STP Timișoara Forum: Afisajele autobuzelor si Anuntarea statiilor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Afisajele autobuzelor si Anuntarea statiilor Evaluare topic: -----

#261 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 ianuarie 2013 - 15:05

Vezi postareaemilut, la 26 ianuarie 2013 - 23:20, a spus:

mile, mă deranjează abrupt pretenţia domnului Horatius, aceea de a beneficia de RESPECT din partea unor gunoaie precum suntem noi. Căci, cam aşa ne tratează. Pe când se preconizează şi manifestarea respectului lor faţă de noi? Aici, pe forum, am găsit multe persoane care ne tratează ca OAMENI, şi nu ca nişte maşinării puse în slujba Măriei Sale Călătorul. Călător care nu-şi validează legitimaţia, călător care scuipă cojile de seminţe, călător care înjură în gura mare, călător care pune manele urlând pe telefon în mtc, călător care se înghesuie la coborâre când vede "localii" în staţie, călător de 15 ani care mi se adresează cu "BĂ" mie, care am peste 50.
DA! Şi eu vreau respect. Să nu se mai mire nimeni, dacă întoarcem călătorului acelaşi respect cu care suntem trataţi. În fond, şi noi suntem oameni, şi îmi place să cred că nu facem parte din categoria căreia nu i se aplică drepturile fundamentale ale omului.



Pe mine m-a deranjat ca prea repede i-ai "bagat pumnul in gura" lui Horatius fara sa merite acest lucru. Probabil ca nu i-ai urmarit in timp postarile.

In alta ordine de idei, ai dreptate cu "calatorii" pomeniti de tine mai sus. Si mie mi-e scarba si greata cand vad in mtc-uri asemenea situatii, cand vad atata lipsa de educatie elementara, numai ca acestia sunt 10 - 20 - 30 % din totalul calatorilor. Si atunci ce faci cu ceilalti 50 - 60 % dintre calatori care nu pot fi bagati in aceeasi oala ca si primii pomeniti. La fel cum nu pot fi bagati in aceeasi oala toti conducatorii auto si vatmanii de la RATT.
Daca nu ne ascultam unii pe altii si sa luam aminte la cele spuse, nu vom ajunge departe, din contra, vom regresa in continuare....

Nu dau sfaturi la nimeni, doar imi expun gandurile...
0

#262 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 27 ianuarie 2013 - 15:15

Exact cum se cere ca noi sa ne facem treaba si altii isi cer DREPTURILE asa vreau si eu ca acei 10-30% sa fie respectuosi cu cine trebuie si cand trebuie.
0

#263 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 ianuarie 2013 - 15:31

Dupa stilul mistocaresc in care te-ai exprimat astazi in postarile tale (nici o postare serioasa), daca asa ii abordezi si pe calatori, ma si mir ca nu te iau (unii) la bataie, sau poate ai un fizic care descurajeaza, nu stiu...

Dar din toate postarile de azi, n-am vazut mcar o propozitie "prietenoasa" si atunci cum poti pretinde respect, din contra...
0

#264 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 27 ianuarie 2013 - 17:38

Mda...adevarul nu doare, ustura.
Ca sa te citez pe tine : " nu dau sfaturi la nimeni, doar imi expun gandurile " .
Suntem pe un forum si vorbim civilizat, adica ne exprimam opiniile.

Sa iti raspund, nu e vb de fizic nu fizicul face tot. Si ca sa o luam la misto cum zici arat cam asa : mic, gras, chel cu burta si ochelari. :rad_masa:
Ce sa mai zic, imi pare rau ca nu ai inteles scopul ideilor mele si al ideilor in general aici pe forum.
Nu iti fa tu griji pentru pielea mea. Am rate la banca, am datorii , nu e nici o problema daca iau bataie. Tribunal si avocati sunt destui. Decat sa platesc eu pe cineva de nou mai bine ma plateste altu pe mine de viu.
0

#265 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 27 ianuarie 2013 - 19:56

Vezi postareaRico D., la 27 ianuarie 2013 - 14:33, a spus:

Ai luat degeaba ce a fost mai bun din alta tara ca la noi nu are aplicatie bunatatea respectiva. Mai bine nu plecai deloc te obisnuiai cu raul si debandada de aici si numai cereai pe forum DREPTURILE tale. Te-ai obisnuit cu civilizatia de acolo si cand ai venit inapoi la Timisoara de fapt te-ai intors la Gradina Zoologica plina cu maimute, vaci, boi, oi si alte mamifere bipede care merg pe strada, cu masina si in special cu RATT.
Desigur, totul este o generalizare. S-au inregistrat si cazuri exceptionale in care mamiferele bipede s-au comportat si frumos.


VA DORESC SANATATE SI MULT SUCCES LA TOTI ANGAJATII RATT IAR SPRE SATISFACTIA UNORA IAU O PAUZA DE CITEVA LUNI URMARIND CUM VA DEZVOLTATI PE TOATE PLANURILE EU ASTA ANALFABET,SMECHER SI CUM MAI DORITI MA VAD ALTII PE AICI....
TRIST CE SE INTIMPLA!!!!!! RECESIUNE MORALA!!!!!
VA MULTUMESC!!!!
Cu totusi respect fata de unele persoane din RATT!!! LA REVEDERE!!!

Aceasta postare a fost editata de Horatius: 27 ianuarie 2013 - 19:59

0

#266 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 ianuarie 2013 - 21:32

:timeout: Eu as vrea doar ca topicul sa nu se transforme intr-un "camp de bataie" intre soferi si calatori, deci astept argumente serioase din partea ambelor parti (daca exista).
0

#267 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 27 ianuarie 2013 - 22:35

Vezi postareaHoratius, la 27 ianuarie 2013 - 19:56, a spus:

VA DORESC SANATATE SI MULT SUCCES LA TOTI ANGAJATII RATT IAR SPRE SATISFACTIA UNORA IAU O PAUZA DE CITEVA LUNI URMARIND CUM VA DEZVOLTATI PE TOATE PLANURILE EU ASTA ANALFABET,SMECHER SI CUM MAI DORITI MA VAD ALTII PE AICI....
TRIST CE SE INTIMPLA!!!!!! RECESIUNE MORALA!!!!!
VA MULTUMESC!!!!
Cu totusi respect fata de unele persoane din RATT!!! LA REVEDERE!!!



Imi pare rau sa vad ca renunti asa usor. Tot ce am vorbit noi aici pe forum sunt niste comparatii de idei, unele mai bune unele mai rele, unii isi sustin ideile, altii renunta la ele.
Nu te-a facut nimeni in nici un fel, cum enumeri tu.
Ai renuntat degeaba si totusi iti dorim si noi " angajatii RATT " multa sanatate si succes.

Aceasta postare a fost editata de Rico D.: 27 ianuarie 2013 - 22:43

0

#268 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 ianuarie 2013 - 18:26

Vezi postareaRico D., la 27 ianuarie 2013 - 17:38, a spus:

Ce sa mai zic, imi pare rau ca nu ai inteles scopul ideilor mele si al ideilor in general aici pe forum.



Am inteles un lucru mare si nu de acum ci mai de mult si anume ca sunt unii angajati ai Ratt-ului care n-au ce cauta acolo, stricandu-i si pe ceilalti care vor sa-si faca treaba cum trebuie, adica cateva mere stricate bagate in acelasi cos cu mere sanatoase. Merele stricate trebuie aruncate afara ... din cos, pentru a le feri pe cele sanatoase.

Diferenta dintre noi doi este ca eu iubesc mtc-urile, in special pe cele electrice iar tu doar ai un loc de munca pe un mtc, in speta un autobuz. Daca vine momentul unei restructurari sau a unei reduceri de activitate a Ratt-ului, tu ramai fara locul tau de munca dar te duci in alta parte si tot vei lucra ca sofer sau altceva, iar eu in asemenea situatie raman fara ceea ce iubesc sufleteste, fara tramvaie sau linii de tramvai, fara firobuze sau linii de firobuz. Chestia asta tu nu esti in stare s-o intelegi. Nucleul de inceput al acestui forum a fost format tocmai din iubitorii mtc-urilor (acest lucru determinandu-ma si pe mine sa ma alatur in speranta ca prin framantarile noastre, prin ideile unora dintre noi vom reusi sa aducem o oarecare contributie la bunul mers al lucrurilor, la imbunatatirea conditiilor de transport in comun in Timisoara. Iar pe langa faptul ca lucrurile se misca greu din diferite motive, mai vi si tu facand bacareala de toti si toate, in cele mai multe cazuri nejustificat.
"Lupta" ta sau plangerile tale trebuie indreptate catre domnul Goia, catre conducerea Ratt-ului, printr-un cadru organizat, respectiv lupta sindicala, care sindicat cred ca este spart la ora actuala in 444 de bucati, fiecare dintre voi urmarindu-si interesele marunte, personale, nici macar de grup mic, (apropo, unde-s vremurile de altadata, '93 -'94, cand una -doua o pune-ati de o greva la RATT) si nici decum nu cred ca este cazul sa te razboiesti cu iubitorii mtc-urilor pe forum sau cu calatorii-forumisti nemultumiti de cele mai multe ori pe buna dreptate de serviciile oferite de catre RATT. Nemultumirea lor se indreapta cel mai des catre institutia RATT si mai rar la cazuri concrete din trafic, cazuri care pot fi discutate si asumate de catre vatmani sau soferi cand este cazul.



Vezi postareaFlorin.B RATT, la 27 ianuarie 2013 - 21:32, a spus:

:timeout: Eu as vrea doar ca topicul sa nu se transforme intr-un "camp de bataie" intre soferi si calatori, deci astept argumente serioase din partea ambelor parti (daca exista).



"Bataia" este intre soferi si "fani" ai mtc-urilor pentru ca, rarii calatori care se plang pe forum (loc ales neinspirat pentru plangeri) sunt repede trimisi "la plimbare" de Rico si emilut iar daca nu inteleg asta din prima, atunci li se baga si un pumn in gura, miscarea soldandu-se de cele mai multe ori cu KO pentru calatori...
0

#269 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 29 ianuarie 2013 - 23:35

1. Regret nespus că s-a ajuns la un asemenea "conflict" între prestatori şi beneficiari, când scopul lor comun ar fi trebuit să fie conlucrarea pe baze de reciprocitate logică.
2. Rico şi cu mine, suntem doar doi împotriva câtorva zeci. Adică, îl întruchipăm pe Don Quijote versus morile de vânt.
3. Ce dorim noi (eu şi Rico) să subliniem, e că nu ne considerăm ca fiind obiectele batjocurii marii majorităţi a "publicului călător". Userii de bună credinţă ai acestui forum sunt rugaţi să se auto-excludă din categoria menţionată.
4. Dacă n-am fi iubit şi noi mtc-urile, ne-am fi ales o altă profesie, într-un alt domeniu.
5. Mtc-urile nu se mişcă prin oraş (încă) comandate de computere. Vrând nevrând, noi dăm definiţia obiectului situat între scaun şi volan (controler). Adică, şoferul sau vatmanul.
6. În nenumărate situaţii, înghiţim toate lăturile pe care ni le varsă în creştet Măria Sa Călătorul. Iar atunci când unul dintre noi îşi permite luxul de a se revolta, e categorisit drept un nevertebrat.
7. Pe de-o parte, suntem invitaţi să ne "batem" cu conducerea, iar pe de alta, suntem condamnaţi dacă îndrăznim(???) o grevă. Ce să mai înţelegem?
8, 9 şi 10! Lăsând deoparte faptul că zilnic vă puneţi practic viaţa în mîinile noastre, a dobitocilor, tâmpiţilor, cretinilor de conducători de mtc-uri, nu înţeleg de ce ne mai 'onoraţi' cu tot felul de blândeţuri.
11, 12 şi 13. M-am cam săturat ca toate nereuşitele domnilor cu şcoli înalte să se răsfrângă asupra mea.
Şi ultima! Iau foarte serios în considerare renunţarea la aceată luptă inutilă. La o adică, îmi pot găsi şi alte preocupări, timpul liber neprisosindu-mi în prea mare măsură.
Revin cu o editare. Nicio reacţie din partea forumiştilor la postarea în care spuneam că la linia 28 şoferii nu au acces la o budă. Concludent, NU?

Aceasta postare a fost editata de emilut: 30 ianuarie 2013 - 00:02

0

#270 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2497
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 05 februarie 2013 - 22:34

Autobuzul cu nr TM 15 GUU are o "mica" problema cu afisajul frontal, se vede doar din apropiere.
0

#271 Useril este offline   bata 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 31 ianuarie 10

Postat 08 februarie 2013 - 18:49

Azi dimineata la ora sapte in statia Iuliu Maniu a trecut un G de pe linia E8 care avea scris pe ambele afisaje (cel frontal si lateral) E7barat(???).Evorba despre MTC-ul cu nr. B 26 ZZJ sau ZJJ,nu mai retin exact. :coolspeak:

Aceasta postare a fost editata de bata: 08 februarie 2013 - 18:50

0

#272 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 februarie 2013 - 19:16

Singurele articulate de pe E8, azi, sunt ZZL si ABK, deci probabil sa fi fost ZZL care a introdus un cod gresit pe CU5 (asta cu toate ca se vede pe afisajul acestuia exact ce scrie si afara -_- )
0

#273 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 februarie 2013 - 19:49

Dar n-are cine sa vada! Soferul era preocupat si atent la altele...Nu era cu gandul la serviciu... :lol: :lol: :lol:
0

#274 Useril este offline   bata 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 31 ianuarie 10

Postat 09 februarie 2013 - 18:18

Ds,ZZL a fost si sper ca data viitoare sa se uite si la afisaj cu toate ca linia E7barat afost scoasa de mult,deci trebuia stearsa si din CU5.Dar cine sa-si bata capul si cu asta?
0

#275 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 februarie 2013 - 19:25

Pai de ce sa o stergem din CU5? E posibil sa se revina la ideea respectiva. In CU5 avem chiar si linii de tramvai, pentru cazul in care se inlocuiesc temporar, tramvaie cu autobuze. Asta nu trebuie sa-l incurce pe sofer, care are, asa cum spuneam, un mic afisaj pe care vede exact ce scrie si afara.

Imagine atasata: steuergeraete_slide_5.jpg De pe pagina Gorba.
0

#276 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 11 februarie 2013 - 22:32

Vezi postareamile, la 08 februarie 2013 - 19:49, a spus:

Dar n-are cine sa vada! Soferul era preocupat si atent la altele...Nu era cu gandul la serviciu... :lol: :lol: :lol:

OK. Presupunând că şoferul e căscat sau dezinteresat, de ce nu i-au atras atenţia Măriile Lor călătorii?
Atunci când e foarte frig, afişajul frontal al autobuzului meu se stinge când ţi-e lumea mai dragă. La ieşirea din garaj funcţionează perfect, dar până ajung în traseu îl apucă năbădăile. Mă trezesc cu călătorii întrebându-mă: - Şefu' (că le pică ceva dacă-mi zic "domnu' şofer"), unde mergi?
0

#277 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 februarie 2013 - 23:19

Probabil ca au prins frica de soferi... :naughty1: ...(glumesc!)


Chestia cu sefu' ma enerveaza si pe mine si mi se intampla zilnic in relatia cu soferii de tir sau camioane, eu neavand nici pe departe vreo functie importanta...
0

#278 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 12 februarie 2013 - 14:11

Vezi postareaemilut, la 11 februarie 2013 - 22:32, a spus:

- Şefu' (că le pică ceva dacă-mi zic "domnu' şofer"), unde mergi?


Si nu le-ai spus ca mergi ca mergi pe directia Timisoara-Luna :naughty1: :rad_masa:
0

#279 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 februarie 2013 - 16:25

Vezi postareaViktor, la 12 februarie 2013 - 14:11, a spus:

Si nu le-ai spus ca mergi ca mergi pe directia Timisoara-Luna :naughty1: :rad_masa:


Na poftim cultura... :rad_masa:

Si atunci te miri ca dupa un astfel de raspuns in loc de sefu' ti se adreseaza si mai la misto'! :so pe iei:
0

#280 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 aprilie 2013 - 11:16

Asa arata pe Conecto G cele doua linii noi. (C-ul pe care am testat era prea aproape de perete pentru a-i face o poza :( )

Imagine atasata: 20130406_113034-2.jpg Imagine atasata: 20130406_113306-2.jpg
0

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi