STP Timișoara Forum: Bilete RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bilete RATT Achizitionarea Evaluare topic: -----

#61 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 iunie 2009 - 17:54

Vezi postareaNDY, la 29 Jun 2009, 00:32, a spus:

Chiar mi se pare bataie de joc, in special la abonamente...macar de ar cumpara tramvaiele noi... E aberant sa maresti atat pretul iar conditiile sa ramane aceleasi. :(


Daca din 2006 si pana acum (de atunci nu s-a mai scumpit calatoria) nu ai vazut nicio imbunatatire a conditiilor inseamna ca nu locuiesti in Timisoara <_<
Dar, oricum aceste scumpiri se datoreaza inflatiei si nu conditiilor.
0

#62 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 30 iunie 2009 - 19:25

Vom plăti mai mult pentru transportul în comun

E oficial! Se scumpesc biletele şi abonamentele RATT, chiar din luna iulie. Consilierii locali din Timişoara au aprobat, în şedinţa de marţi, proiectul de hotărâre privind majorarea preţurilor la biletele şi abonamentele pentru transportul în comun.


Propunerea de a “ajusta” tarifele cu indicele de inflaţie cumulat din 2006, când a avut loc ultima reactualizare, până în 2009, a venit din partea RATT, care se află într-o situaţie financiară foarte proastă. Astfel, după reactualizarea tarifelor, un bilet cu o călătorie va ajunge, de la 1,30 lei la 1,60 lei, cel cu două călătorii de la 2,50 lei la 3 lei, iar o călătorie pe linia expres va costa 2 lei, în loc de 1,60 lei. Pentru o legitimaţie de o zi vom fi nevoiţi să scoatem din buzunar 7,50 lei, faţă de 6 lei. Un abonament pe 30 de zile pe o linie va costa 53 de lei, în loc de 43 de lei, cât este acum preţul întreg, fără reduceri, abonamentul de o lună pe două linii va ajunge la 74 de lei, de la 60 de lei, iar un abonament general pe 30 de zile va costa 93 de lei, tariful întreg, faţă de 76 de lei, cât costă în prezent.

Şeful Direcţiei de Drumuri şi Transporturi din cadrul Primăriei Timişoara, Culiţă Chiş, a precizat că majorările vor fi aplicate începând cu data de 15 iulie: “Până în 15 iulie, tarifele vor fi aceleaşi ca în prezent, deci se mai pot achiziţiona bilete şi abonamente la acest preţ”, a declarat Chiş. Consilierii locali au aprobat proiectul fără discuţii. Doar opt aleşi au votat împotrivă, cei de la PD-L şi pesedistul Traian Stoia.

Sursa:tion.ro
0

#63 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2009 - 19:38

E chiar aberant de mult, pentru ce faceti aceasta majorare daca conditiile de transport vor ramane la fel?
0

#64 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 iunie 2009 - 19:50

:rad_masa: Sunt de aceeasi parere.

Ma intreb cat se vor mai scumpi, in anii viitori? Stiu, stiu, s-au adus unele imbunatari, dar totusi?! Aproape 100 de lei lunar, doar pe abonament??? :04:
0

#65 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2009 - 20:00

Eu circul aproape numai cu tramvaiele, si imbunatatiri? Inafara de validatoare care ieri au mers si astazi nu, scaune taiate si mizerie de nedescris, nu vad nimic pentru care ar trebui majorat pretul...
0

#66 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2009 - 20:02

Vezi postareaNDY, la 30 Jun 2009, 20:38, a spus:

E chiar aberant de mult, pentru ce faceti aceasta majorare daca conditiile de transport vor ramane la fel?


Am mai spus si o repet: aceste scumpiri se datoreaza inflatiei, sunt scumpiri conforme cu indicele de inflatie pe perioada 2006-2009.
In 2006 un euro era cotat la 3,4 lei iar acum este cotat la 4,2 lei :rad_masa: (preturile nu au mai fost marite de atunci)
Din 2006 si pana acum salariul minim si cel mediu pe economie aproape s-au dublat (exemplu: salariul minim in 2006=370 lei iar in 2009=600 lei)
0

#67 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2009 - 20:13

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 Jun 2009, 21:02, a spus:

Am mai spus si o repet: aceste scumpiri se datoreaza inflatiei, sunt scumpiri conforme cu indicele de inflatie pe perioada 2006-2009.
In 2006 un euro era cotat la 3,4 lei iar acum este cotat la 4,2 lei :rad_masa: (preturile nu au mai fost marite de atunci)
Din 2006 si pana acum salariul minim si cel mediu pe economie aproape s-au dublat (exemplu: salariul minim in 2006=370 lei iar in 2009=600 lei)


Am inteles, dar noua ce ne iese de aici? Platim mai mult, prea mult dupa bugetul meu de elev. Nu imi pot permite sa platesc atat de mult pentru un abonament. Mai ales daca conditiile raman aceleasi.

Totul s-a majorat, asa ca majorati si voi biletele si abonamentele. Dar noua alocatiile cand ni le va mari cineva?
0

#68 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2009 - 20:15

Pe noi, cand platim ratele la troleibuze, nu ne intreaba nimeni cat au calatorii nostri salariul sau alocatia. :rad_masa:
0

#69 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2009 - 20:20

Asa este, aveti dreptate, cam toate sunt facute invers in tara noastra... :rad_masa: :04: ...
0

#70 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2009 - 20:21

Totusi si alocatia aproape s-a dublat din 2006 (24 lei) pana acum (42 lei). :rad_masa: (Cu toate ca suma este foarte mica, procentual a crescut mult)
0

#71 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2009 - 20:29

N-as spune ca sunt incantat. Inteleg maririle, inteleg ca cine n-are bani de transport in comun merge pe jos sau cu alternativele, totusi ...

Tarifele alea trebuiau ajustate demult, pe bucati, nu cu ditamai calupul acum.
0

#72 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2009 - 20:36

Aici ai dreptate. Au fost anul trecut perioade cand carburantii au atins niste preturi enorme fara ca noi sa marim tarifele. Atunci era un moment bun pentru asta, sau o ajustare anuala se mai putea face (vad ca benzinarii scumpesc si zilnic daca e cazul)
0

#73 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2009 - 20:54

Vad ca nu suntem singuri:

"Pretul biletelor RATB ar putea creste cu pana la 20%

Pretul biletelor si abonamentelor RATB va creste cu 10 - 20%, a declarat, luni, directorul regiei, Gheorghe Aron, care a precizat ca propunerea va fi inaintata CGMB.

Aron a precizat ca solicitarea regiei se bazeaza pe cresterea pretului combustibililor, dar si pe cel al pieselor necesare noilor vehicule din parcul RATB. Recent, RATB a finalizat achizitionarea a ultimelor vehicule din cele 1.000 de autobuze Mercedes Citaro comadate.

Pretul unui bilet pentru o cursa urbana a crescut, pe 31 ianuarie 2008, de la 1,1 lei la 1,3 lei. Pretul unui abonament nominal integral pe o linie a crescut cu 20%, de la 25 de lei la 30 de lei, cel pe doua linii cu 16,66%, de la 30 de lei la 35 de lei, iar un abonament lunar nominal intergral pe toate liniile s-a majorat cu 25 %, de la 40 de lei la 50 de lei.

De asemenea, Aron a precizat ca regia are in vedere achizitionarea de autovehicule de capacitate medie (mai mici ca cele existente) pentru transportul de noapte. "Inca analizam oportunitatea acestui transport, mai ales din punct de vedere al solicitarilor. Daca il vom face avem nevoie de autovehicule mai mici pentru ca noaptea cererea de transport e mai mica. Vom avea in vedere introducere acestor vehicule pe traseu intre orele 21 si 5", a precizat Aron.

Directorul RATB spune ca ar putea introduce vehicule mai mici inca de la ora 21, tinand cont de scaderea traficului spre seara. "In general numarul de calatorii a scazut, in acest an, cu 4-5 procente fata de aceesi perioada a anul trecut", a mai spus Aron. "

Sursa: http://www.ziare.com...uta-802379.html
0

#74 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 iunie 2009 - 21:06

Dar totusi, nici nu se copara preturile noastre cu ale bucurestenilor :rad_masa: la ei va fi in cel mai rau caz 60 lei un abonament pe toate liniile. La noi, 93 :04:
0

#75 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2009 - 21:18

Asta e problema lor. Nu trebuie sa avem tarife egale cu ei, fiecare stabileste propriile tarife.
0

#76 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 30 iunie 2009 - 21:51

Parca vad ca vor fi cozi enorme la ghisee sa isi cumpere bilete si abonamente inainte ca acestea sa se scumpeasca <_<
0

#77 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 01 iulie 2009 - 04:11

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 Jun 2009, 21:36, a spus:

Aici ai dreptate. Au fost anul trecut perioade cand carburantii au atins niste preturi enorme fara ca noi sa marim tarifele. Atunci era un moment bun pentru asta, sau o ajustare anuala se mai putea face (vad ca benzinarii scumpesc si zilnic daca e cazul)


Care carburanţi s-au ieftinit după aia. Mă refer la motorină, că autobuzele şi, mai nou, troleibuzele RATT cu aşa ceva merg. Totuşi, mi se pare cam aiurea ca la o regie la care 75% din călătorii se fac cu mijloace de transport electric să justifici o majorare prin preţul carburanţilor.

---

Caius, să ştii că la noi la Bucureşti nu curge lapte şi miere... sincer, eu unul m-aş muta în Timişoara dacă aş avea ocazia, măcar la voi ştiu când îmi vine tramvaiul în staţie, nu stau de mă iau dracii că cineva din RATB a considerat ,,imposibilă" montarea unor amărâte de fiţuici cu orele de trecere prin staţie. După toate astea, puţin îmi mai pasă că îmi vine în staţie un Dac sau un Citaro. În plus, e ceva diferenţă la calitatea transportului între RATB şi RATT... ştiţi zicala aia ,,lupul îşi schimbă părul, dar năravul ba". Degeaba iei şoferii de pe UDM şi îi pui pe Citaro, că tot o să fure curse, o să conducă ori ca disperaţii, ori ca melcii, iar RATBul oricum nu o să dea 2 bani pe călători şi pe opiniile lor (am întrebat odată la RATB de ce nu înfiinţează o nouă linie de tramvai, foarte necesară... le-am spus de zecile de tramvaie pe care ei le ţin în depou şi mi-au răspuns că n-au tramvaie). Aşa... sincer, aş da 100 RON pe lună să ştiu că ajung la timp unde am nevoie.
0

#78 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 iulie 2009 - 06:36

Vezi postareaDr2005, la 1 Jul 2009, 05:11, a spus:

Totuşi, mi se pare cam aiurea ca la o regie la care 75% din călătorii se fac cu mijloace de transport electric să justifici o majorare prin preţul carburanţilor.


Repet: majorarea se datoreaza inflatiei, nu preturilor carburantilor. La noi preturile nu s-au majorat din 2006.
0

#79 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 iulie 2009 - 08:23

Si totusi. Mai sus spuneati, ca exista alternative. Exista masina parsonala, taxi, sau pe jos.(ar mai fi bicicleta). Taxiul e mai scump. Pe jos nu ajungi tot timpul mai repede. Ia rmasina personala, ei pa aici ar fi de spus. LA noi un litru de benzina/motorina variaza intre 3.80/l si 4.60/l .Daca facem un calcul, cam cati litri se consuma pe luna (difera de masina /model/motorizare) am ajunge la faptul ca e mai ieftin cu RATT un abonament general, dacat cu masina...
0

#80 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 11 mai 2016 - 21:01

Bună seara,
Citesc și sunt foarte interesat de ceea ce înseamnă sistemul de ticketing la RATT și l-am studiat atât de atent cât am putut. Cunosc faptul că nu se pot procura bilete de la șofer/vatman și nici din interiorul vehiculelor, și din nefericire, după o anumită oră nici de la chioșcuri. Am încercat să caut topicul despre introducerea automatelor de bilete în Timișoara și nu am găsit niciunul, dar am observat o discuție din anul 2008 sau 2009, dar atât. Sunt de acord cu sistemul portofel electronic, este un sistem foarte bine pus la punct, versatil și util, dar eu văd o problemă. Dacă nu ai cardul? Da, desigur, poți să mergi să îți faci un card? Dar cât durează? Îl dă pe loc? Am să dau exemplul turistului (nu neapărat străin) care sosește în Timișoara, să presupunem seara(după ce chioșcurile s-au închis). Nu are cum lua un bilet de nici unde și nu vrea să circule fraudulos. El este pus în situația de a face asta deoarece nu poate achiziționa un bilet. Am să dau un alt exemplu din zona mea (Dumbrăvița). Am decis să circul într-o zi cu M14 până acasă și m-am dus în Calea Lipovei pentru a lua un bilet metropolitan și mi s-a spus că nu se dau bilete metropolitane, decât carduri și atunci m-am gândit (dacă vrea să vină cineva la mine trebuie să își facă card?). Din nou, o situație în care se circulă fraudulos sau nu se utilizeze MTC-urile. Eu sunt pentru transportul în comun și pentru extinderea lui, dar fără un sistem de ticketing pe automate sau o metodă de vânzare în vehicule, va fi destul de dificil să convingi populația să revină la mijloacele de transport în comun, și credeți-mă, multă lume le-ar folosi dacă n-ar fi problema aceasta. Vă rog să analizați ceea ce am scris aici.
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi