STP Timișoara Forum: Modernizarea DJ592 intre Timisoara si Mosnita Noua - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modernizarea DJ592 intre Timisoara si Mosnita Noua proiect aprobat - din fonduri CJT

#221 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 19 mai 2021 - 20:58



Zilele acestea se lucrează la pod, traficul fiind infernal uneori.

S-a avansat la sensurile giratorii, dar și la trotuare. Cel mai mult se lucrează la podul peste canal. Au relocat stâlpii de electricitate, însă mai e de lucru. Se vor folosi podețe tubulare metalice.

#222 Userul este online   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 445
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 iunie 2021 - 09:34

https://debanat.ro/2...tru_333597.html


Pentru 300 de metri, deplasarea dintre Timișoara și Moșnița Nouă era în pericol să se blocheze, chiar dacă mare parte din drumul de la sensul giratorului din Calea Buziașului și până la ieșirea din comună era lărgită la patru benzi. Vorbim despre o porțiune de drum din Timișoara, aflată la ieșirea din oraș, înainte de drumul județean.

Iată că s-a găsit soluția pentru salvarea situației, pentru ca drumul administrat de CJT să nu fi fost lărgit la patru benzi degeaba. Consiliul Local Timișoara a aprobat ceea ce va fi ”etapizarea”, reabilitării Căii Buziașului, în sensul că acea porțiune de 387 de metri va fi realizată prima dată, probabil de urgență, înaintea restului bulevardului.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 02 iunie 2021 - 09:34

0

#223 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 662
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 03 iunie 2021 - 09:41

https://web.facebook...riaMosnitaNoua/

Reactia primarului la ,,lipsa de actiune,, a primariei Timisoara !!!
24 mai 2921

Stimați cetățeni, vă informăm că facem toate demersurile necesare pentru a veni în sprijinul dvs.
Vă anunțăm, în acest sens, că am înaintat adrese repetate către Primăria Municipiului Timișoara referitoare la proiectul: “Lărgire la 4 benzi de circulație DJ592 Timișoara -Moșnița Nouă, jud Timiș (km 5+100…km 9+180)”
“Ca urmare a răspunsului dumneavoastră nr. RE2021- 000302/09.03.2021, prin prezenta, vă rugăm să ne comunicați dacă au fost finalizate procedurile de achiziție publică a contractului de execuție lucrări pentru obiectivul “Modernizare și extindere Calea Buziașului,,
......................................

......................................
Vă mulțumim de colaborare și vă rugăm să ne transmiteți de urgență răspunsul dumneavoastră cu privire la cele expuse”.
Atașat postării regăsiți adresa înaintată și răspunsul primit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 191712775_2934772123458010_6089251938511042459_n.jpg

Aceasta postare a fost editata de raducu: 03 iunie 2021 - 09:42

0

#224 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1390
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 iunie 2021 - 13:39

pai na, ce am postat eu mai devreme este un raspuns punctual.
in schimb la drumul Boilor nu stiu ce naiba se mai asteapta
0

#225 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 662
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 05 iunie 2021 - 07:10

https://www.youtube....h?v=81LzKc5z_zI

Noutati privind lucrarile executate in ultima perioada la drum.
1

#226 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 662
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 13 iunie 2021 - 17:33

https://www.youtube....=YkW14bIZwmU

Cu multumiri privinnd filmarea din 11.06.2021 !!!
0

#227 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 iulie 2021 - 10:35

O filmare din 30.06.2021


1

#228 Useril este offline   Sebyku 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 08 decembrie 20

Postat 03 iulie 2021 - 16:50

Întrebare, am observat ca pe porțiunea unde este livada de cireșe nu se lucrează, este cumva o problema de expropriere ? Știe cineva ?
0

#229 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 03 iulie 2021 - 18:57

Acolo nu ar trebui aranjat un sens giratoriu sub pasajul de la centura? cu bretele de intrare/iesire...
(de pepiniera de sub LEA e vorba, nu?)
0

#230 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 03 iulie 2021 - 22:51

Acolo trebuie relocati si doi stalpi LEA care blocheaza pasajul suprateran. Stiti si voi cat dureaza.
0

#231 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 662
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 15 iulie 2021 - 09:20

https://www.opiniati...FYxeaylz29g9NTg

Pe mijlocul drumului nu va fi montat parapet. Inca doua luni de munca pe Timisoara – Mosnita Noua. Anuntul facut de ‘politistul santierelor’

Inca putin si se termina cu nervii intinsi ai soferilor care trec prin Mosnita Noua catre Timisoara si invers. Lucrarile sunt aproape de finalizare, iar in toamna e programata si receptia.

Intre timp, reprezentantii Consiliului Judetean Timis au dezvaluit ca pe mijlocul acestui drum nu va fi montat parapet, dar ca bordura deja instalata va fi semnalizata corespunzator.

Vicepresedintele Consiliului Judetean Timis, Cristian Mos, a declarat pentru opiniatimisoarei.ro ca peste doua luni estimeaza ca se vor incheia lucrarile pe Timisoara – Mosnita.

„Daca vorbim de un termen realist de finalizare a lucrarii de la Mosnita Noua, atunci estimez ca in doua luni se va intampla acest lucru. Mai este de munca acolo. De exemplu, mai trebuie pus iluminatul pe stalpi„, a declarat pentru opiniatimisoarei.ro Cristian Mos.

De asemenea, vicepresedintele CJT a mai dat asigurari ca pe mijlocul acestui drum nu va fi montat parapet.

„Au fost discutii, initial, sa se monteze parapet, dar aceasta nu este o solutie pentru acest drum. Nu se justifica in interiorul localitatii. Cautam solutii sa semnalizam corespunzator bordura care este necesara pentru ca soferii sa nu intoarca oriunde sau sa intre in depasiri pe contrasens„, a mai declarat Cristian Mos.

Vicepresedintele Consiliului Judetean a fost marti dimineata pe santierul de la Mosnita Noua si a subliniat ca nu ii convine sa fie „politistul santierelor”, dar daca este nevoie, nu este deranjat sa mearga pe teren.

„Nu, nu-mi convine ca trebuie sa fiu “politistul” santierelor din Timis. Dar, daca de asta este nevoie ca sa incep sa misc lucrurile in teren – o fac si pe asta. Unii se trezesc dimineata si alearga câtiva kilometri, eu dau ture pe santiere. Astazi m-am bucurat sa vad ceva imbunatatiri pe santierul de la Mosnita. Mai multe utilaje pe teren, mai multi muncitori treaba. Nimic spectaculos, pur si simplu asa cum e normal sa fie. Dragi timiseni, va multumesc pentru rabdare – stiu ca nu e usor sa traversezi de doua ori pe zi un santier ca acesta. Dar una e sa traversezi un santier care de la o zi la alta progreseaza si altceva e sa traversezi zi de zi un santier unde nu se inainteaza. Acum ca ritmul in care se lucreaza s-a schimbat, obiectivul meu este sa ma asigur ca termenii contractului se respecta. In continuare va rog sa-mi transmiteti mesaje de fiecare data când observati nereguli„, a scris Cristian Mos pe Facebook.

Investitia apartine Consiliului Judetean Timis si se ridica la 31 milioane lei, cu tot cu TVA. Drumul va fi la final modernizat si largit pe o lungime de 4,1 km. Fondurile necesare sunt asigurate din bugetul Consiliului Judetean, cat și prin Programul National de Dezvoltare Locala.
0

#232 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 02 august 2021 - 19:11

Iată și DJ592, care se apropie de finalizare. Problema pare să fie însă la Centură, unde e prevăzut un sens giratoriu. După finalizarea lucrărilor de extindere a Căii Buziașului, dopul se va muta pe porțiunea de sub centură...



#233 Useril este offline   funky 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 16 februarie 09

Postat 05 august 2021 - 10:04

Cat mult contează sa ai un drum civilizat.
Baietii cu centura se misca foarte greu, o sa dureze inca 2-3 ani :(
Totusi sper sa puna ceva pe mijloc, un parapet ceva pt descurajarea traversarilor ilegale, ajuta si la antiorbire.
0

#234 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 662
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 05 august 2021 - 11:37

Vezi postareafunky, la 05 august 2021 - 10:04, a spus:


Totusi sper sa puna ceva pe mijloc, un parapet ceva pt descurajarea traversarilor ilegale, ajuta si la antiorbire.


Din păcate parapet NU.
Citește postarea mea din 15 iulie de la OT
privind decizia vicelui CJ Timis. !

Aceasta postare a fost editata de raducu: 05 august 2021 - 18:17

0

#235 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 05 august 2021 - 16:34

E bordură, care e suficient de mare încât să nu poți să treci peste ea nici cu un SUV. Deja cam peste tot e pus stratul de uzură.

#236 Useril este offline   Petre B 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 04 septembrie 20

Postat 11 august 2021 - 14:27

Stie cineva daca cea ce se lucreaza acum in jurul caii ferate este pentru largirea drumului astfel incat sa fie unite cele patru benzi din TM cu cele patru benzi din mosnita ?
Scapam de gatuirea respectiva de la calea ferata ?
0

#237 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 662
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 11 august 2021 - 15:08

Vezi postareaPetre B, la 11 august 2021 - 14:27, a spus:

Stie cineva daca cea ce se lucreaza acum in jurul caii ferate este pentru largirea drumului astfel incat sa fie unite cele patru benzi din TM cu cele patru benzi din mosnita ?
Scapam de gatuirea respectiva de la calea ferata ?

Ceea ce se lucrează în zona caii ferate este executat de SDM Timișoara până la limita administrativă a Timișoarei (drumul la 4 benzi actual).
Intra pe Timișoara infrastructura/Calea Buziașului pt informații mai complete.

Gâtuirea nu va dispărea din păcate, ea se va ,,muta,, în zona livezii de cireși unde se va face un sens giratoriu, cred că de Tirrena Scavi, pt nodul rutier Moșnița - drumul de centura.
Când se va face este o întrebare buna !
1

#238 Useril este offline   Petre B 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 04 septembrie 20

Postat 11 august 2021 - 15:37

Are cineva o poza cu acel sens giratoriu cu centura ?
Vazand acel picior de pod deja ridicat in stanga drumului (cum mergi spre Mosnita) mi-am inchipui ca centura o sa fie peste drumul national.
0

#239 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 11 august 2021 - 17:35

Păi cred ca așa și este, pasaj denivelat al centurii peste drumul județean. Ce se leagă în sensul giratoriu (sub centură) sunt bretelele de urcare/coborâre de pe centură.
Cel puțin așa am înțeles eu ca ar sta lucrurile.


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#240 Useril este offline   Petre B 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 04 septembrie 20

Postat 12 august 2021 - 10:01

Daca centura trece peste drumul national si in sensul giratoriu de sub centura ajung doar cei ce urca sau coboara de pe centura, nu cred ca o sa fie dop acolo. O sa fie aceiasi care circulau si pana acum pe acest drum doar ca vin din alta directie. Nu cred ca o sa fie mai aglomerat acel sens decat cel de la Lidl (ca exemplu).
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi