STP Timișoara Forum: Cladiri vechi demolate de-alungul timpului - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cladiri vechi demolate de-alungul timpului Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 ianuarie 2010 - 14:10

Discutii despre cladirile vechi din oras care au disparut de-alungul timpului.

Imagine postata

Cu albastru am marcat pozitia tramvaiului, iar cu rosu am marcat fosta cladire din fundal, in acea poza, care ulterior a fost demolata.

Imagine postata

Despre ce biserica vorbeai Cseh?
0

#2 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 ianuarie 2010 - 14:15

Cand gasesc poza o sa-ti explic.
0

#3 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 24 ianuarie 2010 - 19:07

E vb. de biserica din prima poza atasata (1900). Era langa actuala piata Sf. Gheorghe. A doua poza arata cam aceeasi perspectiva in anul 1969.

PS: In poza postata de catre Chagall se vede practic Bv. Revolutiei inspre actualul magazin Bega. Cladirea care se vede in departare a fost si ea demolata pentru a largi strada. A doua cladire din dreapta e practic "Bega veche".

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: piata_sf_gheorghe_v_roaita_1900.jpg
  • Imagine atasata: piata_sf_gheorghe_v_roaita_1969_x.jpg

0

#4 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 ianuarie 2010 - 19:52

Mersi, exact aceste poze am vrut sa le pun! :pace: <_< <_<
0

#5 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 ianuarie 2010 - 19:54

Superbe pozele! <_<
Chiar nu-mi vine sa cred ca au demolat acea biserica. <_<
0

#6 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 24 ianuarie 2010 - 20:16

Acum am inteles si eu, multumesc tutror.Statia de acolo cred ca era destul de buna, tinand cont de faptul ca intre cele 2 statii(posta-libertatii) este distanta destul de lunga.Nu acelasi lucru il pot spune despre sensul opus(in care statiile sunt bine amplasate) <_<
0

#7 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 ianuarie 2010 - 21:22

Vezi postareaalecs, la 24 Jan 2010, 20:16, a spus:

Acum am inteles si eu, multumesc tutror.Statia de acolo cred ca era destul de buna, tinand cont de faptul ca intre cele 2 statii(posta-libertatii) este distanta destul de lunga.Nu acelasi lucru il pot spune despre sensul opus(in care statiile sunt bine amplasate) <_<


Imi amintesc cum era cand erau 2 statii in sensul Libertatii-Posta, una la Continental, si una la intersectia cu strada Hector...stiu ca nu mai pleca odata tramvaiul de atata oprit in statii. Am fost fericit cand s-a desfiintat una din statii <_<
0

#8 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 24 ianuarie 2010 - 21:25

Care este strada Hector.Si nu era statie in fata la bega ?
0

#9 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 ianuarie 2010 - 22:48

Intre timp am mai gasit o poza privita din acelasi unghi, de data asta apare si o parte din fosta biserica.

Inainte de demolare (cu vechea biserica si cladirea aferenta in dreapta)

Imagine postata

Dupa demolare (cu cele doua cladiri noi din dreapra)

Imagine postata


Vazut din unghi opus

Inainte de demolare (cu vechea biserica si cladirea aferenta in stanga)

Imagine postata

Dupa demolare (cu cladirea noua din stanga)

Imagine postata
0

#10 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 ianuarie 2010 - 23:35

Aici se vede in departare biserica si si cladirea aferenta in dreapta care nu mai extsia in momentul de fata (vedere din Piata Libertatii).

Imagine postata
0

#11 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 decembrie 2010 - 00:43

Fosta cladire istorica pe actualul amplasament Fructus.

Sunt curios cum de s-a dat aviz de demolare pentru o astfel de cladire monument istoric construita in 1903!

*autorul pozelor: Szekely Attila

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fructus.jpg
  • Imagine atasata: Fructus3.jpg
  • Imagine atasata: Fructus4.jpg
  • Imagine atasata: Fructus5.jpg
  • Imagine atasata: Fructus6.jpg
  • Imagine atasata: Fructus7.jpg
  • Imagine atasata: Fructus8.jpg
  • Imagine atasata: Fructus9.jpg
  • Imagine atasata: Fructus10.jpg
  • Imagine atasata: Fructus11.jpg
  • Imagine atasata: Fructus12.jpg
  • Imagine atasata: Fructus13.jpg
  • Imagine atasata: Fructus14.jpg
  • Imagine atasata: Fructus15.jpg
  • Imagine atasata: Fructus16.jpg
  • Imagine atasata: Fructus17.jpg
  • Imagine atasata: Fructus18.jpg

0

#12 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 decembrie 2010 - 17:12

Daca tin bine minte, cladirea a fost devastata partila de un incediu in 2006-2007... :offtopic:
0

#13 Useril este offline   AlexIP 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 24 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:forum.softpedia.com

Postat 08 decembrie 2010 - 18:19

Vreti cladire care acum putea fi obiectiv turistic / whatever? Cazarma Transilvania, cea mai lunga cladire din Europa (483 metri), demolata 1961 - 1965 ca sa faca loc Continentalului si parcului din spate. A mai ramas doar o bucata mica acolo. Google for details.
0

#14 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 decembrie 2010 - 18:31

Mersi de info AlexIP.

Citeaza

Piaţa Sfântul Gheorghe la începutul secolului XX, se observă în plan secundar Cazarma Ardeleană (sau Cazarma Transilvania) cu turnul de observaţie. Cazarma a fost demolată complet între anii 1961-1965 pentru a elibera terenul în vederea construirii unui nou centru civic. Acest centru nu a mai fost construint rămând în locul cazarmei actualul Parc Civic.


Imagine atasata: timisoara_cazarma_transilvania.preview.jpgImagine atasata: timisoara10_b.jpg
Imagine atasata: timisoara-piata-sf-gheorghe-01.jpgImagine atasata: timisoara-piata-sf-gheorghe-03.jpg
Imagine atasata: timisoara-piata-sf-gheorghe-03-detaliu.jpg

Daca mai cunoasteti si alte astfel de cladiri, nu ezitati sa ni le semnalati si aici pe forum. :rolleyes:
0

#15 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 decembrie 2010 - 18:41

Chagall, nu ma prind deloc de locatie. O poti pune te rog pe o harta actuala?
0

#16 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 decembrie 2010 - 19:05

Alte informatii utile despre Cazarma Transilvania:

Pe la 1729 cazarma Transilvania (initial numita Cazarma cu cazemate), o cladire extrem de lunga de forma zigzagata, este terminata. Initial a fost gandita ca fortificatie exterioara. In spatele ei (spre exteriorul orasului) este amenajat pentru o perioada nu foarte lunga, un port (azi, pe acele locuri se afla un parc). [...] In fata Cazarmii Transilvania (cladirea lunga si sinuasa din interiorul cetatii) este amenajat un port. Reteaua stradala este trasata si va fi umplta cu edificii in urmatoarele decenii.

Imagine atasata: cazarma5.jpg
Imagine atasata: timisoara afis mare copy 3.jpg

Plan si sectiune a cazarmii Tansilvania (sus), detaliu din desenul meu (jos) un edificiu de o forma neobisnuit de lunga ( 480 de metrii) , cazarma si fortificatie in acelasi timp. A adapostit un timp portul interior al cetatii. In desen portul era scos din uz. Din loc in loc cazarma avea turnulete scase in afara liniei zidurilor, legate cu galerii de corpul principal, turnulete construite deasupra unui canal (sau al apei din port). Acestea erau toalete, umblatori. A fost demolata intre 1961-1965.

Imagine atasata: timisoara plan vauban.jpg
*(cazarma pe harta de mai sus este desenata cu albastru, iar turnul din mijloc cu maro)

Sursa: art-historia.blogspot.com
0

#17 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 decembrie 2010 - 19:20

Vezi postareacseh_17, la 08 decembrie 2010 - 18:41, a spus:

Chagall, nu ma prind deloc de locatie. O poti pune te rog pe o harta actuala?

Pe baza hartii de pe art-historia.blogspot.com, locatia ar fi cea din desenul de mai jos trasat cu rosu pe g-maps.

Imagine atasata: Cazarma Transilvania.jpg
0

#18 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 decembrie 2010 - 19:51

Deci sa inteleg ca din vechile cladiri care il inconjurau (si care se afla pe primele poze) nimic nu se mai regaseste azi?

Totodata ar fii minunat o poza inainte de 1961... :rolleyes:
0

#19 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 decembrie 2010 - 01:42

Vezi postareaChagall, la 08 decembrie 2010 - 00:43, a spus:

Fosta cladire istorica pe actualul amplasament Fructus.

Sunt curios cum de s-a dat aviz de demolare pentru o astfel de cladire monument istoric construita in 1903!

*autorul pozelor: Szekely Attila
De ce spui că era monument? Eu văd doar că era veche şi nu avea mare lucru ca ornamente sau să fi fost specială ca stil arhitectural.
0

#20 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 martie 2012 - 17:56

Clădiri din 1868, cu valoare istorică, se năruiesc sub nepăsarea autorităților

7 martie 2012

Fostul combinat Solventul, lichidat în 1998, a fost pus la pământ. Este pe cale să dispară și ultimele vestigii care amintesc de o etapă importantă în istoria dezvoltării industriale ale Timișoarei

Primăria, Direcția de urbanism, arhitectul șef al orașului, sociatatea civilă, Direcţia pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu, cu toții sunt părtași la dispariția unei bucăți din istoria Timișoarei. Nimeni nu a făcut nimic pentru a împiedica proprietarii fostului combinat Solventul să demoleze un ansamblu de clădiri construite în 1868, când a luat ființă fabrica de spirt. În dorința de a recupera tot ce înseamnă fier vechi, în valoare de aproape 15 milioane de euro, s-a decis dărâmarea tuturor clădirilor, iar muncitorii lucrează din plin de câteva zile.

Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 2.jpg
Imagine atasata: 3.jpg Imagine atasata: 4.jpg
Imagine atasata: 5.jpg Imagine atasata: 8.jpg
Imagine atasata: 9.jpg

Practic nu a mai rămas în picioare decât o mică parte din ansamblul de clădiri care adăposteau birourile, aflată pe malul Begăi. “Vom dărâma tot, pentru că ne interesează fierul vechi. Scoatem doar fierul din clădiri. Avem autorizație pentru aceste lucrări”, au spus muncitorii constănțeni care lucrează în curtea fostului combinat.

Deși este vorba de o clădire istorică, aceasta nu se află în zonă protejată și nu se află pe lista monumentelor. Ciprian Cădariu, arhitectul-șef al Timișoarei, susține că nu a știut de inițiativa firmei care lichidează fostul combinat, de a dărâma și vechile clădiri, însă susține că Direcția de urbanism trebuie să acorde autorizații de demolare dacă nu există o interdicție de la “Monumente”.

“Sunt alte instituții care trebuie să decidă dacă este vorba de o clădire istorică. Sunt specialiști care trebuie să se ocupe de asta, cum ar fi cei de la Direcția de Monumente. Nu vreau să dau vina pe nimeni. Știu că introducerea în zona de patrimoniu este un procedeu destul de lung. Legal nu avem cum să îi oprim să demoleze”, a declarat Cădariu.

“Nu am fost informați de Primărie”

Cei de la Direcția de Patrimoniu regretă soarta nedreaptă pe care o are clădirea de la Solventul, dar nici ei nu mai au cum să intervină. “Foarte mare păcat, în starea în care a ajuns e greu să mai facem ceva. Autorizările de demolare se solicită de la Primărie. Ei știu când se demolează ceva. Iar când este vorba de o clădire istorică, reprezentativă pentru dezvoltarea economică a orașului, ei pot cere o informare de la noi. Așa este normal să se întâmple. În acest caz nu a existat o asemenea informare”, a declarat Doina Antoniuc, consilier din cadrul Direcției de Cultură Culte și Patrimoniu.

Societatea "Ariergarda" a reușit să oprească o demolare identică în cazul clădirii fostului Abator, de lângă Sala Olimpia. Acum, au fost luați și ei prin surprindere. “Timișoara își pierde patrimoniul istoric. Este important ca societatea civilă să se revigoreze, pentru că e în moarte lentă. Nu mai are cine să se lupte cu mafioții. Nici presă nu prea mai există, care să semnaleze problemele. Pe cei de la Solventul nu îi interesează decât să obțină bani. Acest caz ne-a luat și pe noi prin surprindere. Nu am avut timp să reacționăm. E păcat”, a spus Daniel Vighi, președinte Ariergarda.

Cartier rezidențial la Solventul

Combinatul Solventul și-a încetat activitatea în 1998, după un faliment răsunător. Activele societății au fost achiziționate de Valkiria Invest din București, care a obținut un certificat de urbanism pentru “construire ansamblu rezidenţial şi comercial”. Valkiria a vândut instalaţiile și fierul vechi către firma constănțeană Pacifica Expert, care le-a revândut unei alte firme de pe malul Mării Negre, Intercom Prest, care se ocupă cu eliberarea terenului de tot ce înseamnă fier vechi.

Sursa: Adevarul
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi