STP Timișoara Forum: AC-ul in autobuze - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (21 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

AC-ul in autobuze Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#81 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 august 2009 - 19:12

Soferul ar trebui concediat (parerea mea). Sigur nu toti din autobuz l-au injurat si/sau agresat. Putea sa sune la politie, nu sa mearga in depou!
0

#82 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 11 august 2009 - 19:26

Vina calatorilor (sigur nu toti): injurii l-a adresa soferului care sigur ori i s-a ordonat sa inchida clima mai devreme, ori chiar era defecta.
Vina soferului: ca a izbucnit in asa fel incat sa uite pe moment ca are calatori (care nu toti l-au asaltat) si sa mearga cu viteza, dar la nervi iti pierzi controlul...

Destul pe aceasta tema, doar daca se afla ce a patit soferul si alte urmari.
0

#83 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 11 august 2009 - 20:33

Chiar daca 2 moderatori spun ca este destul, pe aceasta tema consider ca se poate discuta mult inca, este usor suparator si jenant sa citesti afise prin autobuze semnate de te miri ce sefi cum ca AC ar fi defect, adica recunosc sub semnatura ca au lasat masina cu defectiune in traseu, asa ceva nu am mai pomenit.Ok, nu ne-am nascut cu clima langa noi dar daca tot nu merge clima deschideti (deblocati) geamurile alea nenorocite macar aerul sa intre in compartimentul calatorilor nu de alta soferii nu sunt izolati de calatori fumeaza ca turcii unii, e dreptul lor sau nu, habar nu am ce prevede PSI-ul RATT, o parte iasa pe geam o parte ajunge la calatori. Cat despre comportamentul soferului, avand in vedere ca suntem pe un forum destinat acestor probleme ar trebui sa nu deranjeze comentariile pe nimeni indiferent de numarul lor, se pot spune multe, dar poate si cei care l-au obligat sa iasa pe traseu cu o masina necorespunzatoare intr-o zi cu temperaturi ridicate ar trebui invitati in comisia de disciplina, ca prea se sparg toate in capul celor care vin in contact cu calatorii in timp ce adevaratii responsabili stau la umbra, fara griji.

Aceasta postare a fost editata de fan: 11 august 2009 - 20:35

0

#84 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 11 august 2009 - 20:40

Vezi postareafan, la 11 Aug 2009, 21:33, a spus:

[...] ca prea se sparg toate in capul celor care vin in contact cu calatorii in timp ce adevaratii responsabili stau la umbra, fara griji.


De cand cu climele in mijloacele de transport, acestia sunt primi vinovati dpdv al calatorilor si primii asaltati tot de acestia. Multi nu recurg la reclamatii directe la sediu, le e mai la indemana soferul... :D
0

#85 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 11 august 2009 - 20:58

Pai da asta incercam sa spun, pe omul din cabina (sofer, vatman) nu il apara nimeni, este regula generala la orice angajator reclamantul are dreptate, ori asta nu mai poate continua asa, sa fi mereu expus la pretentiile ori capriciile, sau mai rau, amenintarile calatorilor pentru niste lipsuri care poate nu ti se datoreza, cred ca ar fi timpul ca acesti oameni, care trebuie sa recunoastem ca nu au o viata tocmai usoara, sa fie protejati, sa li se apere drepturile macar de un sindicat real si functional in adevaratul sens al notiunii de sindicat. Trebuie sa recunoastem ca cei care genereaza veniturile in mod direct in regiile de transport sunt soferii si vatmanii, prin urmare putina solidaritate si intelegere din partea beneficiarilor muncii acestora, respectiv a sefilor nu ar strica si cand spun asta nu ma bazez doar pe acest eveniment super trambitat.
0

#86 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 11 august 2009 - 21:04

Vezi postareacseh_17, la 11 Aug 2009, 18:59, a spus:

Este vorba despre B 41641.


Imposibil! Nu are cum sa fie B41641 pentru ca acel autobuz circula numai pe liniile metropolitane.
0

#87 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29735
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 august 2009 - 21:20

Vezi postareafan, la 11 Aug 2009, 21:33, a spus:

daca tot nu merge clima deschideti (deblocati) geamurile alea nenorocite macar aerul sa intre in compartimentul calatorilor


Geamurile nu sunt blocate, la fel si trapele din tavan. Manerul geamurilor are un sistem de blocare pentru a nu culisa accidental (trebuie strans din lateral pentru a putea fi deschis. Trapele din tavan se imping, din extremitati, in sus. Manetele trapei, pe care scrie sa nu fie actionate, elibereaza complect trapa pentru cazuri de urgenta.
0

#88 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 august 2009 - 21:26

Vezi postareafan, la 11 Aug 2009, 21:33, a spus:

Chiar daca 2 moderatori spun ca este destul, pe aceasta tema consider ca se poate discuta mult inca, este usor suparator si jenant sa citesti afise prin autobuze semnate de te miri ce sefi cum ca AC ar fi defect, adica recunosc sub semnatura ca au lasat masina cu defectiune in traseu, asa ceva nu am mai pomenit.Ok, nu ne-am nascut cu clima langa noi dar daca tot nu merge clima deschideti (deblocati) geamurile alea nenorocite macar aerul sa intre in compartimentul calatorilor nu de alta soferii nu sunt izolati de calatori fumeaza ca turcii unii, e dreptul lor sau nu, habar nu am ce prevede PSI-ul RATT, o parte iasa pe geam o parte ajunge la calatori. Cat despre comportamentul soferului, avand in vedere ca suntem pe un forum destinat acestor probleme ar trebui sa nu deranjeze comentariile pe nimeni indiferent de numarul lor, se pot spune multe, dar poate si cei care l-au obligat sa iasa pe traseu cu o masina necorespunzatoare intr-o zi cu temperaturi ridicate ar trebui invitati in comisia de disciplina, ca prea se sparg toate in capul celor care vin in contact cu calatorii in timp ce adevaratii responsabili stau la umbra, fara griji.

1. Lipsa AC nu e defectiune, e lipsa unui "feature", ca sa zic asa. La fel cum o masina fara clima trece de RAR.
2. Nu sunt blocate de nimeni. Cine vrea aer deschide geamurile, simplu.
3. Si in vechile Ikarus/DAC/Rocar cum supravietuiau? C'mon.

Vezi postareafan, la 11 Aug 2009, 21:58, a spus:

Pai da asta incercam sa spun, pe omul din cabina (sofer, vatman) nu il apara nimeni, este regula generala la orice angajator reclamantul are dreptate, ori asta nu mai poate continua asa, sa fi mereu expus la pretentiile ori capriciile, sau mai rau, amenintarile calatorilor pentru niste lipsuri care poate nu ti se datoreza, cred ca ar fi timpul ca acesti oameni, care trebuie sa recunoastem ca nu au o viata tocmai usoara, sa fie protejati, sa li se apere drepturile macar de un sindicat real si functional in adevaratul sens al notiunii de sindicat. Trebuie sa recunoastem ca cei care genereaza veniturile in mod direct in regiile de transport sunt soferii si vatmanii, prin urmare putina solidaritate si intelegere din partea beneficiarilor muncii acestora, respectiv a sefilor nu ar strica si cand spun asta nu ma bazez doar pe acest eveniment super trambitat.

4. Pentru amenintari si calatori violenti exista politia. Nu stiu daca retrasul in garaj este o solutie.
5. Pai e problema lor interna, ca sa spun asa. Liderii nu rasar peste noapte.
6. Credeam ca veniturile le genereaza calatorii, punct.

Inainte sa prelungim discutia, poate ar fi necesare niste date in plus despre ce s-a intamplat defapt, rezultatele psiho, etc .. :D
0

#89 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 11 august 2009 - 23:39

Un topic cu "comportamentul soferilor" nu ar strica.
De asta e bine, ca soferul sa fie iyolat de calatori...
0

#90 Guest_zofei.2006_*

  • Grup: Guests

Postat 11 august 2009 - 23:57

Trebuia sa se duca cu ei la o sectie de politie nu la Autobaza si sa fuga . Asta se intampla prin capitala.

#91 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 12 august 2009 - 07:23

"6. Credeam ca veniturile le genereaza calatorii, punct."


Notiunea de calator exista doar daca avem un mijloc de transport in comun care evident trebuie condus din cate stiu iar punctul il punem cand dorim nu cand vrei dumneatale.

Aceasta postare a fost editata de fan: 12 august 2009 - 07:24

0

#92 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 august 2009 - 11:03

E ca si cum ai spune ca la hypermarket veniturile le genereaza casierii si nu cumparatorii. Un singur casier si o coada de 3 km la el inseamna bani. Un singur cumparator si 50 de casieri inseamna fluierat a paguba. Credeam ca e subinteles.
0

#93 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29735
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 august 2009 - 11:59

E clar: veniturile sunt din incasari (bilete, abonamente, ichirieri utilaje si masini, etc). Cu personalul sunt doar cheltuieli (salarii, sporuri, asigurari, etc)
0

#94 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 12 august 2009 - 12:47

În fine am cam deviat de la subiect oricum şi chiar nu are rost să ne contrazicem, dar aş dori să văd şi eu nişte incasari (bilete, abonamente, ichirieri utilaje si masini, etc) fără personal sau poate in curand autobuzele, tramvaiele si troleibuzele vor circula si fara soferi/vatmani.
Si revenind la AC subiectul de baza ar fi bine sa functioneze daca tot sunt in dotare si in loc sa ne raportam mereu la trecut cand nu erau asemenea dotari ar fi bine sa ne aliniem si noi macar la prezentul celorlalte tari din UE.
0

#95 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29735
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 august 2009 - 21:21

Normal ca personalul are contributia lui la bunul mers al vehiculelor, dar pentru asta e platit.
0

#96 Useril este offline   marioamore 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 27 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 august 2009 - 21:50

deci in concluzie bine k nu i a dus in lugoj sau de unde era soferul! Calatorii trebuia sa zica multumesc k nu ia privat de libertate !Halal!!
0

#97 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 august 2009 - 23:07

Ciudat...pe ce linie circula autobuzul?
0

#98 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 12 august 2009 - 23:11

Expres 2.
0

#99 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 august 2009 - 23:22

Si de unde a "deviat" de la traseul obisnuit si a luat-o spre garaj?
0

#100 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 12 august 2009 - 23:26

Vezi postareaviktor, la 13 Aug 2009, 00:11, a spus:

Expres 2.

Vezi, stirea mea tot te-a ajutat, altfel nu stiai pe ce linie era :coolspeak:
@ndy: nu cred ca stie cineva de unde a iesit...decat daca se urmareste toate statiile, cred.

Aceasta postare a fost editata de alecs: 12 august 2009 - 23:32

0

Arata acest topic


  • (21 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi