STP Timișoara Forum: Linia Expres 3 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 3 Evaluare topic: -----

#561 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 aprilie 2022 - 16:56

Iata am facut astazi niste "masuratori" legate de aspectul discutat mai sus...

Daca cineva insista cu statia de la Biserica Piaristilor, un contra-argument ar fi faptul ca este prea indepartata de statia anterioara si anume la 870 m si prea apropiata de statia urmatoare si anume la 250 m.
Daca statia s-ar stabili la Catedrala, distanta de la statia anterioara ar fi 710 m si pana la statia urmatoare distanta ar fi de 380 m, deci mult mai echilibrat din acest punct de vedere.

Statia Saguna >> 870 m >> Statia Piaristilor >> 250 m >> Statia Regina Maria

Imagine atasata: traseu e3 01.jpgImagine atasata: traseu e3 03.jpg


sau groso-modo

Statia Saguna >> 710 m >> Statia Catedrala >> 380 m >> Statia Regina Maria

Imagine atasata: traseu e3 05.jpgImagine atasata: traseu e3 04.jpg




Pe de alta parte daca statia Piaristilor este considerata mai ok decat statia Catedrala, atunci ce rost are sa mearga atobuzul pe Tudor Vladirescu si apoi pe 16 Decembrie cand poate trece podul Saguna si prin fata Primariei si a Catedralei poate merge catre Ferdinand I, respectiv catre statia Piaristilor. S-ar scurta drumul cu peste 200 m (de la 870 m la 655 m).

Imagine atasata: traseu e3 02.jpg


Cu alte cuvinte, ca sa intram in normalitate, ori se foloseste statia Piaristilor cu traseu scurtat si schimbat prin fata Primariei, ori nu se schimba traseul si atunci se foloseste statia Catedrala si implicit mai creste distanta ridicola intre Piaristilor si Regina Maria.
2

#562 Useril este offline   FxTm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 08 martie 17
  • Sexul:masculin

Postat 09 mai 2022 - 07:48

Care mai e traseul la E3 ca sa moara cibilan daca e o saptamana fara modificari..... Ieri pe la 16 l-am urmarit de la Apicultorilor si undeva pe la Saguna a ..... DISPARUT! L-am asteptat ca de multe alte ori degeaba in statie la Jiul!
0

#563 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 mai 2022 - 09:48

Nu am primit vreun comunicat in sensul asta. In ultimul comunicat scria ca circula deviat doar pana se termina lucrarea de la gara.
0

#564 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 iulie 2022 - 10:41

Am mers alaltaieri cu totul intamplator cu 3/E3 (pe afisaj era E3 chiar daca se afla in Freidorf, de atfel cam toate merg cu afisajul E3 pe zona de 3 si atunci nu stiu de ce oficial nu dispare linia 3 si sa ramana tot oficial doar E3 avand in vedere ca si tarifele de Expresuri au disparut, respectiv s-au contopit cu tarifele de linii normale) care mi-a iesit in cale in statia Pacii pe Ardealul, eu margand de fapt spre hidrobuz la Podul Modos.
Am zis sa nu ratez ocazia, avand in vedere ca aceasta linie are frecventa redusa (sau poate s-a schimbat si frecventa intre timp si am ramas eu neinformat?).
Am ramas placut impresionat ca erau calatori care asteptau autobuzul in statii. Totul se petrecea in jurul orei 18 si cateva minute.
Am coborat la Piata Regina Maria si apoi pe jos catre Catedrala si surpriza, am vazut autobuzul din spate ca nu a luat-o pe 16 decembrie (la podul Traian oricum nu are voie sa faca stanga) ci inainte pe Ferdinand I. Am vazut ca a oprit si in statia lui 33 insa nu am vazut daca a deschis si usile sau a oprit doar din cauza traficului in sensul ca era un autobuz in statie.
Una peste alta este foarte bine ca merge pe Ferdinand I doar ca era bine daca ar opri si in statia lui 33, acesta statie devenind un nod important. Toata problema consta in faptul ca spatiul alocat statiei este unul scurt ca abia incape un autobuz articulat. Cand am trecut pe acolo nu era nici macar o tabla/tabel cu linii ce trec pe acolo.


La intoarcere (Girocului - Gara de Nord), daca tot nu se doreste sau nu se poate folosi statia comuna cu tramvaiul de la Catedrala, atunci nu are rost ca autobuzul sa vina pe 16 Decembrie, pe podul Traian. Face curba spre podul Saguna la bul Mihai Viteazul si este acolo o statie inainte de pod si se renunta la statia de pe Tudor Vladimirescu, cea de dupa intersectie. Astfel se scurteaza si traseul de la 870 m la 655 m, implicit poluarea si timpul, si apoi prin fata primariei pana la statia Biserica Piarista caci alt loc nu exista.


Dar o imagine spune cat 1000 de cuvinte...


Imagine atasata: statiile E3 01.jpg
1

#565 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 iulie 2022 - 10:48

Da, ai dreptate. Nu inteleg ce sens mai are linia 3... O sa incerc sa propun renuntarea la ea macar pe partea de afisare/grafice daca in Radfleet ar provoca ceva probleme.
Cat despre frecventa, in cursul saptamanii sunt 3 trenuri, dar in week end doar unul.
2

#566 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 16 iulie 2022 - 21:35

Dar E3 chiar opreste in statie la 33 la Catedrala, pe vremea cand nu aveam carnet si mergeam cu mijloacele de transport, l-am mai luat de pe acolo, si l-am mai vazut si ulterior oprind acolo in statie
0

#567 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 ianuarie 2023 - 00:22

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 16 iulie 2022 - 10:48, a spus:

Da, ai dreptate. Nu inteleg ce sens mai are linia 3... O sa incerc sa propun renuntarea la ea macar pe partea de afisare/grafice daca in Radfleet ar provoca ceva probleme.



Nu stiu daca ai actionat in sensul celor scrise mai sus insa astazi am avut o surpriza mare.
Pe la ora 14 (fix :D ) am vazut un autobuz ("C") pe linia 3 chiar la pasajul de pe Ardealului , sensul spre centru, plin de calatori, peste 50-60% din capacitate.
O fi iesit oamenii de la vreo fabrica, s-o fi intamplat altceva, habar n-am, dar asa plin nu cred ca am vazut vreodata un autobuz pe aceasta linie.
1

#568 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 18 ianuarie 2023 - 00:13

Eu cred ca daca ar circula la intervale mai bune, ar fi printre cele mai utilizate linii de bus din oras. Atinge multe puncte importante si strabate orasul dintr-un capat pana in altul. Dar asa cum e acum, multi probabil nu se bazeaza pe el, ca nu stiu daca vine, cand vine, etc, si merg la sigur, cu masina personala, uber, sau chiar schimband mai multe alte linii de transport
1

#569 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 ianuarie 2023 - 02:14

Pai si eu evit linia 3 din motivele de mai sus.
Cum locuiesc intre Ardealul si Andreescu, la distanta egala de statii, prefer sa ma deplasez pe Andreescu la E7 decat sa risc pe Ardealul la L3.
Cand circula tramvaiul 3, parca preferam sa merg la tramvai chiar daca ma ducea pana in Iosefin sau la gara. Si apoi schimbam linia din Iosefin daca era cazul.
Tot timpul, din tinerete, mi-au fost mai dragi tramvaiele, apoi firobuzele si la urma autobuzele. Nu stiu de ce?...N-am explicatii obiective.


PS Luna viitoare, in februarie, se implinesc 14 ani de cand a fost "suspendat" tramvaiul 3.
Ciuhandu era la inceputul mandatului 4, a venit Robu cu doua mandate pline iar Fritz acusi termina primul mandat si ... nici nu se mai pomeneste ceva de modernizarea acestei linii.
Rusine pentru Timisoara care mereu, cu orice ocazie, "se bate cu caramida in piept" ca avea tramvaie trase de cai printre primele orase din lume dar iata unde a ajuns in perioada post-comunista, la 33 de ani de capitalism (mai frumos spus - economia de piata)...
2

#570 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 18 ianuarie 2023 - 12:19

De acord ca trebuie transata chestiunea cu tramvaiul de pe linia 3, ori se face ori nu se mai face. Am trecut ieri pe langa liceul Auto si am vazut un om cum isi punea piatra in fata portii intre liniile de tramvai, pentru accesul auto. Fiecare si-a amenajat in fata casei cum a stiut, unii cu moloz, altii cu piatra, altii au lasat pamant... Pana cand mai tine improvizatia asta?
1

#571 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 18 ianuarie 2023 - 14:52

Asa a fost și cu traseul săgeții verzi între Arad și Podgoria.. Vina administrației locale
1

#572 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 ianuarie 2023 - 17:03

Vezi postareaThe Mechanic, la 18 ianuarie 2023 - 12:19, a spus:

De acord ca trebuie transata chestiunea cu tramvaiul de pe linia 3, ori se face ori nu se mai face.


Eu zic ca, chestiunea trebuie transata intr-un singur sens si anume in modernizarea liniei 3 de tramvaie mai ales in actualul context cand se doreste la trecerea transportului electric, nepoluant.
Autobuzele electrice poate ca sunt o solutie insa tramvaiul este o solutie dovedita fara riscuri (mari) de-a ramane pe drum.
Singurul dezavantaj al Liniei 3 de tramvaie este ca nu ar patrunde mai adanc catre centrul orasului, el intorcand la gara in mod traditional.

Dar, in mod general vorbind, Timisoara nu are in zona centrala a orasului sau in apropierea acestei zone centrale un nod de intoarcere a tramvaielor precum au firobuzele si autobuzele la Posta Mare. Si atunci toate liniile de tramvai din oras care merg catre zona centrala sunt nevoite sa tranziteze centrul si sa intoarca in alta parte catre marginea orasului.
In aceste conditii sa aduci si linia 3 prin centru ca sa intoarca la Gara de Est sau in Torontalului ar fi un non sens.
De multe ori m-am mirat cum de nici comunistii nu s-au gandit la un nod de intoarcere in zona centrala a unor linii de tramvai?...
1

#573 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 ianuarie 2023 - 17:45

Vezi postareamile, la 18 ianuarie 2023 - 17:03, a spus:

In aceste conditii sa aduci si linia 3 prin centru ca sa intoarca la Gara de Est sau in Torontalului ar fi un non sens.


De ce ar fi un "non sens"? Ai mai multe linii prin centru, deci mai multe optiuni intre acele puncte unde liniile converg.

Da e chiar musai sa "intoarca" in centru, pana se reface linia, se poate pune un macaz in libertatii pentru acces la linia infundata, de pe contrasens, si se pot achizitiona cateva tramvaie cu usi pe ambele parti si dubla comanda. Nu cred ca se va intampla asa ceva, etalon pentru cum va arata intregul sistem cred ca va fi in urmatorii 10-15 ani tot linia 4, care cred ca dupa modernizare o vom vedea din nou doar cu tramvaie mari pe ea si cam atat. Nimic spectaculos.

Dar sa existe interesul pentru refacerea liniei in primul rand, ca pe unde o circula conteaza prea putin acum. Daca imi aduc bine aminte cel care se lauda ca ne "salveaza" de capriciile administratiei Ciuhandu, a fost Robu, care a si dat interviu la fata locului ca "el va reface" linia 3 "in acest an" (cred ca era in primul mandat atunci). Desigur tot Robu spunea ca transportul electric e foarte important, dar apoi se contrazicea spunand ca in firobuze nu se va mai investii, desi dorinta de a se cumpara altele noi exista inca de pe atunci, dovada fiind licitatia pentru articulate, de acum.

Ca si nota personala, in 2008-9, au inceput, acum vad ca uitatele, taieri a lui Goia. La inceput habar nu aveam noi muritorii de rand unde vor ajunge, un sens de pe 6, apoi toata linia lui 6, apoi un tren de pe 4, apoi inca un tren de pe 4, linia 3, apoi remorcile, apoi cate un tren de pe ce linie se putea, apoi prematur linia 5 (ca nu renteaza carpelile pana la inevitabila modernizare), si pana la urma nu a mai fost de unde sa se taie si a fost dita mai scandalul cu Goia vs Robu, de parca atunci cand stateai in frig 20min dupa tramvai ma incalzea pe mine ca se cearta ei. Au trecut 15 ani de atunci, si deabea acuma vedem ca au sosit banii pentru revigoararea infrastructurii si vin si tramvaie noi. Este foarte usor de distrus ceva sub pretexte obscure s-au ca se sting datorii, care cred ca exista si azi. Va mai dura pana va fi reteaua din nou intreaga, dar cred ca inafara de tramvai, in Timisoara ceva mai bun nu vom avea in urmatorii 50 de ani, singurul impediment fiind dezordinea din administratie. Nimeni nu stie ce se intampla, este o imbarligatura atat de mare incat oricine vine primar nu cred ca ar putea rezolva ceva in 4 mandate. Pe deoparte e bine, asta insemnand ca nu poate venii cineva cu intentii de a scoate acest mijloc de transport, dar pe deoparte e rau, pentru ca inafara de a aduce sistemul la ceea ce era inainte de taieri nu vom pupa altceva (trasee noi, conversie la metrou usor).
1

#574 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 ianuarie 2023 - 23:15

Daca ai prea multe linii :up_arow: care tranziteaza zona centrala a orasului la un interval normal de timp (sa zicem 10 minute fiecare) si mai ales cu tramvaiele astea lungi, am ajunge in situatia de-a avea cordoane de tramvaie pe strazile centrale. Din acest motiv daca am avea doua (sau trei) trasee prin zona centrala, atunci ar putea tranzita mai multe linii centrul.

In conditiile actuale avem linia 1, linia 2, linia 4 (dupa lucrari), linia 5 (dupa lucrari), linia 6 la care adaugam si linia 7 daca revine pe ultimul ei traseu si la care s-ar adauga si linia 3.
Deci 7 linii din totalul de 9 ar trece prin centru. Prea multe din punctul meu de vedere. Ar fi o chestiune ultracentralizata.
Daca ar exista spatiu pentru o eventuala bucla de intoarcere in zona centrala, cu peroane de plecare paralele din bucla, unele linii din cele 7 ar putea intoarce in zona centrala.


Astazi seara am mers cu E3/3 venind din centru catre Freidorf. E3/3 a ajuns primul la statia Catedrala pe Tudor Vladimirescu, inaintea lui E7.
In autobuz erau 6 calatori + eu si sotia si inca 2 = 10. La coborare la strada Pacii am coborat 3 si au ramas 5 in autobuz.
Insa pe traseu mai mereu coborau 1-2 si urcau alti 1-2, ceea ce m-a surprins ca in diferite statii unii coborau, altii urcau.
Poate am avut eu o parere deformata despre aceasta linie, mai ales pe traseul gara - Freidorf sau lumea a bagat mai in seama aceasta linie.


PS Eu am mai prins tramvaie cu dubla comanda in serviciu si cu usi pe ambele parti, inclusiv linia 5 cu 3 vagoane care oprea in Libertatii ca si capat de linie.
Eu probabil ca nu voi mai prinde asa ceva in Timisoara (desi mi-as dori astfel de tramvaie) dar mi-e teama ca nici tu vei prinde asa ceva.
Si asta pentru ca avem niste "organizatori" batuti in cap.
1

#575 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 februarie 2023 - 14:37

Ieri plec de acasa fix la 17:27 ca sa merg spre centru. Ma uit pe telefon la fraficele celor doua linii (3 cu M36) care tranziteaza zona Freidorf si vad ca 3/E3 trece prin statia Pacii pe Ardealul la 17:32 iar E7 trece tot prin statia Pacii dar pe Andreescu la 17:38.
La indemnul sotiei mergem la 3/E3. Din momentul de cand ies din curte, am vizibilitate sa vad daca cumva l-am scapat. Nu l-am scapat dupa 17:27, in statie am ajuns la 17:31 si tot cam atunci a venit un autobuz dar din sens invers. Mi-am dat seama ca acela trebuie sa fie singurul pana la capat si inapoi si dupa 1 minut - doua plecam dincolo la E7 care a venit la 17:39 (un minut intarziere) si pe care l-am vazut trecand. Urmatorul E7 avenit la ora 18.
Iata cum o decizie gresita de-a mea sau cum nerespectarea graficului (subiectiv sau obiectiv) de catre sofer duce la niste sincope pentr calator.

La intoarcere, in jurul orei 20, intamplator a venit primul 3/E3 in statia comuna cu E7 la statia Catedrala (vorba vine), splaiul Tudor Vladimirescu colt cu Mihai Viteazul. Am vazut pe traseu ca nu prea se grabea, mai statea doua ture de semafor unde se putea. Mi--am dat seama ca trebuie sa fie in avans si cand m-am uitat pe grafic la coborare, ajunsese cu 4 minute mai repede fata de acesta. Deci, un sofer cumva responsabil cat de cat la aceasta cursa.



Dar altceva vreau sa dezbat aici.

Ani de zile sustineam si eu si alti colegi necesitatea infiintarii unei linii de firobuze intre Girocului sau Soarelui si Gara de Nord precum am avut in anii '70, linia 36 (parca) care avea cele doua capete la gara si la Spitalul Judetean trecand prin fata Operei inainte de constructia pasajului dar si dupa construirea acestuia o perioada de timp, probabil pana in '89 cand a fost intrerupta circulatia auto prin fata Operei.

Acum linia E3 cam face acelasi lucru, uneste Calea Girocului cu Gara de Nord. Nu stiu cad de aglomerata este linia cu calatori din Girocului pana in centru sau pana la gara si invers. Din cat am mers eu din centru catre gara si apoi Freidorf, in general seara, nu am vazut sa fie multa lume. Catre Girocului se poate lua si din statia lui 33 de la Catedrala, deci poate inlocui linia 15 ma gandesc.
Circula autobuzul relativ gol spre si dinspre Girocului sau nu?

Daca este relativ gol si incolo catre Girocului, inseamna ca teoria cu linie de firobuz intre Girocului si gara prin centru pica, nu-i valabila? Sau o fi de vina frecventa rara?

Ma puteti lamuri si pe mine cum stau lucrurile?
0

#576 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 18 februarie 2023 - 20:20

Eu am sustinut ca linia E3/3 ar putea ea insasi sa devina de troleibuz, fire sunt peste tot cu exceptia portiunii Abator - garaj troleibuze si la intrarea in Giroc, si cred ca ar putea fi montate acolo cu usurinta. Apoi ar trebui adusa la un nivel decent frecventa, ca lumea chiar sa foloseasca linia. O linie unde trebuie sa iti planifici ora exacta va fi mereu mult mai putin folosita decat una la care nici nu te uiti la grafic, ca stii ca vine suficient de repede
1

#577 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 februarie 2023 - 22:49

Nu cred ca daca avem firobuz pe traseul respectiv, vor veni mai multi calatori din aceasta pricina.
Cu autobuzul chiar poti verifica daca un anumit traseu este cautat sau nu, si atunci in functie de rezultatul verificarii/testarii se pot lua decizii in sensul de intindere de fire pe tot traseul...


Dar astept pe cineva din zona Girocului sa-mi spuna daca acest autobuz merge mai mult gol sau mai mult plin macar pana in centru daca nu pana la gara si poate e vreo diferenta la orele de varf...

Pe de alta parte autobuzele se misca cel mai repede dintre toate mtc-urile. Este un adevar pe care mi-e greu sa-l recunosc dar n-am ce face.
Insa confortul este mai scazut in autobuz in sensul ca te balangane cel mai tare (daca merge si pe o sosea proasta) fata de tramvai care te balangane cel mai putin iar daca lucrarea la șine este noua, atunci e o placere sa mergi cu tramvaiul.
Iar tramvaiele pot fi si mult mai incapatoare decat autobuzele fie ele si articulate, folosite pe trasee aglomerate.
0

#578 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 februarie 2023 - 15:29

Iata un nou episod negativ legat de linia 3/3E patit in urma cu o ora-doua.

Mi-am propus sa merg cu aceasta linie din Freidorf pana in Girocului pentru a vedea care este pulsul dincolo de Catedrala. Ma uit pe tabela (din telefon) la grafic si am un autobuz fix la ora 14 din statia Pacii catre Centru. Era ora aprox 13:30. La ora 13:36 eram in statie asteptand autobuzul de la ora 14. In sensul invers nu trecuse niciunul ceea ce-mi dadea sperante ca este unul in capat la Comtim.
S-a facut ora 14 si aproape 10 minute si autobuzul nu venise.
M-am infuriat si am sunat la dispecerat. Domnul dispecer imi confirma calm ca da, este adevarat, masina de la acea ora este sau s-a retras in garaj deoarece i se stricase cutia de viteze iar alt autobuz cu sofer nu avea.
N-am avut incotro si l-am inteles pe om sperand ca a spus adevarul. Putea fi si o minciuna de orice fel pentru ca oricum nu aveam cum verifica acest lucru.

Mi-a trecut prin minte si posibilitatea ca soferul respectiv sa fi primit si liber pentru ceva ore prestate in weekend-ul trecut la convocarea vatafului. :D

Una peste alta, mi-a zis ca urmatorul autobuz va veni la ora programata si anume la 14:47, adica inca 37 de minute de asteptare de la ora telefonului. In total asteptarea mea ar fi dura 1 ora si 11 minute. Si asta la un autobuz urban...Si mi-a multumit pentru intelegere, chiar usor mirat. Probabil de la atii incaseaza si injuraturi.

Iata de ce, Gygyman6, am punctat vorbele tale cu increderea in alt topic. Pai ce incredere sa mai am eu in linia 3/E3 cand la interval de circa o saptamana patesc doua chestii ciudate, negative?...


@Florin, ai cumva posibilitatea tehnica sa verifici cele sutinute de dispecer?
1

#579 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 februarie 2023 - 20:47

Da Mile. Vad ca chiar nu te-a mintit, asa cum se observa din planificare:

Imagine atasata: e3.jpg

Deci GPO s-a retras si a fost inlocuit ulterior de GUU, dar se vede zona marcata cu rosu (o "gaura") cand au ramas doar doua trenuri pe linie.
1

#580 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 25 februarie 2023 - 00:00

Perfect de acord cu partea cu increderea (parerea mea personala e ca nicio linie - tramvai, autobuz sau troleibuz - in afara de cele metropolitane nu ar trebui sa aiba frecventa mai slaba de odata la 10 minute). Oamenii nici nu ar trebui sa isi "planifice" plecarea, ar trebui sa mearga in statie cu INCREDEREA (vorba voastra) ca mijlocul de care are nevoie vine in maxim 10 minute. Cat timp nu va fi o frecventa de 10 minute, sunt convins ca oricine are optiunea unei masini personale o va folosi. Si ca sa spun drept, frecventa slaba si distanta mare pana la statie sunt ceea ce m-au facut sa ma opresc din a mai folosi RATT/STPT de cand am luat carnetul. Dar mi-as dori intr-o buna zi sa se schimbe asta

PS: nici nu e de mirare ca nu avem frecventa buna si ca ai asteptat atat in statie ca un autobuz s-a defectat. Cineva a pus aici pe forum acum maxim o saptamana anuntul acela cu cati soferi si vatmani se cauta. Daca de atatia mai e nevoie, ma mir ca mai poate circula vreun autobuz
2

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi