STP Timișoara Forum: episodul 8: protectia datelor personale - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
Pagina 1 din 1

episodul 8: protectia datelor personale

#1 Useril este offline   Constantin Ballo 

  • Consultant ticketing
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 12 martie 08
  • Interese:consultanta pentru RATT

Postat 13 martie 2008 - 08:36

Baza de date a noului sistem de ticketing va stoca si va prelucra toate tranzactiile efectuate: cumpararea biletelor, incarcarea/reincarcarea cardurilor (inclusiv cu drepturile de calatorie gratuita), documentele justificative pentru obtinerea facilitatilor de tarif, validarea in vehicule a titlurilor de transport si controlul acestora. O parte din date au caracter personal si ele sunt operate din doua motive: verificarea dreptului la facilitati de tarif si facilitarea recuperarii contului de pe cardurile pierdute sau deteriorate. Eventualele temeri pentru o utilizare abuziva a acestor date nu sunt justificate, dar calatorii care nu vor fi de acord cu prezentarea datelor personale vor avea la dispozitie titlurile de transport nenominale (bilete, abonamente de o zi si unele abonamente pe perioade mai lungi). Calatoria cu aceste titluri de transport va fi desigur mai scumpa, ca si in prezent, pentru ca ele nu beneficiaza de subventia generala acordata cetatenilor orasului si nici de alte facilitati speciale de tarif. Cat despre trasabilitatea nedorita a deplasarilor efectuate, nu uitati de telefonul mobil cu abonament...
0

#2 Useril este offline   timisoreanul 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 10 martie 09

Postat 13 martie 2009 - 21:01

Am înţeles necesitatea procesării datelor personale pentru anumite motive, dar înregistrarea traseelor parcurse de către abonat fară aprobarea lui lezează dreptul la viaţă privată a individului. Nu avem nici o garanţie că aceste date nu vor fi folosite în mod abuziv. Mă voi interesa dacă prin această practică nu se incalcă Constituţia, şi drepturile omului.
0

#3 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 martie 2009 - 21:23

Sincer, nu cred ca lezeaza nimic, la urma urmei esti intr-un vehicul al regiei, in vehicule nu scrie ca destinatia calatoriei ramane confidentiala :lol:
Te pot vedea sute de oameni si in troleibuze esti chiar si filmat (in Germania, tramvaiele cumparate de noi, aveau montate si ele camere. Daca ai de facut o "deplasare confidentiala" o poti face pe jos, cu masina personala sau cu taxi. (dar nu uita sa-ti opresti telefonul mobil).
RATT este operator de date cu caracter personal si va respecta toate regulile din acest domeniu.

Sper ca discutia aceasta sa nu o ia pe urmele celei mult mediatizate ale pasapoartelor biometrice. :coolspeak:

P.S. retine ca in cazul abonamentelor nu trebuie sa validezi la coborare, deci nu stie nimeni pana unde ai mers. :coolspeak: Mai exista si varianta de a efectua calatoria cu bilet, in cazul acesta destinatia si locul de urcare nu vor fi stiute de nimeni (biletele nu pot fi urmarite)
0

#4 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 martie 2009 - 07:53

Ieri pe linia 4 unul din tramvaie avea validatoarele pe CONTROL. Am fost curios sa vad ce afiseaza validatorul si am apropiat cardul de acesta. Evident a afisat ca nu am validat, pentru ca nu aveam cum, dar a afisat si un tabel in care aparea ultima mea validare, cu linia pe care am circulat, data, ora si sensul de mers. Nu inteleg de ce i-ar interesa pe controlori de unde vin eu, sau pe unde umblu eu.

Cum e posibil asa ceva? Chiar daca uit sa validez si urmeaza sa fiu amendat, NU VREAU sa stie controlorii traseele pe care circul eu si cand circul. Cred ca ar fi de ajuns sa afiseze faptul ca nu am validat.
0

#5 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 martie 2009 - 13:38

Subscriu, cred ca aceasta functie poate fi implementata: compararea cardului cu cele care au validat deja pe sensul acela de mers, pentru a afisa o simpla eroare si nu alte informatii. Presupun ca forma actuala de afisare a fost aleasa pentru ca mai apar erori la denumirea traseelor, validatorul nefiind deci capabil sa inregistreze corect informatia, si atunci devine necesara o justificare (ora ultimei validari demonstreaza suficient ca ai fost pe linia respectiva). Cred.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi