STP Timișoara Forum: Trasee vechi de troleibuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

Trasee vechi de troleibuz Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#1 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 mai 2008 - 21:36

Intr-o monografie a judetului Timis de prin anii 70 am gasit o poza a strazii Gh. Lazar, pe vremea cand se construiau blocurile cu 10 etaje de pe partea dreapta (sensul de mers spre Mehala). In fotografie se vad niste console care sustin linia de contact a troleibuzului (banuiesc, linia 13), care la un moment dat se indreapta spre stanga, pe una din strazile inguste ce se afla aproximativ la mijlocul distantei dintre statia str. Timis si intersectia cu Bd. Cetatii. A intors troleibuzul 13 vreodata acolo, sau era doar linie de manevra? Sper sa reusesc zilele astea sa scanez poza respectiva, si o postez aici.
0

#2 Useril este offline   Claudiu 

  • RATT staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:electronica

Postat 05 mai 2008 - 22:12

Da, intr-adevar, la deschiderea ei in 1968, capatul dinspre Mehala al liniei 13 era in str. Gh. Lazar, inaintea intersectiei cu Bd. Cetatii (venind dinspre centru, troleibuzele faceau la stanga inaintea intersectiei, ocoleau cladirea complexului comercial - care pe vremea aceea se chema "Splendid" :rolleyes: - si ieseau din nou in str. Gh. Lazar pe sensul spre centru).
Linia a fost prelungita, dupa dezafectarea liniei simple a tramvaiului 4 de pe tronsonul Bd. Cetatii - P-ta Avram Iancu, intr-o prima faza pana la P-ta Avram Iancu si apoi pana la str. Gr. Alexandrescu .
0

#3 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 mai 2008 - 22:28

How cute! :rolleyes: Chiar ma intrebam, pe unde o fi intors. Complexul "Splendid" este o notiune in acel cartier... :04: Se poate ca o perioada sa fi supravietuit acea bifurcatie si dupa prelungirea liniei pana la Piata Avram Iancu, intrucat in fotografie cred ca se vede deja si reteaua de contact tot inainte, spre Mehala. Cat de curand voi aduce aici poza, sa avem "materialul la fata locului".
In afara de asta, e dragut ca reteaua de contact de la Piata Avram Iancu s-a pastrat (poate si din ratiuni practice, ca "bucla de avarie"?), desi acolo nu mai e capat de linie de cel putin 28 de ani. (Cand eu am inceput gradinita in Mehala, "troleul 13" mergea deja pana la str. Gr. Alexandrescu :D )
0

#4 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 mai 2008 - 22:57

Tot legat de vechi (sau mai noi trasee): nu am inteles de ce s-a facut rocada statiilor terminus "Solventul" si "str. Gh. Baritiu" intre liniile 11 si 14 prin anii 90, dupa ce ani de zile tablita lui 14 anuntase ca merge pe ruta "Cl. Lipovei - Comb. Petrochimic" :rolleyes:

Si in 1989, cand troleibuzele 13 si 16 din acea vreme nu mai puteau avea statia terminus la Piata Horatiu (la Spitalul de Copii, actualmente Piata Regina Maria), cu intoarcere pe str. 16 Februarie pe sens unic pana in Pta 700, intrucat pe aceasta strada s-a deviat linia de tramvai, linia 16 s-a desfiintat (pana atunci circulase pe traseul Strandul Tineretului - Spitalul de Copii), tronsonul Fabrica Modern - Strandul Tineretului fiind preluat de linia 11. De ce nu a fost lasata linia 13 sa intoarca la Piata Horatiu (Spitalul de Copii) in sensul giratoriu care oricum tocmai se construise in contextul reamenajarii intersectiei, necesara pentru introducerea circulatiei tramvaielor? S-a recurs la acea efemera solutie numita Piata Semenic (in spatele Bastionului, pe locul unde se afla azi Schela de Petrol), un loc nu cu prea mare personalitate, intrucat - nu stiu - aveai impresia ca cele 3 linii "impinse" intr-acolo (13, precum si atunci nou infiintatele 17 si 18 troleibuz) sunt liniile care nu duc nicaieri (recunosc, era perceptia mea strict subiectiva).
0

#5 Useril este offline   Claudiu 

  • RATT staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:electronica

Postat 06 mai 2008 - 16:32

Schimbarea capetelor de linie intre liniile 11 si 14 a survenit dupa reducerea drastica a activitatii Combinatului Petrochimic Solventul si in consecinta si scaderea cererii de transport spre capatul de linie de la Solventul. In conditiile in care cererea de transport ramasese relativ ridicata in extremitatea dinspre calea Lipovei a liniei 14, s-a preferat limitarea liniei la str. Baritiu, asigurand aceeasi capacitate de transport pe linia ramasa, dar folosind mai putine troleibuze. Pentru asigurarea deservirii portiunii Baritiu - Solventul s-a prelungit linia 11 pana la Solventul, dar nu s-au adaugat troleibuze.
Capatul de linie de la P-ta Semenic a aparut datorita liniei 17, pentru ca linia 17, la darea in exploatare a inlocuit o linie de autobuz, nr. 27, care avea traseul P-ta Semenic - P-ta Marasti - Poligrafie - Cl. Aradului - Inst. Agronomic.
Capatul liniei 13 a fost mutat acolo poate din motiv de minima investitie (pentru asta a fost nevoie doar de modificarea legaturilor din P-ta 700). In P-ta Horatiu nu s-au montat fire de troleibuz pe sensul giratoriu (in afara de traseul liniei 12) decat atunci cand inchiderea circulatiei spre Gara de Nord, datorita lucrarilor la liniile de tramvai a impus intoarcerea liniilor 11 si 14 la P-ta Horatiu.
0

#6 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 noiembrie 2008 - 12:10

Claudiu,am o rugaminte,daca deti date despre "istoria" firobuzelor in Timisoara si ma refer aici la inceputuri (1942),te rog sa scri aici pentru ca banuiesc ca santem destui curiosi sa aflam cate ceva...am auzit de exemplu ca circula prin anii 60-65 firobuzul pe strada Lucian Blaga--p-ta Libertatii--str. V. Alecsandri--p-ta Unirii...este adevarat?...un alt lucru ce l-am auzit ca tot prin anii aceea, 12 venea de la Gara Mare pe la Catedrala,bul. M. Viteazul si intorcea in p-ta Balcescu (Lahovari)...un alt lucru pe care probabil multi l-au uitat este ca liniile de firobuz au fost numerotate cu o singura cifra, respectiv 11 era 1;12 era 2;etc...cu multumiri...
0

#7 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 noiembrie 2008 - 12:12

Idee buna si pozele sunt foarte bine venite!

Aceasta postare a fost editata de cseh_17: 07 noiembrie 2008 - 13:03

0

#8 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 noiembrie 2008 - 12:40

mi-am mai adus aminte ca prin 73-74, firobuzele 13 si 14 intorceau pe str. V. V. Delamarina si aveau statia de capat unde-i acum parcarea de la hotelul Timisoara (pe vremea aceea era in actuala parcare o cladire veche ca si Spitalul Militar,si care a fost demolata cand s-a construit hotelul-aripa noua), numai 11 mergea la Gara iar la intoarcere 11 venea pana la magazinul Mercur si o lua pe str. Marasesti (intre Opera si Hotel Timisoara) iar la intersectia cu V. V. Delamarina se adaugau si 13 cu 14 si o luau catre Clinicile Noi (11 si 14 iar 13 o lua pe Gh. Lazar de pe Marasesti spre Circumvalatiunii)(a nu se confunda str. Marasesti cu P-ta Marasti!)....mi-aduc aminte de existenta unui garaj de firobuze pe str. Garii colt cu str.Gelu... este adevarat?... stie cineva?...
0

#9 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 noiembrie 2008 - 14:48

Da a fost, pana s-a costruit depoul din Dambovita.
0

#10 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 noiembrie 2008 - 16:28

Chiar nu stie nimeni nimic despre trasee vechi de firobuze din Timisoara, si vorbesc de anul de debut, respectiv 1942, Timisoara fiind ( si ) de data aceasta primul oras din Romania care a introdus firobuzul ca mijloc de transport in comun...interesant este ca se stiu atatea lucruri despre tramvaie incepand din 1869, si nu se stie (cel putin eu nu stiu multe) aproape nimic despre firobuze incepand din 1942 ( 73 de ani mai tarziu )...nu-mi vine sa cred...
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 noiembrie 2008 - 21:59

In 1972 la 30 de ani de exploatare existau 4 linii de troleibuz:

Linia 1 (actuala 11)
Linia 2 (fosta 12)
Linia 3 (actuala 13)
Linia 4 (actuala 14)

Parcul era format din 43 de troleibuze. In 1974 se primesc 20 de troleibuze DAC112.
0

#12 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 noiembrie 2008 - 11:43

...da, mi-a duc aminte ca in 1970 circulam pe linia 2 de firobuze (locuiam in Balcescu) cu TV 2E, care pot sa zic ca mi-au placut...in 1973 incepand cu luna aprilie (m-am mutat in Circumvalatiunii) circulam pe liniile 12 si 14 de firobuze cu TV 20E, care si astea mi-au placut, deci s-a produs intre timp schimbarea numerotarii liniilor de firobuze si a inceput si inlocuirea parcului de firobuze...iar 14 intorcea pe V. V. Delamarina (am mai scris undeva),nu mergea pana la Gara (nu stiu din ce motive)...
...prin 74 am vazut primul autobuz ROMAN 112 in Timisora si a fost pus pe linia 33 (era rosu cu dungi albe-bej), care a fost extraordinar de reusit pentru acea perioada,...iar pe la sfarsitul anului 74 sau in 1975 (in 75 cred eu din memorie) a sosit si primul firobuz roman 112E (am vazut ca oficial i se spunea DAC, nu stiu de ce, cand pe el parca scria roMAN), care era vopsit in portocaliu inchis si avea numarul de inmatriculare 70...am fost incintat cand l-am vazut prima data...era lucrare de lucrare cum se spune acum...
...mai tarziu (nu stiu cand) au aparut DAC-urile "adevarate", care la inceput mi s-au parut interesante (probabil doar ca erau noi), dar mi-am dat seama ulterior ca nu se puteau compara cu ROMAN-uri ca lucratura si design...
...in concluzie, TV 2E si roMAN 112E mi-au ramas la suflet...
...daca cineva are amintiri de genul acesta, sa le posteze...
Imagine atasata: timisoara_60_1_.jpg
...poza este facuta de Hans Oerlemans
0

#13 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 noiembrie 2008 - 16:33

Deci 14 o lua prin balcescu sau troleul din poza iese din depou? :angry:
0

#14 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 27 noiembrie 2008 - 18:12

Daca va uitati mai atent la poza, veti vedea ca firobuzul din imagine circula fara calatori.
0

#15 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 noiembrie 2008 - 21:18

...firobuzul venea din garajul Dimbovita si se indrepta prin Balcescu spre traseul liniei 14 ...de aceea ii fara calatori...
0

#16 Useril este offline   tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 noiembrie 2008 - 00:34

Despre trasee vechi de troleibuz imi aduc aminte de o bucla de intoarcere a liniei 11 la Fabrica Modern. Exista atunci 11 rosu care intorcea in acea bucla. Daca este cineva care isi aduce aminte mai bine va poate da mai multe detalii!!!
0

#17 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 noiembrie 2008 - 02:11

A existat vreodata numarul 11 rosu? Nu e vorba cumva de 11 barat?
0

#18 Useril este offline   tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 noiembrie 2008 - 04:34

Vezi postareagarcon, la Nov 30 2008, 02:11, a spus:

A existat vreodata numarul 11 rosu? Nu e vorba cumva de 11 barat?



Nu ma refer la acel 11 barat care intorcea in centru. La aceasta bucla ma refer:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: untitled.jpg

0

#19 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 decembrie 2008 - 02:04

Am inteles. Si eu aveam in vedere acea bucla. M-as indoi insa sa fi existat vreodata un 11 rosu.
La acea bucla intorcea la inceputul anilor 80 linia 11, iar pana la Strandul Tineretului circula numai linia 16.
Bucla se chema ca statie terminus "F-ca Modern", adica Fabrica Modern, ulterioara Filty, pe al carei loc va rasari in curand un nou mall.
Vezi si posturile de aici.
0

#20 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 decembrie 2008 - 17:43

Este vorba cumva de portiunea unde se intersecteaza Lugojului cu Liniile 1,2 si 5? :rad_masa:
0

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi