj si Oradea au luat V2A si V3A. Ma mai mira si ca URAC nu a produs decat un singur V2A pe ecartament ingust, dar si ala era tot cu boghiuri de Nicolina (pt. Iasi), in vreme ce in anii '50 livrase sute de V56 si V58 + remorci V10 si V12 pe 1000mm pentru Arad, Iasi, Sibiu, Galati (Galatiul a avut ecartament metric pana in anii '70).
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi