STP Timișoara Forum: Extindere pasaj Jiul | Construire podul Jiul in continuarea strazii - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (105 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extindere pasaj Jiul | Construire podul Jiul in continuarea strazii (pasaj finalizat) constructor: PORR | (pod in elaborare)

#41 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 aprilie 2013 - 11:55

@ Pelbartus

Da, frumos filmuletul insa sunt dezamagit de lucrare in sensul ca dintr-un rahatel mai mic au facut un rahatel mai mare (scuzati-mi exprimarea!), dupa atata munca si dislocare mare de utilaje si forta de munca. Au adus pasajul din trecut in prezent dar la viitor nu s-au gandit...

Sa revin...
Daca te uiti pe harta vei constata ca de la pasajul Jiul si pana la Solventul si dincolo de el nu exista nici o "trecere auto". Toate vehiculele din partea de sud-vest ca sa se deplaseze in partea de nord-vest a orasului, si invers, vor trebui sa treaca prin pasajul Jiul, alta varianta nu au.
Deci problema nu este cu acest pasaj ci cu lipsa altor treceri (traversari) mai la vest de acest pasaj iar el se afla doar la cateva sute de metri (sub 1 km) de centrul orasului, mai departe nu avem nici o traversare peste calea ferata. Asta-i buba cea mare si nu pasajul in sine.
Si atunci decat sa se dea bani (multi bani!) pe modificarea actuala a pasajului Jiul, iar prin largirea lui problemele nu se vor rezolva decat in aparenta, mai bine aceste sume s-ar canaliza catre investitiile de la Solventul, care investitii in mod automat ar descongestiona pasajul Jiul. Este o chestiune de aritmetica primara!
Orasul s-ar imbogatii cu obiective noi in locatii noi, variantele de deplasare ar spori, distantele s-ar scurta, poluarea s-ar reduce si ea, Calea Bogdanestilor ar ajunge in sfarsit un bulevard in adevaratul sens al cuvantului, etc.,...

S-ar obtine mult mai multe lucruri pozitive decat prin simpla largire a pasajului Jiul, care oricum se va dovedi inutila ulterior...

Vezi postareaChagall, la 06 aprilie 2013 - 21:36, a spus:

N-am trecut niciodata prin acel tunel, de aceea as fi curios, daca acel tunel s-ar putea transforma in pasaj auto pe un singur sens. Ar fi o alternativa eleganta pentru cei care vin de pe Str. Nera si doresc s-o ia pe Republicii, inspre gara.



Chiar ieri am trecut pe Nera mergand spre pasajul Jiul ca sa ma indrept apoi inapoi spre gara iar mai departe spre Freidorf. Pe Nera era coada de masini si atunci mi-am adus aminte de propunerea ta, sa fie folosit acest tunel pentru cei care fac dreapta pe Republicii, situatie in care am fost eu ieri. Este cam "micut" pentru asa ceva.

Am profitat de ocazie si am facut cateva poze cu intrarea dinspre Nera...


Iata-le...

Imagine atasata: pasaj pietonal de langa pasajul Jiul 01.JPGImagine atasata: pasaj pietonal de langa pasajul Jiul 02.JPG


Imagine atasata: pasaj pietonal de langa pasajul Jiul 03.JPGImagine atasata: pasaj pietonal de langa pasajul Jiul 04.JPGImagine atasata: pasaj pietonal de langa pasajul Jiul 05.JPG
1

#42 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 19 aprilie 2013 - 08:07

Vezi postareamile, la 11 aprilie 2013 - 10:31, a spus:

Citeaza

De aceea, pentru anumite obiective, noi am prevăzut poziţie în buget cu sume simbolice. Aşa se întâmplă când se gestionează un buget şi nu trebuie să vă speriaţi, aşa cum am văzut că s-a mai întâmplat, că n-aţi văzut bani prevăzuţi pentru pasajul Jiul. Nu e nevoie, asta nu înseamnă că pasajul Jiul nu poate fi demarat anul acesta”, susţine Robu.
În cazul Jiul, oficialii municipalităţii spun că prevederea bugetară pentru lărgirea pasajului va fi asigurată după ce se vor termina toate documentaţiile necesare, în momentul în care va fi finalizat proiectul tehnic, şi că ar fi fost „neraţional” să se prevadă bani încă de pe acum pentru acest obiectiv. Rămâne de văzut unde se vor găsi milioanele de euro necesare pentru lărgirea pasajului Jiul.



Citatul este extras dintr-un articol pe alta tema din TION...

[...]

In bugetul de anul acesta vad ca sunt prevazute sume simbolice pentru studii si documentatii tehnico-economice. Dar pot fi adaugate altele prin rectificarile bugetare.
Am cautat insa dupa procedura de autorizare din partea MT a unor astfel de lucrari, iar cum aceasta pare destul de stufoasa (daca mai e valabila cea din 2008), ar trebui incepute demersurile din timp, caci altfel vor trece cei 4 ani si vor ramane doar studiile. Din nou.
0

#43 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 aprilie 2013 - 20:07

D-le, la Robu totul merge repede. Toate vor fi gata anul acesta! Asa zicea anul trecut!...

Aceasta postare a fost editata de mile: 19 aprilie 2013 - 20:07

0

#44 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 19 aprilie 2013 - 20:15

Pacat. :(
Nu ma asteptam sa fie chiar atat de ingust.
Nu ma mir ca a fost inchis, e cam sinistru chiar si ziua sa traversezi pe acolo.
0

#45 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 aprilie 2013 - 21:25

Am prins perioada cand era functional, dar imi aduc aminte exact ce se vede in pozele lui Mile. Era un pasaj pietonal, fara alte pretentii.
0

#46 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 mai 2013 - 22:12

Iata si filmuletul din care Chagall a luat cateva capturi la inceputul topicului...


Se vede ca la acest pasaj vor fi 5 benzi, doua catre Circumvalatiunii si trei catre Republicii...Si acest pasaj va fi unul asimetric din cauza numarului inegal al benzilor pe sens...


Celebrul citat...din Robu.

Citeaza

“Mai simplu e de realizat Pasajul Jiul. Ca grad de importanta, Pasajul Jiul si Popa Sapca par comparabile, sunt la fel. La Jiul, strada e mai scurta decat la Popa Sapca, acolo pasajul e mai greu de largit ca vom avea 5 benzi. La Popa Sapca vor fi patru benzi, insa studiem varianta cu cinci benzi. Cred ca cu Jiul ar trebui sa se inceapa“, a declarat primarul.






Tot din film rezulta ca si strada Jiul va fi largita la 4 benzi!...

Aceasta postare a fost editata de mile: 17 mai 2013 - 22:26

1

#47 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1176
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 mai 2013 - 22:34

Un punct de vedere...

Cu pasaj largit sau nu intersectia aia ramane semaforizata, asta e clar.
Sub pasaj in momentul de fata sunt 3 benzi, 2 benzi dinspre circumvalatiuni spre pasaj si una in sens invers.
Din moment ce imediat dupa pasaj avem semafoare care "tin" traficul de pe cele 2 benzi dinspre circumvalatiuni, nu mai bine semafoarele ar fi mutate inaite de pasaj iar banda din mijloc sa fie folosita altenativ, o data de cei ce vin de pe circumvalatiuni si merg spre pasaj si o data de cei ce vin dispre gara cu 2 benzi pentru cei care fac stanga spre pasaj...
1

#48 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 17 mai 2013 - 23:00

Vezi postareamile, la 17 mai 2013 - 22:12, a spus:

Celebrul citat...din Robu.

cam incoerent individul :ico3:
0

#49 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 22 mai 2013 - 09:59

Când şi dacă se va incepe lărgirea pasajului vom avea imagini live de la şantier:
timisoaraonline.ro
0

#50 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 mai 2013 - 12:29

Am o presimtire ca in acel moment camera web nu va functiona... :D
0

#51 Userul este online   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 25 mai 2013 - 18:03

Ieri (vineri) se faceau masuratori topo pe viaduct. Masuratorile se faceau cu GPS.
0

#52 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 25 mai 2013 - 21:09

Doar nu se lucreaza la vreun Studiu de Fezabilitate?!
0

#53 Useril este offline   udar 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 26 mai 2013 - 21:35

este bugetat acest pasaj avem sanse sa-l vedem in santier si pe el anul asta ?
0

#54 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 mai 2013 - 11:15

Credeti ca se va rezolva ceva deosebit prin largirea pasajului la 5 benzi (3+2)??? Eu zic ca "problema" doar se va muta in alta parte, probabil pe la gara si pe la Brediceanu - Calea Bogdanestilor, la semafoare.


Repet, solutia este in construirea pasajului si podului de la Solventu' care ar prelua in mod cert o parte insemnata din autovehiculele ce folosesc acum Pasajul Jiul...Acelasi lucru s-ar intampla si prin construirea centurii de vest a orasului, legatura intre Calea Aradului si Calea Sagului...

Deci pe "zona" Solventu' trebuie insistat si nu pe acest pasaj in aceasta perioada. Pasajul poate astepta pana la ridicarea caii ferate pe stalpi sau ... pana la desfiintarea tronsonului prin oras (lucru nedorit de mine!)...
3

#55 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 27 mai 2013 - 17:50

Cred ca ne racim gura de pomana din pacate :(
1

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 mai 2013 - 21:57

Cum spuneam mai sus: sa nu incepem sa plangem daca inchid pasajul pentru lucrari. ;)
0

#57 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 mai 2013 - 00:47

:up_arow: Tocmai si din acest motiv ar trebui inceput cu constructia pasajului si podului de la Solventu', nimeni n-ar fi deranjat pentru ca ar fi vorba de o locatie noua. Iar cand lucrarile ar fi gata, s-ar simti o reducere a traficului prin pasajul Jiul plus scurtarea drumului celor care au treaba prin zona de vest a orasului...
0

#58 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 28 mai 2013 - 07:15

In schimb feroviar ar fi o mare problema. S-ar taia ambele iesiri din gara.
0

#59 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 mai 2013 - 10:35

Pai de ce ambele? Ai in vedere pasajul Popa Sapca?... :eusa_think: ...Sau...
0

#60 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 28 mai 2013 - 10:46

Solventul si Jiul.
0

Arata acest topic


  • (105 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi