STP Timișoara Forum: Hansa GT4 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (11 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hansa GT4 Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#81 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 13 iunie 2009 - 00:20

Sunt doar cateva poze dar daca vrei sa vezi cum aratau inainte in tara lor natala viziteaza situl http://www.railfaneu...x_frameset.html dai click pe steagul germaniei si dupaia la trams si acolo selectezi orasul bremen si vezi. :(
0

#82 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 iunie 2009 - 20:42

Merci mult de raspuns. :(

Insa cautam o lista cu absolut toate tramvaiele, sau o lista cu numarul lor si schema de culori...as fi vrut sa fac o paralela intre tramvaiele cum erau atunci, si cele de azi, care mai sunt...
0

#83 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 15 iunie 2009 - 13:17

Cu cateva zile in urma am vazut pe linia 8 un Hansa in schema veche de culoare, exact ca cel din Bremen (gri si cu dungi rosii), avea si o reclama lipita in lateral. Stie cineva ce numar de parc avea acel vagon motor, si cum de a scapat in atatia ani nevopsit?
0

#84 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 15 iunie 2009 - 19:01

Te inseli, la ora actuala nu mai exista Hansa in schema BSAG, doar Wegmann. :04:
0

#85 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 iunie 2009 - 22:57

Cred ca dunga despre care vorbea Chagall, este ramasita reclamei "Dallas" ( nu imi aduc aminte numarul tramvaiului).

Aceasta postare a fost editata de lorand: 15 iunie 2009 - 22:57

0

#86 Useril este offline   Andrei Cirstea 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 24 iulie 09

Postat 01 august 2009 - 21:18

Parerea mea pt. Hansele care mai sunt:
1. Bagate in depou
2. Vazut care mai sunt functionale in proportie de 60%
2. Reparate cele functionale cu piese de la cele care nu mai merg + cumparare piese noi unde este cazul
3. Montare scaune antivandalizare + clima
4. Vopsire - Exterior Alb-Violet
- Interior Alb(sus)-Gri deschis(jos)
5. Ceva muzica (radio ZU <_< ) + echipare anuntzare acustica si vizuala statii + echipare ticketing model nou
6. Echipare cu sisteme LED de afisare Linie + Traseu (Fata numai linie, Spate numai linie, Lateral linie + traseu
7. Gasit vatman
8. LA MUNCA CU EL CA MAI MERGE 10 ANI ASA.

Aceasta postare a fost editata de Andrei Cirstea: 01 august 2009 - 21:20

0

#87 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 01 august 2009 - 21:26

Ce sunt cu visele astea ? <_<
Dintr-o carte de povesti frumuase ?
Nu vor arata hansele niciodata asa
0

#88 Useril este offline   Andrei Cirstea 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 24 iulie 09

Postat 01 august 2009 - 21:37

De ce sa nu arate? Ar fi frumos sa se faca cu toate modele existente operatiunea asta, iar deabea dupa aceea sa se faca un necesar de garnituri, cumparandu-se astfel numai numarul de garnituri care trebuie, pt. ca in momentul de fata nu putem lua 50 de garnituri cum se mandreau mai marii Primariei + RATT. Astea care le avem daca s-ar face operatiunile de mai sus ar mai merge f. bine inca 10 ani. Nu de alta, dar sunt germane => CALITATE. Dar... si calitatea asta trebuie ingrijita si imbunatatita ca sa tina mult. La ei, chiar si la 30 de ani de la fabricare aratau ca scoase din fabrica. Ok, acuma cineva o sa-mi zica ca nu e vina RATT ca oamenii le deterioreaza... o sa aiba dreptate, pt. ca civilizatie pe la noi nu prea... dar ar putea frumuseii aia de comunitari sa nu mearga numa la sfarsit de luna la adunat amenzi de umblat fara "belet" ci sa mearga zilnic si sa amendeze persoanele care distrug. Nu o sa mai scriu operatiunile de mai sus la toate modelele pt. ca o sa fiu acuzat ca as fi vanator de posturi, ceea ce nu sunt.

C`ya!
0

#89 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 01 august 2009 - 22:14

Nu tin nici cu RATT(pentru ca nici ei nu sunt usa de Biserica) si nici cu oamenii. Ratt putea de la inceput sa aiba grija de ele si sa investeasca in ele,dar se pare ca acest lucru nu sa putut din lipsa de fonduri, din lipsa de "las' ca is cum asa cum is", etc.
Totusi Andrei, si Hansele au si ele o veritabila varsta de 41-46 de ani si sute de miii de kilometri, asa ca, cred ca e timplul sa traga pe dreapta.
0

#90 Useril este offline   Andrei Cirstea 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 24 iulie 09

Postat 01 august 2009 - 22:18

Da, de acord cu tine Victor, sa traga pe dreapta, dar dupa parerea mea sa arunci banii pe 50 de tramvaie noi fara sa te uiti ce mai poti folosi (imbunatatit bineinteles) din ce ai, este ca si cum te-ai duce la WC, ai arunca o hartie de 500 de euro si ai trage apa. PLUS ca nu dispune regia de bani pt. 50 de tramvaie noi, iar daca face un credit asa mare o sa ajunga sa plateasca pana la adanci batraneti.

Aceasta postare a fost editata de Andrei Cirstea: 01 august 2009 - 22:19

0

#91 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 01 august 2009 - 22:21

Stai asa Andrei. Pai tie iti face impresia ca cele 50 vor ajunge pe toate liniile? Zilnic circula 60 de garnituri.Cele care vor fi pastrate vor fi Wegmann-urile, acestea fiind supuse unul RK total(presupun).
Vom vedea ce ne rezerva viitorul. Cum au fost ingrijite autobuzele Mercedes asa vor fi si Wegamnn-urile ingrijite.
0

#92 Useril este offline   Andrei Cirstea 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 24 iulie 09

Postat 01 august 2009 - 22:28

Sincer nu am vazut prea mare ingrijeala la autobuze, bocane si troncane tot prin ele. Sa speram la un viitor mai bun la transportul in comun, ca daca nu, chiar daca e aglomeratie in trafic, raman la Loganu meu. In tramvaie mai ales acuma vara e insuportabil sa stai (miros-nu cel de transpiratie, ci ulei de la toate sistemele de pe acolo + caldura mare). Iarna mai merge ca eu nu sunt asa friguros, dar pt. cineva mai friguros, e moarte curata.
0

#93 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 august 2009 - 23:18

Nu mai are nimeni interesul sa investeasca in Hanse, pentru ca, asa cum a zis si viktor, sunt deja depasite. Singurele care s-ar mai putea salva (sa spun asa) sunt Wegmann-urile. 50 de tramvaie noi eu nu imi imaginez, poate vreo 20, cel mult, dar undeva peste 3-4 ani.

Scaunele Hanselor sunt intr-un fel antivandalizare, mai putin cele verzi si portocalii cu pernita (daca mai au asa ceva).

Iar radioul...e bine ca s-a incercat, dar parca e mai bine fara <_< .
0

#94 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 01 august 2009 - 23:41

Vezi postareaNDY, la 2 Aug 2009, 00:18, a spus:

Iar radioul...e bine ca s-a incercat, dar parca e mai bine fara :) .


Aici ai mare dreptate. :)
0

#95 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3096
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 august 2009 - 00:52

De acord , e mai bine si fara dar cateodata mai bine mergea radioul decat manelele din telefonul unui nepricopsit, cat despre hanse eu prevad un viitor sumbru pentru ele, mai ales cu lotul asta de wegmanuri , se vor hacui la greu si pot sa pun pariu ca se vor pastra mult mai putine decat este necesar.
0

#96 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 august 2009 - 15:38

Hansele eu zic ca vor mai rezista ceva timp...Wegmann-uri primim deja de ceva timp, iar Hansele sau tinut bine de atunci.

Da, ar fi OK sa se caseze vreo 4-5 Hanse si sa se imbunatateasca cele existente, insa nu cred ca mai is Hanse care sa aiba prea multe piese originale pe ele... :) .
0

#97 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3096
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 august 2009 - 21:39

Daca nu am fi in Romania as fi ceva mai optimist, un tramvai vechi inseamna o gramada de posibilitati, pentru ca poti folosi multe tehnologii noi inlocuindu-le pe cele. Si ce e cu febra asta low floor, ce avem noi e bun, mai trebe doar sa urcam peroanele umpic, cat timp avem soferi care nu dau 2 bani pe reguli, un tramvai ar trebui sa fie inalt ca un tren ca sa impuna respect, la traficul nostru conteaza mai mult dimensiunea vehicului.
0

#98 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 02 august 2009 - 22:01

Da ai tu dreptate Gygyman6, ca un tramvai vechii poate sa iti ofere o multi de posibilitati, instalandu-se pe el noi tehnologii, dar totusi si acesta ar o durata de viata. Cand nu se vor mai gasi piese pentru el ce se va intapla? Tot trebuie unul casat o data.
De ce crezi ca un tramvai trebuie sa fie inalt pentru a impune repect. El trebuie sa impuna respect pentru ca cirula pe sine(ca un tren), indiferent ca este inalt s-au jos.
0

#99 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 august 2009 - 00:44

Vezi postareaGygyman6, la 2 Aug 2009, 22:39, a spus:

un tramvai ar trebui sa fie inalt ca un tren ca sa impuna respect, la traficul nostru conteaza mai mult dimensiunea vehicului.
Ai vazut vreodata o persoana in varsta incercand sa urce in minunatele vagoane vechi ale CFR-ului? Iti spun eu, daca nu: e chinuiala, de-a dreptul imposibil daca nu sunt ajutati, cei care au probleme. Aceleasi intamplari au loc si la tramvaie, doar ca la o scara mai mica, nefiind prima treapta asa sus.

"Febra" low-floor este un concept foarte bun, care face transportul accesibil tuturor, indiferent ca vorbim si de persoane in varsta sau de rotile (carurior invalizi, carurior piata, carucior copil, etc).
0

#100 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3096
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 august 2009 - 09:38

Sincer sa fiu mie unul mie greu sa urc, primadata pun genunchiul pe scara, dar in tramvai ma urc foarte usor. Eu incercam sa arat ca un tramvai cu garda mai inalta de sonl (cele pe care le avem) au sanse sa supravietuiasca cu pagube minime la un impact, pe cand un low floor nici nu vreu sa-mi imaginez ce poate patii. Atio vazut tramvaiele breda care nu sunt low floor dar se descurca foarte bine si au refugii inalte, putem lua si noi exemplu asta. Totusi poti implementa multe alte lucruri si pe cele vechi, eu unul ma intreb de ce tramvaiele nu pot avea suspensie pe perna de aer pentru a se lasa mai jos, exact ca autobuzele si troleel.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 03 august 2009 - 09:58

0

Arata acest topic


  • (11 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi