STP Timișoara Forum: Strazile de altadata - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Strazile de altadata din anii 70-90

#1 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 iulie 2011 - 15:58

Vezi postareamile, la 19 iulie 2011 - 10:12, a spus:

...
Prin 1993-94 cand s-a inceput (cel putin s-a pus pe tapet) constructia Centrului Bancar (care initial trebuia sa aibe vreo 18 etaje, dar fiind inflatia foarte mare la vremea aceea de vreo 300 %, s-a mai redus numarul etajelor), intersectia era prevazuta a fi denivelata, respectiv pasaj subteran pe directia Clinicile Noi - Arad urmand ca restul relatiilor sa se realizeze la nivelul solului printr-o giratie cu diametrul mare iar in mijlocul giratiei, pasajul sa fie descoperit.
...


Imi aduc aminte articolul din agenda in care era descris proiectul. Trist ca nu s-a mai facut nimic. Defapt inteleg marketingul primariei, ei mizeaza pe cei care merg la vot - pensionarii...

Un clip filmat de mine in 1993. Se poate vedea si Circumvalatiunii fara insule si semafoare (la str. Burebista si Torontalului), intersectia in discutie in configuratia veche, cladirea de linga Primaria Veche inca nu era prabusita (unde este acum hotelul nou si roz), strazi fara sens unic si alte diferente...


Aceasta postare a fost editata de Doppler: 19 iulie 2011 - 15:58

0

#2 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 19 iulie 2011 - 16:24

Ce vremuri... si cate Dacii...
0

#3 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 iulie 2011 - 16:30

Cazarma U la fel de parasita ca si acum ... Frumos clip , cand imi gasesc timp o sa ma uit la tot .
0

#4 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 iulie 2011 - 23:42

Mai ai? :naughty1: Superb clipul, arata cu totul altfel orasul...iar Timis-urile acelea... :up:

Tipografia era deja parasita? Sau mi se pare mie?
0

#5 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 iulie 2011 - 00:51

Insulele de pe Circumvalatiunii sunt opera lui Radu Radoslav, fostul arhitect sef al orasului. Nu m-ar fi deranjat daca unele dintre ele n-ar fi atat de late, exagerat de late chiar, ingustand carosabilul. Ma refer in special la cea din fata Billei unde daca avem autobuz in statie (E 1), abia abia se mai poate circula pe doua benzi, ori inainte de-a se face insula era loc berechet (cu marcaje). La fel si cu insula de la intrarea in Kaufland (prin spate), se stranguleaza usor circulatia pe sensul catre C. Aradului, iar insula este extrem de lata...iar inainte era si acolo loc berechet...si toate astea cand ii vorba de autobuze, camioane, deci autovehicule mari, nu de autoturisme...
0

#6 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 iulie 2011 - 10:31

Vezi postareaNDY, la 19 iulie 2011 - 23:42, a spus:

Mai ai? :rad_masa: Superb clipul, arata cu totul altfel orasul...iar Timis-urile acelea... :up:

Tipografia era deja parasita? Sau mi se pare mie?


Din pacate in acea vreme imi era frica sa merg cu camera prin oras, visam numai hoti... :naughty1: Din anii '90 mai am citeva filmari, pina la 10... Trebuie sa le caut, editez si urc pe youtube.

Timisul de pe Brediceanu avea reclama la Magnet, magazinul de pe str. Alba Iulia cu electronice si inainte de legea copyrightului inregistrari.

Tipografia inca functiona, am facut escala pt a merge acolo.

Am taiat linia continua pe Circumvalatiunii pt ca Bogdanestilor era inca neasfaltat in acea perioada, a fost spart pt a introduce o magistrala (cum sa ii zic) de canalizare, lucrare inceputa inainte de 1990. Bogdanestilor a fost asfaltat in configuratia actuala, cu 4 benzi, in 1994. Inainte era o strada cu 2 benzi pavata cu piatra cubica, in fata caselor fiind o portiune lata de iarba si copaci.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 20 iulie 2011 - 10:34

0

#7 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 iulie 2011 - 22:54

@Doppler: Ai cumva poze de pe Bogdanestilor in vechea "configuratie"? Cred ca arata foarte interesant :) .
0

#8 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 iulie 2011 - 16:39

Vezi postareaDoppler, la 19 iulie 2011 - 15:58, a spus:

Imi aduc aminte articolul din agenda in care era descris proiectul. Trist ca nu s-a mai facut nimic. Defapt inteleg marketingul primariei, ei mizeaza pe cei care merg la vot - pensionarii...

Un clip filmat de mine in 1993. Se poate vedea si Circumvalatiunii fara insule si semafoare (la str. Burebista si Torontalului), intersectia in discutie in configuratia veche, cladirea de linga Primaria Veche inca nu era prabusita (unde este acum hotelul nou si roz), strazi fara sens unic si alte diferente...




De mult ma mananca sa intreb: Multi dintre noi stiu acest clip:


Timisoara in 1991. In ea apare in locul case de batrani de langa botanic, o cladire/gard portocalie...

In clipul adaugat de colegu' Doppler, in 1993 apare acelasi gard. Asta ca peste exact un an, in 1994 intr-un clip pe care mai putini il stiu (realizat de acelasi user ca si cel din 1991) apare deja casa de batrani finalizata.




Intrebarea mea: cine a realizat lucrarile, si mai ales ce a fost acolo inainte!?
0

#9 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 iulie 2011 - 17:26

Vezi postareaDoppler, la 19 iulie 2011 - 15:58, a spus:

[...]
Un clip filmat de mine in 1993. [...]

Super clipul!
Multumim mult. :)

@cseh_17
Vezi ca apar in clip cateva MTC-uri care ar merita trecute si la "Istoria noastra", desigur doar daca si Doppler ar fi deacord cu asta.
0

#10 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 21 iulie 2011 - 18:50

Vezi postareaChagall, la 21 iulie 2011 - 17:26, a spus:

Super clipul!
Multumim mult. :)

@cseh_17
Vezi ca apar in clip cateva MTC-uri care ar merita trecute si la "Istoria noastra", desigur doar daca si Doppler ar fi deacord cu asta.


Bineinteles ca este OK.

Vezi postareacseh_17, la 21 iulie 2011 - 16:39, a spus:

...
Timisoara in 1991. In ea apare in locul case de batrani de langa botanic, o cladire/gard portocalie...
...
Asta ca peste exact un an, in 1994 intr-un clip pe care mai putini il stiu (realizat de acelasi user ca si cel din 1991) apare deja casa de batrani finalizata.
...
Intrebarea mea: cine a realizat lucrarile, si mai ales ce a fost acolo inainte!?


Parca era depozitul Centrofarm iar Casa Adam Muller Guttenbrunn a fost facuta de Italrom.


Intre timp mi-am adus aminte unde am un catalog al unor negative vechi. Asa am mai descoperit niste negative cu Calea Bogdanestilor din anii '80 si 1990:

198x, la fabrica de palarii, cred, era un cos care in 1990 deja disparuse:

Imagine atasata: Calea Bogdanestilor 198x.jpg

198x sau chiar 1990:

Imagine atasata: Calea Bogdanestilor 198x,1990 - 1.jpg

si un detaliu, pasageri pe scara:

Imagine atasata: Siguranta pe primul loc.jpg

1990:

Imagine atasata: Calea Bogdanestilor 1990 - 1.jpg Imagine atasata: Calea Bogdanestilor 1990 - 2.jpg

Doar acum imi dau seama ce sentimente avea un strain care venea in Romania si vedea in oras strazi de pamint...

PS: "Calitatea" acestor poze poate fi considerat un test pt cine doreste sa cumpere scanerul de filme/diapozitive cu circa 3-400ron care defapt doar pozeaza filmul iluminat din spate... :)
0

#11 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 iulie 2011 - 21:39

Apoi mi se pare că un scaner profesionist costă cu sutele de dolari .. cu vedere spre mii.

Oricum, super faine clipurile, mai ales ca ultimă reamintire a Pieţei Iosefin ce în curând va deveni amintire :coolspeak:

De asemenea de remarcat că pe Bd. Dragalina era gard între liniile de tramvai, putându-se coborî uşor dacă se defecta MTCul sau cădea curentul sau orice altă problemă. Acum, de când cu accidentul din iarnă, "deştepţii" din Primărie au pus gard de-o parte şi de alta a liniilor, aşa că nu se mai poate coborî în caz de urgenţă decât spărgând geamul ...
0

#12 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 21 iulie 2011 - 21:58

Vezi postareadAImon, la 21 iulie 2011 - 21:39, a spus:



De asemenea de remarcat că pe Bd. Dragalina era gard între liniile de tramvai, putându-se coborî uşor dacă se defecta MTCul sau cădea curentul sau orice altă problemă. Acum, de când cu accidentul din iarnă, "deştepţii" din Primărie au pus gard de-o parte şi de alta a liniilor, aşa că nu se mai poate coborî în caz de urgenţă decât spărgând geamul ...


In "ciuda" gardului se poate cobori in continuare..doar ca nu asa de usor..oricum un om poate trece prin spatiul dintre mtc si gard...
0

#13 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 iulie 2011 - 18:24

Ce oras! Ce mtc-uri! :coolspeak: La unele se vad si nr. Poate se pricepe cineva la capturi cat mai bune.
0

#14 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 22 iulie 2011 - 21:45

Voi incerca in WE sa scanez niste poze vechi. Mai am cateva cu cinciul din lemn. Sa vedem daca scannerul meu mai merge!
0

#15 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 23 iulie 2011 - 06:54

Daca nu-ti merge scanerul, pune poza pe masa si pozeaza-l cu un aparat foto obisnuit. Rezultatele sunt aproximativ aceleasi.
0

#16 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 23 iulie 2011 - 14:55

Niste capturi din aceste filmari:

Tramvaiul 265
Imagine atasata: 265.PNGImagine atasata: 265-1.PNG

Ce fire de trolebuz au fost pe aici pe la P-ta 700? Pe unde era mai exact traseul acesta?
Se vede sistemul de prindere in susul pozei.
Imagine atasata: fire.PNG

Roman 112 UD?
Imagine atasata: roman.PNG

Ce schema!
Imagine atasata: trol2.PNG

Un alt troleibuz:
Imagine atasata: trol3.PNG
0

#17 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 iulie 2011 - 16:36

Vezi postareaVisor, la 23 iulie 2011 - 14:55, a spus:

Niste capturi din aceste filmari:
Ce fire de trolebuz au fost pe aici pe la P-ta 700? Pe unde era mai exact traseul acesta?
Se vede sistemul de prindere in susul pozei.
Atasament fire.PNG



Probabil ca multi nu-si mai aduc aminte, dar a fost o perioada scurta inainte de 1989 cand anumite linii de firobuze (cred ca in mod sigur linia 13, poate si o alta linie) intorceau la Spitalul de Copii si veneau pe Nemoianu (pe unde vin azi tramvaiele) catre 700 mergand in paralel cu tramvaiul pe Brediceanu pana la Dima unde faceau stanga catre Clinicile Noi. Aceasta portiune de cca 250 - 300 m a fost singura din Timisoara unde tramvaiul a circulat paralel cu firobuzul, singura vazuta in viata mea pana acum. Acest "eveniment" m-a marcat profund la vremea aceea. Acest "paralelism" vedeam doar la Bucuresti, nicidecum la Timisoara.
0

#18 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 23 iulie 2011 - 19:53

Si eu imi amintesc despre acea portiune de traseu de troleibuz, a fost folosita pina in 1989 cand s-a mutat tramvaiul pe strada Nemoianu. In piata de la spitalul de copii treceau troleibuzele liniei 11, 14, 13 (care avea capat de linie) si sper sa nu gresesc linia 16 (eram copil de cativa anisori nu mai sunt sigur. Tot in piata de la spitalul de copii dar pe partea cu parcul central era si capatul fostei linii 12 troleibuz care mergea prin Balcescu, Porumbescu, Gara de Nord).
0

#19 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 24 iulie 2011 - 10:20

Stati!
Mile spune ca portiunea a fost folosita in paralel tramvai+troleibuz, iar Bogdan spune ca a fost folosita pana in 1989 cand s-a mutat tramvaiul pe Nemoianu.
:up_arow:
0

#20 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 iulie 2011 - 12:06

Pe Brediceanu intre (colt cu) Nemoianu si (colt cu) Dima mergeau in paralel firobuzele care intorceau la Spitalul de copii (cred ca 13 si cred ca o perioada a fost si 14 barat) si cele care veneau de la gara, cu tramvaiele liniilor 4 si 5 care veneau dinspre Bogdanestilor spre Libertatii (vreo 250 - 300 m).
In 1989 s-au mutat liniile de tramvai din centru pe la Spitalul de Copii, Nemoianu si atunci a fost desfiintat traseul de firobuz de pe Nemoianu - Brediceanu.
Daca nu m-am exprimat clar, voi reveni.

@Bogdan

Citeaza

Si eu imi amintesc despre acea portiune de traseu de troleibuz, a fost folosita pina in 1989 cand s-a mutat tramvaiul pe strada Nemoianu. In piata de la spitalul de copii treceau troleibuzele liniei 11, 14, 13 (care avea capat de linie) si sper sa nu gresesc linia 16 (eram copil de cativa anisori nu mai sunt sigur. Tot in piata de la spitalul de copii dar pe partea cu parcul central era si capatul fostei linii 12 troleibuz care mergea prin Balcescu, Porumbescu, Gara de Nord).



Da, era candva si 16 pe acolo si mergea de la Spitalul de copii pana la Strandul Tineretului vara iar iarna pana la Modern (Filty), iar linia 11 avea un capat la Baader iar celalalt la Baritiu, cu alte cuvinte linia 11 de astazi era compusa din doua linii, 11 si 16 cu suprapunere pe segmentul Spitalul de copii - Baader. Ca sa strabati intregul traseu de astazi, faceai doua bilete atunci plus o transbordare cu tot ce implica ea.
Iar linia 12 circula si ea pe acolo fara insa a avea capat, ea fiind in circuit. In orele de varf, prin 1970, erau patru firobuze (TV 2E) pe sens si se mai intampla sa stea lumea pe scara daca intarzia vreunul. Ce vremuri!...
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi