STP Timișoara Forum: Promovarea liniei E4 barat in aeroport - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
Pagina 1 din 1

Promovarea liniei E4 barat in aeroport

#1 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 aprilie 2013 - 18:22

Azi am lucrat impreuna cu Silvia si Sorin la promovarea liniei E4 barat in incinta aeroportului. Am montat in acest scop un monitor LCD, o caseta luminoasa, s-au lipit afise si urmeaza sa se distribuie fluturasi de catre punctul de informare al aeroportului. Design-ul afiselor, fluturasii si videoclipul care ruleaza pe monitor le-am realizat cu putin timp in urma, dar nu le-am prezentat pana ce n-am ajuns la faza finala. :) Poze:

Imagine atasata: DSC_0416.jpg Imagine atasata: DSC_0428.jpg Imagine atasata: DSC_0451.jpg Imagine atasata: DSC_0453.jpg Imagine atasata: DSC_0454.jpg Imagine atasata: DSC_0455.jpg Imagine atasata: DSC_0456.jpg Imagine atasata: DSC_0457.jpg Imagine atasata: DSC_0458.jpg Imagine atasata: DSC_0460.jpg Imagine atasata: DSC_0482.jpg Imagine atasata: DSC_0483.jpg Imagine atasata: DSC_0484.jpg

Videoclipul are rezolutie full HD (1080px) iar afisele au 100x70 cm si sunt in limba romana si engleza.
3

#2 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 aprilie 2013 - 00:06

O initiativa laudabila cu ajutorul careia sper sa creasca numarul calatorilor pe aceasta linie.


Insa am si doua remarci de facut care nu au legatura directa cu initiativa...


1) Problema este cu Gara de Nord care stim cat este de mizerabila. Personal n-as recomanda celor care aterizeaza in Timisoara sa foloseasca apoi in drumul lor trenul via Gara de Nord din Timisoara...

2) Vesnicele linii barate. Stiu si cunosc explicatiile pentru aceste anomalii dar ar trebui sa scapam de ele. Poate era mai logic ca autobuzul care merge la gara sa fie E4 avand traseul mult mai lung iar cel care merge pana la Cardinale (Bastion) sa fie barat. Sau E 4A sau alte cifre, poate E 10.

Mi se pare usor ciudat sa-i faci reclama unei linii barate. Din start, dupa parerea mea, o linie barata nu prezinta ceva important, deosebit in subconstientul uman, pare mai degraba ceva provizoriu, pe timp limitat. Aceasta senzatie o am.


Repet! Initiativa o apreciez in mod deosebit, doar aceste aspecte colaterale ma pun pe :eusa_think: ...

:respekt: pentru munca depusa in aceasta echipa!
0

#3 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 26 aprilie 2013 - 21:26

Lăudabilă iniţiativa, precum şi realizarea. ÎNSĂ!!! Ca individ direct implicat în problemă, pot atesta că enorma majoritate a călătorilor aerieni au deja asigurat transportul spre oraş.
Alta. Stând în parcarea aeroportului cu orele (E4B) am observat că numeroase aterizări nu sunt prinse în programul de "decolări" ale autobuzului. Dacă aveţi curiozitatea de a consulta graficul plecărilor de la aeroport, veţi avea marea surpriză de a constata că E4 B efectuează maxim 4 - 5 curse în 24 de ore.
Încă o problemă! Aşa cum scrie pe o ţidulă lipită cu scotch pe copertina staţiei, biletele ar trebui să fie de găsit la chioşcul de ziare din incinta aerogării. Naşpa. Nu sunt. Astfel, mulţi aero-călători neromâni vin la mine şi-mi solicită bilete. Fiind un destul de bun vorbitor de engleză ( :04: ) le spun să nu-şi facă probleme şi să ia loc pe scaune. Să vă mai spun de mirarea afişată pe feţele lor? Unii au încercat să achite contravaloarea călătoriei, dându-mi mie diferite sume în lei sau €. Refuzul meu părea să-i şocheze, şi să-şi facă o impresie foarte bună despre România. :rad_masa:
PS. Ar merita imortalizată reacţia românilor prezenţi la dialog, care au ocazia să vadă "pe viu" un şofer de autobuz vorbind cursiv în engleză. :rad_masa:

Aceasta postare a fost editata de emilut: 26 aprilie 2013 - 21:32

3

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 aprilie 2013 - 23:26

Din cate am inteles, exista intentia de a discuta cu diversi agenti comerciali din aeroport, sa vanda bilete ale RATT. O sa afisam si pe monitorul din sala de asteptare de unde le pot cumpara. (exista deja o harta a retelei de vanzare, dar e cea din oras)
Nu stiu cum a ramas cu automatele de bilete, dar o sa intreb cand am ocazia. Sincer, la cat e de pazit aeroportul, am putea monta un automat de bilete chiar in statie. Suma ar fi una mai mica decat cea necesara echiparii a spe' autobuze.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi