STP Timișoara Forum: Armonia GT4MT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (113 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Armonia GT4MT Tramvaie modernizate la Astra Arad si Electroputere Pascani Evaluare topic: ***** 4 Voturi

Poll: Tramvaie noi sau vechi? (169 membri au votat)

Sunteti deacord cu modernizarea tramvaielor actuale?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ca si alternativa, ati prefera tramvaie noi sau SH?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 februarie 2013 - 22:08

Imagine postata
Autor schiță: Florin.B (STPT FORUM)

[RO]
Tip: GT4MT (Etimologie: GT - Gelenktriebwagen - ("vagon motor articulat") + numarul de osii (i.e. "4") + lotul)
Design&Modernizare: consorțiul Astra Vagoane Arad și Electroputere VFU Pașcani
Anul modernizării: 2015 (Prezentat oficial publicului in 8 Iulie 2015) - prezent
Lungime: 18.380 m
Lățime: 2.310 m
Greutate: 24,3 tone
Motorizare: 2x200kW, 3x400V, 355A, 50Hz, cos φ 0,86, 1500 rpm. Tip: TN A 14. Producător: UMEB România.
Capacitate călători: 29 de locuri pe scaune, 135 în picioare la o densitate de 6 persoane/m2

Tramvaie în serviciul RATT: 30 garnituri sosite până la data de 05.05.2018
Numar de parc - Provenienta
#3502 - reabilitat la Arad
#3504 - reabilitat la Pascani
#3509 - reabilitat la Arad
#3510 - reabilitat la Arad
#3511 - reabilitat la Arad
#3512 - reabilitat la Pascani
#3513 - reabilitat la Pascani
#3514 - reabilitat la Pascani
#3515 - reabilitat la Pascani
#3516 - reabilitat la Arad
#3517 - reabilitat la Arad
#3518 - reabilitat la Pascani
#3519 - reabilitat la Pascani
#3520 - reabilitat la Arad
#3521 - reabilitat la Pașcani
#3525 - reabilitat la Pascani
#3527 - reabilitat la Arad
#3529 - reabilitat la Arad
#3531 - reabilitat la Pascani
#3534 - reabilitat la Pascani
#3536 - reabilitat la Arad
#3539 - reabilitat la Pascani
#3540 - reabilitat la Arad
#3543 - reabilitat la Arad
#3547 - reabilitat la Pascani
#3551 - reabilitat la Arad
#3552 - reabilitat la Arad
#3553 - reabilitat la Pascani
#3554 - reabilitat la Pascani
#3559 - reabilitat la Arad


[EN]
Type: GT4 (Etymology: GT - Gelenktriebwagen - ("motor car/wagon") + number of axes (e.g. "4") + lot)
Design&Refurbish: Astra Vagoane Arad and Electroputere VFU Pașcani consortium.
Year of Modernization: 2015 (Presented to the public on 8th of July 2015) - ongoing
Length: 18.380 m
Width: 2.310 m
Weight: 24,3 tons
Engine: 2x200kW, 3x400V, 355A, 50Hz, cos φ 0,86, 1500 rpm. Type: TN A 14. Producer: UMEB România.
Passenger Capacity: 29 on seats, 135 standing at a density of 6 passengers/m2 (square meters)

Trams in RATT service: 30 trams arrived till 05.05.2018
Tram numbers/identification - provenience
#3502 - from Arad
#3504 - from Pascani
#3509 - from Arad
#3510 - from Arad
#3511 - from Arad
#3512 - from Pascani
#3513 - from Pascani
#3514 - from Pascani
#3515 - from Pascani
#3516 - from Arad
#3517 - from Arad
#3518 - from Pascani
#3519 - from Pascani
#3520 - from Arad
#3521 - from Pașcani
#3525 - from Pascani
#3527 - from Arad
#3529 - from Arad
#3531 - from Pascani
#3534 - from Pascani
#3536 - from Arad
#3539 - from Pascani
#3540 - from Arad
#3543 - from Arad
#3547 - from Pascani
#3551 - from Arad
#3552 - from Arad
#3553 - from Pascani
#3554 - from Pascani
#3559 - from Arad

Mai multe informații despre vagoanele originale/More information about original wagons: [miniWiki] Wegmann GT4


Ultima editare: 15/01/2020: update miniWiki de: Raoul94, Florin.B RATT, dan.s
Last edit: 01/15/2020: miniWiki update by: Raoul94, Florin.B RATT, dan.s
Mulțumiri/Special thanks: Paul85, cseh_17, dan.s
2

#2 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 13 februarie 2013 - 00:10

Mai mult decit licitatia imi place munca in echipa si votul in Consiliul Local:

Citeaza

...
Voi face o vizită la Iaşi pentru a vedea un tramvai reabilitat în România. El este dus la Iaşi pentru teste şi voi avea ocazia să mă plimb cu el pentru a-l vedea în funcţiune, nu numai cum arată. De la Iaşi voi merge la Paşcani să văd şi fabrica în care a fost reabilitat şi în urma acestei vizite de documentare voi lua decizia în ceea ce priveşte reabilitarea sau nu a unuia sau mai multor tramvaie din parcul nostru existent”, a afirmat Robu.
...

tion

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 13 februarie 2013 - 00:11

0

#3 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 14 februarie 2013 - 15:55

Primaria Timisoara nu mai cumpara tramvaie noi! Le reabiliteaza pe cele vechi, cu aproximativ jumatate de milion de euro bucata

TIMISOARA. Primarul Nicolae Robu a anuntat ca a renuntat la ideea de a cumpara tramvaie noi din bugetul Primariei Timisoara si ca cea mai buna solutie este reabilitarea tramvaielor existente.

Nicolae Robu s-a intors de la Iasi, unde a vizitat o fabrica de reabilitare a tramvaielor si vagoanelor de tren si a ajuns la concluzia ca, pentru Timisoara, in acest moment, cea mai buna solutie este reabilitarea garniturilor. Nu se va trece insa la aceasta operatiune pana cand nu vor fi consultate si alte oferte.

“Vizita de ieri, la Iasi, a fost binevenita. Am vazut un tramvai reabilutat care la origini era asemanator cu tramvaiele noastre, insa mai ingust. Dupa reabilitare arata excelent, absolut ca unul nou, are toate facilitatile pe care le contine un tramvai nou, asta insemnand incalzire la fiecare scaun, climatizare, internet WiFi, instalatie de sonorizare, 6 camere video montate in fiecare vagon, scaune confortabile si aratoase, sistem de actionare ultramodern, exact ca cel folosit de mari companii pe tramvaiele noi, caroserie noua si o forma aleasa de beneficiari. A ramas vechi doar sasiul si rotile“, a declarat edilul.

Potrivit lui Robu, pretul de reabilitare a unui astfel de tramvai ajunge la 500.000 de euro, iar durata de viata este de 10-15 ani. Pretul unui tramvai nou este cel putin triplu.

“Voi face vizita si la RATB pentru ca am inteles ca si RATB stie sa modernizeze tramvaie, furnizorul va fi stabilit printr-o licitatie publica. Incepem cu reabilitarea unui tramvai, din venituri proprii. Daca programele europene vor permite folosirea de fonduri si pentru asa ceva, atunci vom depune proiecte si pentru reabilitare si pentru achizitia de tramvaie“, a spus primarul

Robu a mai explicat ca un minim de 30 de tramvaie pot fi reabilitate la Timisoara, insa a renuntat la ideea cumpararii din venituri proprii a acestor mijloace de transport in comun.

“Pe veniturile noastre am renuntat, nu avem suficiente venituri pentru a cumpara tramvaie noi. Ramane in atentia noastra ideea, in masura in care putem obtine fonduri europene“, a mai precizat el.
Sursa: OpiniaTM
0

#4 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 14 februarie 2013 - 16:44

500.000 euro( cu tot cu remorca oare...) e buna gluma :pinochio:din moment ceam citit ca cel al Iasului a fost parca 1 mil euro, sau putin sub cum de la noi e mai ieftin...

Aceasta postare a fost editata de Vali: 14 februarie 2013 - 17:32

0

#5 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 14 februarie 2013 - 17:33

POATE ca costa 500,000 euro vagonul, nu tramvaiul... :04:

Ma ingrijoreaza atitudinea dictatoriala, de a face totul de capul lui, fara sa consulte pe altcineva, fara sa voteze in CL, de parca numarul de voturi ii dau mandat sa decida el ce se intimpla cu banii timisorenilor.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 14 februarie 2013 - 17:34

0

#6 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 februarie 2013 - 18:18

Vezi postareaVali, la 14 februarie 2013 - 16:44, a spus:

( cu tot cu remorca oare...)


Eu nu cred ca vor moderniza vreo remorca, si intr-un fel nici nu ar avea rost adica e un vagon fara motor ,fara cabina, si ar fi bani aruncati degeaba, perea mea.

Oricum cu greu cu greu a pomenit de fonduri europene, de parca nu putea incepe cu aia si mai apoi sa se gandeasca cum carpeste ce este ca sa ne tina pana vin tramvaiele noi. Acum fie cum o fii, pe mine ma ingrijoreaza "reabilitarea" aceea din martie a liniei 5 :(.

O si da uite aici o intrebare interesanta, cat costa transportul? ma gandesc ca tramvaiele vor trebuii duse la Pascani si apoi aduse aici.
0

#7 Useril este offline   Andy Wegmann 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 04 mai 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie
    Muzica

Postat 14 februarie 2013 - 19:00

Si cat timp tramvaiele vor fi reabilitate ( sa zicem ca doar Wegmann-urile), SIGUR nu vor fi destule vagoane, cum nu sunt si acum. Intrebarea mea este: Cu ce se vor inlocui trenurile respective? Cu autobuze? Sau se vor reduce numarul de trenuri de pe fiecare linie, astfel incat sa avem un numar acceptabil de tramvaie, pe perioada reabilitarii? :eusa_think:
0

#8 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 14 februarie 2013 - 19:27

Daca tot se alege pana la urma sa se reabiliteze se vor duce un mic numar cam sa zicem 5 si cand ele vor fi gata le vor trimite si tot asa se va proceda.
0

#9 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 februarie 2013 - 20:32

Vezi postareaGygyman6, la 14 februarie 2013 - 18:18, a spus:

Eu nu cred ca vor moderniza vreo remorca, si intr-un fel nici nu ar avea rost adica e un vagon fara motor ,fara cabina, si ar fi bani aruncati degeaba, perea mea.

Pai, era vorba de instalatie de climatizare, geamuri termopan, afisaje, etc. Chiar daca e doar o remorca nu poti sa scri pe ea " Clasa a 2-a" :)
0

#10 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 februarie 2013 - 20:35

Vezi postareaAndy Wegmann, la 14 februarie 2013 - 19:00, a spus:

Si cat timp tramvaiele vor fi reabilitate ( sa zicem ca doar Wegmann-urile), SIGUR nu vor fi destule vagoane, cum nu sunt si acum. Intrebarea mea este: Cu ce se vor inlocui trenurile respective? Cu autobuze? Sau se vor reduce numarul de trenuri de pe fiecare linie, astfel incat sa avem un numar acceptabil de tramvaie, pe perioada reabilitarii? :eusa_think:

Iti dai seama ca nu o sa le trimita la reabilitare pe cele mai bune, care inca circula. Trimitem din cele care stau din diverse motive. (oricum se laudau ca scot totul de pe ele si se inlocuiesc cu elemente noi)
0

#11 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 februarie 2013 - 21:13

Eu in locul primarului as face in modul urmator, as decide ca cei care platesc bilet pot sa urce in vagonul motor modernizat, iar restul persoanelor cu diferite gratuitati in remorca nemodernizata. :lol:
1

#12 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 14 februarie 2013 - 23:51

Si stirea...

0

#13 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 februarie 2013 - 00:54

Wowowow... Sa ma tin de scaun! Ce-s cu fanteziile alea? Auzi tu, scaun incalzit, internet wireless...

Desi 500.000 pentru o vechitura cu tabla noua, ar putea timp de o luna sa ma duca pe spate pana la statie, si inapoi. :rad_masa:

Si putin mai serios. Adica 500.000*30 poate chiar si 40, este cam egal cu 15-20 milioane euro. Adica 10 tramvaie noi. Oi avea eu o logica proasta, dar cam tot atatea si-au luat si Cluj si Oradea, daca nu ma insel... Da na, noi suntem mai slabi. Si cand va incepe toata magaria asta, ca eu altfel nu ii pot zice. Ca nici o data exacta nu am auzit inca. :intrebare:
0

#14 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 februarie 2013 - 13:38

Cumva nenea ala de la PDL pomenea de 50 de milioane de euro, celebrele 50 de milioane imprumutate si aprobate cu greu de consilieri pentru Ciuhandu ca sa cumpere tramavie noi? De ce suntem luati de prosti si ni se tot balivereneaza de tramvaie de 3 milioane, daca sunt alea asa scumpe era greu sa se ia decizia sa se cumpere altele mai ieftine? Dar normal ca e mai "economic" pentru unii sa modernizeze niste vechituri, undeva in Molodova cu un pret dar in realitate sa fie altul, pentru mine deja e clar ca modernizarile nu vor costa 500.000 ci defapt vom da 1 milion pe tramvai poate mai mult si asa se vor risipii aia 50 de milioane.

Si daca era vorba de tramvaie de 3 milioane, de 10 tot erau bani si le radeam in nas unora acuma chiar daca erau asa de scumpe, aduceau schimbari in depou mai schimbau din mentalitate dar na...
0

#15 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 februarie 2013 - 15:30

Chestia asta cu reabilitarea tramvaielor in Moldova s-ar putea sa aiba legatura cu Fenechiu.
0

#16 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 februarie 2013 - 16:16

Vezi postareaPelbartus, la 15 februarie 2013 - 15:30, a spus:

Chestia asta cu reabilitarea tramvaielor in Moldova s-ar putea sa aiba legatura cu Fenechiu.



Ooooo dar asta e clar, doar am spus de nu stiu cate ori ca PNL are radacini adanci in furtul de la transporturi in special cele pe sina, intreg grupul Grampet are stranse legaturi cu acest pardit si a castigat o groaza de contracte la licitatii unde participa doar o sungura firma.
________________________________________________________

In postarea mea anterioara am scris "bani" si acum vad ca acel cuvant e link catre o banca online :blink:...
0

#17 Useril este offline   Andy Wegmann 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 04 mai 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie
    Muzica

Postat 15 februarie 2013 - 16:51

Iata ce ne spune si Renasterea Banateana:

În tot anul 2013, Primăria Timişoara va reabilita un singur tramvai

Tramvaiele reabilitate de firma Remar Paşcani, pe care primarul Timişoarei a fost să le vadă chiar în fabrică, i-au produs acestuia o foarte bună impresie. Astfel, cu o investiţie de circa 500.000 de euro, un tramvai vechi poate fi transformat în unul ultramodern, dotat cu încălzire la fiecare scaun, instalaţie de climatizare, internet, sonorizare, şase camere video la fiecare vagon, scaune confortabile şi arătoase.

Sunt păstrate doar şasiul şi roţile, construite din metal greu şi cu o durată de funcţionare de 100 de ani.

Pentru a-şi face o imagine completă, primarul Timişoarei va vizita şi atelierele RATB, în care se fac, de asemenea, reabilitări de tramvaie.

Pentru acest an, va fi reabilitat un singur tramvai timişorean, după o licitaţie publică, din veniturile proprii ale oraşului. Dacă se va putea, vor fi accesate fonduri europene pentru a fi refăcute mai multe vagoane.

Pentru 2014, reabilitarea va merge într-un ritm mai alert, de câteva tramvaie pe lună. Candidate la reparaţii nu sunt chiar toate tramvaiele care circulă acum în Timişoara, unele fiind mult prea "bătrâne" pentru a mai merita acest tratament.

Sursa: http://www.renastere...-un-singur.html
0

#18 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 februarie 2013 - 19:25

Vezi postareaGygyman6, la 15 februarie 2013 - 16:16, a spus:

In postarea mea anterioara am scris "bani" si acum vad ca acel cuvant e link catre o banca online :blink:...

Poate e vina browserului tau. La mine nu e niciun link.

La obiect:

1. Cu banii astia nu se modernizeaza un tramvai ci doar vagonul motor. (parerea mea, necontrazisa de nimic pana acum)
2. Un tramvai ultramodern are podea joasa sau foarte joasa. Pastrand boghiurile existente, tramvaiul "ultramodern" nu va putea avea asa ceva. (chiar spunea asta si primarul)
3. Tehnologie moderna inseamna mult mai mult decat internet, gemuri termopan, scaune noi sau camere video. As vrea sa aud mai multe despre usi si sistemul de inchidere, despre instalatia de climatizare (detalii tehnice), despre motoarele asincrone si comanda lor (cat de fiabila va fi aceasta), despre sistemele de franare, etc.

Si la final o intrebare: le convine celor care vor prelua lucrarea sa conceapa, sa proiecteze, sa adapteze si sa realizeze, in final, doar un singur vagon, daca timisorenii se razgandesc si nu mai vor sau nu le place ce a iesit? E ca si cand ai proiecta si construi un tramvai unicat si asta pe bani marunti, cand de fapt tu ai cheltuit pe proiectare si constructia prototipului, o gramada de bani. Eu unul, nu m-as apuca de lucru fara un contract ferm, intocmit pe un numar de vehicule care sa acopere toate cheltuielile cu prototipul.
1

#19 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 februarie 2013 - 19:42

Am mutat aici intreaga discutie despre modernizarea tramvaielor. Va rog sa postati doar aici tot ce tine de acest subiect
0

#20 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 16 februarie 2013 - 00:23

Deci sa intelegem ca inca un an vom mai circula cu vagoanele in halul in care sunt acum. Ce :coolspeak:
0

Arata acest topic


  • (113 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi