STP Timișoara Forum: Sugestii site - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (34 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Sugestii site - doar despre pagina web (nu si despre forum)

#21 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 27 septembrie 2009 - 23:16

mda caius, cu melcul intentionat am vrut sa va fac sa radeti putin. :blink:
0

#22 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 28 septembrie 2009 - 08:36

Am vazut o mica gresala. La linia 6/1 de tramvai Este scris Hotel Continental-Piata 700-Hotel Continental desi as banui ca e vorba de Catedrala Mitropolitana asta daca iau 6/2 sa il citesc de jos in sus.
0

#23 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 decembrie 2009 - 12:19

Domnilor si doamnelor (in caz ca exista si membrii de sex feminin),

Eu sint membru nou pe acest forum si inca nu am avut timp sa ma pun la punct cu toate informatiile schimbate aici dar am doua comentarii:
1. doresc sa va felicit pentru munca si efortul depus in actualizarea si structurarea informatiilor de pe site;
2. cu riscul de "a-mi pune pe unii dintre voi in cap", imi permit sa va recomand refacerea completa si grabnica a designului si formatului site-ului deoarece "DEPASIT MORAL" e putin spus!!!

Spre comparare va rog sa priviti alte site-uri din tara:
a. Arad
b. Brasov
c. Bucuresti
d. Constanta
e. Iasi
f. Ploiesti

Cred ca formatul/designul site-ului RATT are o vechime mai mare de 10 ani!!!!
Deci, parerea mea este ca are nevoie URGENT de un aer nou :angry:

Ca sa nu mai vorbesc despre site-urile altor orase din Europa cu care, cica, tot vrem sa ne comparam:
g. Szeged
h. Budapesta
i. Novi Sad
j. Stuttgart
k. Munchen
l. Torino
m. Milano
n. Lyon
o. Londra
...
v. Paris
z. Viena Linien sau CAT

Stiu ca nu este o munca usoara dar este un MUST, dupa parerea mea!
0

#24 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 decembrie 2009 - 13:10

Eu cred ca se va schimba, poate cand va fi lansat oficial programele online si harta cu statiile-sosiri.

Si o sugestie: Pe viitor daca se va schimba formatul site-ului, se poate sa apara/dispara pozele cu mijloacele de transport in comun vechi, mai incet, astfel sa se vada, un timp tv/tb/ab.
Si daca s-ar putea sa fie in acel "slideshow" si poze cu evolutia troleibuzelor si tramvaielor sau sa apara simultan, unu langa altu, un ab, tb si tv, tot asa cum e acum, in ordinea evolutiei, dar sa si "stea" pozele vreo 3 sec, apoi sa dispara si sa apara alt "set" de 3 poze.
0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 decembrie 2009 - 13:31

Vezi postareaMHN, la 5 Dec 2009, 12:19, a spus:

Spre comparare va rog sa priviti alte site-uri din tara....


Cu exceptia site-ului RATB, nici unul din celalalte nu-mi par cu nimic mai grozave :angry: (vorbesc de cele din tara). Nu e o problema sa faci un site alambicat, dar la urma urmei se doreste prezentarea unor informatii concrete nu e o pagina de publicitate, vanzari sau entertainment. O sa avem si un portal web, este deja functionala pagina dedicata sistemului de ticketing si forumul. Probabil ca se va intervenii si asupra paginii web.
0

#26 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 decembrie 2009 - 17:55

Eu am inteles unde batea MHN, dar eu as merge mai departe ... uitati-va cum arata http://www.ratt.ro/ si cum arata alte site-uri:

http://www.zechner.c...g=EN&cat=wohnen

http://www.westfourt...com/en/news.php

http://www.andreescu...om/and_gaiv.htm

Faceti un efort si nu comparati "materialul vandut" ci modalitatea in care este "vandut" un anumit produs. La noi pe site-ul RATT avem tot felu de micky-mouse care se invart sclipesc etc :angry: Cred ca s-ar putea face ceva mult mai select. Eu unul nu as folosi pentru nimic galben cu roz, in fine ... cred ca ati inteles voi unde bateam.

PS Oare de site nu se poate ocupa nimeni de pe forum? Macar cu propuneri?
0

#27 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 decembrie 2009 - 18:07

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 5 Dec 2009, 13:31, a spus:

Cu exceptia site-ului RATB, nici unul din celalalte nu-mi par cu nimic mai grozave <_< (vorbesc de cele din tara). Nu e o problema sa faci un site alambicat, dar la urma urmei se doreste prezentarea unor informatii concrete nu e o pagina de publicitate, vanzari sau entertainment. O sa avem si un portal web, este deja functionala pagina dedicata sistemului de ticketing si forumul. Probabil ca se va intervenii si asupra paginii web.


Eu zic ca ar trebui totusi sa ne mai uitam odata peste fiecare site, pe nici unul nu am vazut astfel de obiecte care se invart si sunt atat de viu colorate.

Imagine postata

Daca ar fi dupa mine as face ceva mult mai misto decat altele din tara, actualul site arata de parca ar fi pentru copiii de gradinita (sper ca nu am jignit pe nimeni)

Alte 2 site-uri (mai din zona) - faceti o diferenta intre site-ul ratt, acestea si cele postate mai sus ;)

http://www.msbtm.ro/main.html

http://www.muzeuldea...Arta_Europeana/
0

#28 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 decembrie 2009 - 18:28

Deci daca cite-ati cu atentie mai sus , ati fi vazut ca este deja in lucru un alt site al RATT. Insa pana este terminat acela vom ramane cu acesta!


Cam asa va arata cel nou :taxare
0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 decembrie 2009 - 18:45

Taxare este realizat integral de mine, cel al RATT este mai vechi si modificat in mai multe randuri (nu stiu exact cine l-a realizat, eu doar am contribuit cu unele elemente adaugate ulterior (ex: headerul, cardul care se invarte si care e in culoarea lui originala chiar daca e tipatoare <_< )).

Culorile, chiar daca sunt viu colorat, sunt culorile RATT (galben). Nu poti sa faci site-ul Poli (de exemplu) in culoarea gri, doar pentru ca violet e prea tipator. :) Ca un site e frumos sau urat, e doar o chestie de gust. Cel de jos, ;) un exemplu dat de Bogdan, e foarte simplu si nu atrage atentia cu nimic (cu toate ca ar trebui sa o faca). Oricum nu exista un tipar standard sau o moda pe care trebuie sa o respectam (in general dictata de template-uri care vin odata cu programele de editare si sunt folosite de toata lumea cu mici modificari)


:down:

Imagine atasata: site.jpg
0

#30 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 decembrie 2009 - 19:22

Uite aici o propunere facuta in graba

Imagine postata
0

#31 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 decembrie 2009 - 19:26

Scuze, Bogdane, dar e cam sec, si nici nu da impresia de RATT. Ceea ce ne trebe noua, nu este un site cu stil, cu design, ci ne trebe un site usor de utilizat, pentru toti, si cat mai simplu. Daca le putem combina pe cele 2 aia e altceva!
0

#32 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 decembrie 2009 - 19:31

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 5 Dec 2009, 18:45, a spus:

Taxare este realizat integral de mine, cel al RATT este mai vechi si modificat in mai multe randuri (nu stiu exact cine l-a realizat, eu doar am contribuit cu unele elemente adaugate ulterior (ex: headerul, cardul care se invarte si care e in culoarea lui originala chiar daca e tipatoare <_< )).

Culorile, chiar daca sunt viu colorat, sunt culorile RATT (galben). Nu poti sa faci site-ul Poli (de exemplu) in culoarea gri, doar pentru ca violet e prea tipator. :down: Ca un site e frumos sau urat, e doar o chestie de gust. Cel de jos, ;) un exemplu dat de Bogdan, e foarte simplu si nu atrage atentia cu nimic (cu toate ca ar trebui sa o faca). Oricum nu exista un tipar standard sau o moda pe care trebuie sa o respectam (in general dictata de template-uri care vin odata cu programele de editare si sunt folosite de toata lumea cu mici modificari)


Cel cu taxarea arata mai civilizat. Oricum nu inteleg de ce trebuie sa se invarta cate ceva :)

Inteleg ca RATT-ul are culoarea galbena, dar aceasta nu trebuie folosita in exces (fiind o culoare puternica).

Nu am inteles de ce un site ar trebui sa atraga atentia? Odata aflat pe el inseamna ca doresti sa gasesti ceva, nu e o reclama pe strada care trebuie sa iti atraga atentia, nu?

PS Probabil veti sari ca propunerea mea este prea stearsa etc, exemplul e doar ca format, la el se mai pot adauga multe butoane, doar ca intr-o anumita paleta de culori. Alta sugestie ar fi ca grosimea anumitor contururi sa fie mai subtire (mi se pare cam "butucanoasa")

PPS pe pagina de start se pot pune fotografii, dar acestea ar fi indicat sa fie facute de un fotograf profesionist, nu de amatori.

Oricum, nu asta e problema cea mai mare a RATT-ului, era doar asa ... de dragul discutiei.
0

#33 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 decembrie 2009 - 19:38

Vezi postareacseh_17, la 5 Dec 2009, 19:26, a spus:

Scuze, Bogdane, dar e cam sec, si nici nu da impresia de RATT. Ceea ce ne trebe noua, nu este un site cu stil, cu design, ci ne trebe un site usor de utilizat, pentru toti, si cat mai simplu. Daca le putem combina pe cele 2 aia e altceva!


1. Nu trebuie sa-ti ceri scuze, de aceea am si spus ca e facut in graba - normal ca nu am pretentia ca dupa jumate de ora sa fac ceva ok, as fi si ridicol :down:

2. Legatura intre RATT - am folosit culorile galben si negru (gri) la care s-ar mai adauga sigla. Daca s-ar pune in partea de sus un banner (de ex in sepia) cu ceva mijloace de transport vei sti de la o posta ca acela e site-ul RATT

3. Pai ba, ne-ar trebui "un site cu sti, cu design" asta tine de imaginea companiei <_< Ca al meu nu se apropie inca sau ca nu acesta e obiectivul principal al RATT asta e alta problema

4. Nu vad de ce ar fi greu de utilizat un astfel de site / pagina asemenea propunerii mele? Atat timp cat butoanele sunt ordonate ... acolo vei gasi tot ce iti trebuie ;)

5. Fara suparare, dar cu siguranta cele 2 se pot combina - creand o legatura buna intre specificul companiei (culori / sigla etc) si un design placut
0

#34 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 05 decembrie 2009 - 19:45

Bogdan BMB, daca ai rabdare, timp si chef, fa o propunere de site, cu structura actualului site RATT. Un site simplu, cu meniuri intuitive, fara prea multe coduri inutile.
0

#35 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 decembrie 2009 - 20:18

Na ... am schimbat fundalul ferestrei active in galben in loc de gri (in cazul de fata "harta cu statiile"), am pus un banner alb-negru (imaginati-va un banner cu tramvaie trase de cai, o panorama langa catedrala cu tramvaie sau orice altceva doar legat de RATT - nu am gasit repede o poza sugestiva). Ce parere aveti? Eu cred ca se apropie de "galbenul" RATT-ului si in acelasi timp e mai ok (parerea mea).

PS Nici in acest caz nu am pretentia ca am facut vreo minunatie, poza / pozele sunt doar exemple de format, asezare in pagina, design bla bla

Imagine postata
0

#36 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 decembrie 2009 - 20:23

Vezi postareaChagall, la 5 Dec 2009, 19:45, a spus:

Bogdan BMB, daca ai rabdare, timp si chef, fa o propunere de site, cu structura actualului site RATT. Un site simplu, cu meniuri intuitive, fara prea multe coduri inutile.


Hmmm, rabdare am, chef am ... timp nu prea am ;) In plus eu habar nu am programare, pot spune ca am ceva habar de prezentari (planse pt arhitectura), dar nu stiu cum se pot transpune astea in format html , mmf, stg <_<

Singura varianta ar fi daca as lucra cu cineva care stie sa transpuna aceste "planse" in format ok pentru un site

PS Tim as avea numai dupa sesiune
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 decembrie 2009 - 20:38

In curand (peste cateva zile) raman in concediu. Daca o sa am atunci mai mult timp o sa incerc sa vad ce imbunatatiri si restilizari putem face. <_<
0

#38 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 decembrie 2009 - 22:36

Daca-mi amintesc bine, si pe la forum meeturi s-a mai pus intrebarea ce trebuie modificat la site. Raspunsul in general tind sa-l sustin, primul lucru care lipseste de acolo este informatia, la zi, corecta, completa, spre exemplu nici pana in ziua de astazi nu apare acolo ca linia 3 tramvai nu mai exista sau ca linia 9 merge pana la Optica.

Istoria internetului (si nu doar a lui) a dovedit in nenumarate randuri ca utilizatorii se pot descurca cu un design prost insa in care au informatii, as opposed to putine informatii intr-un website bogat.

Just my two cents, idealul ar fi desigur si un design fain si informatii <_<
0

#39 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 decembrie 2009 - 22:48

Pai eu de informatii habar nu am, nici cam ce contin alte site-uri ale altor companii de transport si nici daca cele actuale sunt corecte. Oricum sunt deacord ca informatiile trebuie sa fie corecte si deabea dupa site-ul sa aiba un design placut ;)

Dl Florin, concediu este concediu, ocupati-va de site mai tarziu, cum a stat 10 ani sta si inca cateva saptamani <_<
0

#40 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 decembrie 2009 - 23:15

Ca tot vorbim de site-uri "gri" - http://www.audi.de/d..._sportback.html
0

Arata acest topic


  • (34 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi