STP Timișoara Forum: Investiţii la STPT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Investiţii la STPT

#1 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 09 martie 2010 - 21:44

Citeaza

Slabe investitii in transporturi. Dar facem o gramada de studii...

La capitolul Transporturi, sunt prevazute sute de mii de lei pentru reabilitarea liniilor de tramvai in zonele Calea Buziasului, Piata Traian, Bogdanestilor, Cetatii, Avram Imbroane, Padurea Verde, Ardealul, pe traseul liniei 7 Ana Ipatescu-Victor Hugo-Alunis-Drubeta, si pe ruta lui 3, pe strada Polona. in schimb, vor fi alocati anul acesta zero lei pentru studiile de amenajarea a autogarilor.

Primaria va cheltui 475.000 de lei pentru achizitionarea de refugii pentru calatori, in conditiile in care are contracte cu doua firme, care in schimbul acordarii de spatii pentru panouri de reclama s-au angajat sa monteze 250 de astfel de refugii.

Pentru cumpararea a 30 de autobuze cu burduf este alocat un milion de lei, iar pentru tramvaie folosite si tramvaie noi, 2 milioane de lei.

Primaria a prevazut in bugetul local suma de 475.000 de lei pentru „mobilier, aparatura birotica si alte active corporale” tot la capitolul Transporturi.

Se vor face studii „privind efectuarea de corectii in amenajarea geometrica a intersectiilor si retelelor de transport dispuse prin hotarare a Comisiei de Circulatie” in valoare de 100.000 de lei. De asemenea, in buget a fost prins un studiu in valoare de 120.000 de lei pentru extinderea retelei de transport public local si metropolitan si un altul de 100.000 de lei privind dezvoltarea infrastructurii, reglementarii si organizarii parcarii publice in Timisoara.

Pentru studii si proiecte ale RATT suma alocata este de 865.000 de lei. Din acesti bani, 250.000 de lei sunt alocati pentru un studiu privind ridicarea liniei CF pe estacada si 100.000 de lei pentru un studiu privind valorificarea potentialului de trafic naval pe Canalul Bega.


Sursa:agenda.ro

Deci se pare ca linia 3 mai are inca sanse de a redeveni linie de tramvai :unsure:
0

#2 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 09 martie 2010 - 22:43

Vestea buna ar fi ca s-au alocat fonduri pentru 10 tramvaie noi. :coolspeak:
0

#3 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 09 martie 2010 - 22:50

De unde sti? :coolspeak: Ai vreo sursa secreta si noi nu stim? :04:
0

#4 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 09 martie 2010 - 23:03

1. Acum cateva zile in urma am citit un interviu cu dl. Goia care a declarat ca se incearca aducerea macar a 10 tramvaie noi.
2. Din AGENDA: "Pentru cumpararea a 30 de autobuze cu burduf este alocat un milion de lei, iar pentru tramvaie folosite si tramvaie noi, 2 milioane de lei.".

Precum vezi, pentru tramvaie s-a alocat dublul sumei care s-a alocat pt cele 30 de autobuze.

In consecinta Viktor, avem parte numai indicii incurajatoare. :coolspeak:
0

#5 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 10 martie 2010 - 00:08

Da asta e bine.
Din cate vad eu pe pagina celor de la tram-info.de, cei de la BSAG mai au 19 vagoane motor(3523,3524,3525,3526,3527,3530,3532,3537,3540,3545,3550,3557,3558+3528,3533 si 3542 care sunt folosite ca vagoane de muzeu,3548 si 3538 care sunt folosite pentru scoala si 3561 care este folosit ca vagon de petreceri.
Cele boldate, sunt retrase pe dreapta in depou. Dintre acestea 6 pica pentru ca sunt folosite in diverse scopuri si pus inca 4 care inca mai circula prin oras(acestea mai mult ca sigur nu le vor trimite pentru ca au si afisaj electronic si sunt destul de des folosite). Deci din cele 19, mai raman 9 care ar putea fi trimise la Timisoara.

Remorci mai sunt in total 18 din care 14 sunt retrase in depou. Acestea sunt: 3711,3723,3724,3725,3526,3732,3734,3738,3740,3741,3744,3745,3747,3748,3749,3750,3754 si 3757 +3728 si 3733(folosite ca remorci de muzeu) si 3746(remorca lui 3548), iar inca 4 remorci sunt folosite pe traseu. Dintre acestea 14 care sunt retrase in depou(cele boldate) si care ar putea fi trimise la Timisoara.
0

#6 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2010 - 00:22

M-as bucura sa avem incet incet si tramvaie noi, nu e chiar rau nici cu cele SH, dar la un momendat va trebui sa cumparam si tramvaie noi, deci e un bun inceput :coolspeak:
0

#7 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 martie 2010 - 11:29

Da, e buna achizitia de tramvaie noi (cateva pentre inceput) + SH, astfel, revenim la o situatie mai buna la sectiila de tramvai. Viitoarele garniturile noi + SH si prezentele SH (Wegmann-urile si cateva Hanse + Rathgeber cele mai bune vor fi de ajuns. Multe rable de acum se vor casa pentru piese. :coolspeak:
Sper sa se intample asta cat mai curand. Starea sectiei de tramvaie de acum este echivalenta sectiei de troleibuze dinaintea cumpararii Skodelor.
0

#8 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 10 martie 2010 - 14:06

Vezi postareaViktor, la 9 Mar 2010, 23:08, a spus:

Dintre acestea 6 pica pentru ca sunt folosite in diverse scopuri si pus inca 4 care inca mai circula prin oras(acestea mai mult ca sigur nu le vor trimite pentru ca au si afisaj electronic si sunt destul de des folosite).


Cele patru sunt folosite in special cand Werder Bremen are meci acasa. Sunt ideale pentru a transporta hoarde de suporteri beti. Cand vor fi complet vandalizate, vor fi casate.
Cat despre tramvaie noi: Sunt foarte curios cum va evolua proiectul Siemens Imperio care vor fi construite la Astra Arad.
0

#9 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 martie 2010 - 14:59

Pentru cumpararea a 30 de autobuze cu burduf este alocat un milion de lei, iar pentru tramvaie folosite si tramvaie noi, 2 milioane de lei.

Pentru studii si proiecte ale RATT suma alocata este de 865.000 de lei. Din acesti bani, 250.000 de lei sunt alocati pentru un studiu privind ridicarea liniei CF pe estacada si 100.000 de lei pentru un studiu privind valorificarea potentialului de trafic naval pe Canalul Bega.



Nu inteleg. 1 milion de lei = 250 000 euro, deci cumparam 30 de autobuze articulate cu acesti bani? Pentru tramvaie noi si SH, 500 000 euro. Unde au gasit asa ieftin? Eu asa inteleg din ce scrie acolo.

Iarasi nu inteleg. Ii dai RATT-ului 865 000 de lei si dupa aia ii iei 250 000 "pentru un studiu privind ridicarea liniei CF pe estacade". Pai ce legatura are deocamdata RATT-ul cu linia CF pe estacade. Ca poate peste 100 de ani vor circula "trenurile" RATT-ului pe lina CF pe estacade, asta-i alta poveste, dar pana atunci,...cu alte cuvinte, iti dau bani dar faci ce-ti spun eu cu ei....mai bine ar achita direct primaria acest studiu, decat prin "intermediar"...
Cu canalul Bega, alt studiu tot din banii alocati RATT-ului...la prima vedere pare oarecum logic, dar parca vad ca RATT-ul plateste studiul iar navigatia va fi preluata de o firma privata la momentul oportun...
Spunea cineva undeva ca se cheltuie multi bani pe multe studii si cand sa se realizeze proiectele, NU MAI SUNT BANI...avea dreptate...
0

#10 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 martie 2010 - 15:31

Vezi postareamile, la 10 Mar 2010, 14:59, a spus:

[...]
Nu inteleg. 1 milion de lei = 250 000 euro, deci cumparam 30 de autobuze articulate cu acesti bani? Pentru tramvaie noi si SH, 500 000 euro. Unde au gasit asa ieftin? Eu asa inteleg din ce scrie acolo. [...]

Presupun ca suma respectiva corespunde primei rate pe acest an pentru respectivele autobuze. La fel si pt tramvaie. In ziua de azi nimeni nu face achizitii de amploare cu banii jos.
0

#11 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 martie 2010 - 15:40

Precis ca asa este insa ziaristii trebuiau sa redacteze/prelucreze articolul/comunicatul,...ca altfel se intelege exact ce-am scris mai sus...
0

#12 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2010 - 19:11

Vezi postareamile, la 10 Mar 2010, 14:59, a spus:

Pentru cumpararea a 30 de autobuze cu burduf este alocat un milion de lei, iar pentru tramvaie folosite si tramvaie noi, 2 milioane de lei.

Pentru studii si proiecte ale RATT suma alocata este de 865.000 de lei. Din acesti bani, 250.000 de lei sunt alocati pentru un studiu privind ridicarea liniei CF pe estacada si 100.000 de lei pentru un studiu privind valorificarea potentialului de trafic naval pe Canalul Bega.



Nu inteleg. 1 milion de lei = 250 000 euro, deci cumparam 30 de autobuze articulate cu acesti bani? Pentru tramvaie noi si SH, 500 000 euro. Unde au gasit asa ieftin? Eu asa inteleg din ce scrie acolo.

Iarasi nu inteleg. Ii dai RATT-ului 865 000 de lei si dupa aia ii iei 250 000 "pentru un studiu privind ridicarea liniei CF pe estacade". Pai ce legatura are deocamdata RATT-ul cu linia CF pe estacade. Ca poate peste 100 de ani vor circula "trenurile" RATT-ului pe lina CF pe estacade, asta-i alta poveste, dar pana atunci,...cu alte cuvinte, iti dau bani dar faci ce-ti spun eu cu ei....mai bine ar achita direct primaria acest studiu, decat prin "intermediar"...
Cu canalul Bega, alt studiu tot din banii alocati RATT-ului...la prima vedere pare oarecum logic, dar parca vad ca RATT-ul plateste studiul iar navigatia va fi preluata de o firma privata la momentul oportun...
Spunea cineva undeva ca se cheltuie multi bani pe multe studii si cand sa se realizeze proiectele, NU MAI SUNT BANI...avea dreptate...


La prima vedere as rezona cu ce scrie mai sus, dar ... daca o luam pe ansamblu ... chiar nu conteaza. In fond si la urma urmei primaria, ratt-ul alte regii ... sun "statul".

Ca exista posibilitatea ca transportul pe apa sa fie preluat de un privat, da, e foarte posibil si atunci e corect sa ne revoltam ca din banii nostri s-au facut studii de fezabilitate pentru un privat, dar nu prea conteaza foarte mult din ce buzunar s-au scos acei bani (primarie sau ratt)
0

#13 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2010 - 21:57

OK, luam 10 tramvaie noi, dar unde vor circula? Sa nu uitam ca nicio linie din oras nu este refacuta in proportie de 100%...
0

#14 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 10 martie 2010 - 22:21

Lasa ca alea nu vin azi...
Pana se intocmeste caietu de sarcini, licitatii, contestatii, etc. Nu cred ca in 2011 vom vedea noi vreun tramvai nou.Si pana atunci se mai repara si din infrastuctura.
0

#15 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2010 - 22:33

Vezi postareaNDY, la 10 Mar 2010, 21:57, a spus:

OK, luam 10 tramvaie noi, dar unde vor circula? Sa nu uitam ca nicio linie din oras nu este refacuta in proportie de 100%...

Linia 6 care nu mai exista :coolspeak: , linia 9, viitoarea linie 3 (care va fi reinfiintata cand o sa-mi vad eu ceafa) ...
0

#16 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 10 martie 2010 - 22:45

Vezi postareadAImon, la 10 Mar 2010, 22:33, a spus:

viitoarea linie 3 (care va fi reinfiintata cand o sa-mi vad eu ceafa) ...


Si daca chiar va fi reinfiinta, atunci ce vei face? :coolspeak:
0

#17 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 martie 2010 - 15:04

Vezi postareadAImon, la 10 Mar 2010, 22:33, a spus:

Linia 6 care nu mai exista :unsure: , linia 9, viitoarea linie 3 (care va fi reinfiintata cand o sa-mi vad eu ceafa) ...


Nu, nicio linie nu e refacuta in proportie de 100%:
linia 6, cum ai spus tu, are portiunea de pe B-dul Stefan cel Mare care este praf :)
linia 9 nu are spre Ciarda Rosie (nu mai stiu daca intre Dambovita si P-ta Aurora - unde se desparte 9 de 7 - a fost refacuta linia)
si linia 3...cand va avea linia 3 linie "noua", te asigur eu ca toate celalalte linii vor avea de mult timp refacuta linia... :lol:
0

#18 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 12 martie 2010 - 15:17

Vezi postareaNDY, la 12 Mar 2010, 15:04, a spus:

linia 9 nu are spre Ciarda Rosie (nu mai stiu daca intre Dambovita si P-ta Aurora - unde se desparte 9 de 7 - a fost refacuta linia)

Linia 9 e in totalitate refacuta pana la AEM.
0

#19 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 martie 2010 - 15:28

Mai putin bucla, deci in proportie de 99%. Insa luand in considerare ca are traseul pana la Ciarda Rosie, putem spune ca are linia modernizata in proportii de aprox. 89%-92%.
0

#20 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 martie 2010 - 15:37

Vezi postareacseh_17, la 12 Mar 2010, 15:28, a spus:

Mai putin bucla, deci in proportie de 99%. Insa luand in considerare ca are traseul pana la Ciarda Rosie, putem spune ca are linia modernizata in proportii de aprox. 89%-92%.




De luni pana vineri ! ! ! ... Sambata si duminica este valabil procentul de 99. :coolspeak:
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi