STP Timișoara Forum: Calea Stan Vidrighin - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Calea Stan Vidrighin constructor desemnat PORR - Reabilitare strada si linie

#241 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 mai 2024 - 16:55

CALEA STAN VIDRIGHIN - Intersecție Banatim - Stadiu lucrări 06.05.2024 #porr



Sursa: frameD Future PRODUCTIONS
3

#242 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 09 mai 2024 - 10:46

Nu inteleg de ce se chinuie cu astia 100 de metri. Intr-o dupa amiaza ar trebui sa fie gata si deschis.
1

#243 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 09 mai 2024 - 10:54

Parerea mea e ca PORR "plateste" niste polite in urma scandalului cu stalpul de pe Cetatii. Sau pus si simplu nu mai sunt bani si lucreaza la minin cat sa se incadreze in termenul contractual.
-1

#244 Useril este offline   ccody 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 22 februarie 15

Postat 09 mai 2024 - 11:30

Parerea mea :) ca se asteapta cele 28 zile _ pt ca betonul turnat intre linii sa atinga rezistenta maxima. Daca am vazut eu bine , pe 10 aprilie inca nu era turnat stratul final.
PORR nu are de ce sa accepte micsorarea termenului, mai ales ca ei trb sa asigure garantie.
8

#245 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 24 mai 2024 - 16:37

Se circula pe ambele sensuri la Banatim de azi dimineata
3

#246 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29886
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 mai 2024 - 12:57

Da, am observat si eu ieri ca pe 1 decembrie nu mai e indicatorul de restrictie, dar am uitat sa scriu aici. In sfarsit! :uh:
0

#247 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1443
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 17 iunie 2024 - 09:38

La minutul 01:16, aia demoelaza fabrica acolo? sau? :D Fosta Dalli/P&G, oare au preluat-o altii? Stiu ca nu mai functioneaza de ceva vreme :eusa_think:
La bulevardul asta mi se pare ca se trage de timp la greu, nu stiu care o fi motivul.


CALEA STAN VIDRIGHIN - Stadiu lucrări 15.06.2024

Citeaza



https://www.youtube....turePRODUCTIONS

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 17 iunie 2024 - 09:45

1

#248 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1160
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 17 iunie 2024 - 10:12

Cred ca asteapta sa termine cu centura ca sa nu mai bage traficul greu pe aici.
0

#249 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2509
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 17 iunie 2024 - 19:12

Imagine postataImagine postata
Da, se demoleaza, am vazut saptamana trecuta ca demontau rezervoarele.


0

#250 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1521
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 17 iunie 2024 - 20:48

Absolut totul a fost scos la licitate de la cele mai mici, motoare,boilere etc si nu cunosc cate sau daca sor vandut ceva din ele :)
0

#251 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 iulie 2024 - 14:24

https://www.opiniati...afic/05/07/2024

Se toarna ultimul strat de asfalt pe bulevardul Stan Vidrighin la Timisoara

Operatiunea e programata sa inceapa in 9 iulie, se va desfasura intr-o perioada cu trafic redus, si este impartita in trei etape:
1. Se va turna stratul final de asfalt pe partea dreapta a bulevardului (directia inspre AEM). Traficul va fi inchis pe cele doua benzi.
2. Se va interveni la ajustarea cotelor pentru gurile de canalizare de pe partea stanga a bulevardului. Traficul va fi restrictionat pe o singura banda.
3. Se va turna stratul final de asfalt pe partea stanga a bulevardului. Traficul va fi inchis pe cele doua benzi.

Lucrarile sunt estimate sa dureze pana cel tarziu pe 16 august, in functie de conditiile meteorologice. Intersectiile vor fi restrictionate doar atunci cand se va lucra la ele. Restrictiile vor fi instituite etapizat, incepand din 9 iulie.
2

#252 Useril este offline   GPS 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 25 iulie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 05 iulie 2024 - 16:06

Asfaltul se așterne, nu se toarnă, dar ziariștii nu știu astfel de diferențe…
4

#253 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 07 iulie 2024 - 19:17

pe canicula asfaltul devine cvasi-lichid, poate il toarna :) numa sa reziste
0

#254 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 august 2024 - 09:26

Am trecut aseara pe acolo si este aproape finalizata lucrarea. Canalele de pe mijlocul drumului sunt toate la nivel, dar cele patrate de pe marginea drumului nu sunt puse asa de bine si ai senzatia ca dai in groapa cand treci peste ele. Intr-un loc au fost facute trei carotari pentru verificarea structurii drumului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20240814_013517.jpg
  • Imagine atasata: 20240814_013511.jpg

4

#255 Useril este offline   ioji 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 12 iulie 17

Postat 16 august 2024 - 10:04

Calea Stan Vidrighin - Stadiu lucrari 15.08.2024. Sursa: frameD Future Production.
https://youtu.be/OKS...Jzz2lGRqE8lB_dT

Aceasta postare a fost editata de ioji: 16 august 2024 - 10:05

0

#256 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2704
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 22 august 2024 - 19:35

Ultimele imagini de pe șantierul Stan Vidrighin! Întreg bulevardul a fost asfaltat! De săptămâna viitoare încep testele cu tramvaiul

Citeaza

Înainte ca întreg proiectul de reabilitare a bulevardului să se încheie, mai sunt câteva lucrări de executat la noile linii de tramvai. Astfel, dacă totul decurge conform programului, săptămâna viitoare ar putea avea loc primele teste cu tramvaiul

De asemenea, în cadrul proiectului mai trebuie amenajate și spațiile verzi, dar şi plantarea a peste 900 de arbori.

A fost modernizată și linia dublă de tramvai și au fost schimbate rețelele subterane de electricitate, semaforizare, gaze și telecomunicații.

Reabilitarea bulevardului Stan Vidrighin a început în aprilie 2022 şi costă 101 milioane de lei, dintre care 67 milioane sunt fonduri nerambursabile.

Ultimele retușuri ar trebui să fie gata până în 30 septembrie, anul acesta, când lucrările de modernizare au termen de finalizare.

0

#257 Useril este offline   fleetwood 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 04 iulie 19

Postat 23 august 2024 - 11:17

Mie îmi place că se tergiversează. Ar fi mare păcat să dea drumul înainte de finalizarea centurii sud. Eu văd pe Dorobanților - traseul/asfaltul e iar distrus, zdrăngănesc tirurile și benele, pe valuri, zi și noapte. Am înțeles că UMB a dat șpagă de partid, spre deosebire de Tirrena. Șpagă din umflarea costurilor, pentru bulversarea orașului - parcă existau drumuri tehnice etc. Na, Dorobanților e iar în valuri, va veni o nouă mare refacere de asfalt etc. UMB e faină, favorita națională, iubita lui Grindeanu, forza. Sigur că n-o să aibă parte de fk pentru întârzieri și pentru distrugerea unor importante căi rutiere din estul-sud-estul Timișoarei. Pare pe lângă subiect - nu este. Vidrighin e bine să mai aștepte, să tergiverseze.
-4

#258 Useril este offline   InF3rNO0o 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 291
  • Inregistrat: 24 decembrie 11

Postat 23 august 2024 - 13:29

Colegul, nu știu ce fumezi sau ce afinități politice ai, dar stau la Moșnița, și Tirrena nu mai avea deloc oameni în execuție, chiar nu mai aveau nicio șansă să termine centura. Eu cred că asta și-au dorit, de fapt: să se rezilieze contractul și să mai facă ceva bani prin tribunale. Din punctul meu de vedere, chiar am avut mare noroc că a luat UMB centura, pentru că putea să câștige iar vreo firmă ca cei care au început lucrarea Dumbrăvița - autostradă, și ne bătea Dumnezeu
5

#259 Useril este offline   ioji 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 12 iulie 17

Postat 23 august 2024 - 15:47

Vezi postareafleetwood, la 23 august 2024 - 11:17, a spus:

Mie îmi place că se tergiversează. Ar fi mare păcat să dea drumul înainte de finalizarea centurii sud. Eu văd pe Dorobanților - traseul/asfaltul e iar distrus, zdrăngănesc tirurile și benele, pe valuri, zi și noapte.

Nu vad legatura. In plus, eu chiar stau pe Dorobantilor iar asfaltul este chiar in stare foarte buna. Tirurile zdranganesc deoarece capacele canalelor nu sunt la nivel si nici fixate foarte bine. In rest, Calea Dorobantilor e ok.


Vezi postareaInF3rNO0o, la 23 august 2024 - 13:29, a spus:

Din punctul meu de vedere, chiar am avut mare noroc că a luat UMB centura, pentru că putea să câștige iar vreo firmă ca cei care au început lucrarea Dumbrăvița - autostradă, și ne bătea Dumnezeu

Mare dreptate ai. Hulita de unii, indragita de altii, UMB are bunul obicei de a termina lucrarile incepute. Cateodata in avans, lucru cu care noi, romanii, nu suntem obisnuiti. Spre deosebire de "marile" firme din vest, in special cele italiene care nu fac altceva decat sa ne incurce si sa intarzie dezvoltarea infrastructurii din tara. Tirrena e doar un exemplu, mai sunt si altele care si-ar dori sa aiba potentialul UMB, o biata firma romaneasca...

5

#260 Useril este offline   fleetwood 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 04 iulie 19

Postat 24 august 2024 - 13:45

Pentru cei doi useri de mai sus, cinste vouă! Mă bănuiți de politicianism, în timp ce e sigur că avem drum bun, românesc, peste tot... Vă ofer o integrală pierdută, publicată de Editura Ionescu din Caransebeș... Sigur că e fără legătură.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: integrala grindeanu.jpg

0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi