STP Timișoara Forum: Linia Expres 3 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 3 Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   cristi CFR 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Transporturi

  Postat 19 martie 2008 - 18:11

Buna ziua,

Am o mare rugaminte la dumneavoastra :

Sunt elev la liceul CFR si locuiesc in zona Olimpia , pentru a ajunge la liceu sunt nevoit sa utilizez tramvaiul 8 in combinatie cu Troleibuzul 11 pana la statia Gelu.
Linia Express 3 mi-ar fi mult mai buna deoarece ma duce pana la Baritiu cu o statie inainte de Gelu fara sa trebuiasca sa schimb 2 mijloace de transport.

Problema este ca Oarul nu imi permite sa il folosesc :D

Sosirea la Baritiu fiind la 08.10 , cursurile incepand la 08.00 , iar de la Baritiu pana la Liceu mai sunt necesare in jur de 10-15 Minute.

Va rog foarte mult daca se poate modifica orarul autobuzului astfel incat sa ajunga la Baritiu la 07.45 , mai demult era orarul astfel facut si utilizam E 3 zilnic. :(
0

#2 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 19 martie 2008 - 22:21

nu stiu ce o sa spuna cei de la ratt , dar ce e bine pentru tine, poate pe alti o sa-i incurce :D
0

#3 Useril este offline   cristi CFR 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Transporturi

Postat 19 martie 2008 - 22:25

Nu cred ,ca ajungand un pic mai repede la capat poate incurca pe cineva :roll:
0

#4 Useril este offline   cristi CFR 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Transporturi

Postat 19 martie 2008 - 22:33

Ar fi bun un sondaj , deoarece am auzit ca ar fi mai multi doritori :D
0

#5 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 martie 2008 - 22:41

Poti crea si tu un sondaj la rubrica dedicata a forumului. Acesta nu este un privilegiu acordat doar moderatorilor sau administratorilor, ci oricarui membru inregistrat pe forum.
0

#6 Useril este offline   Robert 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 24 iulie 08

Postat 24 iulie 2008 - 23:03

1. De vreo luna, circul zilnic cu Expresul 3. Seara, il iau de la statia de langa Catedrala, de unde plecarea trecuta pe panou este la ora 18. Pt. ca pana la acea ora lucrez, trebuie sa plec cu 10 minute inainte ca sa ajung la fix. Si totusi, mi s-a intamplat deseori, inclusiv azi, ca expresul sa plece mai devreme din statie. Pt. sofer 3-4-5 minute nu inseamna mult, dar pt. calatori chiar inseamna. As dori sa se ia masuri pentru ca soferii de pe traseu sa respecte cu strictete orarul. Cand autobuzul intarzie, e de inteles datorita traficului, dar cand pleaca mai devreme decat scrie in grafic e de neacceptat. Sau macar gasiti o modalitate de afisaj, ca la metrou, care sa arate cate minute au trecut de la plecarea autobuzului, ca sa nu stam degeaba asteptand un autobuz care a plecat mai devreme.

2. In aceeasi statie, autobuzele 33 vin la cate 2 minute distanta, ba uneori stau la coada unul dupa altul. Chiar nu se poate suplimenta si E3 incat sa circule mai frecvent ?

Multumesc.
0

#7 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 iulie 2008 - 23:09

Bun venit pe forum!
Este in lucru un sistem de afisare in statii. Gasiti toate informatiile aici. (inclusiv fotografii cu panourile ce vor fi montate).
Celalalte sesizari o sa le transmit serviciului exploatare.
0

#8 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 25 iulie 2008 - 20:50

La cati calatori sunt in singurul autobuz de pe linia E3 (chiar foarte putini) nu cred c-o sa se suplimenteze aceasta linie.
0

#9 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iulie 2008 - 00:20

Pot sa confirm ce spune Robert. Si mie mi s-a mai intamplat mai demult sa plece mijlocul de transport (autobuz sau tramvai) mai repede decat era trecut pe orar. Ceea ce e foarte suparator, mai ales daca e ultimul tramvai / autobuz de pe linia respectiva in acea zi.
Aceste neajunsuri nu se explica decat printr-un cuvant: INDISCIPLINA soferilor / vatmanilor in cauza.

Intamplarea face ca acum cateva zile am fost in Germania intr-un sat, legat de proximul oras si gara aferenta doar printr-o linie de autobuz care circula din ora in ora! Cu 1-2 minute se strangeau calatorii in statie, si autobuzul pleca cel mai adesea la fix, eventual cu vreo intarziere de 1-2 min., in orice caz niciodata mai repede decat era trecut pe orar. Daca se intampla sa acumuleze un surplus de timp, intrucat nu oprea in statiile unde nu urca / cobora nimeni, oprea in urmatoarea statie (chiar daca nu erau urcari/coborari) si astepta acolo 20-30 secunde, ca sa se implineasca ora la care era prevazuta plecarea din acea statie. Daca mai adaug ca pe tabla din statie erau trecute toate statiile urmatoare precum si durata calatoriei pana la fiecare dintre ele, si ca soferul vindea si bilete, se dobandeste imaginea a ceea ce inseamna un transport de calitate. (Eu unul mi-am putut astfel planifica venirea / plecarea in orasul apropiat, mersul la gara in asa fel incat sa prind in timp real un anumit tren etc.)

Ceea ce vreau sa subliniez e ca toata treaba functiona perfect fara cine stie ce filosofii sau investitii: fara sa se suplimenteze trenurile pe linia respectiva, fara panouri electronice, ci doar pe baza unor orare afisate pe panouri de tabla, iar calatorii erau si ei multumiti, si nu asteptau aiurea. In mod cert, daca orarul nu ar fi fost afisat, sau soferul nu l-ar fi respectat, numarul calatorilor ar fi fost semnificativ mai mic, intrucat la o astfel de linie cu interval de 60 de minute nimeni nu ar fi stat sa astepte "la intamplare". Dar soferul acela stie (spre diferenta de cel de pe E3 - a propos de constatarea lui Visor cu privire la numarul redus de calatori) ca societatea de transport nu isi permite sa piarda calatori doar pentru ca el se grabeste undeva (sau chiar si numai la pauza de la capat de linie).

Ei, de ce se poate sa functioneze? Nu stiu. Poate pentru ca ei sunt acolo si noi suntem aici...
0

#10 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 30 iulie 2008 - 18:07

poate fiindca soferul ala are salariul adevarat nu un fel de ajutor de somaj ca la noi si tine la slujba lui.
0

#11 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 iulie 2008 - 22:52

Sorry, dar nu pot fi de acord cu acest argument. Din doua motive:

1. Daca nu e cauzata de trafic (si in cazul aratat, nu e) nepunctualitatea se explica doar din neglijenta / indisciplina.

2. In principiu:
Fratilor, eu prestez o munca pentru care in alta tara din vest o persoana primeste un salariu de cateva ori mai mare. Si asta nu inseamna ca eu ma multumesc sa imi fac treaba numai de atatea ori mai putin temeinic. Daca mi-am asumat optiunea sa fac munca aici, o fac cat pot de bine.

Sa fim bine intelesi: soferii si nici altcineva nu fac munca de caritate si nici munca fortata. Au niste obligatii si niste contracte de munca pe care trebuie sa le respecte. Daca nu doresc sa presteze aceasta munca pentru salariul lor, alternativa nu este sa incalce discplina muncii pe spinarea calatorilor din ai caror bani sunt platiti, ci aceea de a inceta raporturile de munca cu regia, pentru a opta pentru posturi mai bine platite.

Principiul e valabil nu numai pentru salariatii RATT, ci pentru toti lucratorii din tara asta. Altfel, ne vom imbata etern cu apa rece si cu principiul "timpul trece, leafa merge..." Sa fim seriosi, lumea e larga si nimeni nu este impiedicat sa mearga in acele tari unde se plateste de x ori mai bine. Indiferent daca opteaza sa lucreze acolo sau aici, sa isi faca treaba. Punct.
0

#12 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 august 2008 - 07:30

Problema e ca soferii sunt foarte greu de gasit (probabil tocmai din cauzele expuse mai sus). S-a mai scris pe forum.
0

#13 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 august 2008 - 17:03

Sunt de acord si cu asta, dar nu ne putem prevala de asta ca se se tolereze orice.
Nici nu am spus sa se renunte usor la ei.
Pe de alta parte: Ia sa fie verificati mai des, si cei care au abateri de 2-3 ori sa fie sanctionati cu scaderi procentuale din salariu, conform Codului Muncii. Nu cred ca ar mai fi pe viitor asa de "lejeri" in aprecierea orarului de mers. Altfel, daca si ceilalti vad ca - indiferent de conduita - nu li se intampla nimic, e clar ca nu se va schimba prea mult in viitor.
0

#14 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 august 2008 - 17:17

Odata cu montarea computerelor de bord si cu monitorizarea GPS probabil ca multe din aceste probleme se vor rezolva automat. Controlul va fi in timp real si mult mai eficient fata de ce se poate face acum. Firmele implicate in acest proiect lucreaza la definitivarea sistemului (hardware si software).
0

#15 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 ianuarie 2009 - 19:37

Am auzit de la un prieten , ca cica de azi s-a schimbat traseul expresului3 e adevarat?
O hatrta ca sa intelegem?
0

#16 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 05 ianuarie 2009 - 20:06

Pai normal ca acum E3-ul are calatori putini. Daca l-ar aranja incat sa aiba orarul dupa cum incep cursurile pe la scolile si liceele pe langa care trece si dupa programul de lucru a a oamenilor, sa vedeti ca s-ar UMPLE! Si va fi nevoie sa circule 2 autobuze pe E3 nu unul.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 05 ianuarie 2009 - 20:09

0

#17 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2009 - 21:22

Nu stiu inca decat despre reluarea vechiului traseu al liniei 33. (atentie, nu mai exista oprire la Maria)
0

#18 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 05 ianuarie 2009 - 22:12

da nu avea de mult timp opririe la maria :blush:
0

#19 Userul este online   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1510
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 05 ianuarie 2009 - 22:47

Ba da s-a schimbat traseul azi cand am asteptat expresu 3 din zona soarelui din statia de la parculet na venit si am vazut pe stalp scria ca din 5.01.2009 expresu va circula prin calea martilirol :unsure: de ce sa schimbat traseul? <_<
0

#20 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 ianuarie 2009 - 11:20

Vezi postareaalecs, la 5 Jan 2009, 22:12, a spus:

da nu avea de mult timp opririe la maria :(


Trebuia sa specific totusi cand am spus ca a revenit pe vechiul traseu. (s-a eliminat statia si de pe panourile laterale. Modificarea va fi vizibila peste cateva zile, dupa programarea tuturor autobuzelor)
0

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi