STP Timișoara Forum: episodul 14: validarea calatoriei pe propria raspundere - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

episodul 14: validarea calatoriei pe propria raspundere

#1 Useril este offline   Constantin Ballo 

  • Consultant ticketing
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 12 martie 08
  • Interese:consultanta pentru RATT

Postat 19 martie 2008 - 17:35

Este permisa utilizarea unui abonament valid pe o linie sau pe doua linii, intr-un vehicul apartinand unei linii diferite, dar numai pe tronsonul comun cu linia (liniile) abonamentului (vezi episodul 11, paragraful 2). In aceasta situatie, validarea se face partial pe raspunderea calatorului, terminalul verificand doar perioada de valabilitate a abonamentului. Calatorul va atinge butonul virtual "R", terminalul va afisa mesajul din imagine , dupa care calatorul va apropia cardul pentru validare.

Imagine postata
0

#2 Useril este offline   alex24 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 06 ianuarie 09

Postat 07 martie 2009 - 12:11

Deci o sa fiu obligat sa apas pe R pe touch screen ! acolo unde au apasat si alte persoane inaintea mea ; poate in aceasi luna , poate in acelasi trimestru (tramvaiele sunt cam murdare, nu stiu cand se sapala si se igenizeaza--probabil foarte rar--- si pline de oameni ai strazii la primele ore ale diminetii); e asta igienic???
0

#3 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 07 martie 2009 - 12:19

As avea niste intrebari pentru tine.
Deci tu te inrijorezi ca cine o fi apasat pe totchscreen inaitea ta. Dar cand apesi pe butonul usi nu iti faci griji ca au mai apasat nu stiu cate persone inatea ta, cand inpingi bariera/apesi pe butonul de deschidere a usi,nu te inrijorezi cate persone au pus mana, cand te ti cu mana de bara sau de manerul montat, sau cand stai jos nu te intrebi cate persoane au stat pe acel scaun/sau cine s-a tinut de acea bara inaite? Asta nu mai conteaza?
0

#4 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 martie 2009 - 12:20

Sincer e cea mai mare prostie auzita pana acuma despre lucru. In fine inreabare e buna! Pai te-ai gadit ca de prima data cand ai iesit din casa, pui mana pe orice nu este igienic?? Deja cand urici in vehicul numai este igienic. Sau daca te tii de bare. Este tot aia. Deja cautam nod in papura... :angry:
0

#5 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 martie 2009 - 14:03

Astept propunerea de montare a unui lavoar langa validator, unde omu' sa se poata spala pe maini dupa ce a butonat. :angry:

Acum, serios vorbind, e clar ca e indicat la intoarcerea din oras sa ne spalam pe maini, inainte de a face orice altceva.
0

#6 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 martie 2009 - 14:08

Nu vreu sa jignesc pe nimeni dar faza cu igiena touchscreenului e deja prea de tot... :angry:
0

#7 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 08 martie 2009 - 12:10

Propun integrarea în validator a unor lămpi cu ultraviolete pentru neutralizarea periodică a touchscreen-ului :coolspeak:

Serios acum, validatorul înregistrează atingerea şi printr-o mănuşă.
0

#8 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 08 martie 2009 - 12:20

se poate folosi un stylus luat de la un pda :coolspeak:
0

#9 Useril este offline   alex24 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 06 ianuarie 09

Postat 09 martie 2009 - 00:28

Cu siguranta la venirea din oras ma spal pe maini. Ieri dimineata pe la ora 8:30 am circulat cu tramvaiul 8 de la abator la Piata Maria. Am urcat in primul vagon pe usa din centru. Am abonament pe linia lui 6 in vechiul format, deci nu a trebuit sa ating validatorul. Nu am putut sa nu remarc "murdaria " de pe totch-screen care se vedea din lateral de la cativa metri deoarece este luminat (parca era si "proaspat scuipat"). Cine stie cand va fi curatat!!! Eu nu o sa ating un asemenea totch-screen NICIODATA la fel ca multa alta lume. Cand urci in tramvai butonul de afara e cat de cat curatat de "mama natura". Bariera din interior se poate apuca din mai multe locuri (e destul de mare suprafata). Pe un scaun murdar nu ma pun. Nu pun mana la fel ca toata lumea pe o bara pe care o vad vizual ca este murdara. Din pacate pe touch-screen sunt OBLIGAT exact pe litera R sa apas chiar daca VAD ca este murdar. Oare ar fi trebuit sa pun degetul peste scuipatul unui vagabond??? Oare voi ati face asa ceva??? Nu este firesc ca daca VAD un obiect murdar sa nu il ating ??? Daca nu il VEDEAM murdar cu siguranta il atingeam !!! Acuma am sa ma uit bine de fiecare data ... Mizeria de pe ecranul luminat e foarte usor de sesizat !!! Sper ca nu am suparat pe nimeni!!! Eu doar mi-am spus parerea mea din perspectiva surprizei neplacute !!!
0

#10 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2009 - 07:49

Nu se supara nimeni. Clar ca in cazuri din astea nu o sa pui mana pe ecranul murdar, dar poti merge eventual la alt validator, deoarece nu cred ca poti motiva astfel nevalidarea, in cazul unui control.
0

#11 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 09 martie 2009 - 15:31

De exemplu apasa pe ecran cu un servetel si atunci nu o sa te murdaresti.
0

#12 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 martie 2009 - 15:39

Vezi postareaalex24, la 9 Mar 2009, 00:28, a spus:

Oare ar fi trebuit sa pun degetul peste scuipatul unui vagabond??? Oare voi ati face asa ceva??? Nu este firesc ca daca VAD un obiect murdar sa nu il ating ??? Daca nu il VEDEAM murdar cu siguranta il atingeam !!

Nu vreau sa par ipocrit aici, pentru ca nici eu nu-mi urmez propriile sfaturi intotdeauna, dar:

Cand vezi un lucru murdar, pe care trebuie sa il folosesti, nu e normal sa il cureti in loc sa il eviti? Un servetel si ai rezolvat problema (+ niste bataie buna vandalilor prinsi, dar asta e alta discutie). E putin ciudat sa ne plangem de lucrurile pe care le putem totusi remedia cu un minim de efort.
0

#13 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2009 - 18:36

O alta solutie ar fi si apasarea butonului virtual cu coltul cardului.
0

#14 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 martie 2009 - 18:43

Vezi postareaalex24, la 9 Mar 2009, 00:28, a spus:

Cu siguranta la venirea din oras ma spal pe maini. Ieri dimineata pe la ora 8:30 am circulat cu tramvaiul 8 de la abator la Piata Maria. Am urcat in primul vagon pe usa din centru. Am abonament pe linia lui 6 in vechiul format, deci nu a trebuit sa ating validatorul. Nu am putut sa nu remarc "murdaria " de pe totch-screen care se vedea din lateral de la cativa metri deoarece este luminat (parca era si "proaspat scuipat"). Cine stie cand va fi curatat!!! Eu nu o sa ating un asemenea totch-screen NICIODATA la fel ca multa alta lume. Cand urci in tramvai butonul de afara e cat de cat curatat de "mama natura". Bariera din interior se poate apuca din mai multe locuri (e destul de mare suprafata). Pe un scaun murdar nu ma pun. Nu pun mana la fel ca toata lumea pe o bara pe care o vad vizual ca este murdara. Din pacate pe touch-screen sunt OBLIGAT exact pe litera R sa apas chiar daca VAD ca este murdar. Oare ar fi trebuit sa pun degetul peste scuipatul unui vagabond??? Oare voi ati face asa ceva??? Nu este firesc ca daca VAD un obiect murdar sa nu il ating ??? Daca nu il VEDEAM murdar cu siguranta il atingeam !!! Acuma am sa ma uit bine de fiecare data ... Mizeria de pe ecranul luminat e foarte usor de sesizat !!! Sper ca nu am suparat pe nimeni!!! Eu doar mi-am spus parerea mea din perspectiva surprizei neplacute !!!

De ce crezi tu ca doar touch-screen-urile validatoarelor sunt murdare si infecte? :blink: Si barirele si butoanele au bacterii, dar care nu se vad cu ochiul liber! Daca nu ai atinge un validator, atunci tu bani atingi? (bani pe care pun sute de mii de oameni mainile, si nu cred ca se spala pe maini inainte sa-i atinga!). Daca nu iti convin serviciile RATT, n-ai decat sa apelezi ori la mersul pe jos (sau aia iti murdareste talpa pantofului? B)), ori la un taxi (asta, bineinteles, dupa ce il dezinfectezi cu spray-uri :blink:). In fond si la urma urmei, e alegerea ta. Daca ti se pare ca vehiculele RATT sunt infectate si nu reprezinta un mediu sanatos, ai variantele de mai sus de care poti beneficia!

Aceasta postare a fost editata de caius: 09 martie 2009 - 18:44

0

#15 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 09 martie 2009 - 20:55

Vezi postareaalex24, la 9 Mar 2009, 00:28, a spus:

Cu siguranta la venirea din oras ma spal pe maini. Ieri dimineata pe la ora 8:30 am circulat cu tramvaiul 8 de la abator la Piata Maria. Am urcat in primul vagon pe usa din centru. Am abonament pe linia lui 6 in vechiul format, deci nu a trebuit sa ating validatorul. Nu am putut sa nu remarc "murdaria " de pe totch-screen care se vedea din lateral de la cativa metri deoarece este luminat (parca era si "proaspat scuipat"). Cine stie cand va fi curatat!!! Eu nu o sa ating un asemenea totch-screen NICIODATA la fel ca multa alta lume. Cand urci in tramvai butonul de afara e cat de cat curatat de "mama natura". Bariera din interior se poate apuca din mai multe locuri (e destul de mare suprafata). Pe un scaun murdar nu ma pun. Nu pun mana la fel ca toata lumea pe o bara pe care o vad vizual ca este murdara. Din pacate pe touch-screen sunt OBLIGAT exact pe litera R sa apas chiar daca VAD ca este murdar. Oare ar fi trebuit sa pun degetul peste scuipatul unui vagabond??? Oare voi ati face asa ceva??? Nu este firesc ca daca VAD un obiect murdar sa nu il ating ??? Daca nu il VEDEAM murdar cu siguranta il atingeam !!! Acuma am sa ma uit bine de fiecare data ... Mizeria de pe ecranul luminat e foarte usor de sesizat !!! Sper ca nu am suparat pe nimeni!!! Eu doar mi-am spus parerea mea din perspectiva surprizei neplacute !!!


deci barile de acre spui tu ca nu te ti daca sunt murdare,nu le vezi ca te tii de ele de sus,daca nu atingi ecranul primesti amenda,dar ca sa te duci la alt validator nu ai loc,sau pierzi scaunul.si cum spunea si dAimon,ai multe alte variante... :coolpics: :coolpics: :coolpics:
0

#16 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 21 martie 2009 - 23:27

Pentru cardurile abonament pe 1-2 linii, deocamdată e nevoie de apăsarea tastei R. Care ar fi problema dacă s-ar considera toate validările pe linia X cu card de linia comună Y ca fiind făcute pe proprie răspundere? Aş propune un ton distinct şi un mesaj, pentru acest caz, e.g. ton dublu refuz-accept şi "Card validat pe / Proprie răspundere! Călătorie plăcută".
0

#17 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 martie 2009 - 00:58

Ba chiar mai mult:

Validatorul "stie" statia la care esti, gratie gps-ului si computerului de bord. Datele din cate stiu sunt prelevate constant, doar trimiterea catre dispecerat are loc la interval de 30 de secunde.

Stiind deci statia si sensul, cred ca n-ar fi greu de facut un script care sa verifice ca linia X a abonamentului are statii (trase) comune cu linia Y pe care esti defapt, si care sa accepte tacit abonamentele de acest gen. Practic, tasta virtuala R nu ar mai avea sens. Procesorul validatoarelor este destul de rapid incat sa putem avea asa ceva?
0

#18 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 martie 2009 - 09:25

Nu cred ca modificarea softului in asa fel incat sa stie toate statiile comune a tuturor traseelor e chiar un lucru simplu :04:. Exista si posibilitatea ca in cazul unor probleme de comunicare intre OBC si validatoare (sau chiar defectarea acestuia), acestea sa functioneze independent (deci informatia de la GPS nu mai ajunge la ele).
0

#19 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 martie 2009 - 10:44

Ca si fapt divers, acum cu situatia actuala, poti calatori cu un abonament pe linia 8 ,cu linia 15. (a incercat un coleg). Singurul risc este sa vina controlorul. Treaba este cam aiurea, mai ales pentru cei nestiutori. Un sunet, sau un ton distinct ar fi ceva, dar n u ar rezolva problema in intregime.
0

#20 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 martie 2009 - 11:05

Vezi postareacseh_17, la 22 Mar 2009, 10:44, a spus:

Singurul risc este sa vina controlorul.


Normal ca asta e singurul risc. Aceasi chestie e si daca circuli fara bilet/abonament. :04:
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi