STP Timișoara Forum: Extindere linie de tramvai: Giratie Solventul - str. Garii - Gara de Nord - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extindere linie de tramvai: Giratie Solventul - str. Garii - Gara de Nord Constructor: Sylc Cons Trans & as - in constructie Evaluare topic: -----

#61 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 27 ianuarie 2021 - 10:56

Poate (sper ca nu) vor renunta la reteaua de troleibuz intre Pop de Basesti si Solventul si sa extinda transportul regulat inspre Depoul de troleibuze.
0

#62 Useril este offline   GPS 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 25 iulie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 27 ianuarie 2021 - 11:25

Există în Europa zone unde tramvaiul și troleibuzul circulă pe aceeași cale. Dar un exemplu mai bun cred că este chiar Bucureștiul unde amadouă împart acceași bandă. https://goo.gl/maps/jH9rLes3zDDXJZzN6
1

#63 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 ianuarie 2021 - 13:56

Vezi postareacseh_17, la 27 ianuarie 2021 - 09:52, a spus:

Nu exista solutii, si niciunde in lume nu circula troleibuzul pe aceeasi cale ca si tramvaiul.
Aici statiile vor fi 100% separate. Ce ma intereseaza pe mine mai mult sunt incrucisarile viitoare. Oare vor schimba si reteaua de troleibuz, sau vom avea retea de tramvai calumea, incrucisata cu vechitura de la troleibuz?


Pai exista asemenea solutii chiar in Germania, la Essen, unde firobuzele circulau pe linia de tramvai, inclusiv intr-un pasaj subteran. Acele firobuze aveau usi pe ambele parti, ca si acele tramvaie, pentru a servi peroanela aflate pe stanga directiei de mers.
Exista pe YT filmulete doveditoare dib ace am si postat pe forum in urma cu cativa ani.
Mi s-a parut o solutie extraordinara pe care o pot pune in practica doar cei ce gandesc.
1

#64 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 436
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 ianuarie 2021 - 21:54

In plus vorbim de un troturar de 2 metri pe o parte a strazii care acomodeaza și pista de biciclete iar pe partea cealaltă doar de o pista de biciclete de 1 metru. E clar că un trotuar de 2 metri nu poate permite ca 2 oameni și o bicicletă să circule în paralel. Per ansamblu aș spune că spațiul nu permite un prioect satisfăcător. Poate ar fi mai bine ca pista de biciclete să fie integrată în carosabil cu separator.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 27 ianuarie 2021 - 21:54

1

#65 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 februarie 2021 - 16:57

Vezi postareamile, la 27 ianuarie 2021 - 13:56, a spus:

Pai exista asemenea solutii chiar in Germania, la Essen, unde firobuzele circulau pe linia de tramvai, inclusiv intr-un pasaj subteran. Acele firobuze aveau usi pe ambele parti, ca si acele tramvaie, pentru a servi peroanela aflate pe stanga directiei de mers.
Exista pe YT filmulete doveditoare dib ace am si postat pe forum in urma cu cativa ani.
Mi s-a parut o solutie extraordinara pe care o pot pune in practica doar cei ce gandesc.


Diferenta fiind, ca acele troliebuze din Essen, erau modele speciale, care functionau la aceeais tensiune ca si tramvaiele. Plus ca la aces sistemul, desi functional, s-a renuntat dintr-un motiv anume. Cand o sa am putin timp, o sa ma documentez, si o sa va postez aici motivele exacte.
0

#66 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 februarie 2021 - 21:36

Pai, nici ale noastre nu cred ca ar avea niciun fel de "greturi" sa functioneze la o tensiune putin diferita de specificatii. Oricum, invertoarele (tractiune, clima) produc 380V~ AC (CA) trifazic din 600-750V DC (CC)
1

#67 Useril este offline   dancojocaru2000 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 10 martie 20

Postat 28 februarie 2021 - 13:40

Vezi postareacseh_17, la 27 ianuarie 2021 - 09:52, a spus:

Nu exista solutii, si niciunde in lume nu circula troleibuzul pe aceeasi cale ca si tramvaiul.
Aici statiile vor fi 100% separate. Ce ma intereseaza pe mine mai mult sunt incrucisarile viitoare. Oare vor schimba si reteaua de troleibuz, sau vom avea retea de tramvai calumea, incrucisata cu vechitura de la troleibuz?


Există soluții, și sunt și puse în practică. În Zürich, de exemplu: https://youtu.be/m_7VRKm0hMA?t=16m20s

Captatorii la troleibuz se pot roti, așa că nu este nicio problemă dacă firele sunt puse puțin mai la dreapta dar troleibuzul circulă în același loc ca tramvaiul.

Aceasta postare a fost editata de dancojocaru2000: 28 februarie 2021 - 13:41

0

#68 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 28 februarie 2021 - 14:21

Vara trecuta când a fost cald, autobuzele au deteriorat masticul ala de smoala de lângă șine, l-au scos și au blocat tramvaiele
1

#69 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 28 februarie 2021 - 19:35

Avand in vedere ca aici calea de rulare a tramvaiului va fi carosabila, ceea ce este cerut si in proiect si caietul de sarcini, sigurat nu se va folosi mastic, ci aproape sigur se va face ce s-a facut pe C. Sagului, adica se va betona.
1

#70 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 25 iunie 2021 - 07:38

Ce se mai aude de acest proiect?
1

#71 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 20 octombrie 2021 - 18:03

Nu se mai aude nimic de acest proiect?
0

#72 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 21 octombrie 2021 - 09:06

Am asa un feeling ca din cauza problemelor cu Colterm cam toate proiectele de infrastrutura sunt puse pe hold, in special cele care nu au deja sursa de finantare externa (fonduri UE, PNDL etc.). La proiectul asta nu stiu sa fie o sursa de finantare externa, cred ca era pe buget local. Mai sunt si alte proiecte cu contract semnat si ramase in aer, imi vin repede in cap bazele sportive din Lipovei, Sagului etc.
Din acelasi motiv cred ca stagneaza si Solventul, pana nu iesim din iarna nu cred ca se mai face ceva semnificativ, inafara de ce e in lucru deja.
0

#73 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 21 octombrie 2021 - 09:19

se va face dupa ce termina cu pasajul solventul
0

#74 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 21 octombrie 2021 - 11:31

Vezi postareaDanielT, la 21 octombrie 2021 - 09:06, a spus:

La proiectul asta nu stiu sa fie o sursa de finantare externa, cred ca era pe buget local.

Corect, fondurile alocate sunt bugetare în cazul de față (cel puțin așa au fost declarate în sistem, că în practică nu e imposibil să vedem vreo surpriză ca la tramvaie, cu finanțare din fonduri UE)
0

#75 Useril este offline   TM79 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 21 octombrie 2021 - 13:47

Vezi postareaDanielT, la 21 octombrie 2021 - 09:06, a spus:

Am asa un feeling ca din cauza problemelor cu Colterm cam toate proiectele de infrastrutura sunt puse pe hold, in special cele care nu au deja sursa de finantare externa (fonduri UE, PNDL etc.). La proiectul asta nu stiu sa fie o sursa de finantare externa, cred ca era pe buget local. Mai sunt si alte proiecte cu contract semnat si ramase in aer, imi vin repede in cap bazele sportive din Lipovei, Sagului etc.
Din acelasi motiv cred ca stagneaza si Solventul, pana nu iesim din iarna nu cred ca se mai face ceva semnificativ, inafara de ce e in lucru deja.



Baza sportiva din Lipovei este o ineptie. Locatia se afla intre blocuri unde este ecou.
Terenrul de fotbal e la minim 17m de bloc in Sud si in Vest, e la 21 de m de bloc. Iti dai seama ce se va intampla acolo dupa ora 22? Teren cu nocturna, scandal, etc....

Eu, sincer, as vrea sa nu se faca....nu in locatia aia.
2

#76 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 19 mai 2022 - 23:19

Nu am mai auzit nimic de acest proiect. Care este stadiul acestuia?
0

#77 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 29 ianuarie 2023 - 10:05

N-am mai auzit nimic de acest proiect. Ce s-a intamplat cu el?
0

#78 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 ianuarie 2023 - 12:32

Da, o liniste usor suspecta...Topicul a fost deschis in octombrie 2016, acum 6 ani jumate...

M-am aplecat putin si asupra acestui traseu si iata ce am gasit...

Ultima statie se afla la circa 300 m de viitorul sens giratoriu la iesirea din viitorul pasaj Solventu. Acest lucru va reprezenta o problema cand se va dori o transbordare pe viitoarea linie de tramvai pe relatia Ronat - Dambovita pentru cei care vin dinspre gara iar tramvaiul lor va intoarce chiar in sensul de la Solventul si nu va merge nici catre Ronat si nici catre Dambovita. Ma gandesc ca nu toate liniile care vor trece prin fata garii vor merge catre Ronat sau catre Dambovita, unele vor intoarce in sens...

Imagine atasata: str garii 01.jpg



Penultima statie (cea de la jumatatea traseului) este la Gh Baritiu iar intre statia nuferului si Gh Baritiu sunt 430 m. Se poate observa ca la intersectia cu Pop de Basesti nu avem statie fiind distanta mica intre Gh Baritiu si Pop de Basesti. insa la Pop de Basesti avem o pasarela peste calea ferata si atunci ma intreb care locatie ar fi mai potrivita pentru o statie? Oricum, nu am nici eu un raspuns convingator. Intre statia Gh Baritiu si cea de pe Dragalina (Gara) sunt 650 m.

Imagine atasata: str garii 02.jpg



La gara statiile de tramvai vor fi mutate pe Dragalina pentru ca nu ar mai avea loc pe str Garii din cauza mutarii liniei pe mijlocul strazii. Insa observ pe plansa ca pe spatiul actualelor statii de la gara ramane o zona verde. Daca asa va fi, atunci nu vad sa fie suficient loc si pentru tramvaie si pentru trafic auto. Totul va deveni foarte inghesuit.

Dar in lipsa unui pasaj subteran pietonal in fata garii, calatorii care vor folosi tramvaiul vor avea de traversat doua zebre (doi timpi de semaforizare) iar pana acum nu aveau nimic de traversat daca aveau treaba strict in gara.


Daca prin tot felul de analize ar rezulta ca Gara Timisoara Nord va deveni una folosita in viitor, atunci ar trebui ca odata cu prelungirea liniei de tramvai catre Solventu sa se execute simultan si un pasaj pietonal subteran in fata garii.


Imagine atasata: str garii 03.jpg

1

#79 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 29 ianuarie 2023 - 14:58

Poate ca nu e prevazuta in proiect o statie in bucla, dar n-ar fi imposibil de realizat una. Trebuie doar sa se completeze aceasta lipsa inainte de a pune oamenii pe drumuri in cazul transbordarii.
De acord ca e nevoie de un pasaj subteran in fata garii, am si pus o schita pe pagina anterioara.
1

#80 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 ianuarie 2023 - 16:44

Citeaza

De acord ca e nevoie de un pasaj subteran in fata garii, am si pus o schita pe pagina anterioara.





Da, am vazut acea schita insa este o varianta minima, simplista pentru ca tot ar ramane zebre de traversat, respectiv zebre semaforizate. Coltul Policlinicii CFR si peroanele statiilor de tramvai ar ramane cu zebre.


O varianta mai complexa care ar scoate toti pietonii din intersectie ar fi aceasta care ar avea intrari/iesiri in toate punctele intersectiei si ar putea fi unit cu pasajul din gara care ar trebui pastrat chiar daca la modernizare vor sa faca pasarela peste liniile de tren. Nu strica cu absolut nimic ca cele doua pasaje sa fie unite. Astfel calatorii CFR ar cobora pe peron apoi ar cobora in pasajul subteran si ar iesi la orice mijloc de transport in comun din fata garii fara sa urce pe pasarela prevazuta la modernizarea garii. Cu alte cuvinte vor urca pe pasarela ca apoi sa coboare in viitorul pasaj subteran. Ar fi un non sens! Dar parca prevad ca la modernizarea garii vor incepe exact cu distrugerea actualulul pasaj de sub liniile CFR de parca astuparea acestui pasaj ar fi prioritatea numar 1 in modernizarea garii!...


Dar iata varianta ceva mai complexa a pasajului din fata garii...In el isi pot afla locul automate de bilete, automate de cafea/ceai, automate de ziare, de sandwich-uri, sucuri, etc.,...




Imagine atasata: str garii 04.jpg










1

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi