STP Timișoara Forum: Linia 17 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

Linia 17 Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 decembrie 2010 - 10:38

Pffff,vine Craciunul,carnati afumati,mirosuri de usturoi....ce de mirosuri o sa mai fie in troleibuze,atat din partea soferilor cat si a calatorilor.Apropo,nu a vazut nimeni calatori urcandu-se cu langosi,pleskavita sau cafea in autobuz??AAA,normal,e dreptul lor,doar de aia dau banii pe bilet sa se simta sefi si sa faca ce vor,inclusiv sclav pe soferul care manaca la capat de linie in timpul celeor 9 ore jumate de servici.
0

#82 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 13 decembrie 2010 - 11:21

sincer, nu am vazut nici un pasager cu cafea sau pleskavita in troleibuz sau autobuz. la cum sunt drumurile la noi, si la cum se conduce ar fi imposibil sa o consumi..s-ar imprastia instantaneu pe jos.
0

#83 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 decembrie 2010 - 11:41

Vezi postareaBogdanTm, la 13 decembrie 2010 - 11:21, a spus:

sincer, nu am vazut nici un pasager cu cafea sau pleskavita in troleibuz sau autobuz. la cum sunt drumurile la noi, si la cum se conduce ar fi imposibil sa o consumi..s-ar imprastia instantaneu pe jos.

cum sa nu,mergi in statia P700 sa vazi cum se urca unii "calatori"in troleu,sa nu mai vb de cm se urca in tramvai sau de aurolacii din zona cara circula gratis de acolo pana la gara

Aceasta postare a fost editata de Goldmember: 13 decembrie 2010 - 13:01

0

#84 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 decembrie 2010 - 12:27

Vezi postareaBogdanTm, la 13 decembrie 2010 - 11:21, a spus:

sincer, nu am vazut nici un pasager cu cafea sau pleskavita in troleibuz sau autobuz. la cum sunt drumurile la noi, si la cum se conduce ar fi imposibil sa o consumi..s-ar imprastia instantaneu pe jos.

De unde se poate deduce că nu prea circuli cu transportul în comun.
0

#85 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 13 decembrie 2010 - 19:39

Vezi postareaBogdanTm, la 13 decembrie 2010 - 11:21, a spus:

sincer, nu am vazut nici un pasager cu cafea sau pleskavita in troleibuz sau autobuz. la cum sunt drumurile la noi, si la cum se conduce ar fi imposibil sa o consumi..s-ar imprastia instantaneu pe jos.


Nici nu ai voie!!!
0

#86 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 decembrie 2010 - 20:06

Au trecut 10 raspunsuri de la postarea mea si constat ca n-a avut niciun rezultat. Voi chiar n-aveti pic de intelegere pentru fiecare din cele doua "tabere"? Chiar trebuie sa aruncati cu oua unul in celalalt? Incercati sa fiti mai transparenti, nu mai judecati totul numai dupa regula "hai sa-i dam in cap utilizatorului precedent". Totul se rezuma la respect. Si acesta pleaca chiar de aici, de pe forum. Daca calatorul il respecta pe sofer si vice-versa, toata lumea este impacata si multumita, chiar daca fiecare din parti mai are cate o mica scapare. E normal, suntem oameni.
Cred ca deja am deviat destul de la subiect. Asa ca va propun sa terminam aceasta discutie aici, iar pe viitor sa incercam sa oferim mai multa intelegere fata de ceilalti; cu totii avem dreptul de a fi tratat cu respect, asta daca, bineinteles, ii tratam si noi pe ceilalti la fel :) .
0

#87 Useril este offline   ady 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 12 iunie 11

Postat 12 iunie 2011 - 10:55

de unde atata respect ? unii nu au ajuns la rand cand s-a impartit
0

#88 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 noiembrie 2012 - 22:06

Ieri si azi dupa ora 15 am vazut cate un firobuz de pe linia 17 pe Take Ionescu cu "coarnele" coborate mergand pe diesel. Ieri eram mai la distanta si nu i-am vazut numarul insa cel de azi parca era 3002 dar nu bag mana in foc in privinta numarului ca nici azi n-am fost suficient de aproape. O avea vreo defectiune la alimentarea din retea sau...o fi uitat soferul sa si le ridice sau ... alte probleme pe traseu. Stie cineva ceva?...
0

#89 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 noiembrie 2012 - 22:45

Am demontat zilele trecute partea de receptor radio a macazului de la Ilsa. Soferii au pierdut o mare parte din telecomenzile acestuia si cele ramase nu ajung pentru toate vehiculele de pe 11 si 17. O sa se achizitioneze alt modul impreuna cu mai multe telecomenzi, dupa care il vom repune in functiune. Deocamdata macazul e pe inainte, deci 11 nu are probleme, dar 17 circula pe diesel peste macaz (intre Politie si Bader)

Daca vrei sa vezi cum arata receptorul, iata o poza facuta inainte de demontare: Imagine atasata: 20121106_124438.jpg

Sistemul functioneaza pe 433 MHz si este similar celui din alarmele auto, doar ca e ceva realizat dupa standarde industriale si cu un cod mai complex decat in alarmele ieftine.
0

#90 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 noiembrie 2012 - 22:59

Ieri in jurul orei 14.20 in sensul giratoriu de la piata Marasti un trolebuz ce circula pe linia 18 in zona iesiri din sens spre Spitalul Municipal avea un captator agatat de unul din firele ce sustin linia de contact, iar celalalt captator era coborat jos. Soferul nu a resusit sa-l descurce, iar trolebuzul a ramas acolo in intersectie. Tot traficul in zona aia a avut de suferit...

Azi dimineata pe la ora 9 tot in aceiasi intersectie, de data asta la iesirea spre Take Ionescu un alt trolebuz rupe firul de contact inainte de macazul aerian care da acces spre Take Ionesc. Era o bucata de fir ce ajungea pana la sol... Nici trolebuzul nu a scapat, era parcat in statia lui 17 de acolo cu avarile puse...

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 14 noiembrie 2012 - 23:02

0

#91 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 noiembrie 2012 - 23:02

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 noiembrie 2012 - 22:45, a spus:

Am demontat zilele trecute partea de receptor radio a macazului de la Ilsa. Soferii au pierdut o mare parte din telecomenzile acestuia si cele ramase nu ajung pentru toate vehiculele de pe 11 si 17.



Pe cele de acasa de la televizor nu le pierd???... :naughty1: :eusa_think: :uimit2: :so pe iei: :censored: ...Nu pomenesc nimic de sanctiuni (sau penalizari)... :rolleyes:


Oricum, multumesc pentru raspuns!...Chiar eram curios ce s-a intamplat...
0

#92 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 noiembrie 2012 - 23:04

Da hai ca asta-i buna... :huh: Da ce naiba se juca cu el la baie, si l-a scapat in :naughty1: :naughty1: ?

Sau l-a pierdut la carti cu prieteni...?

Cum naiba sa pierzi un bun al care nu este al tau? Ba mai mult ele trebuiau predate normal la intrarea in garaj, si ceau...
0

#93 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 noiembrie 2012 - 23:08

Ar fi f tare daca acel macaz s-ar schimba in functie de linia pe care circula masina si de pozitia ei fata macaz... Adica daca se apropie un 17 la sub 100m sa se schimbe pentru a putea vira stanga de exemplu...
0

#94 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 noiembrie 2012 - 23:16

Automat e cam greu de realizat, doar daca troleibuzul ar avea un transponder care sa transmita date despre linia pe care circula, dar asta deja e prea scump/complicat si ar trebui montat pe toate cele 50 de vehicule, pe cand telecomenzi primesc doar cei de pe 11 si 17.
0

#95 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 noiembrie 2012 - 00:46

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 noiembrie 2012 - 23:16, a spus:

Automat e cam greu de realizat, doar daca troleibuzul ar avea un transponder care sa transmita date despre linia pe care circula, dar asta deja e prea scump/complicat si ar trebui montat pe toate cele 50 de vehicule, pe cand telecomenzi primesc doar cei de pe 11 si 17.

Se mai pot folosi si la altceva telecomenzile alea?
0

#96 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 noiembrie 2012 - 09:08

Sa fim seriosi,soferii nu au cum sa piarda telecomenzile,in momentul in care se retrag si ajung in garaj,trebuie sa predea graficul,foaia de parcurs si telecomanda,sefului de coloana care e de servici.Chiar daca vreunul uita telecomanda in troleibuz,aceasa va ramane acolo si va vi gasita si predata de catre soferul care intra in sch1,in nici un caz nu o arunca sau o duce acasa.Poate o fi vreun caz,sau doua cand chiar s-a pierdut/ratacit dar nu cred ca s-au pierdut 50 de telecomenzi fara a nu se lua nici o masura,s-au defectat...

Aceasta postare a fost editata de Goldmember: 15 noiembrie 2012 - 09:09

0

#97 Useril este offline   tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 noiembrie 2012 - 09:17

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 noiembrie 2012 - 22:45, a spus:

Am demontat zilele trecute partea de receptor radio a macazului de la Ilsa. Soferii au pierdut o mare parte din telecomenzile acestuia si cele ramase nu ajung pentru toate vehiculele de pe 11 si 17. O sa se achizitioneze alt modul impreuna cu mai multe telecomenzi, dupa care il vom repune in functiune. Deocamdata macazul e pe inainte, deci 11 nu are probleme, dar 17 circula pe diesel peste macaz (intre Politie si Bader)


Mai exact 11 circula pe diesel de 4 zile intre Badea Cartan si 700. Daca problema e la macazul de la ILSA, si e blocat pe inainte spre modern, de ce circula 11 tot pe diesel pe sensul celalalt spre punctele cardinale? Inseamna ca reteaua pe aceasta sectiune nu e sub tensiune si problema cred ca nu e la un simplu macaz. Ce statie de redresare deserveste aceasta sectiune? De asemenea si 14 si 18 circula pe diesel intre Marasti si 700, dar nu sunt 100% sigur.
0

#98 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 noiembrie 2012 - 12:27

Asta e alta problema de care nu stiu nimic. :intrebare: Probabil o problema de retea. Eu stiu doar de problema macazului.
0

#99 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 15 noiembrie 2012 - 20:17

Exact, de o saptamana e o problema de la un fir rupt de un excavator de la cei de la E-On, fir care alimenta portiunea Marasti - Badea Cartan.
0

#100 Useril este offline   Andy Wegmann 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 04 mai 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie
    Muzica

Postat 15 noiembrie 2012 - 20:18

Ca sa ma lamuresc cu o chestie: Unde este fir, merge pe curent iar unde nu pe diesel, asai? :)
0

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi