STP Timișoara Forum: Iași - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Iași jud. Iași

#81 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 martie 2011 - 15:59

Vezi postarearadub, la 24 martie 2011 - 14:14, a spus:

"Carpelile" facute in Vest pe un tramvai de 30 de ani sunt fix ca si "carpelile" facute pe unul nou (si ia ce spun ca pe un adevar, pentru ca am avut ocazia sa vad pe viu suficiente "URAC"-uri vestice). Daca vii cu argumentul cu care ai venit, cu siguranta te-ar soca sa vezi ce inseamna intretinerea tramvaielor (de 30 de ani, de o zi, nu importa) in orasele de unde au fost achizitionate. Carpelile noastre? Abia le-am scos la strada, piese de schimb avem pentru ele.


Daca tramvaiul acela este(era) asa 100%, cum sustineti, de ce peste tot s-a luat cu car cu mar, ca poate tramvaiul, poate vatmanul... Eu stiu ca e mai usor sa bagam totul pe gatul vatmanului, decat sa recunoastem ca noi am gresit. Totusi e o regie contra unui om, ce naiba...

Eu as fi curios de un rezultat oficial, al unei anchete...
Decidin cate am inteles tramvaiul statuse nu foarte departe la semafor, deci chiar si in panta nu poti lua asa o viteza inchat in momentul in care crosezi primul vehicul, sa nu opresti decat intr-un AUTOBUZ! :) Mie personal mi se pare prea ciudat... Dar poate doar e cred asa...
0

#82 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 martie 2011 - 17:37

Mie mi se pare ca vatmanul are ceva probleme ... psihice ... tinand cont ca a avut si antecedente...
Exista in jurul nostru destui conducatori de mtc-uri (si nu ma refer doar la cei de la RATT) care se cred ... mici dumnezei in mtc-ul lor, la fel cum exista si foarte multi calatori care-i considera pe conducatorii mtc-urilor ca fiind slugile lor. Ambele atitudini (pozitii) sunt total gresite...
0

#83 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 24 martie 2011 - 17:44

Am mai pus aceasta intrebare si o pun si aici: cam ce anume ati vrea voi sa vedeti/auziti ca sa va convingeti ca tramvaiul ala si toate celelalte ca el sunt in perfecta stare?

Atentie: eu nu am spus nicaieri ceva de vatman, de vinovatia sau nevinovatia lui, de cauzele producerii accidentului. Am spus doar ca acest tip de tramvai este fiabil, ca acel vagon si toate celelalte ca el sunt in stare foarte buna.
0

#84 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 martie 2011 - 18:33

Pe Antena 3 spuneau ca s-a finalizat ancheta si vinovat e doar vatmanul. In aparare, vatmanul spunea ca toate tramvaiele sunt vechi, putin fiabile si "niste bombe cu ceas". Politisti spuneau ceva despre un concurs al vatmanilor, ceva de genul: "care are mai multe masini lovite la activ". Daca asta e adevarat, trebuie angajati o gramada de psihologi, dar din aceia care-si fac treaba bine nu de mantuiala. :)
Eu raman la parerea ca de vina era doar vatmanul si partea cu franele defecte e poveste.
0

#85 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 24 martie 2011 - 21:39

Ancheta nu s-a finalizat, s-a finalizat doar partea de analiza a datelor preluate in timpul testelor din noaptea de marti/miercuri.
Nu doresc sa comentez absolut nimic despre vatman, intrucat din punctul meu de vedere, indiferent de gradul sau de vinovatie, este un om cazut in genunchi in momentul de fata si uman mi se pare incorect sa fie pus efectiv la zid. Aparatorul sau legal construieste o strategie de aparare a clientului sau si nu vad nimic anormal in faptul ca se leaga de absolut orice pentru a usura cat mai tare situatia celui pe care il apara.
Tramvaiele din Iasi nu sunt cu nimic mai "bombe cu ceas" decat tramvaiele din Timisoara, Arad, etc. Media anilor de fabricatie ale vagoanelor din Iasi (in cazul tramvaielor total modernizate consideram ca an de fabricatie anul modernizarii) se duce catre 1986. Vagoanele Be 8/8 (tipul de tramvai implicat in accident) beneficiaza de control electronic al tractiunii.
Ceea ce se spune cu privire la existenta unui concurs intre vatmani pentru accidentarea cat mai multor masini in trafic sunt simple povesti preluate de pe "forumurile" ziarelor, unde diversi tampitei (sau personaje cu interes - nu intru acum in detalii) avanseaza tot soiul de scenarii aberante.
0

#86 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 martie 2011 - 21:43

Aia clar e o aberatie, si sunt decord ca vatmanul este la pamant, insa dvs. ca si priceput, ne puteti oferi o explicatie logica pentru ceea ce s-a intamplat?
0

#87 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 24 martie 2011 - 22:29

Nu am calitatea de a ma pronunta pe chestiuni tehnice, insa atat cat m-au ajutat mintea, logica si dramul de cunostinte tehnice, am incercat sa gasesc o serie de explicatii. Ceva coerent nu am gasit, personal, inca. Oricum, nu conteaza ce parere am eu, ceea ce conteaza sunt rezultatele anchetei.
Ceea ce e de netagaduit e ca tramvaiul a fost gasit franat, cu patinele cazute si ca testele facute dupa accident au aratat ca se comporta normal. De asemenea, am incredere deplina in acest tip de tramvai, pentru ca am avut in permanenta contact cu echipa Bernmobil care ne-a scolarizat personalul pe parcursul anilor de colaborare cu partea elvetiana si stiu ca la Berna au fost considerate fiabile si sigure pentru exploatarea in conditiile unei legislatii care nu permite sub nici o forma compromisuri atunci cand vine vorba despre siguranta circulatiei.

Aceasta postare a fost editata de radub: 24 martie 2011 - 22:30

0

#88 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 25 martie 2011 - 07:55

Citeaza

spre exemplu în Timişoara un Duewag tot deiarază pe o linie neimportantă


O soluţie ar fi să se verifice abaterile de la ecartamentul liniei şi ecartamentul osiei tramvaiului. Sau poate vagonul are probleme cu vreun bandaj (de ex. o cotă qR prea mică la o roată, astfel că agaţă mereu aparatul de cale respectiv care şi el o fi neconform).

Citeaza

ce anume ati vrea voi sa vedeti/auziti ca sa va convingeti ca tramvaiul ala si toate celelalte ca el sunt in perfecta stare

Eu cred (asta pentru că ştiu din ce e format un tramvai şi cum funcţionează), însă cel mai bine ar fi să fie făcut public referatul cu cele constatate la teste. Dar bănuiesc că e secret (din motive de anchetă şi pentru că dacă acolo se specifică că tramvaiul e 100% bun ar avea consecinţe foarte ,,nasoale" asupra popularităţii primarului). Un asemenea material ar putea fi interpretat mai bine de unii membrii ai forumului care lucrează în domeniu şi/sau au studii specialitate.

Se mai pune şi o altă întrebare: ce căutau maşinile pe linie? Evident, Miliţia nu o să ţină cont de asta, având în vedere că un coleg de-al lor s-a stins în acest accident (iar dacă vatmanul ajunge în puşcăria unde lucra victima, sunt slabe şanse să mai iasă întreg de acolo).
Am putea să luăm un caz ipotetic: vatmanul îşi calculează distanţa de frânare astfel încât să oprească la semaforul care urmează să se facă roşu. La apariţia culorii roşii, câteva maşini ies din coloana de pe banda I pentru a o depăşi şi se înscriu pe linia de tramvai. Vatamnul îi vede, dar nu mai are loc să frâneze ca să îi evite (el făcându-şi calcule să se oprească la semafor, nu cu 50m înainte), acţionează frâna electrică, frâna pneumatică şi patinele şi se înfige în vehiculele oprite neregulamentar în faţa lui.

Aceasta postare a fost editata de Dr2005: 25 martie 2011 - 07:56

0

#89 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2011 - 09:20

S-a lamurit problema masinilor pe linie? Si in Timisoara avem locuri unde e perfect legal ca masiniile sa se afle pe linia tramvaiului. Poate ne lamureste radub
0

#90 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 25 martie 2011 - 14:27

S-a lamurit, in mod evident stateau neregulamentar pe banda respectiva la semafor. Sigur, asta nu e o scuza pentru un vatman, intrucat ei cunosc foarte bine ce se intampla acolo, situatia e aceeasi de ani de zile.

Nu stiu daca profesorii de la Universitatea Tehnica Iasi care sunt in comisie au dat publicitatii, in cadrul conferintei de presa, si valorile inregistrate de decelerometre. Avem si noi setul nostru de date preluate in timpul probelor din noaptea de marti/miercuri cu aparatura noastra, care vor fi comparate cu rezultatele obtinute de comisie. Evident, datele le vor da publicitatii cei abilitati s-o faca.

Aceasta postare a fost editata de radub: 25 martie 2011 - 14:28

0

#91 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 mai 2012 - 10:03

Citeaza

Bijuterii second-hand de dimensiuni înfiorătoare în transportul public din Iaşi FOTOGALERIE

Nouă tramvaie de capacitate mare au fost aduse la Iaşi la sfârşitul săptămânii trecute.

Imagine postata

Vehiculele au 264 de locuri, din care 62 sunt pe scaune, capacitate dublă faţă de tramvaiele GT4, asemănător celui care a spulberat câteva maşini şi a ucis o persoană anul trecut în Fundaţie.

Imagine postata

Deşi le-au cumpărat cu 2.500 de euro bucata, şefii Regiei Autonome de Transport Public nu le vor scoate la stradă decât în toamnă.
...

adevarul
0

#92 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2012 - 11:37

Daca tin minte, in poza cu accidentul, era un Gt8 rosu acela, nici decum un GT4. Si asta e tramvai de mare capacitate? :censored: , pai inseamna ca cei din Grenoble au tren urban pe strada atunci, sa nu mai zic de Budapesta.
0

#93 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 mai 2012 - 12:20

Hmmm, e val de achizitii de tramvaie in tara... :censored:
0

#94 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 mai 2012 - 18:00

Vezi postareaGygyman6, la 04 mai 2012 - 11:37, a spus:

Daca tin minte, in poza cu accidentul, era un Gt8 rosu acela, nici decum un GT4. Si asta e tramvai de mare capacitate? :censored: , pai inseamna ca cei din Grenoble au tren urban pe strada atunci, sa nu mai zic de Budapesta.



Budapesta are cele mai lungi tramvaie din lume (tramvaie si nu S-bahn-uri). Comanda speciala pentru Budapesta.
0

#95 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2012 - 20:18

Stiu asta, pai de aia am si pomenit de Budapesta :censored:. Opereaza ultimele 2 linii de tramvai de "mare capacitate" din Europa, ambele trecand peste Dunare, 2 si 4 daca nu ma insel.
Ce vroiam eu sa subliniez este ca un amarat de Gt8 (de care avem si noi), nu e tramvai de mare capacitate.
0

#96 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 mai 2012 - 20:35

Din memoria mea de acum 21 de ani cand am fost la Budapesta (prima si ultima data pana acum), parca era vorba de 4 si 6...
0

#97 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2012 - 20:43

Greseala mea, da e vorba despre 4 si 6 :).
0

#98 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 08 mai 2012 - 23:21

Tramvaiul cu accidentul era un Be8/8, asemănătoare ca lungime cu GT8-urile. Totuşi, s-a mai terminat procesul?
Mă gândesc că un judecător imparţial (dacă o exista aşa ceva în România) ar trebui să ia în calcul faptul că maşinile NU aveau ce căuta pe linie, Codul Rutier spune clar că la 50m de intersecţie nu ai voie să intri pe linia de tramvai de cât dacă drumul e prea îngust şi nu ai de ales, ceea ce nu era cazul acolo.
0

#99 Useril este offline   Trix 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 09 octombrie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Imperium Trix

Postat 06 iulie 2012 - 16:13

Un judecator impartial nu are de ce sa tina cont de masinile oprite pe linie, in raport cu cauzele accidentului. Tramvaiul putea foarte bine sa treaca liber prin intersectie si sa se opreasca in masinile care treceau regulamentar si sa omoare acolo pe cineva. Sau mai rau, sa scape la vale pana jos la urmatoarea intersectie cu str.Arcu si sa repete accidentul din 2006.
Pozitia masinilor conteaza doar pentru a se stabili vinovatia pentru moartea si ranirea unor persoane din masinile acelea si pentru pagubele produse acelor masini.
Din cate stiu, vagonul este sigilat si inca nu s'a terminat ancheta.

Despre articolul din fituica "Adevarul", nu pot spune decat ca arata a comanda de la cineva si ca e scris pentru ca trebuia scris. Tanti care l-a scris nu stie decat de GT4. Cum ar fi ca la orice autoturism sa-i spunem de acum "Volkswagen", iar la jeepuri sa le zicem "volkswagenuri de dimenisuni infioratoare"?

Aceasta postare a fost editata de Trix: 06 iulie 2012 - 16:24

0

#100 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 12 noiembrie 2012 - 17:39

Citeaza

Secretul de 1 milion de euro din depoul regiei de transport public Iaşi

Imagine postata

De la mijlocul lunii august 2012, vatmanii RATP Iaşi testează un tramvai modernizat la uzinele REMAR Paşcani.

Este vorba despre un model GT4, folosit în mod obişnuit în transportul în comun din Iaşi, şi care ar putea fi pus în circulaţie în curând.

Partea mecanică şi tracţiunea sunt noi. Vagonul este dotat cu podea joasă, aer-condiţionat, scaune tapiţate şi geamuri termopan.

Vatmanul foloseşte un sistem de camere video pentru a observa traficul şi călătorii care urcă sau coboară.

Tramvaiul a fost testat în mai multe rânduri pe şinele de pe străzile Iaşiului, după miezul nopţii.

Oficialii REMAR Paşcani au precizat că acest vagon ar costa în jur de 1 milion de euro, jumătate faţă de preţul unui tramvai nou cumpărat din Occident.

adevarul
0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi