STP Timișoara Forum: Pasajul Solventul | Podul Solventul - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (40 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pasajul Solventul | Podul Solventul Pasaj: Sylc cons Trans & as - in constructie | (pod in elaborare)

#21 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 octombrie 2012 - 19:31

M-am aplecat din nou asupra acestui pasaj si am ajuns la concluzia ca daca se va construi pasaj subteran, acesta nu va avea distanta suficienta sa iasa la suprafata in dreptul strazii Garii cu care sa se conecteze deoarece distanta dintre ultima linie CF si str. Garii este in jur de 50 m, deci insuficient ca cele doua artere sa se intalneasca la nivelul solului. In cealalta varianta, pasajul suprateran ar trece si peste str. Garii iar legatura s-ar face prin bretele...

Iata despre ce ar fi vorba...

Imagine atasata: Zona Solventul 02.JPG


...si comparatia intre varianta Robu unde decalajul intre pasaj si pod este de 17 m (cat un bloc cu 4 etaje) pe o lungime de 650m si varianta propusa de mine...

Imagine atasata: Zona Solventul 03.JPG

Aceasta postare a fost editata de mile: 01 octombrie 2012 - 19:33

0

#22 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 octombrie 2012 - 20:07

De ce +12 peste Bega? Urmaresti aceeasi ratiune ca la Podul Muncii unde l-au ridicat atat de mult pt a trece ambarcatiunile? Care nu au trecut deloc pana la urma.
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 octombrie 2012 - 20:21

Da, 12 metri pare foarte mult. Probabil asa apare in "varianta Robu".
0

#24 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 octombrie 2012 - 20:24

Pai daca mi-ai urmarit postarile de pe acest topic si nu numai, eu abia astept sa vad o navigatie "mai abundenta" pe Bega. Tocmai aparitia topicului CuRATT pe Bega m-a facut sa ma inregistrez pe acest forum, singurul de altfel pe care activez. Si dragostea pentru mtc-uri, cu prioritate tramvaiele si firobuzele.



Citeaza

De ce +12 peste Bega? Urmaresti aceeasi ratiune ca la Podul Muncii unde l-au ridicat atat de mult pt a trece ambarcatiunile? Care nu au trecut deloc pana la urma.



Da, am urmarit aceeasi ratiune ca la Podul Muncii. Logica este urmatoarea: in aval de un pod inalt nu este bine sa faci poduri joase. Avem ca exemplu Podul Michelangelo care (zic eu) este mai jos decat Decebal, Dacilor si Mihai Viteazul (cel de la Dorobantilor - Saguna se numeste M.V.). Chiar a fost invocat adesea Podul Michelangelo ca ar fi cam jos si n-ar permite subtraversarea unor ambarcatiuni "mai inalte". Ar fi bine sa invatam din greselile trecutului si sa nu le repetam.

Sper (si sunt aproape sigur) ca podul centurii de vest a orasului va fi la fel de inalt ca si cele in discutie, asta desigur, daca se va construi vreodata!...
0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 octombrie 2012 - 20:31

Pentru pasajul peste calea ferata, chiar daca este electrificata, inaltimea de 8m e arhisuficienta deoarece conform Normei Tehnice a MT din 25.03.2009:

Citeaza

4.7. Conditii privind amplasarea liniei electrice aeriene

a) inaltimea minima de amplasare a firului de contact al liniei electrice aeriene fata de nivelul superior al sinelor este de 5,15 m (4,99 m pentru linia de contact amplasata pe lucrari de arta vechi)

b) inaltimea maxima de amplasare a firului de contact fata de nivelul superior al sinelor este de 6,5 m ...


Un metru-doi in plus, poate costa enorm.
0

#26 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 01 octombrie 2012 - 20:31

Vezi postareamile, la 01 octombrie 2012 - 19:31, a spus:

...si comparatia intre varianta Robu unde decalajul intre pasaj si pod este de 17 m (cat un bloc cu 4 etaje) pe o lungime de 650m si varianta propusa de mine...

Nu ai luat în calcul posibilitatea ca Solventul sa dispară de tot şi astfel apare o nouă stradă între Strada Gării şi Splaiul Nicolae Titulescu, pe care se poate diminua acest decalaj.
Imagine atasata: Zona Solventul.JPG
În această variantă iese cel mai ieftin.
0

#27 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 octombrie 2012 - 20:56

Ochiometric, nu cred ca podul feroviar si pasarela pietonala au +12 fata de Bega. Poate ma insel.
O alta problema ar fi ca bulevardul Dambovita, la capatul dinspre Bega, nu permite o astfel de constructie, care ar trebui sa fie foarte asemanatoare cu Podul Muncii, conform proiectului d-lui mile.


@Andy
Strada aceea chiar a existat, se numea strada Nasaud, insa a fost "inghitita" de combinat.

Aceasta postare a fost editata de Pelbartus: 01 octombrie 2012 - 20:58

1

#28 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 octombrie 2012 - 21:42

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 octombrie 2012 - 20:31, a spus:

Pentru pasajul peste calea ferata, chiar daca este electrificata, inaltimea de 8m e arhisuficienta deoarece conform Normei Tehnice a MT din 25.03.2009:



Un metru-doi in plus, poate costa enorm.



N-am insistat nicaieri cu cei 10 m inaltimea pasajului. Exista acele norme tehnice pe care le-ati pomenit mai sus.
In schimb la pasajul subteran, carosabilul trebuie coborat la aprox 5 metri pentru ca luam in considerare si grosimea "podului" pe care sunt postate sinele, si atunci inaltimea finala a golului va fi de maxim 4,5 m. Pasajele subterane din Bucuresti cred ca au peste 5 m inaltime.

In schimb, oarecum am insistat si insist pe cei 12 m inaltime ai podului, asta asa la ochi, nu pe masurate, oricum, sa nu fie mai jos decat Podul Muncii din motivele enumerate la postarea mea precedenta.


Vezi postareaAndy, la 01 octombrie 2012 - 20:31, a spus:

Nu ai luat în calcul posibilitatea ca Solventul sa dispară de tot şi astfel apare o nouă stradă între Strada Gării şi Splaiul Nicolae Titulescu, pe care se poate diminua acest decalaj.


Tocmai am luat in calcul aceasta posibilitate (certitudine chiar) iar acea strada este marcata prin curtea Solventului.


Atasament Zona Solventul.JPG
În această variantă iese cel mai ieftin.



Sunt si eu deacord cu faptul ca varianta Robu este mai ieftina. N-am contestat acest lucru.

Vezi postareaPelbartus, la 01 octombrie 2012 - 20:56, a spus:

@Andy
Strada aceea chiar a existat, se numea strada Nasaud, insa a fost "inghitita" de combinat.



Ai dreptate cu strada Nasaud. A mai ramas o bucatica din ea, bucatica perpendiculara pe Bega.

Citeaza

O alta problema ar fi ca bulevardul Dambovita, la capatul dinspre Bega, nu permite o astfel de constructie, care ar trebui sa fie foarte asemanatoare cu Podul Muncii,




Este loc suficient pentru o banda si o linie de tramvai pe sens + trotuare si piste pentru biciclete pe ambele parti. Am "studiat" problema la fata locului.
Problema mai mare din punctul meu de vedere este ca nu se poate face o legatura serioasa intre Calea Sagului si acest pod/pasaj. Bulevardul Dambovita de la Sagului pana la colt cu Transivania este extrem de ingust iar Ana Ipatescu desi are un singur sens, este si ea ingusta. Si daca ne gandim ca toate aceste blocuri au fost facute doar cu 30 - 40 de ani in urma! Se puteau "taia" strazi mai late daca exista ceva creier la cei care aprobau planurile de dezvoltare.
0

#29 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 octombrie 2012 - 22:01

Pe vremea cand se faceau planurile alea, nu si-ar fi imaginat nimeni ca parcul de masini va fi la paritate 1:2 cu populatia orasului :wacko:
0

#30 Useril este offline   -alex- 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 02 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 octombrie 2012 - 22:25

Poze de la locul cu pricina:
Primele 7 poze sunt facute la intrarea in curtea platformei solventul dinspre Splaiul N. Titulescu, astfel se poate obs. ca platforma solventul fizic nu prea mai exista , este in proportie mare demolata:
Urmatoarea poza este facuta la intrarea "principala" dinspre str. Garii:
Si urmeaza pozele cu locul unde se va realiza "candva" pasajul, ultima poza arata capatul Cl.Bogdanestilor respectiv capat de linie pt. tramvaiul 5.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CIMG0039.jpg
  • Imagine atasata: CIMG0038.jpg
  • Imagine atasata: CIMG0037.jpg
  • Imagine atasata: CIMG0036.jpg
  • Imagine atasata: CIMG0035.jpg
  • Imagine atasata: CIMG0034.jpg
  • Imagine atasata: CIMG0030.jpg
  • Imagine atasata: CIMG0029.jpg
  • Imagine atasata: CIMG0025.jpg
  • Imagine atasata: CIMG0024.jpg
  • Imagine atasata: CIMG0023.jpg
  • Imagine atasata: CIMG0022.jpg
  • Imagine atasata: CIMG0021.jpg
  • Imagine atasata: CIMG0020.jpg
  • Imagine atasata: CIMG0019.jpg

0

#31 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 octombrie 2012 - 14:19

Multumim pentru poze si bine ai venit pe Forum! Felicitari pentru implicare in acest subiect!

Este bine ca se goleste curtea Solventului (daca oricum este inchis) insa ceea ce s-a demolat pe partea cu Bega nu era in calea noii artere de circulatie, artera care va uni Calea Bogdanestilor cu bv. Dambovita.




Vezi postareaPelbartus, la 01 octombrie 2012 - 20:07, a spus:

De ce +12 peste Bega?



Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 octombrie 2012 - 20:21, a spus:

Da, 12 metri pare foarte mult. Probabil asa apare in "varianta Robu".




Exista un plan de marire a golfului cu inca un cvartal (lucru care nu cred ca se va indeplini curand) si atunci s-ar putea face si un pod mai mic pe Splaiul Sofocle pentru a avea continuitate pe el, atat auto cat si pietonal, evident si pentru biciclete, iar aceasta cale ar trece pe sub podul cel mare si atunci iata inca o necesitate pentru cei 12 m inaltime. Acesti 12 m nu sunt batuti in cuie, poate este suficient si 11 m sau 10 m, cifra exacta va rezulta din calcule.
In conditiile in care golful va fi folosit ca o marina, cu toate cele necesare, am in vedere o statie de carburanti si o statie de redresare pentru incarcarea acumulatoarelor, atunci acest podet peste golf va trebui sa aibe si el o oarecare inaltime pentru patrunderea ambarcatiunilor de o anumita inaltime, stabilita in prealabil iar ambarcatiunile mai mari n-ar avea ce sa caute in aceasta MARINA. Marina ar putea fi admirata de la inaltime atat de pe podul mic cat si de pe cel mare. Un lucru nemaipomenit si un punct de atractie turistica si unul dintre punctele de plecare/sosire...

Iata si o schita pentru aceasta varianta mai complexa...

Imagine atasata: Zona Solventul 04.JPG



Parerea mea!
0

#32 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 martie 2013 - 12:54

:up_arow: Conform celor scrise in postarea anterioara, iata o schita vazuta dinspre Splaiul Tudor Vladimirescu catre golf...si Splaiul Sofocle.

Pod(et) peste golf pentru continuitatea splaiului si pod peste Bega intre bul Dambovita si Calea Bogdanestilor...

Imagine atasata: pod peste golf in iosefin 02.JPG

Aceasta postare a fost editata de mile: 12 martie 2013 - 12:57

1

#33 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 martie 2013 - 10:57

Acelasi pod(et) peste golf din unghiul opus...


Imagine atasata: pod peste golf in iosefin 03.JPG
0

#34 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 martie 2013 - 13:03

Imi place atentia la detalii, Mile :respekt: ar trebui sa te gandesti la iluminatul cu leduri si sa elimini lumina galbena :naughty1: Tot respectul pentru ideile pe care le propui pe acest forum, foarte interesante si cel mai important utile... Pacat ca cei cu 100 de clase, 10 facultati si multa influenta nu vor sa faca nimic bine pentru acest oras...
0

#35 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 martie 2013 - 13:29

Pun pret pe detalii atat cat imi permite tehnica (mea) pe care o am la dispoztie (fara programe speciale, doar paint)... Ma bucur ca ai observat acest amanunt, si anume detaliile.

Iata inca una ...

Imagine atasata: amenajare golf Iosefin 01.JPG


Podul mare este prevazut cu linie dubla de tramvai si piste pentru biciclisti...

Primaria a promis candva ca va extinde golful, lucru de care personal ma indoiesc pentru ca in perimetrul supus extinderii s-au supraetajat unele case, deci...

Aceasta postare a fost editata de mile: 15 martie 2013 - 11:26

0

#36 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 martie 2013 - 11:01

Primul pas a fost facut:

Citeaza

540/06.03.2013

PRIMARIA MUNICIPIULUI TIMISOARA-BIROUL DRUMURI SI PODURI

BOGDANESTILOR-GARII

Obtinere AC - Lucrari de tip c). - Retele edilitare - Cai de comunicatie.- Construire pasaj subteran, tronson Calea Bogdanestilor- str. Garii

CU primaria tm
0

#37 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 martie 2013 - 11:40

Care-s urmatorii pasi?...gasirea de fonduri, licitatiile, proiectul?...in ce ordine?...
0

#38 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 15 martie 2013 - 13:52

Cred ca cea mai importanta parte sunt FONDURILE. Daca sunt bani, restul se rezolva mai devreme sau mai tarziu.
0

#39 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 martie 2013 - 10:34

Legat de acest pasaj, m-am deplasat ieri pana acolo sa vad care este situatia prin curtea Solventului, respectiv traseul caii rutiere intre pasaj si podul de pe Bega, lucrari care urmeaza a fi construite intr-un viitor incert inca. Cel putin podul de pe Bega.
Dar intr-o dicutie cu o persoana din zona am aflat ca in urma cu ceva timp au fost cateva persoane care au facut ceva masuratori in dreptul vechiului siloz pe malul Begai, masuratori pe teren in vederea construirii podului...Deocamdata ramane doar speranta...

Dar prin curtea Solventului, demolarile au inaintat semnificativ, curtea fiind plina (in general) de moloz. In mod sigur ca molozul provine de la demolarea cladirilor si zidurilor aflate peste nivelul solului, fundatiile ramanad in continuare sub nivelul solului, neatinse (inca)...


Traseul va trece foarte aproape de cladirea ce se vede in planul indepartat sau chiar pe partea laterala dreapta, in caz de demolare a ei...

Imagine atasata: traseul Calea Bogdanestilor-Bul Dambovita prin curtea Solventului 01.JPGImagine atasata: traseul Calea Bogdanestilor-Bul Dambovita prin curtea Solventului 02.JPG


Dar iata cateva imagini din 16.03.2012, deci de acum un an de zile...

Imagine atasata: Solventul 08.JPGImagine atasata: Solventul 09.JPG

Imagine atasata: solventul 10.JPGImagine atasata: Solventul 11.JPG


...acelasi zid in 2012 si acum in 2013 din unghiul opus...

Imagine atasata: Solventul 12.JPGImagine atasata: Solventul 04.JPG


Alte imagini din 16.03.2013,...

Imagine atasata: Solventul 05.JPGImagine atasata: Solventul 06.JPGImagine atasata: Solventul 07.JPG

O (alta) poarta de intrare...in fostul Combinat.

Imagine atasata: Solventul 03.JPGImagine atasata: Solventul 01.JPGImagine atasata: Solventul 02.JPG


Mii de tone de moloz...
0

#40 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 martie 2013 - 11:15

Molozul ramas cui vor sa-l lase?
As fi curios sa aflu in proprietatea cui se afla in momentul de fata acest teren.
0

Arata acest topic


  • (40 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi