STP Timișoara Forum: Infrastructura pentru vehicule electrice (EVI) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infrastructura pentru vehicule electrice (EVI) Despre punctele de incarcare a vehiculelor electrice

#81 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5497
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 29 septembrie 2021 - 19:06

Europe: Plug-Ins Outsell Diesel In August 2021 (First Time Ever)

Un infografic și un tabel din articol:

Imagine atasata: monthly_09_2021/post-2599-010121700 1632935424.txt

Imagine atasata: monthly_09_2021/post-2599-081136300 1632935343.txt
0

#82 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 27759
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 29 septembrie 2021 - 19:25

Deci Dacia cu cele doua modele ale sale (Sandero si Duster) a vandut un numar de unitati identic cu al primelor 4 modele electrice cele mai bine vandute. (id3, id4, Model 3 si Zoe) :rad_masa: :coolspeak:
Concluzia mea: lumea prefera ceva ieftin, nevand deocamdata prea multi bani de dat pe fite.
0

#83 Useril este offline   corco 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 30 septembrie 2021 - 11:40

Citeaza

Opinia președintelui Asociației Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA), Eric-Mark Huitema, este dată publicității în contextul în care Comisia Europeană a lansat în această vară propunerea de program de ecologizare „Fit for 55” care impune ca până în 2030 emisiile de CO2 ale mașinilor cu 55% față de cele din 2021, iar până în 2035 să se atingă chiar 100%.

„În practică, acest obiectiv de -100% s-ar traduce printr-o interdicție la nivelul UE a motorului cu ardere internă (ICE). Ca industrie, credem că toate opțiunile de propulsie au un rol de jucat în tranziția către neutralitatea climei, astfel încât Uniunea Europeană ar trebui să se concentreze pe inovație în loc să interzică sau să prescrie anumite tehnologii”, consideră Eric-Mark Huitema.

Citeaza

În acest context, propunerea „Fit for 55” nu pare a fi realizabilă. Estimările anterioare enunțate chiar de experți ai Comisiei Europene au constatat că o reducere cu 50% a emisiilor de CO2 ar necesita aproximativ șase milioane de încărcătoare publice pentru vehicule electrice până în 2030, dar atunci când a prezentat propunerea, în iulie, CE nu s-a angajat să realizeze aceste stații de încărcare. A menționat doar că estimează instalarea a 3,5 milioane de puncte de încărcare până în 2030. Prin urmare, în timp ce producătorilor le impune valori stricte, în cazul infrastructurii necesare sunt discutate doar estimări.

1

#84 Useril este offline   CataM 

• Membru activ
  • Postari: 734
  • Inregistrat: 17 decembrie 14

Postat 04 octombrie 2021 - 11:52

Am și eu o întrebare de necunoscător, cablul de alimentare e la purtător? E standard unic sau difera de la producător la producător? Imagine postata

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
0

#85 Useril este offline   Tesla 

• Membru activ
  • Postari: 302
  • Inregistrat: 24 august 16

Postat 04 octombrie 2021 - 22:14

mufa sau cablu? La mufă e un standard, iar la cablu evident că diferă, poți să cauți pe internet cablu type 2.
0

#86 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 05 octombrie 2021 - 11:53

Da, vedeam in clipurile de prezentare ca au o geanta intreaga de cabluri unele modele (ce bineinteles ocupa loc suplimentar pe langa geanta cu chitul legislativ obligatoriu, ce deja ocupa si el loc), iar la altele le cumperi pe banii tai si nu sunt chiar ieftine. Noi cand am avut Zoe in teste, aveam doar un adaptor ceva mai mare decat unul de laptop ce se cupla intr-o priza clasica de 220V. Desigur, se incarca lent si autonomia nu era prea grozava, dar nici noi nu mergeam ca niste adevarati ecologisti. (100km/h pe autostrada, si sistemele HVAC oprite) :04:
-1

#87 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5497
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 octombrie 2021 - 13:28

CataM, la 04 octombrie 2021 - 11:52, a spus:

Am și eu o întrebare de necunoscător, cablul de alimentare e la purtător? E standard unic sau difera de la producător la producător?

Precum am mai scris în acest mesaj, în Oiropa există în acest moment două tipuri de interfețe de conectare între încărcător și vehiculul electric:
  • Pentru încărcare AC, adică mai lentă, există conectorul denumit Type 2 sau Mennekes
  • Pentru încărcare DC, adică mai rapidă, există conectorul denumit CCS2 sau Combo2

După tipul călătoriei, încărcătoarele electrice pot fi:
  • de tranzit, adică în locații unde șoferul se oprește 20 - 30 de minute, ca un fel de pauză de țigară/cafea, timp în care bateria se încarcă, însă doar atât cât are nevoie pentru a ajunge la destinație sau la următoare stație EV. De exemplu, în cazul meu încărcătorul de la Penny Făget, cele 2 din Lugoj, cel de la Penny Caransebeș sau cele 2 de la Primărie în Reșița, sunt socotite de tranzit, pentru excursiile pe care le fac în wkd dinspre TM spre zonele muntoase din apropierea Timișoarei. Aceste stații EV sunt de cele mai multe ori de tipul DC, având ele prevăzute cabluri de conectare
  • de destinație, adică în locații unde șoferul oprește mai multe ore, de exemplu cele de acasă, de la birou, la restaurante sau de la hoteluri (pe ideea că se înnoptează). Aceste stații sunt de multe ori de tipul AC, neavând prevăzute cabluri de conectare

De cele mai multe ori, la stațiile de tranzit se plătește un cost între 1.6 și 2 Lei/kWh, iar la cele de destinație ori sub 1.6 Lei/kWh ori uneori gratuit, cu condiția să lucrezi în clădirea office sau să faci consumație la restaurant/hotel.
1

#88 Useril este offline   CataM 

• Membru activ
  • Postari: 734
  • Inregistrat: 17 decembrie 14

Postat 06 octombrie 2021 - 07:22

http://www.economist...tear=nl_today_7

Un articol interesant.

Imagine postata

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
1

#89 Useril este offline   Tesla 

• Membru activ

Postat 06 octombrie 2021 - 11:32

A se citi mai mult ca un pamflet și să nu o luați personal:

Ai dracu suedezi, norvegieni, nemți că nu au problemele pe care le avem noi. Oare ei chiar au 1000 km autonomie și încarcă bateria în 5 minute FULL?? Oare fabricarea bateriilor și reciclarea acestora lor nu poluează? Oare nu-i deranjează să meargă cu 20 de cabluri după ei sau să stea pe la Lidl-uri să-și încarce "electricele"?

Oare sunt bătuți în cap? Ce occidentali de 2 lei, care se vaccinează și cumpără în draci mașini electrice? Sunt spălați pe creieri, nu ca noi, dacii liberi.

Oameni buni, numai citind forumul acesta vă dați seama unii cât de înapoiați sunt. Nu sunt o bulă mică, de neglijat, sunt peste tot. Sunt acele persoane de o inteligență rară pe care îi vrea Bill Gates morți...

Oare nu de sute de ani încoace Occidentul a fost un reper în primul rând tehnologic și apoi și cultural, politic, social șamd.? Până și China, de care toată lumea râde și deja produsele de proastă calitate sunt cunoscute ca "chinezării", a demonstrat că poate fabrica mașini electrice bune, mult superioare celor europene. Vedeți Dacia Spring, dar și modelele lor.

Hoho, dar încă nici nu stăm așa rău ca Australia sau Japonia, pentru care viitorul nu este electric. Dar acolo sunt interese economice și politice - Australia are prețuri mari pentru electricitate, iar Japonia ar depinde de resurse pe care nu le are. Dar noi Românii?? De ce ne împotrivim mașinilor electrice, mă rog, mai bine spus, voi de ce vă împotriviți?

După postarea pe care am făcut-o aici mă abordează un cetățean care era și el curios de mașini electrice, deși habar nu avea despre ele. Mă întreabă cam ce aș putea să își cumpere de 50k euro. I-am spus fără ezitare, Tesla Model 3 sau Kona. El îmi răspunde... Tesla nu vreau de principiu. Poftim. El nu vrea de principiu, nu pe motive tehnologice. Nu îi place lui americănismele... lasă să ia hipstării. Mie nu-mi trebe așa ceva...

O să vă treziți toți peste câțiva ani când într-adevăr nu vor mai fi atâtea beneficii pentru mașini electrice că nu veți mai putea circula prin orașe cu dieseluri nici nu benzine ultimu răcnet. Nu le veți putea vinde, că vor avea prețuri derizorii. Și veți avea mașini SH electrice din Germania. Acum nu e o problemă nici asta. Fiindcă e clar că sunt foarte fiabile și vor rezista. Problema e că din nou veți face scandal și nu vă veți lumina nici în ceasu 17 și mulți veți face proteste să circulați cu fumu pe stradă.

Eu cu subiectul acesta sunt sătul până peste cap. Încă sunt mulți care habar nu au ce e aia mașină electrică, pe când în țările nordice se vând în draci.

Nu mă deranjează că lumea nu știe, mă deranjează crunta realitate, Românii (nu România, ca să fie clar) au o mentalitate foarte înapoiată. Asta mă deranjează, fiindcă vin cu argumente stupide și se cred mai deștepți ca toți restul, când de fapt habar nu au. E frustrant, dar asta e realitatea. Cu subiectul mașini electrice îți dai seama cât de mulți sunt în situația asta, dar în fiecare domeniu e același lucru și știți bine asta. Asta e, totul se treage de la nivelul de educație.

Pentru moderatori: Îmi cer scuze pentru ditamai OFF-TOPICUL pe care l-am creat. Acest topic era despre stații electrice, dar discuția s-a degenerat. Am făcut o postare care poate e jignitoare și îmi cer scuze pentru asta. Mie îmi plac mult mașinile electrice și pot oricând să discut liber despre asta. Dar mă deranjează foarte tare când vin deștepții care știe ei mai bine că au condus o dată o mașină electrică și știu ei că e proastă... Și eu am condus multe mașini pe combustie și nu știu toate detaliile despre acestea, dar mă abțin de la comentarii. Dacă sunt persoane cât de cât informate, se poate discuta. Dar dacă vin unii deștepți care știe mai bine...prefer să mă abțin. Acum nu m-am abținut și îmi asum toate minusurile, dar mi-am expus frustrările.
0

#90 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 06 octombrie 2021 - 16:40

Pai vezi, exact asta deranjeaza, dorinta voastra de a va impune ideile altora. (de asta si comparam acest stil cu al talibanilor) Nu te opreste nimeni sa iti iei o electrica, doua, zece, dar nu incerca sa convingi pe ceilalti (de fapt, in sub-constient incerci sa te convingi pe tine insuti ca nu ai facut o greseala) ca ai solutia perfecta. Lasa-ne pe noi ceilalti sa alegem ce vrem, sa ne dam cu capul de pereti pentru alegerea proasta pe care am facut-o, sa ramanem cu ele nevandute, etc.
Asta ar fi una si a doua, tot nu ai venit cu contra-argumente la afirmatiile despre autonomie, timpi de incarcare, etc, ci doar indemnul de a "crede si nu cerceta", ca doar noi nu avem mintea noastra, suntem niste retrograzi, noi trebuie sa gandim automat pe calapodul norvegienilor, suedezilor si a altora plictisiti si plini de bani. Daca singurul argument e ca "norvegienii si suedezii stiu ce fac", toate expresiile destul de "tari", folosite in postare, sunt doar niste jigniri fara rost la adresa unuia ce nu e de aceasi parere cu tine. -_-

P.S. Da, nici eu nu as lua masina americana, indiferent de tipul de propulsie folosit sau de pretul de vanzare. (desigur, cu atat mai putin una chinezeasca)
4

#91 Useril este offline   Tesla 

• Membru activ

Postat 06 octombrie 2021 - 23:54

Dacă dorești vin cu contr-argumente la orice fel de afirmație. Dar tare mi-e teamă că nu vei înțelege. Punctează te rog fiecare "problemă"

Enumăr eu câteva și poți să continui dacă dorești și ești curios.

1. Autonomie

2. Timp de încărcare

3. Costuri

4. Infrastructură

5. Reciclare baterii

6. Fabricarea bateriilor

7. Prețul mașinii

8. Talibanisme

9. Hype, trend.

Care ar mai fi? Îmi găsesc timp și ți le demontez pe fiecare, documentat, logic.
0

#92 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 07 octombrie 2021 - 09:09

@Tesla: Ai mai venit aici cu fractiuni de informatii pe care le-ai postat a fi universal veridice si nu au fost, de fapt nu ai inteles nimic (nici din ce ai citit/auzit, nici din ce ai postat) :)
Nu mai intru in detalii la fiecare ca iara nu mai raspunzi ca si data trecuta.
De ce nu avem si noi asa multe electrice ca tarile nordice ?
1. Saracia - nu contesta nimeni avantajele electricelor (nu sunt wow, dar sunt), fa o recenzie vizuala in trafic si vezi ce junghiuri circula si poate iti faci o idee ce buget au oamenii respectivi
2. Parcul auto (dependent de punctul 1) - reinnoirea parcului auto diferita, prin urmare multi din Romania nu merg in showroom dupa 3-4-5 ani sa isi schimbe masina cum se intampla acolo
3. Guvernul lor (ex: Norvegia - etalon de altfel) - a intervenit agresiv pentru descurajarea cumpararii masinilor clasice prin tone de taxe, prin urmare cand se reinnoieste parcul auto sa renteze electrica mai mult ca orice, iar omul de rand nu a avut de ales decat sa se conformeze.
4. Energii din surse regenerabile - In Norvegia 98% din energie vine din surse regenerabile, in Romania maxim 42% .. si acum incepi sa iti dai seama incet, incet de ce avem punctul 3.
5. Metalitatea - are si ea o pondere (pentru ca: Mitul Pesterii - Platon), dar nu asa mare si de o mai mica importanta ca si primele

Probabil mai sunt si alte motive, le-am spus doar pe cele importante care se vad/verifica cu ochiul liber.
Prin urmare tragi concluzii gresite, romanii NU sunt o turma de idioti care nu imbratiseaza EV ca asa vor ei (si nici nu se clameaza mai destepti decat restul), dimpotriva multi le-ar imbratisa cu drag in anumite conditii (de cele mai multe ori de ordin financiar, infrastructura sa zicem ca s-ar dezvolta). Ultima data am postat un Polo batranel (de vreo 2500 eur) in locul de parcare pt electrice (Iulius Mall), era autosugestiva imaginea, ne reprezenta nivelul (multi vad, putini pricep). :) @Tesla: tu oare pricepi ? :))

Nu trebuie sa ne enervam, sau sa ne frustram: doar oamenii care nu pot explica si fundamenta argumentele pe care le emit au astfel de manifestari.

Aceasta postare a fost editata de Bogdan_tmtm: 07 octombrie 2021 - 09:35

5

#93 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2883
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09

Postat 07 octombrie 2021 - 09:10

Cred ca la fel de inapoiati ne putem considera si noi europenii fata de japonezi. Care desi au avut si ei probleme cu traficul au inteles ca pe cateva petice de pamant in Pacific nu au cum sa supravietuiesti daca conduce toata lumea. Astfel ca la ei din cate stiu marea majoritate inchiriaza masini daca au nevoie neaparat de una pentru o perioada scurta, dar in rest se folosesc de trenuri pentru mers la servici sau la spatiile de recreere. In schimb la noi, oricat de inghesuite ar fi orasele preferam sa ne imbatam cu apa rece ca daca masina este electrica parca miraculos straduta in centrul vechi a-l unui oras se va largii sau se vor da cladirile la o parte.

Cat despre Australia. Cine locuieste in outback sigur detine un pick-up, sau mai multe, nu cred ca ii nimeni nebun sa ieie o masina electrica acolo sa raman cu ea in drum sub soare. Cine sta in urban sigur isi permite doua sau mai multe masini, la fel ca peste tot cam cine sta langa oras este mai instarit si masina electrica nu este singura masina pe care o are.

Ne place foarte mult sa vedem doar ceea ce vrem la straini, dar realitatea este ca desi tarile nordice si din restul occidentului fac topul listelor frumoase, acest lucru se datoreaza si unui nivel de trai mai bun. Pe langa asta, as fi curios si de un top al celor care au o masina electrica, dar si una conventionala. Sunt ferm convins ca nu e ca la noi, unde de multe ori totul se opreste la o singura masina noua si de aceea trebe sa fi radical in privinta deciziei asupra modului de propulsie a-l acesteia.
3

#94 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 07 octombrie 2021 - 22:23

Mai sunt si suedezi saraci, care in 2021 cumpara asa ceva :) Nu toti se fațâie in "Tesle". (asa cum s-ar putea intelege citind topicul)

Imagine atasata: duster suedia.jpg

Pretul incepe la 150.000 kr*. pentru "Nya Duster TCe 90hk bensin 4x2 Essential"
Culmea e ca au la vanzare si diesel, cel mai scump fiind 212.000 kr., in varianta 1.5 Blue dCi 115 4x4.

Pentru comparatie, un Tesla 3 Standard Range Plus (asta pare a fi cea mai ieftina), costa 550.000 kr* si poate ajunge pana aproape la 700.000 kr. in varianta Performance. Model S depaseste milionul de koroane.
O fi ieftin, o fi scump, asta ramane sa decida fiecare in functie de buget. Pentru mine insa, total inaccesibil, asta daca chiar m-as lovi la cap si asta m-ar face sa-mi doresc asa ceva.

*10 kr. = 1 euro (aprox.)
0

#95 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2883
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09

Postat 08 octombrie 2021 - 11:27

Diesel-ul am vrut sa il i-au si eu anul acesta. Chiar faceau lichidare de stoc pentru ca apare modelul nou de duster, asa ca am prins oferta, full option undeva sub 17000. Din pacate a trebuit sa ma las pagubas pentru o alta data, bancile sunt mult mai aspre cu cerintele la imprumuturi asa ca nu m-am incadrat, la o diferenta de doar 500 de lei :rad_masa: Achizitia oricum o faceam, pentru ca batranul ford pe care il am avea probleme cu niste senzori (nu stiam ca aia sunt devina la momentul acela) si se smucea mai ceva ca la rodeo prin oras la fiecare demaraj. Pana la urma i-am schimbat singur acasa dupa ce am facut diagnoza.
0

Arata acest topic

• (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi