STP Timișoara Forum: Autentic GT4 by Astra - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (12 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Autentic GT4 by Astra Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#21 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 15 martie 2016 - 23:54

Daca ar fi fost un test, nu era logic sa fim anuntati din timp. In momentul de fata ne-am trezit "boom" cu un tramvai in depou si... si atat. Treaba asta e prea 'autentic' romaneasca.Imagine postata
Culmea ar fi ca nici Astra sa nu stie nimic.Imagine postata
0

#22 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 martie 2016 - 00:01

Pai, daca primarul spune ca e aici doar pentru omologare, asa o fi. De unde ati tras voi concluzia ca nimeni nu stie ce e cu el? :intrebare: Am spus ca eu nu stiu despre asta, nu ca nu stie nimeni. -_-
De asta am si evitat sa-mi dau cu parerea ce si cum si doar v-am prezentat pozele plus cateva informatii de la fata locului, niciuna privitoare la viitorul vagonului. Cand aflu ceva concret, veti fi primii care vor afla, la fel cum ati fost primii care au vazut pozele cu el. :)
13

#23 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 martie 2016 - 09:32

Ar fi fost normal ca domnul Goia sa apara, fie inaintea primarului (cum ar fi fost si firesc), fie dupa el, si sa faca o informare catre presa si sa explice ce se intampla si ce se va intampla cu acest tramvai...

Este extrem de ciudat sa "pice din cer" un tramvai (in marime naturala) in curtea RATT si nimeni din institutie sa nu dea o explicatie exacta (si oficiala) despre acest lucru... :Facepalm_emote_gif: ...Este vorba de un tramvai intreg si nou si nu de vreo piesa de schimb marunta!


Apropo de culoarea aplicata pe el, l-am vazut si eu ieri in curtea RATT si pot spune ca este vorba de un mov-violet destul de aprins, viu, cam incomparabil cu mov-ul spalacit de pe tramvaiele vechi si chiar de pe autobuzele si firobuzele vopsite in fabricile unde au fost produse...


Doar ca una peste alta, este deja prea mult mov-violet in oras si asa va ramane multi ani de-acum incolo... :Facepalm_emote_gif:
1

#24 Useril este offline   stefan 1983 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 31 ianuarie 15

Postat 16 martie 2016 - 09:34

Ceva specificatii va rog!Motoare,echipament electronic produse de cine?
0

#25 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 16 martie 2016 - 19:30

Am trecut azi pe langa depou sa vad cu proprii ochi autenticul si... #BaEstiNebun! Imagine postata am ramas cu gura cascata, arata mai cool cand ajungi langa el, sa speram ca nu va pleca prea repede Imagine postata.

Imagine atasata: sct...autentic - 16.mar.16 - 001.jpg Imagine atasata: sct...autentic - 16.mar.16 - 002.jpg Imagine atasata: sct...autentic - 16.mar.16 - 003.jpg Imagine atasata: sct...autentic - 16.mar.16 - 004.jpg Imagine atasata: sct...autentic - 16.mar.16 - 005.jpg Imagine atasata: sct...autentic - 16.mar.16 - 006.jpg Imagine atasata: sct...autentic - 16.mar.16 - 007.jpg Imagine atasata: sct...autentic - 16.mar.16 - 008.jpg


"Colac peste pupaza", era fix in spatele unei armoni, deci putem compara.
7

#26 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 martie 2016 - 19:35

Cum vine asta, posturi de comanda in ambele capete si usi doar pe o parte? :eusa_think:

Imagine atasata: Autentic - 2016.03.16 - 01.jpg Imagine atasata: Autentic - 2016.03.16 - 02.jpg Imagine atasata: Autentic - 2016.03.16 - 03.jpg Imagine atasata: Autentic - 2016.03.16 - 04.jpg
Imagine atasata: Autentic - 2016.03.16 - 05.jpg Imagine atasata: Autentic - 2016.03.16 - 06.jpg Imagine atasata: Autentic - 2016.03.16 - 07.jpg
6

#27 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 16 martie 2016 - 20:16

Vezi postareaDoppler, la 16 martie 2016 - 19:35, a spus:

Cum vine asta, posturi de comanda in ambele capete si usi doar pe o parte? :eusa_think:


Imagine postata Interesant ca in spate prezinta faruri (este exact ca in fata) dar nu are si post de comanda, ci sunt 3 scaune, exact ca in spate la armonii. Deci, farurile sint in plus (?).
0

#28 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 martie 2016 - 20:20

Eu din cate vad Doppler are dreptate, are post de comanda si in fata si in spate, deci e bidirectional.

Cred ca un anumit membru al forumului se va bucura cand va vedea pozele, daca nu a facuto inca :). Bine-nteles, in contextul in care tramvaiul ramane la noi desigur.
0

#29 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 16 martie 2016 - 20:29

Fi putin mai atent la pozele din prima postare, cu interiorul, si la prima mea poza. Aspectul din spate este exact ca cel din fata, doar geamurile laterale fiind diferite, numai ca in loc de post de comande avem 3 scaune de pasageri. Eu trecand azi pe langa el tot acelasi lucru am crezut, dar privind mai atent, m-am inselat.

Alt lucru interesant e ca a venit cu validatoarele noastre pe el, pai daca era un test, logic ar fi fost ca validatoarele sa fie ultimile montate si aici, nu la arad... sau asa a si fost?Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de dan.s: 16 martie 2016 - 20:33

3

#30 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 16 martie 2016 - 20:54

Prezenta validatoarelor, amenajarea interioara (inclusiv culoarea) si schema de vopsire nu e musai sa dea indicii cu privire la ceea ce se va intampla cu acest vehicul (au luat de la un producator validatoare de tipul celor standard din Timisoara ca sa le puna pe GT4MT si au mers cu acelasi tip de validator si pentru acest tramvai, in ideea de a-l include ca dotare standard, cine stie din ce motiv; similar si pentru alte dotari). Mai interesant este de ce 1435 mm si de ce nu probe pre-omologare si omologare intai la Arad, pe metric, unde tramvaiul intra din fabrica in reteaua de tramvai si viceversa traversand pe linie o alee pietonala (eventualele probleme se rezolva mult mai simplu acolo). Pentru ecartamentul "normal" se putea face omologarea si dupa aceea, stiindu-se ca nu vor fi probleme. Probabil ca o graba exista pentru 1435 mm si abia care este motivul pentru aceasta posibila graba asta e interesant de stiut.
0

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 martie 2016 - 21:10

Eu zic ca validatoarele sunt ale RATT (nici nu cred ca modelul asta se mai produce).
0

#32 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 martie 2016 - 21:26

Vezi postareadan.s, la 16 martie 2016 - 20:29, a spus:

Fi putin mai atent la pozele din prima postare, cu interiorul, si la prima mea poza.


Dap am "chiflato" acuma, intradevar are doar intr-o fata post de conducere, m-am uita pe pagina 1, pentru ca stiam ca era o poza cu interiorul si mi-am adus aminte si deacolo pe urma.
0

#33 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 16 martie 2016 - 23:04

In pozele lui Dan tramvaiul pare ceva mai lung (mai incapator?) decat o Armonie.
0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 martie 2016 - 23:08

Senzatia cand esti in interior e ca... nu. :)
0

#35 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 16 martie 2016 - 23:13

Oricum, daca vrei tramvaie full size fara probleme tot la producatorii consacrati ajungi. E bine si frumos sa sprijini industria autohtona, dar din experiment in experiment nu ajungi prea departe.
3

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 martie 2016 - 14:09

Tot ce era off topic a fost mutat in topicul "Flame". Ce va mai fi off topic, va fi sters din acest moment.
3

#37 Useril este offline   litiu_ion 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 18 martie 16

Postat 18 martie 2016 - 11:49

Poze de azi:

Imagine atasata: poze de la litiu ion_2.jpg Imagine atasata: poze de la litiu ion_3.jpg Imagine atasata: poze de la litiu ion_4.jpg Imagine atasata: poze de la litiu ion_5.jpg

Imagine atasata: poze de la litiu ion_6.jpg Imagine atasata: poze de la litiu ion_7.jpg Imagine atasata: poze de la litiu ion_8.jpg Imagine atasata: poze de la litiu ion_9.jpg





Validatoarele par clar ale RATT, desenul fiind deja sters de pe plasticul galben. Si touch screen-ul celui din spate e taiat in diagonala, nu de tot dar suficient cat sa se observe.

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 18 martie 2016 - 14:12

12

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 martie 2016 - 14:12

Rog nu scrieti off topic. Nu are rost, totul dispare asa cum am promis.
0

#39 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 18 martie 2016 - 14:15

Cred ca nu stii sa faci diferenta intre notiuni. Dialogul meu cu personajul de mai sus nu era catusi de putin in afara subiectului. Altul e termenul, dar, na...

Aceasta postare a fost editata de radub: 18 martie 2016 - 14:15

0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 martie 2016 - 14:18

Mie imi parea atac la persoana. (cum si era)
4

Arata acest topic


  • (12 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi