STP Timișoara Forum: Infrastructura tramvaielor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (48 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infrastructura tramvaielor Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#901 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 mai 2022 - 12:36

Brother, nu ma intereseaza spre deloc daca in Melbourne se foloseste ranga mereu sau ocazional. Spuneam doar ca in urma cu 50+ de ani nu se folosea ranga in Timisoara (decat in situatii rare cand nu reusea vatmanul sa schimbe macazul din mers ca era adormit si in locuri unde nu erau macaze automate din diverse motive). Iar dupa 50 de ani nu-mi pot inchipui o intoarcere la ranga.
Mai in toate filmuletele de pe YT de prin Europa nu vad rangi la macaze.

Pot trage usor concluzia ca, comunistii de ieri erau mult mai atenti la aceste aspecte decat "capitalistii" de azi... :D
4

#902 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1100
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 august 2022 - 22:50

Mai stie cineva cati ani au trecut de cand se discuta subiectul?!

Extras din Anexa 2 la proiectul de Hotărâre din 02.08.2022 privind aprobarea obiectivului de investiţii ,,Hală integral închisă pentru mentenanţa tramvaielor noi”

Citeaza

Denumire proiect: ,,DALI Hală intergral inchisă pentru mentenanța tramvaielor noi”
Amplasament: Municipiul Timișoara, B-dul Dâmbovița nr. 67 (CF nr. 447772)
Titularul investiţiei: Municipiul Timişoara B-dul C. D. Loga, nr. 1
Beneficiar: Municipiul Timişoara, B-dul C. D. Loga, nr. 1

Scenariul tehnico-economic recomandat de proiectant propune construirea unei noi hale pentru mentenanța tramvaielor noi. Aceasta va fi alipită de contrucția existentă cu aceeași funcțiune, între cele două se va păstra un rost de dilatație.
Clădirea va fi amenajată și echipată pentru repararea tramvaielor. Va cuprinde 6 elevatoare, un pod rulant și un strung. Structura va fi realizată din fundații de beton armat, parțial radier general, parțial fundații continue, suprastructura va fi realizată din stâlpi din beton armat, grinzi din beton armat și planșeu din beton armat peste parter. Inchiderile vor fi realizate din zidărie de bca, termoizolată cu polistiren de 5 cm, finisaj exterior cu tencuială decorativă. Acoperișul va fi de tip terasă necirculabilă.


https://www.primaria...2258892002E57BD
1

#903 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 august 2022 - 11:44

Peste 2 milioane de euro va costa hala in care temperatura nu are voie sa coboare sub 5 grade si in care e interzis praful. Va asigura intretinerea noilor tramvaie turcesti la Timisoara
https://www.opiniati...oara/02/08/2022
2

#904 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 septembrie 2022 - 15:55

Am mers ieri pe bul Republicii dinspre centru catre Gara de Nord si mi-am adus aminte de una dintre ideile lui Robu, de a introduce tramvaiul pe Republicii intre Piata Regina Maria si Gara de Nord, idee pe care unii o sustineau aici pe forum iar altii nu.

M-am aplecat asupra hartii si iata ce spune harta. In linie directa, pe Republicii deci, distanta ar fi de 1,10 km intre Piata Regina Maria si Gara de Nord cu doua statii (Pasajul Jiul si Gara) iar pe ocolite distanta creste la 2,14 km (se dubleaza) si sunt 5 statii pe traseu plus mai multe semafoare si zebre. Cu alte cuvinte poti vedea gara in linie directa de la Spitalul de Copii insa tramvaiul te duce roata - roata...
Este limpede ca linia directa ar fi mult mai avantajoasa mai ales in vederea punerii din nou in valoare a garii si a calatoriilor cu trenul.
Pe de alta parte avand in vedre lucrarile ce se vor executa pe strada Garii respectiv prelungirea liniei de tramvai pana la Solventu, linia de pe Republicii ar merge in continuare pe Garii si ar intoarce la Solventu. Atat zona Garii (Paltim, Elba) cat si zona Solventu se vor dezvolta din punct de vedere imobiliar iar o astfel de linie radiala de tramvai din aceasta zona i--ar ajuta pe noii locatari pe un traseu scurtat 1 km fata de cel prin Iosefin. Iar Iosefinul ramane conectat la gara prin Linia 8 venind din Elisabetin si Linia 9 venind din Dambovita.


Cred ca intr-un viitor oarecare aceasta idee se va materializa daca vom avea coducatori aplecati pe bune asupra transportului in comun din Timisoara...

Imagine atasata: linia 1 01.jpg



Iar de la Piata Regina Maria pana la Solventu pe Republicii si apoi pe Garii ar fi 2,45 km cu 5 sau 6 statii si linie dreapta...

Imagine atasata: linia 1 02.jpg

3

#905 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 septembrie 2022 - 19:53

Singura mea obiecție la o extindere a liniei de tramvai pe Republicii ar fi faptul că deja este suficient de aglomerat bulevardul, respectiv că deja trec 5 alte linii pe-acolo (11, 14, 18, E3, E1, ca să nu adaug și metropolitanele).

Avînd în vedere că am intrat și noi în rîndul lumii, avînd bilete cu durată de timp, este destul de lesne pentru călători să ia un firobuz înspre ce direcție au nevoie, făcînd joncțiunea cu alt mijloc de transport mai tîrziu. Cine are nevoie de tramvaiul 1 sau 2 (spre Traian), poate face joncțiunea în Piața 700, sau chiar merge cu 11 pînă în zona Modern. Cine are nevoie de tramvaiul 4, poate lua E1, căruia nu i-ar strica o stație la intersecția Circumvalațiunii cu Brediceanu (se poate lua un pic din trotuar în față la Mega Image).
Pentru legarea cu Solventul, se pot prelungi toate liniile de firobuz pînă acolo.
Momentan Timișoara suferă la dimensiunea parcului de tramvaie, dar este discutabil dacă adăugarea de infrastructură, cînd n-ai ce trimite pe traseu, ar ajuta :) Părerea mea... scuze dacă s-au adus argumentele.

2

#906 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 septembrie 2022 - 21:17

@dAImon

Ai dreptate cu supra-aglomerarea bul Republicii insa nu vad normal nici faptul ca tramvaiul sa faca asa ocol mare mai ales ca ai sesizat ca am avea probleme cu numarul de tramvaie. Daca scurtezi traseele sau le desfiintezi, iti ajung tramvaiele, cum a facut goe.
Pe de alta parte inteleg ca ti-a scapat faptul ca toate liniile de tramvai de la gara vor intoarce la Solventu pentru ca bucla de la gara se afla pe teren privat.
Deci in aceasta situatie traseele liniilor 1, 8 si 9 se vor lungi considerabil iar linia 1 va face si ocol prin Iosefin.

Pe de alta parte nu cred ca vor cobora multi din tramvaiul 1 in 700 ca sa ia firobuzul 11, M11, 14, M14 si 18 ca sa mearga la gara chiar daca au biletul valabil 1 ora. Nu vor da pasarea din mana pe vrabia de pe gard si din comoditate si/sau necunoastere.

Cumva este si de ras faptul ca avem un numar impresionant de linii de toate felurile care merg la Gara de Nord in conditiile in care traficul de pasageri din gara o fi 5-10% fata de ce a fost pana in '89...

Vorbea Robu la vremea lui de realizarea inelului I in sens unic. Propuneam eu atunci ca toate liniile de firobuze care circula de fapt pe radialele orasului sa intoarca pe inelul I si atunci in cadrul biletului orar pot face transbordarile cei care au treaba dincolo de inelul I in alte directii. S-ar face economie serioasa la numarul de firobuze pentru ca n-ar circula goale pe trasee suprapuse cum este cazul pe bul Republicii, economie la soferi, economie la curent, incarcare mai mare a unitatilor de transport, etc.,...
Pe Republicii - Garii ar putea ramane doar o linie de firobuz care ar circula intre inelul 1 si Solventu, E1 intre Pop de Basesti si Jiul, E3 desfiintat si inlocuit cu o linie de firobuz pe traseul inelul I - Bariera Giroc si tramvaiul 1 de la Spitalul de Copi - Solventu.

Transportul in comun nu poate si nu trebuie sa inlocuiasca taximetrele ca sa te duca din orice colt al orasului in orice alt colt al orasului si sa fie si fara transbordare...Trebuie sa fie si economic pentru societatea care il efectueaza.
0

#907 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 20 septembrie 2022 - 23:14

Marea mea plangere in legatura cu linia de tramvai pe Republicii e ca e cumva in mijlocul nicaieriului. Adica de la spitalul de copii pana la gara, singura statie e la Jiul, unde ajuta eventual pe cei care locuiesc la City of Mara si la cele cateva cladiri dinspre splai. Scurtarea traseului ii ajuta doar pe cei care merg expres la gara, ceea ce nu cred sa fie asa de multi. In schimb pe traseul "ocolit", tocmai acolo merge lumea, ba sa schimbe cu 33 la Catedrala sau cu 32 la Sinaia, ba la scolile din zona Iosefin (Colegiul Banatean, Bela Bartok, Obradović), ba la piata in Iosefin, ba sa schimbe cu alte tramvaie in Maria... Adica pe acolo isi are rostul sa treaca ceva, dar pe Republicii... Cum se spunea mai sus, exista deja troleibuzul 11 care merge paralel cu linia 1 de la un capat la altul, si se intretaie in cateva puncte (gara, 700, Badea Cartan si in Modern). Acum sa le aducem sa circule pe acelasi traseu o buna bucata, nu cred ca are niciun sens.

Mai bine am imbunatati conexiunile:
Statie de tramvai la spitalul de copii, nu cea de acum care e practic in Piata 700, ci langa sensul giratoriu, sa schimbi lejer acolo
Macar una-doua linii de troleibuz care merg acum spre Baritiu/Solventul (11, M11, 13, 14, M14, 18) sa mearga in loc in Piata Iuliu Maniu sa fie conexiune si la autobuzele care trec pe acolo
Restabilirea liniei de troleibuz 12
Desfiintarea liniei E3, si infiintarea unei noi linii de troleibuz de la Apicultorilor sau chiar mai adanc in Giroc pe la Universitate cu capat la Spitalul de Copii sau chiar la Baritiu daca chiar se cere, si la o adica numita aia E3 (desi nu mai are vreo diferenta, ca e acelasi pret). Linie care sa si circule la intervale decente, ca si 15 si 16, nu la intervalele actuale ale E3
Modificarea liniei 16 sa mearga la Posta Mare direct ca si 15
Infiintate niste statii in plus pe anumite linii, de exemplu pe 33 ar merge o statie in Piata Maria (comuna cu statia tramvaiului), la fel si intre Liviu Rebreanu si Piata Iuliu Maniu (sunt totusi 750 - 800m intre cele doua statii), eventual unde e semaforul la intrarea in cimitir, la intersectia cu Rusu Sirianu, sunt cateva locuri de parcare care ar putea fi lejer convertite in statie de bus. De asemenea, prelungit 33 pana la Spitalul de Copii, la Catedrala impartind statiile cu tramvaiul
Statie pe E1 atat la intersectia cu Bogdanestilor cat si la pasajul Jiul
Statia de tramvai de la Hotel Continental (sens spre Traian) mutata sa fie in paralel cu cea de pe sens opus, si infiintata inca o statie cam pe unde intorc masinile la capatul strazii spre Piata Sf Gheorghe

Parere nepopulara: tramvaiele 1 si 2 se suprapun pe majoritatea traseului fara sens, ca apoi din Piata Traian fiecare sa mearga in sens diferit. In lipsa unei bucle in zona UMT, cea mai buna solutie imi pare urmatoarea: linia 1 desfiintata (la gara poti sa ajungi lejer schimband ori cu troleibuz ori cu alt tramvai), linia 2 din Traian merge la Gara de Est si intoarce, si i se mareste frecventa (asigurand astfel si o frecventa buna, nu sa circule 1 si 2 unul dupa altul si pentru 15 minute nimic), iar linia 6 sa circule tot in circuit, dar sub forma cifrei "8", incluzand si bucla pe la UMT. Nu voi repeta lipsa dezavantajelor, caci am facut asta acum cateva saptamani in alt topic pe aici, dar asa se imbunatatesc conexiunile si se optimizeaza frecventa
De asemenea, liniile 15 si 16 nu ar trebui sa circule in circuit, ci fiecare sa intoarca la intersectia Lidia cu Sudului, sau chiar sa mearga de acolo si mai departe pana la AEM pentru conexiuni mai bune

PS: (deja am facut off-topic, deci nu mai conteaza si intrebarea asta) De ce s-a ales la tramvaie ca afisajul electronic sa arate ambele capete, in loc sa fie doar directia in care merge, ca la autobuze si troleibuze? Se ajunge la situatii unde si linia 8 si linia 9 vor avea "Gara de Nord - Ciarda Rosie" scris. Cineva care nu e de aici de unde stie care e diferenta? Nu mai bine ar fi scris pe unul "Ciarda Rosie via Balcescu" si pe celalalt "Ciarda Rosie via Dambovita"?
4

#908 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 septembrie 2022 - 10:38

Vezi postareaFantoma Tramvaiului 3, la 20 septembrie 2022 - 23:14, a spus:

Marea mea plangere in legatura cu linia de tramvai pe Republicii e ca e cumva in mijlocul nicaieriului. Adica de la spitalul de copii pana la gara, singura statie e la Jiul, unde ajuta eventual pe cei care locuiesc la City of Mara si la cele cateva cladiri dinspre splai. Scurtarea traseului ii ajuta doar pe cei care merg expres la gara, ceea ce nu cred sa fie asa de multi. In schimb pe traseul "ocolit", tocmai acolo merge lumea, ba sa schimbe cu 33 la Catedrala sau cu 32 la Sinaia, ba la scolile din zona Iosefin (Colegiul Banatean, Bela Bartok, Obradović), ba la piata in Iosefin, ba sa schimbe cu alte tramvaie in Maria... Adica pe acolo isi are rostul sa treaca ceva, dar pe Republicii... Cum se spunea mai sus, exista deja troleibuzul 11 care merge paralel cu linia 1 de la un capat la altul, si se intretaie in cateva puncte (gara, 700, Badea Cartan si in Modern). Acum sa le aducem sa circule pe acelasi traseu o buna bucata, nu cred ca are niciun sens.


Ai uitat si de PALTIM care se misca destul de bine deocamdata.
Apoi liniile 1 si 11 nu merg paralel, merg serpuit si se intretaie in cateva locuri insa fiecare are un numar insemnat de proprii calatori. Doar celor care urca si coboara in punctele de intretaiere le este indiferent traseul.
Sustii aici varianta ocolitoare a liniei 1 iar la sfarsitul postarii sustii desfiintarea ei. Cum vine asta?


Mai bine am imbunatati conexiunile:
Statie de tramvai la spitalul de copii, nu cea de acum care e practic in Piata 700, ci langa sensul giratoriu, sa schimbi lejer acolo

Corect dar mai greu de realizat dpdv tehnic si anume lipsa spatiului! Eventual pe Nemoianu cat mai aproape posibil de intersectie.



Restabilirea liniei de troleibuz 12


S-a incercat de cateva ori insa fara succes, circulau goale cu doua unitati pe sens, apoi au redus la o unitate pe sens si nimeni nu le mai astepta. In acele vremuri nu erau nici afisaje electronice in statii si nici aplicatii de urmarire. Am crescut in Balcescu pe langa aceasta linie de firobuz si ma leaga multe amintiri de ea.



Parere nepopulara: tramvaiele 1 si 2 se suprapun pe majoritatea traseului fara sens, ca apoi din Piata Traian fiecare sa mearga in sens diferit. In lipsa unei bucle in zona UMT, cea mai buna solutie imi pare urmatoarea: linia 1 desfiintata (???!!!) (la gara poti sa ajungi lejer schimband ori cu troleibuz ori cu alt tramvai), linia 2 din Traian merge la Gara de Est si intoarce, si i se mareste frecventa (asigurand astfel si o frecventa buna, nu sa circule 1 si 2 unul dupa altul si pentru 15 minute nimic),




LE Se schimba Consiliul de Administratie la STPT in mod politic. Sa ne asteptam la o revenire a STPT sau ... invers.


https://www.opiniati...oara/20/09/2022
0

#909 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 21 septembrie 2022 - 16:58

Sustin desfiintarea ei in contextul expus de mine in postare. In situatia actuala in care ramane linia, mi se pare mai bine sa ramana pe traseul actual. Ok poate ar avea si ceva doritori pe traseul de pe Republicii, dar nu mi se pare suficient incat sa merite o cheltuiala enorma cu reconfigurarea intregii strazi. Cat despre statia de la Spitalul de Copii, toata intersectia nu mai e un sens giratoriu oricum, daca ar simplifica-o la o incrucisare, dar ramanand partea dinspre Catedrala si cea dinspre 700 "cracanate" ca acum, cred ca ar incapea statia pe mijloc, langa semafor
0

#910 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 septembrie 2022 - 17:26

Pai daca acel context expus de tine devine realitate si se desfiinteaza linia 1, cum ramane atunci cu traseul ei binevenit prin Iosefin unde ar deservi numerosi calatori in statiile Maria, Sinaia, Dragalina?...

Intre Gara si Piata Regina Maria este o statie in care evident ca nu vor urca si nu vor cobora 10-15 persoane, poate niciuna la anumite ore insa sunt cu zecile statii in care nu urca sau ni coboara nimeni la unele ture. Deci nu ass se pune problema.
Oricum, o asemenea investitie nu se vs face maine, si nici peste un an sau poate niciodata.
Insa eu ma gandesc ca odata cu construirea sectorului Gara de Nord - Solventu va deveni foarte evidenta situatia bizara a acestei linii de a devia prin Iosefin. Si atunci vor aparea un numar tot mai mare de voci care vor sustine schimbarea traseului pe Republicii
0

#911 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 21 septembrie 2022 - 22:18

Pentru asta as suplimenta vehiculele pe linia 2, sa vina la intervale cat mai mici, compensand astfel si pentru linia 1. Da, poate in viitor va avea mai mult sens o linie de tramvai pe Republicii. Cu atat mai mult daca se vor construi complexuri rezidentiale noi spre Solventul, ceea ce ma gandesc ca se va intampla, si toata zona va deveni mult mai dezirabila. Dar deocamdata cel putin mi-e mai greu sa vad asta. Oricum, sunt adeptul modernizarii, din partea mea orice strada in plus cu linie de tramvai e binevenita :)
0

#912 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 22 septembrie 2022 - 05:43

Mda...sunt socat,e EU pe Sagului nu mai vreau nici o linie de tramvai,e destul ce vad pe ea si off topic.....pana la Sag??? E bun M ul...ce ne trebuie tramvai? Sa ce?cand costa milioane de euor
-1

#913 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 septembrie 2022 - 14:33

Cine a pomenit in aceasta discutie de tramvai pe Sagului?
Sau mi-a scapat mie ceva?

Dar apropo ca ai pomenit de Sagului, sunt curios ce vei spune dupa realizarea planului lui Fritz de "inverzire" a Caii Sagului?
0

#914 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 22 septembrie 2022 - 16:06

Era vorba de orice strada.....undde apare linie de tramvai
-2

#915 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 septembrie 2022 - 18:51

Discutam de Republicii si tu ai venit cu Sagului, deci nu orice strada ci ai numit-o.

Pe de alta parte sa faci asa o generalizare incat sa nu-ti doresti pe niciunde un tramvai in plus, mi se pare un gand cam ... conservator.
1

#916 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 octombrie 2022 - 18:27

Se discuta pe un alt topic mai putin potrivit despre statiile de la Banatul.

Iata o schita despre cum ar trebui dispuse statiile la Banatul, intr-o oarecare masura precum au fost candva dar si cu niste modificari, respectiv o statie comuna pentru liniile 4 si 6 pozitionata dupa intersectie.
Iar pe strada 1 Decembrie 1918 ar fi binerevenita varianta din anii '70 - 80 cand pe sensul spre Balcescu erau doua peroane de plecare, unul pentru linia 6 si altul pentru linia 8, lucru ce ajuta la ajustari de grafic.

De la o astfel de de aranjament de statii impus proiectantilor ar trebui sa se plece care este in folosul calatorilor iar marea comisie de circulatie nu are decat sa gaseasca solutii pentru siguranta traficului si a pietonilor plecand de la aceasta situatie data si nu sa mute statiile in defavoarea calatorilor cum, cica, s-a intamplat cu alte ocazii.si locatii.


Putem observa ca perechea de statii a liniei 4 a fost mutata la circa 120 m (sensul spre Traian) si 155 m (sensul spre AEM) de la colt. Iar distanta dintre statiile liniei 8 (sensul AEM - Balcescu) este de cca 200 m, ceea ce iarasi este o ciudatenie.




Imagine atasata: statii banatul 01.jpg

0

#917 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 19 octombrie 2022 - 18:53

Decât o linie pe Bulevardul Republicii care ar aduce beneficii minime, mai bine s-ar reconfigura rețeaua de tramvai în zona centrală. Deunăzi am început să observ cât de puțin a fost adaptată rețeaua de tramvai la cerințele actuale ale orașului. Propun deci o linie de tramvai care să lege zona Magazinului Bega cu Piața Bălcescu, care să treacă pe Bulevardul 20 Decembrie, intersecție Vasile Pârvan și Mihai Viteazu și o legătură între intersecția Vasile Pârvan și Piața Maria pe Bulevardul Tudor Vladimirescu. Astfel, se realizează o legătură rapidă între zona universităților și aproape toate obiectivele importante. Tronsonul dintre Piața 700 și Piața Maria respectiv Piața Maria-Piața Bălcescu vor fi folosite minimal, oricum nu au cine știe ce trafic. Lucrarea asta, dacă va fi făcută, va încuraja mai mulți locuitori să folosească tramvaiul și mijloacele de transport.

O hartă cu propunerea Imagine atasata: Dezvoltare tramvai Timișoara_j.jpg

Și una doar cu zona centrală Imagine atasata: Dezvoltare tramvai Timișoara zona centrală_j.jpg
3

#918 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 noiembrie 2022 - 18:18

Se lucreaza in bucla de la Domasnean:

Citeaza

Echipele Secției Infrastructură au demarat lucrări la linia cale din Piața Gheorghe Domasneanu în vederea îmbunătățirii siguranței în exploatare.


Imagine atasata: linie cale 1000p.jpg
1

#919 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 noiembrie 2022 - 18:54

Am tot vorbit de dispunerea statiilor in diferite intersectii in care se intalnesc diverse linii de tramvai si tot de atatea ori ma indignam cand constatam ca am avut candva dispunerea lor corecta iar niste minti luminate le-au schimbat locul in defavoarea calatorilor.
Este vorba de acelasi peron pentru aceeasi directie de mers. O astfel de gandiresi dispunere a statiilor il ajuta pe calator si nu faptul ca el sa stea la coltul strazii si sa pandeasca care tramvai va veni primul si sa fuga sa-l prinda.
O gramada de personaje publice decizionale ne tot ametesc cu avantajul folosirii transportului in comun, cu imbunatatirea permanenta a acestuia insa practic fac cam tot ce se poate pentru a obtine un efect contrar.
Practic fac doar gargara politica si atat....pentru ca ei nu folosesc transportul in comun si nu se lovesc de diferite probleme de zi cu zi. Lor numai li se aduc la cunostiinta unele dintre ele de catre subalterni sau pe calea FB.

Imbunatatirea conditiilor de transport in comun, presupune, pe langa achizitia de mtc-uri moderne, si scurtarea timpilor de calatorie, acelasi peron pentru aceeasi directie de mers, statii inainte de intersectie si nu dupa ca sa nu stea tramvaiul la semafor si apoi intra in statie dupa semafor pierzand astfel un timp dublu. Astfel timpul necesar unei ture/semi ture va creste si nu va scadea, etc.,..Pot exista si exceptii de la aceste reguli insa ele trebuie sa fie chiar EXCEPTII.

In acest sens iata cateva imagini cu statii dispuse cum ar trebui, in favoarea calatorului...
In Piata Maria au fost pozitionate corect statiile dar le-au zapacit dupa modernizare niste tembeli nepasatori...


Imagine atasata: statii p-ta maria 01.jpgImagine atasata: Statii carol I - dragalina 01.jpg



Imagine atasata: statii aurora 01.jpgImagine atasata: statii bogdanestilor cetatii 01.jpg
6

#920 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 noiembrie 2022 - 21:00

S-a terminat lucrarea, au facut probe cu un vagon Armonia:

Imagine atasata: aem2.jpg
3

Arata acest topic


  • (48 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi