STP Timișoara Forum: Centura de NORD a Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centura de NORD a Timisoarei (finalizata) - 12,6 km

Poll: Taxa de tranzit

Sunteti de acord cu taxa de tranzitare (200 lei)?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Credeti ca centura va fi functionala pana in 2010?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#221 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 13 august 2015 - 14:31

Citeaza

Imagine postata
Soferii care circula in zona aeroportului au posibilitatea sa isi scurteze cu cativa kilometri deplasarea folosind un nou drum recent dat in folosinta. Este vorba despre soseaua care leaga centura de nord a Timisoarei de strada Aeroportului.

Drumul incepe de la centura Timisoarei, de la sensul giratoriu din dreptul localitatii Giarmata-Vii si se interesecteaza cu strada Aeroportului langa fabrica Dura.

...


Opinia Timisoarei
3

#222 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 14 august 2015 - 08:36

Avand in vedere forma intersectiei (in T) si faptul ca in zona in care noul drum "inteapa" Strada Aeroportului unii soferi circula cu +150 Km/h, exista riscul unor accidente groaznice.
1

#223 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 14 august 2015 - 08:50

La 1-2 luni aflam din presa (poate se intimpla mult mai des) de cite unu' care urca peste ditamai muntele de sens giratoriu facut pe drumuri nationale, deci forma intersectiei nu garanteaza siguranta circulatiei.

Drumul spre aeroport este plin de soferi grabiti care profita de faptul ca nu este aglomerat sau chiar se grabesc sa prinda avionul.
1

#224 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 233
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 octombrie 2017 - 17:00

Pe centura, in zona Hella Corporate Center, este un drum care face legatura intre cladirea de birouri si centura si as vrea sa semnalez o problema foarte grava, poate cineva cu decizie citeste forumul. De pe centura, daca vrei sa virezi la dreapta ca sa intri pe strada respectiva, trebuie sa te incadrezi pentru o curba de 90 de grade si sa faci astfel de manevre de pe un drum care are un volum de trafic ridicat si unde se circula cu o viteza mare, mi se pare inadmisibil si nu stiu cine si mai ales cum a putut sa aprobe asa ceva. Zilnic intra si ies sute de masini de pe acel drum si nu exista nici o banda de iesire de pe drumul principal - adica de pe centura, ceva de genul cum este la Dunca, benzinarii sau celelalte depozite logistice de pe drumul care face legatura cu autostrada. Efectiv te trezesti ca dintr-o data cineva semnalizeaza ca o ia la dreapta (cand vii dinspre aeroport), franeaza si trebuie sa efectueaze o curba de 90 de grade. E groaznic! Sau mai rau, sa virezi la stanga cand vii dinspre Dumbravita. Sa nu mai zic de cei care vor sa intre pe centura de pe acel drum secundar, dintr-o data te trezesti ca cineva iti taie calea. Zona respectiva este un real pericol din punct de vedere al sigurantei rutiere si efectiv nu-mi vine sa cred ca nu s-a intamplat ceva grav pana acum. Aproape zilnic intalnesc situatii la limita in zona respectiva si nu o data am fost martor la cateva faze in care efectiv nu-mi vine sa cred ca nu s-au intamplat accidente. Siguranta tuturor participantilor in trafic este in real pericol, in special la orele cand se vine sau se pleaca de la serviciu.

Aceeasi situatie este si la intrarea in cartierul Dumbravita Lac, unde intrarea este exact la fel, chiar inainte de pasaj!

ps. de trafic nu mai spun nimic, ca am mai tot spus-o pe forum si volumul de trafic pare ca tot creste. Dimineata intre 7-10 si dupa-masa dupa ora 15-16, intre sensul giratoriu Dumbravita si sensul giratoriu catre aeroport, efectiv se circula in coloana, de cele mai multe ori cu viteze medii de 60, maxim 70 km/h. Vreau sa mentionez lucrul asta pentru ca-mi aduc aminte declaratiile lui Grindeanu si a celor de la CNAIR, care spuneau ca nu se justifica sa avem doua benzi pe sens de mers la centura Sud, cand iata, centura Nord este sufocata, iar orasul se tot dezvolta.

Aceasta postare a fost editata de bizone: 04 octombrie 2017 - 19:10

4

#225 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 04 octombrie 2017 - 18:20

Căi de acces spre Hella și spre Dumbrăvița Lac demne de secolul 19.
Referitor la 1 bandă pe sens atât pe TM Nord cât și pe TM Sud, ce să mai zici?!
Nasoală situație se pare că este deja pe TM Nord, iar și mai nasol moment va fi prin 2020 (caz optimist) pe TM Sud.
0

#226 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 727
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 05 octombrie 2017 - 09:19

Raspunsul oficial al autoritatiilor va fii ca mai este un drum de legature cu Hella Corporate Center pe drumul dintre Centura (Dunca) spre Giarmata. Acest drum intersecteaza DN ce merge spre Giarmata (autostrada).

In oricare din cazuri ne-am afla, e nevoie de o intersectie si benzi aditionale pentru incadrare. Stiu situatia de acolo si ma mir ca inca nu a fost un accident.

Aceasta postare a fost editata de tm87blo: 05 octombrie 2017 - 09:21

0

#227 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 octombrie 2017 - 14:08

Daca fiecare firma care are un punct de lucru pe cimpul de linga Centura isi face intrare, Centura devine o strada si isi pierde utilitatea. Imagine postata

De pe centura avem si o intrare la un cartier rezidential care s-a extins pina linga centura.
1

#228 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1405
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 octombrie 2017 - 14:25

e tot mai clar ca trebuie 2 benzi pe sens si ceva parapeti despartitori intre sensuri. din pacate doar noi observam asta :(
0

#229 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 727
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 05 octombrie 2017 - 14:27

De asta zic, ca autoritatiile vor da raspuns "oficial" ca HELLA are alta intrare la Corporate Center si ca aceea trebuie folosita. Si anume cea din poza atasata.

Imagine atasata: 2017-10-05 15_26_06-Google Maps.png

0

#230 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 05 octombrie 2017 - 16:06

Iata o imagine de pe centura orsului Oradea. Pe langa faptul ca este construita in intregime pe 4 benzi, cu pasaje in intersectiile aglomerate (ceea ce lipseste clar la intersectia centurii Tm cu drumul spre Autostrada), are pe multe portiuni drumuri paralele cu centura, special pentru firmele din zona.

Sunt atatea lucruri care la Timisoara s-au facut si se fac fara cap.

Imagine atasata: FtkEYSU.jpg
4

#231 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 233
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 octombrie 2017 - 16:54

Vezi postareatm87blo, la 05 octombrie 2017 - 14:27, a spus:

De asta zic, ca autoritatiile vor da raspuns "oficial" ca HELLA are alta intrare la Corporate Center si ca aceea trebuie folosita. Si anume cea din poza atasata.

Atasament 2017-10-05 15_26_06-Google Maps.png


Nu-mi aduc aminte exact cum e intrarea dinspre Giarmata, in poza postata de tine pare ca e tot la unghi de 90 de grade si fara banda de iesire, dar cu ocazia asta mi-am dat seama ca pentru strada care da in centura, unghiul este mult mai ascutit!

@Doppler, ai dreptate in ceea ce spui, dar asta arata si viteza cu care s-a dezvoltat orasul in ultimii ani. Dezvoltare haotica, e adevarat. Si lipsa de viziune! Totusi faptul ca spatiile logistice se dezvolta in zona centurii eu gasesc asta ca un plus, nu un minus, pentru ca acolo consider ca este locul lor! Si asta vad si-n zonele dezvoltate din Europa. Insa trebuie gasite solutii pentru situatia actuala, cand datorita lipsei de viziune, avem doar o singura banda pe sens, cand zona Timisoara este unul dintre cele mai aglomerate centre din tara din punct de vedere al transportului de marfa. Prin natura job-ului meu, am de-a face cu oameni care lucreaza in domeniu si stiu despre ce vorbesc.

Ca tot s-a vorbit atat de mult despre centura Oradea, fiind laudata si data ca un bun exemplu, eu nu sunt super mega incantat! Da, arata foarte bine pasajul ala, sunt doua benzi pe sens - asta fiind un mare plus, dar cam atat. Ca pozitionare, eu zic ca e foarte aproape de oras, mult prea aproape! Partea care duce spre Satu Mare mie unul nu-mi place deloc, pai acolo blocurile sunt la 10-15 metri de centura. Despre ce vorbim? Sunt si acolo cartiere noi dezvoltate pana-l limita centurii, etc.
2

#232 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 05 octombrie 2017 - 16:55

Vezi postareaCristiPC, la 05 octombrie 2017 - 16:06, a spus:


Sunt atatea lucruri care la Timisoara s-au facut si se fac fara cap.

Atasament FtkEYSU.jpg


Vaai cum poti spune asa ceva? :intrebare: Bun venit in gasca hater ilor care asa ne am nascut si avem optiunea sa ramanem cu mintea in intuneric....Chiar nu poti vedea cum ne dezvoltam in forta? :rad_masa: :rad_masa:
0

#233 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 octombrie 2017 - 17:23

Din păcate, Centura de Nord nu are nicio legătură administrativ cu Timișoara. Aceasta trece prin raza comunelor periurbane, fiind păstorită mai de la centru (MT, ex-CNADNR, DRDPTM - tot de la centru primește sarcini) și oarecum de către Consiliul Județean. A, că ar fi fost frumos ca atunci când a fost proiectată atât ea, cât și autostrada să se fi implicat și Gheorghiță, asta da. Dar ați văzut, el zice că n-o fost invitat la discuții.
1

#234 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 05 octombrie 2017 - 18:21

:up_arow:
Da, nu apartine de de Primaria Timisoara, dar asa cum ai specificat si tu, Primaria putea avea o implicare majora. Asa cum sunt convins ca a avut Bolojan la Oradea... Falca la Arad... Olguta la centura Craiovei... Boc la Cluj si lista poate continua. Si la fel cum CJT putea sa forteze lucrurile la momentul oportun. Au fost cu totii de acord sa se realizeze la 2 benzi cu posibilitate de largire ulterioara. Asta e... am avut si avem politicieni slabi, fricosi si partea cea mai proasta e ca isi si saboteaza unul altuia proiectele. Ceea ce in alte parti nu se intampla... si diferentele se vor vedea tot mai acute.

Declaratia lui Falca de atunci referitor la autostrada, care la fel nu are nici o legatura administrativa cu Primaria (scuze de offtopic):
"Credeti ca eu am avut parte de un tratament preferential? Nu m-a chemat nimeni, m-am bagat singur in seama ca sa zic asa ca era interesul meu, al Aradului, ne-a declarat primarul Gheorghe Falca de la Arad. El i-a reamintit primarului Ciuhandu ca la Timisoara a venit de doua ori in vizita premierul si o data ministrul Transporturilor, dar la niciuna dintre vizite primarul Timisoarei nu a participat.
Eu cum am aflat am venit din Arad. Eu m-am dus si la Bucuresti sa vorbesc de autostrada, de traseu. Am mers cu proiectantul pe teren, dar va repet, m-am interesat, nu am stat sa fiu consultat, a mai explicat Falca. El a adaugat ca in urma tuturor discutiilor pe care le-a avut cu reprezentantii Companiei de Drumuri si Autostrazi, cu cei de la minister, cu proiectantul, cu autoritatile Timisului a obtinut pentru traseul autostrazii pe langa Arad tot ce si-a dorit."

Aceasta postare a fost editata de CristiPC: 05 octombrie 2017 - 18:26

2

#235 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 octombrie 2017 - 18:45

Tocmai, ca centura din Oradea trece pe teritoriul orasului, si deci au facuto cum au vrut. Si inca cat de bine. Cine nu a trecut pe ea, nu stie ce vorbeste, iar cei care nu sunt multumiti, sunt pur-si-simplu hateri, tipic romanesc.

Imi pare rau, colegu' de dinainte, insa cum poti sa spui ca centura din Oradea nu e perfecta? Nici capitala tarii nu are astfel de centura. Orase mai importante (Cluj, TM) nu au... Au tras mult de ea, si au terminat-o. Este meritul lor. Am traversat centura din Nord pana in Sud, si portiunea noua este ca si o AS... Avem sensuri giratorii si intersectii denivelate, si gandite cu cap. Ce sa mai, de avea si TM asa ceva, eram bazati. In loc, noi ne chinuim si ne rugam sa dea :popa: sa numai fie contestatii pentru partea de SUD.
2

#236 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 05 octombrie 2017 - 20:17

Oradea a avut parte de o conjunctura politica de necontestat, proiectul nu s-a facut de pe un an pe altul...s-au dus multi ani de finantari mai mici dar sigure de la minister. In mod sigur asta a fost strategia, cate un pic,pic,pic si la final s-au finantat si pasajele.
Acum daca o iei pe partea cealalta la Arad pasajele sunt gata de inaugurare de la ultima guvernare pdl dar intre timp astia din psd au avut grija sa le taie macaroana si investitiile din bugetele anuale votate in parlament, iau in calcul doar ultimele 2 guvernari nefaste.
Cat despre situatia Timisoarei noi ne chinuim asa de la inaugurarea centurii nord sub guvernarea pdl, sigur nu intamplator.Licitatia pentru centura sud s-a facut in mod sigur la presiunile guvernului Grindeanu, ca acum e contestata nu surprinde pe nimeni, problema este finantarea si cine are coate sa ajunga la tort pe locul 1.
Solutia cu 1 banda pe sens este o dovada clara ca nu exista strategie tocmai din lipsa implicarii politicului local.
Daca nu eram desemnati capitala culturala nu primeam nimic, ca exista licitatie este deja o minune pe pamant.

Aceasta postare a fost editata de corco: 05 octombrie 2017 - 20:18

2

#237 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 233
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 octombrie 2017 - 23:29

Vezi postareacseh_17, la 05 octombrie 2017 - 18:45, a spus:


Imi pare rau, colegu' de dinainte, insa cum poti sa spui ca centura din Oradea nu e perfecta? Nici capitala tarii nu are astfel de centura.


Imi cer scuze daca sunt un hater, chiar nu asta e intentia mea, dar daca nu are capitala tarii o astfel de centura, nu inseamna ca centura Oradiei e perfecta si nu am voie sa am anumite standarde. Nu probabil, ci sigur e cea mai buna centura din tara, dar cand nu prea ai cu cine sa faci comparatii, nici nu-i foarte greu sa iesi in evidenta cu un lucru bun facut, nu perfect. Mi-am expus un punct de vedere, faptul ca e prea aproape de oras nu-mi place din punctul asta de vedere, ma refer in special la partea sud-vestica si vestica, unde ai impresia ca esti in Calea Sagului sau pe Liviu Rebreanu. Daca asta ma face hater, keine problem! :)
1

#238 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 octombrie 2017 - 05:21

Nu mă mai mira nimic dacă doar cu câteva luni in urma (în primăvara) la discutiile legate de centura de sud erau destui colegi de forum, colegi apreciați de mine in general, care erau de-acord cu o banda pe sens a acestei centuri motivând și ei că și guvernanții existența unui trafic major pentru 4 benzi...
0

#239 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1405
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 octombrie 2017 - 08:13

eu nu-mi amintesc asta, ci doar ca se spunea macar sa o faca si pe doua benzi decat deloc.
0

#240 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 octombrie 2017 - 08:50

Hehe, e mare diferenta intre Bolojan si Robu. Unul a stat prin guvern si a invatat mecanismele specifice pentru a le folosi cand a ajuns primar, iar celalalt e... un bufon.

Aceasta postare a fost editata de Pelbartus: 06 octombrie 2017 - 08:51

4

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi