STP Timișoara Forum: Soferi autobuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (30 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Soferi autobuz Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 martie 2008 - 10:39

Dr2005, m-am informat despre computerul de bord si pot sa-ti spun ca va fi mai complex decat cel descris si prezentat in poze, de tine:

-Display cu o rezolutie 800x480
-Tastatura virtuala (touch screen)
-Procesor S3C24440A
-Flash 64 MB
-SDRAM 64 MB
-USB, ethernet, bluetooth, Wi-Fi, SD Card.
-Sistem operare WinCE 4.2
0

#22 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 17 aprilie 2008 - 21:13

soferul unui autobuz de pe linia 33 asculta manele la maxim,toata lumea era revoltata si il ruga sa dea mai incet,dar el a dat si mai tare sa nu ii auda pe calatori.aproape jumatate dintre ei au luat numarul autobuzului.(tm 09 vhi,numar de parc 326)
0

#23 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 aprilie 2008 - 13:07

Cu aceasta problema m-am intalnit si eu ,tot pe 33 ,si cred ca daca calatorii nu au voie manele(nu-s manelist)nici soferii,mai ales la volum mare,sa nu aiba voie!
0

#24 Useril este offline   Laurik 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 31 iulie 08

Postat 01 august 2008 - 23:28

Primele 3 poze sunt de duminica 27.07.08 iar urmatoarele poze sunt de vineri 01.08.08 intre orele 19-20. Va vine sa credeti ca acest sofer conduce autobuzul 43, un autobuz din occidentalul oras Timisoara..........sincer cand i-am vazut tatuajele am crezut ca a iesit de la puscarie si cand l-am mai vazut si vorbind la telefon in timp ce conducea..... :rad: Si cand ne gandim ca viata noastra este in mainile unor asfel de soferii (daca se pot numi soferi).... Precizez ca acest sofer a vorbit la telefon pe tot traseul Lunei-Sagului. Tinuta soferului lasa mult de dorit... Inteleg ca este cald si nu era aer conditionat dar totusi nici chiar asa....asta este lipsa de respect fata de calatori....Eu nu am vazut pana acum nici un agent de vanzari sa apara in fata unui client asa indiferent daca are sau nu are aer conditionat... de ce oare ????????????

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1387.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1386.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1384.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1422.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1426.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1428.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1430.jpg

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 02 august 2008 - 18:51
Motiv editare: Laurik, te rog si pe tine si pe cei care mai posteaza poze (am mai facut-o si in trecut) sa reduceti rezolutia pozelor la aprox. 800x600, pentru a nu stoca date inutil pe server, plus ca viteza de incarcare a paginii lasa de dorit la viteze mai mici.

0

#25 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 august 2008 - 11:32

Nu cred ca acel autobuz e chiar asa jalnic.Sa fim sinceri singura problema e aceea crapatura din spate si zgomotele din interior. Fata de autobuzele Rocar de pe linia 40 e lux,dar nici acolo nu avem de ce sa ne plangem deoarece circula aceptabil.Iar in legatura cu soferul:ba nu respecta orarul ba arata nustiucum. Da sigur nu spun ca ar putea avea un tricou sau o camasa (cel mai indicat) dar nu cred ca acest lucru deranjeaza calatorii ,mai ales ca soferul e intr-o cabina sepatrata derestul autobuzului.In legatura ce vorbitul la telefon ,la fel ca si cu vorbitul ca alte persoane chiar ar trebui luate masuri!
0

#26 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 august 2008 - 18:44

Ok. Pozele raman aici si le vor vedea si cei care pot lua masuri.
De luni avem promisiunea Serviciului relatii cu publicul ca vor avea un om care sa raspunda direct la astfel de sesizari. Omul lor va fi pe forum in timpul programului (8-16, luni-vineri).
0

#27 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 august 2008 - 20:25

Crapaturile din autobuz arata chiar ingrozitor. Nu cred ca asta e scuzabil, doar comparandu-le cu autobuze care arata si mai rau.

In privinta tatuajului, cred ca fiecare persoana are dreptul sa se tatueze pe ce parte a corpului doreste.

Unde erau vremurile cand soferii si vatmanii purtau uniforma? Tempi passati... Iar cei care ar invoca acum caldura insuportabila: sunt de acord cu acest argument, dar cum ar fi daca politistii, militarii si alte persoane cu uniforma ar trece la maieu si short in lunile de vara?
Oricum, intre maieu si uniforma, cred ca se poate gasi si o cale de mijloc mai civilizata.

Nu e deloc ok partea cu telefonul mobil, indiferent ca a vorbit 20 secunde sau de-a lungul a jumatate de traseu. Si ca a vorbit se vede clar din fotografie.
0

#28 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 august 2008 - 20:33

Legat de uniforme, iata insa ca tot urmeaza sa se schimbe ceva:

http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/con...080801-03251881
0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 august 2008 - 22:05

Chestia cu costumul si cravata in cabina unui tramvai vara nu cred nici eu ca o sa tina. Poate o camasa cu maneca scurta.
@ garcon vara sunt politisti care poarta pantaloni scurti si camasa cu maneca scurta chiar si la americani. :rad: . Am vazut si la nemti, pe biciclete.
0

#30 Useril este offline   Laurik 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 31 iulie 08

Postat 03 august 2008 - 12:25

Revin cu anumite precizari. Nu vreau sa se interpreteze gresit, eu nu am nimic cu tatuajele acestui sofer, dar sa si le tina pentru el...
Poate ca nu imi sarea in evidenta tinuta soferului daca nu cobora din autobuz... In primul rand hainele de pe el erau murdare, pantalonii scurti de blugi erau jegosi, asta nu cred ca are nici o scuza...
Garcon se referea cum ar fi sa ii vedem pe politisti imbracati in maieu si pantaloni scurti nu in camasa cu maneca scurta...
Cum as vedea eu tinuta unui sofer??????
In orice caz curata...,vara acel maieu putea fi inlocuit cu un tricou cu maneca scurta ca sa nu spun camasa ca deja am pretentii... iar pantalonii scurti pot fi si ei mai eleganti, poate ati fost pe litoral si ati vazut tinuta politistilor care se plimba pe plaja si nu se mai plang deloc ca le bate soarele in cap sau ce cald e... Apopo cum ar fi sa-i vedem si pe ei in tinuta acestui sofer :rad:
Se gasesc solutii pentru tinuta soferilor si pentru zilele calduroase.
0

#31 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 05 august 2008 - 17:52

autobuzul arata intr-adevar cam distrus, dar la interior doar si nu cred ca l-a distrus soferul sau baietii prin garaj :huh:
cum arata soferul si cum e imbracat conteaza dar prefer sa fie un bun sofer imbracat mai nasol decat unul la costum care habar n-are de condus.
cat despre vorbit la telefon: sa-l amendeze politia (daca-l vede) ca e treaba lor.

p.s. Laurik, una e sa te plimbi pe plaja in bataia brizei si alta sa tragi de volan in cabina unui autobuz supraincalzit. :up:

Aceasta postare a fost editata de AMD: 05 august 2008 - 17:55

0

#32 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 06 august 2008 - 19:08

Am mai pus întrebarea asta şi o mai pun...

,,Totuşi, ca fapt divers, unii călători se plâng de aspecte gen ,,mizeria din vechile autobuze", ,,geamuri murdare" etc. Oare aceste aspecte nu sunt indiferente de starea tehnică a autobuzului? Sau oare RATT-ul nici nu le mai spală doar pentru că în câteva luni speră să scape de ele?" Practic, autobuzul a fost vandalizat... de către călători, melamina aia nu s-a spart singură.

"AMD" a spus:

cum arata soferul si cum e imbracat conteaza dar prefer sa fie un bun sofer imbracat mai nasol decat unul la costum care habar n-are de condus.

Am fost de cur'nd prin mai multe oraşe din Austria... şi am văzut o gorază de şoferi/vatmani şi chiar şoferiţe/vatmaniţe cu tatuaje şi piercinguri. Nu mai zic de şoferi/vatmani cu plete, cozi, bărbi (eventual cu toate cele enumerate), de aveai senzaţia că ori conduce Fidel Castro troleul, ori cei de la Kiss, Iron Maiden, Judas Priest s-au lăsat de muzică şi s-au apucat de condus tramvaie, autobuze şi trolee. Dar conduceau impecabil (bine, erau ajutaţi şi de benzile dedicate pentru transport în comun, semafoarele comandate din vehicul pentru culoarea verde, reţelel şi căile de rulare în stare foarte bună, vehiculele bine-întreţinute, chiar dacă nu toate erau noi şi cu aer condiţionat), deşi trebuiau să vândă şi bilete (bine, cu excepţia Grazului, biletele de la şofer erau mai scumpe cu 0,3-1 Euro decât cele luate de la automate, magazine, gări etc. În Graz se cumpărau numai de la şofer, inclusiv abonamente de 1, 3, 7zile. Doar aboanementele pe 1, 6 şi 12 luni se cumpărau de la cele 2 punte de lucru ale operatorului de transport local).
0

#33 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 august 2008 - 22:18

ca fapt divers, şoferul are stipulat în vreun regulament intern că nu are dreptul să vorbească la telefon? ergo, va fi tras de mânecă? poznele sunt pe server, cred că poate fi identificat.
0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 august 2008 - 22:29

Codul Rutier prevede ca nu ai voie sa vorbesti la mobil fara hands free, dar, pentru aia te sanctioneaza politia (daca te vede :huh: )
0

#35 Useril este offline   mum 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 01 noiembrie 08

Postat 03 noiembrie 2008 - 10:29

Vezi postareacseh_17, la Apr 18 2008, 13:07, a spus:

Cu aceasta problema m-am intalnit si eu ,tot pe 33 ,si cred ca daca calatorii nu au voie manele(nu-s manelist)nici soferii,mai ales la volum mare,sa nu aiba voie!


Salut,

sunt nouă pe forum şi am ales această variantă de comunicare pentru că la cele două sesizări pe care le-am făcut pe adresa de mail relatii@ratt.ro nu a binevoit să-mi răspundă nimeni din partea RATT.

Tot pe 33, în autobuzele vechi, în care pe lângă că se simte gazul de eşapament în timpul călătoriei, am întâlnit deja 3 şoferi care fumau în timp ce conduceau. FUMAU!!! sub semnul de fumatul interzis, care se pare, se adresează doar călătorilor. Trebuie să specific foarte clar că fumul pe care îl produc ţigările lor nu iese pe fereastră doar , chiar dacă o ţin deschisă, ci se răspândeşte în autobuz. Cred că oricum nu trebuie să explic de ce e deranjant fumul. Cum rămâne cu atitudinea, respectul faţă de călători, şi legislaţia în vigoare? Nu se fumează la locul de muncă din câte cunosc! Sau politica RATT este să li se permită? Nu înţeleg aspectul acesta. PLus că la sugestia mea de a-şi stinge ţigara, unul din şoferi mi s-a adresat foarte bădăran.
0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 noiembrie 2008 - 11:52

E greu de controlat chestia asta, plus ca pentru un fumator inrait (eu personal nu fumez deloc), probabil e foarte greu sa se abtina. Nici sa ia o pauza de tigara din 10 in 10 minute nu e o solutie...
0

#37 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 03 noiembrie 2008 - 15:09

hai ca in alea vechi mai merge ca este cabina,dar in mercedes intra tot fumul in autobuz ca pe geam nu iasa deloc!!!
0

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 noiembrie 2008 - 20:01

Sistemul de ventilatie e foarte eficient, daca e folosit corespunzator...
0

#39 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 noiembrie 2008 - 20:26

Vezi postareamum, la Nov qu3 2008, 10:29, a spus:

sunt nouă pe forum şi am ales această variantă de comunicare pentru că la cele două sesizări pe care le-am făcut pe adresa de mail relatii@ratt.ro nu a binevoit să-mi răspundă nimeni din partea RATT.
Din pacate, in Romania, partea de interactiune pe web e 0 sau deloc. Vrei ceva, cerere la registratura regiei/institutiei, macar sunt obligati sa-ti dea un raspuns .. :)

Vezi postareamum, la Nov 3 2008, 10:29, a spus:

Nu se fumează la locul de muncă din câte cunosc! Sau politica RATT este să li se permită? Nu înţeleg aspectul acesta.
Depinde de politica interna a fiecarei institutii .. Pentru un raspuns oficial, cum ziceam, fie ceri in scris, fie suni la numarul telverde (0800-800-146).

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Nov 3 2008, 11:52, a spus:

E greu de controlat chestia asta
Poze si/sau filmari. E greu de controlat din partea regiei, dar nu si din partea publicului calator.

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Nov 3 2008, 11:52, a spus:

pentru un fumator inrait (eu personal nu fumez deloc), probabil e foarte greu sa se abtina. Nici sa ia o pauza de tigara din 10 in 10 minute nu e o solutie...
Pentru asta exista capetele de linie si buclele de intoarcere. Inteleg ca stresul e mai mare ca pentru un functionar de ghiseu, dar sa nu cautam acum scuze :)
0

#40 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 noiembrie 2008 - 20:28

Perfect de acord!! Eu nefumatorul nu sunt obligat sa-i simt fumul ca el e stresat!
0

Arata acest topic


  • (30 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi