STP Timișoara Forum: Linia 32 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 32 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#161 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 septembrie 2016 - 09:46

S-au modificat graficele. Le aveti pe site.
0

#162 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 28 noiembrie 2016 - 16:33

Buna,
Având ca lucrare de licență dezvoltarea transportului public în Timișoara, am studiat posibilități noi de deservire a cartierelor din Timisoara și printre acestea am studiat și o extindere a liniei 32 până la Liceul Auto din Freidorf. Proiectul este următorul:
Extindere linie 32 pe la Shopping City Timișoara până la Liceul Auto
Extindere:
Linia 32 va păstra traseul original până la intersecția cu strada Eternității până la intersecția cu Pasajul Calea Șagului în apropiere de stația cu aceelași nume. De aici, autobuzul va vira dreapta pe Calea Șagului, până la sensul giratoriu al Shopping City Timișoara, intrând în incinta acestuia și urmărind traseul liniei 33b. După ieșirea din sensul giratoriu, autobuzul reintră în Calea Șagului traversând pasajul. De aici, autobuzul împarte traseul cu cel al liniei 33b până la strada Ovidiu Cotruș, unde virează la dreapta. Autobuzul va vira la dreapta pe Ioan Slavici și va avea punct terminus în stația de autobuz din fața Liceului Auto. La întoarcere, autobuzul va rula pe străzile Ioan Slavici, Ovidiu Cotruș și pe Calea Șagului.La sensul giratoriu intrând în incinta mall-ului, intrând ulterior sub pasajul Calea Șagului, oprind în aceelași loc ca autobuzul E8. Autobuzul continuă pe strada Ceferiștilor, Islaz și Steaua, ulterior virând stânga pe strada Emil Zola, unde va continua pe traseul consacrat.
Noile stații ale traseului:
DUS: Islaz(Eternității,statie propusa), Pod Calea Șagului(Eternității,statie propusa), Shopping City(stație a 33b), BATMA(stație a 33b), Ovidiu Cotruș(stație a 33b), Kathrein(statie propusa), A.Bacalbașa(statie propusa), Răscoala 1907(stație a liniilor E7/3), C.I.Nottara(stație a liniilor E7/3), Podgoriei(stație a liniilor E7/3), Liceul Auto(stație a liniei 3)
INTORS: Podgoriei(stație a liniilor E7/3), C.I.Nottara(stație a liniilor E7/3), Răscoala 1907(stație a liniilor E7/3), A.Bacalbașa(statie propusa), Kathrein(statie propusa), Ovidiu Cotruș(stație a 33b), BATMA(stație a 33b), Shopping City(stație a 33b), Shopping City(stație a 33b), Pod Calea Șagului(stație a E8), Islaz(stație a E8), Steaua(stație propusă).
Extinderea liniei va duce la creearea unei legături pentru locuitorii cartierului Fratelia și Freidorf cu centrul comercial Shopping City și cu zona Calea Șagului.
Astept păreri.
0

#163 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 28 noiembrie 2016 - 17:45

Foarte inventiva varianta! (Nu m-as fi gandit niciodata la asa ceva, desi ma gandesc la dezvoltarea RATT, dar sa le numim mai degraba vise ;) ). Totusi, s-ar prelungi foarte mult traseul (cred ca s-ar dubla?) si la urma urmei tot ce face este sa lege Freidorf de Fratelia. Dar, in acelasi timp, cu o prelungire a liniei de la Sinaia spre centru si de acolo oriunde (ex. 700 - Marasti - Mall, sau chiar si cu intoarcere la Piata Regina Maria) o vad ca pe o varianta buna! Bineninteles ca in acest caz ar deveni fara doar si poate linie Expres.
0

#164 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 28 noiembrie 2016 - 18:48

Consider si eu ca lungirea liniei ar trebuii (daca) sa se intample taman in directia inversa.
0

#165 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 noiembrie 2016 - 10:25

Vezi postareaFantoma Tramvaiului 3, la 28 noiembrie 2016 - 17:45, a spus:

Foarte inventiva varianta! (Nu m-as fi gandit niciodata la asa ceva, desi ma gandesc la dezvoltarea RATT, dar sa le numim mai degraba vise ;) ). Totusi, s-ar prelungi foarte mult traseul (cred ca s-ar dubla?) si la urma urmei tot ce face este sa lege Freidorf de Fratelia. Dar, in acelasi timp, cu o prelungire a liniei de la Sinaia spre centru si de acolo oriunde (ex. 700 - Marasti - Mall, sau chiar si cu intoarcere la Piata Regina Maria) o vad ca pe o varianta buna! Bineninteles ca in acest caz ar deveni fara doar si poate linie Expres.


Pai cu intoarcere in Piata Regina Maria a fost inainte (de pe Brancoveanu continua pe Dragalina pana la Gara de Nord, apoi pe Republicii pana la Piata Regina Maria; de acolo se intorcea pe B-dul Regele Ferdinand, 16 Decembrie, Brancoveanu), si s-a scurtat pana la Mocioni. Nu era expres, ci tot 32. Dar, din moment ce s-a renuntat la acel traseu, nu vad sa se intoarca inapoi.
1

#166 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 decembrie 2016 - 01:29

Well, dacă tot a fost resuscitat topicul aș avea și eu o nedumerire:

Consultând graficul liniei am observat că 32-ul circulă doar în week-end și doar la anumite ore la PREFATIM. Deci practic DOAR în week-end 32-ul își lungește traseul făcând un mic ocol la stația amintită mai sus. Care e logica din spatele acestui grafic? Adică, de ce stația aia care după mine e nici unde reprezintă un reper important în week-end?
1

#167 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 decembrie 2016 - 15:34

In zilele lucratoare toate cursele merg la Prefatim (Vezi graficul aferent chiar statiei Prefatim). Doar in week-end merg doar cursele pana la ora 16 la Prefatim.
2

#168 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 decembrie 2016 - 21:18

Mulțumesc pentru răspuns Paul!

Spune-mi te rog, uitându-te pentru prima oară la acest grafic ai înțelege cele explicate de la tine? Cumva pe grafic a fost marcată excepția... poate sunt eu mai greu de cap.
0

#169 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 decembrie 2016 - 21:55

Pai, logica e simpla (cred): exceptii sunt doar in zilele nelucratoare. Daca te uiti la tabla statiei Prefatim, se clarifica totul. Poate un turist chinez s-ar incurca, dar cei ce circula pe acolo zilnic, nu cred ca au dubii. :)
0

#170 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 decembrie 2016 - 22:37

Pai si scopul unui astfel de tabel nu este chiar de fi inteles si de ala chinez, nu de unul care cicrula zilnic pe acolo si il stie pe de rost? :Facepalm_emote_gif:

Sunt de partea lui Raoul. Ar trebuii facut altfel. Marcate cursle care NU merg la Prefatim.
2

#171 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 decembrie 2016 - 23:53

Nu, daca nu m-as fi uitat pe tabla statiei Prefatim as fi crezut si eu ca doar in zilele nelucratoare merge acolo, desi mi s-a parut suspect. Oricum, corect ar fi fost sa se marcheze unitar: fie toate cursele care merg la Prefatim, fie toate care nu merg, altfel, pentru cel care se uita pe tabla la Mocioni si nu vede tabla din statie de la Prefatim nu e clar ca toate cele din zilele lucratoare merg la prefatim. Ca si numar, cele care nu merg la Prefatim sunt mai putine, deci logic ar fi ca acestea sa fie cumva tratate ca exceptii, dar posibil ca mai demult erau mai putine curse care mergeau la Prefatim si de aia erau marcate alea.
2

#172 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 decembrie 2016 - 00:21

Pai si nu ar fi mai simplu sa scrie undeva in pagina ca in zilele lucratoare toate cursele merg la Prefatim, cu toate ca eu zic ca asta e clar deja, dar asa ca o masura suplimentara? Oricum, le trimit un link cu conversatia si sa gandeasca ei cum e mai bine.
1

#173 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 decembrie 2016 - 01:43

Cred că soluția aleasă de tine e cea mai bună și cea mai simplă, Florin.

Mulțumim! :santa-dance:
0

#174 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 decembrie 2016 - 19:12

La sugestia voastra, :beer2: au acceptat varianta propusa de mine, deci avem pe site tablele de statie cu corectia necesara. Probabil curand vor ajunge si prin statii.
2

#175 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 11 decembrie 2017 - 21:03

Buna seara. As dori sa fac o petitie online pentru extinderea liniei 32 pana Shopping City, dar in meniul petitiilor mi se cere numarul biletului/abonamentului. Trebuie completata aceasta rubrica? Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Infra: 11 decembrie 2017 - 21:07

0

#176 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 decembrie 2017 - 21:19

Daca sesizarea nu are legatura cu biletul sau abonamentul, recomand sa introduci un caracter (litera) ca serie bilet si un numar format din 7 cifre pentru bilet. Desigur ca nu se verifica online daca s-a vandut un astfel de bilet. :)
0

#177 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 11 decembrie 2017 - 22:59

Sa lasi si pe forum un link la petitie ca poate mai sunt doritori sa semneze! ;)
0

#178 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 decembrie 2017 - 23:52

Petitia se face individual, nu e una generica ce doar se "semneaza".
0

Arata acest topic


  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi