STP Timișoara Forum: Fosta linie 5 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fosta linie 5 Discutii despre linia 5 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#61 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 martie 2010 - 16:42

Vezi postareacseh_17, la 1 Mar 2010, 16:08, a spus:

Ai pus punctul pe I. Nu ne place? Folosim taxiul pe banii nostri. Daca nu ne permitem tacem si folosim ceea ce este. Tu ca si calator de cateori ai atentionat vre-un pustan daca facea prostii? Niciodata poate pentru ca nu e treaba ta nu te intereseaza...


Unu la mana, daca trecem toti la taxi, nu mai are rost sa avem tramvai, plus de asta, tramvaiele circula tot "din banii nostrii" ca nu le-a cumparat o firma privata, si ce se mai cumpara e tot din banul public, adica tot "ai nostrii".
Doi la mana, ai avea intr-un fel dreptate ca nu e treaba nimanui, pentru ca asta tine de educatie, si de constiinta, si de civilizatie, eu unul nu gases satisfactie in a face stricaciun intr-un tramvai, mai mult de asta ,stiind ca acesta circula "pe banii tuturor" inclusiv ai parintilor mei.
Eu unul nu ma plang neaparat de aglomeratie, fie ceo fi eu ma bucur de fiecare calatorie cat de tixit o fi tramvaiul, pentru ca stiu sa ma bucur de ceea ce am, atata timp cat ceea ce am e platit si intretinut la o calitate acceptabila, dar ma supara cand se fac "prostii" asa la repezeala ca sa se carpeasca repede ceva ca asa vrea "cineva de sus", si cand zic "prostii" poate stii la ce ma refer.
Si cred ca la asta se refera toata lumea cand zice ca e nemultumita, sau cel putin sta la baza supararii.
0

#62 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 martie 2010 - 16:43

Vezi postareaVisor, la 28 Feb 2010, 13:54, a spus:

Multi batrani si nu numai urcau din P-ta 700 spre Ronat. Acum vor face un ocol mare. :017: Mai bine faceau capatul liniei 5 de la P-ta Traian la Gara de Est si inapoi, fara portiunea Modern.



Vezi postareagarcon, la 28 Feb 2010, 14:41, a spus:

Subscriu intru totul la aceasta din urma idee. Bucla pe la Banatim - Balcescu e prea mare, si practic "nu ai de unde lua tramvaiul 5" ca sa revii in Ronat, decat daca mergi anume pentru asta pana la Catedrala sau Pta Maria. E absurd!

Varianta Gara de Est ar fi fost cea mai rezonabila. Dar nu s-ar fi infaptuit gloriosul obiectiv de eficienta a RATT, anume renuntarea la un tren de pe linia 6.


Sunt si eu total de acord cu voi. Este o mare prostie ce se intampla acuma, totul era bine pana ieri.

Pe panouri se anunta calatorii privind aceasta schimbare? S-au pus afise in tramvaie? O decizie ca asta trebuie precedata cu cel putin o luna de anunturi si afise lipite peste tot, pentru a nu da peste cap calatorul. Daca se posteaza stirea cu 2 zile inainte in ziare si in ziua schimbarii pe site-ul RATT, nu prea vad nimic in "folosul" calatorului...

Nu s-ar putea face o petitie pentru "revenirea" la vechiul traseu al liniei 5? In cazul schimbarii capatului liniei 4 a functionat, poate va functiona si aici...
0

#63 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 martie 2010 - 16:56

Vezi postareaNDY, la 1 Mar 2010, 16:43, a spus:

Sunt si eu total de acord cu voi. Este o mare prostie ce se intampla acuma, totul era bine pana ieri.

S-au pus afise in tramvaie? O decizie ca asta trebuie precedata cu cel putin o luna de anunturi si afise lipite peste tot, pentru a nu da peste cap calatorul. Daca se posteaza stirea cu 2 zile inainte in ziare si in ziua schimbarii pe site-ul RATT, nu prea vad nimic in "folosul" calatorului...


Da afise sunt in tramvaie am vazut eu, cel putin in 5. Si chear si asa calatorii sunt derutati, azi spre exeplu au urcat doi batrani din traian si vorbeau ce sa cumpere de la piata, noroc ca au fost anuntati la timp si s-au dat jos.
0

#64 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 martie 2010 - 18:10

Da, afise sunt. Ce am primit eu pentru postare pe site e de fapt o copie a afisului din tramvaie.
0

#65 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 martie 2010 - 18:29

Si afisele cand s-au pus in tramvaie? :017: O decizie ca asta n-ar trebui anuntata "peste noapte", ar fi trebuit sa se stie din timp... :blush:
0

#66 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 martie 2010 - 18:32

Cred ca au fost puse vineri. (nu a fost ceva planificat cu mult timp inainte. Vineri se lucra la grafice si planificari pentru azi)
0

#67 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 martie 2010 - 19:43

Linia 3 desfiinţată peste noapte şi la mijlocul lunii, cât timp unii aveau abonamente active. Capătul liniei 4 modificat peste noapte, capătul liniei 9 modificat peste noapte. Traseul liniei 5 modificat peste noapte.

Mai planifică cineva CEVA în toată regia asta? Şi prin "a planifica" mă refer la activitatea aia care are ca rezultat nişte decizii ce se aplică peste un interval de timp mai mare, ca la o lună aşa .. :017:
0

#68 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 01 martie 2010 - 22:12

De statia din 700 ati aflat ceva domnu florin ? Se face sau nu... ?
Maine dimineata parca vad ca ma urc in 33 si ajung la AEM...ca pe unde merge acuma nu se renteaza :017:
0

#69 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 martie 2010 - 22:57

Nu, nu va avea statie acolo. Nu exista aprobare (era o aprobare provizorie, doar cand se lucra la linia cale) :017:
0

#70 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 01 martie 2010 - 23:17

Foarte aiurea atunci... :017:
0

#71 Useril este offline   Bogdan14 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 16 august 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 martie 2010 - 23:20

Chiar foarte aiurea. :017:
Pai daca de exemplu vin de la Catedrala si vreau sa opresc in 700,ce fac? Stau si astept pana vin celelalte tramvaie? Si de ce au desfiintat sensul comun cu 5 de pe linia 6? Ar fi venit ca o alternativa pentru cei care vroiau sa ajunga in 700 si nu venea 6-le..
0

#72 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 martie 2010 - 23:23

Scopul acestei manevre a fost disponibilizarea unor trenuri pentru alte linii. Daca nu se renunta la cele doua trenuri, schimbarea nu rezolva aceasta problema.
0

#73 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 martie 2010 - 00:13

Vezi postareaalecs, la 1 Mar 2010, 22:12, a spus:

Maine dimineata parca vad ca ma urc in 33 si ajung la AEM...ca pe unde merge acuma nu se renteaza :blush:


:017:
E bine ca mai exista sensul umorului. Caci - vorba aceea - ar fi de ras daca n-ar fi de plans!
0

#74 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 martie 2010 - 01:11

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 1 Mar 2010, 23:23, a spus:

Scopul acestei manevre a fost disponibilizarea unor trenuri pentru alte linii. Daca nu se renunta la cele doua trenuri, schimbarea nu rezolva aceasta problema.



Faceti-ma si pe mine sa inteleg ce se intampla, stam atat de rau in ceea ce priveste numarul de trenuri incat facem comasari la unele trasee (desfiintand sau "eliminand" altele) ca sa se obtina doua trenuri in plus. Pai numai cu un an in urma se vorbea la nivelul primariei de achizitionarea a 50 tramvaie noi LF in suma totala de 150-170 milioane de euro si acum nu se gasesc 20 000 sau 50 000 de euro pentru 10 buc de SH. Eu ma gandeam ca se fac aceste "manevre" pentru a reduce pierderile si a mari incasarile (platind chiar doua bilete in loc de unu), nicidecum nu ma gandeam ca parcul de tramvaie ar fi insuficient.
Pe de alta parte, dupa cum se intampla atatea schimbari peste noapte, iarasi ma bantuie ideea cu punerea pe butuci a transportului electric din Timisoara, lucru despre care am scris cu o luna-doua in urma. Vad ca vin aceste schimbari ca un tavalug peste noi, nu reusim sa ne dezmeticim de una, ca pac vine a doua, incercam sa ne "ridicam", iarasi pac, vine si a treia, si tot asa, pana la KO... apoi ne vom bucura ca raman totusi doua-trei linii de tramvai in oras...in amintirea vremurilor de odinioara...se intampla lucruri ciudate...DOSARELE X...
0

#75 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 martie 2010 - 11:04

Vezi postareamile, la 2 Mar 2010, 01:11, a spus:

Faceti-ma si pe mine sa inteleg ce se intampla, stam atat de rau in ceea ce priveste numarul de trenuri incat facem comasari la unele trasee (desfiintand sau "eliminand" altele) ca sa se obtina doua trenuri in plus. Pai numai cu un an in urma se vorbea la nivelul primariei de achizitionarea a 50 tramvaie noi LF in suma totala de 150-170 milioane de euro si acum nu se gasesc 20 000 sau 50 000 de euro pentru 10 buc de SH. Eu ma gandeam ca se fac aceste "manevre" pentru a reduce pierderile si a mari incasarile (platind chiar doua bilete in loc de unu), nicidecum nu ma gandeam ca parcul de tramvaie ar fi insuficient.
Pe de alta parte, dupa cum se intampla atatea schimbari peste noapte, iarasi ma bantuie ideea cu punerea pe butuci a transportului electric din Timisoara, lucru despre care am scris cu o luna-doua in urma. Vad ca vin aceste schimbari ca un tavalug peste noi, nu reusim sa ne dezmeticim de una, ca pac vine a doua, incercam sa ne "ridicam", iarasi pac, vine si a treia, si tot asa, pana la KO... apoi ne vom bucura ca raman totusi doua-trei linii de tramvai in oras...in amintirea vremurilor de odinioara...se intampla lucruri ciudate...DOSARELE X...


Ti-ai cam raspuns singur, defapt tot ce ai zis a contribuit la ce se intampla acuma, plus datoriile mari care exista si trebuie platitie. Si vagoane nu prea mai sunt pentru ca atunci cand au fost nu s-a gandit nimeni ca piesele o sa se termine. Tramvaiul din Timisoara nu va disparea, o sa ramana asa cum este, iti dai seama ca nu ar avea nimeni curajul sa faca ca Mazare aici si asta datorita numarului mare de trasee si de km care au fost reabilitati. Noi acum patim ca si cei din Bucuresti avem infrastructura da nu are ce sa circule pe ea, atata tot. Asta a fost partea buna, partea rea este ca daca nu iesmi din "criza", "alesii" se vor folosii de orice chichita sa scurteze trasee, si cine credeti voi ca va executa ordinele fara nici macar o obiectie?

Am inca o chestie de semnalat, azi dimineata ora 9:30 parca, intr-un gt6 de pe linia 5 nu functiona validatorul pentru bilete, numarul de parc nu l-am retinut, dar daca ar fi sa ma iau dupa vatman cred ca ar fi 2502.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 02 martie 2010 - 11:09

0

#76 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 martie 2010 - 17:47

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 1 Mar 2010, 23:23, a spus:

Scopul acestei manevre a fost disponibilizarea unor trenuri pentru alte linii. Daca nu se renunta la cele doua trenuri, schimbarea nu rezolva aceasta problema.



Mi se pare o scuza penibila. Adica desfintezi o linie cu scopul ca alta o ve deservii, si nu inchizi un cerc... Adica totusi o stati acolo doar pentru 5 nu strica nimic zic eu. Asta e, trebe sa ne obisnuim cu deciziile aste total aiurea.
0

#77 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 martie 2010 - 18:33

Nu e nicio scuza, era doar un rationament de-al meu. :04:
0

#78 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 martie 2010 - 23:33

M-am mai gandit la ceva: daca vrei sa ajungi din Balcescu in Libertatii, spre exemplu, nu mai ai tramvai direct, trebuie sa schimbi. Ceea ce mi se pare penibil, multi din zona aceea doresc sa ajunga in centru si nu vor sa ocoleasca prin Traian, pe sensul "nedesfiintat" al liniei 6...practic cu decizia asta s-a rupt echilibrul traseelor din oras, la fel si simetria lor.

Dam start unei petitii pentru revenirea la vechea schema? In cazul lui 4 a iesit bine... :coolspeak:
0

#79 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 02 martie 2010 - 23:46

Sunt sigur ca si fara petitii linia 4 ar fi revenit la vechiul traseu.
0

#80 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 02 martie 2010 - 23:59

Vezi postareaNDY, la 2 Mar 2010, 23:33, a spus:

Dam start unei petitii pentru revenirea la vechea schema? In cazul lui 4 a iesit bine... :coolspeak:

Putem incerca :unsure:
0

Arata acest topic


  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi