STP Timișoara Forum: Linie noua - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Linie noua

#1 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 20 martie 2008 - 17:08

Ati dori infiintarea unei linii intre zonele Aradului+ Lipovei si UMT+ Fabric ?
0

#2 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 20 martie 2008 - 19:33

Consider inutil deoarece populatia din Torontal / Aradului / Lipovei / Fabric tinde sa calatoreasca spre centru / gara si invers, sunt traseele bune cum sunt acuma. In plus cum ar traversa linia din Aradului in Lipovei? Pe strazi mici cum ar fi Campina / Linistei? Calatorilor din Fabric le e bun 40-ul si Expresul 2. Nu cred ca ar fi nr. mare de calatori care sa mearga din UMT/Fabric direct in Aradului.
0

#3 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 20 martie 2008 - 21:31

Visor a spus:

In plus cum ar traversa linia din Aradului in Lipovei? Pe strazi mici cum ar fi Campina / Linistei?


Asta da e adevarat dar in privinta faptului ca ...

Visor a spus:

Calatorilor din Fabric le e bun 40-ul si Expresul 2. Nu cred ca ar fi nr. mare de calatori care sa mearga din UMT/Fabric direct in Aradului.

Asta nu poti fi sigur ca nu vor fi dar faptul ca E2 le este bun e gresit deoarece E2 nu are statie aproape de Gara Mica plus ca E2 nu duce in Lipovei si nici in Aradului decat luat din zona Soarelui , Complex ,Bastion .40 ,da ajuta .

Am vrut doar sa aflu si parerea altora plus ca nici eu nu dau sanse .
0

#4 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 21 martie 2008 - 14:12

Ba da, E2 duce in Lipovei (intersectie cu Div. 9 Cavalerie si int. cu Sf. Apostoli, un punct important).
Si eu sunt de acord cu infiintarea unei statii la Gara de Est pentru E2.
0

#5 Useril este offline   Diana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie

Postat 21 martie 2008 - 14:22

O doamne o fi greu sa mergeti de la Tm est putin pana langa Euro si Kapa ca acolo are Expresu 2 statie:), sau Ratt decide daca vor infinta o statie la gara
0

#6 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 21 martie 2008 - 14:41

Visor a spus:

Ba da, E2 duce in Lipovei (intersectie cu Div. 9 Cavalerie si int. cu Sf. Apostoli, un punct important).
Si eu sunt de acord cu infiintarea unei statii la Gara de Est pentru E2.

Pai da stiu doar pe acolo locuiesc dar spuneam ca E2 nu ajuta in cazul descris mai sus si in legatura cu infiintarea unei statii la Gara de Est asta ar fi bun pentru ca de la Capatul lui Borzesti si pana la Euro e mult .

Diana a spus:

Ba da, E2 duce in Lipovei (intersectie cu Div. 9 Cavalerie si int. cu Sf. Apostoli, un punct important).
Si eu sunt de acord cu infiintarea unei statii la Gara de Est pentru E2.

Daca plec de la gara de est sa iau E2 de la Euro ma duce pana la Poligrafia Timcon n-am rezolvat nimic.
De la gara pana la Euro e de mers mai mult de o statie avand in vedere ca Express are regim special de aia se numeste asa daca ar avea statii scurte nu ar mai fi la fel dar o statie la Gara de Est ar fi binevenita .
0

#7 Useril este offline   Malaxa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 24 martie 2008 - 12:32

Diana a spus:

O doamne o fi greu sa mergeti de la Tm est putin pana langa Euro si Kapa ca acolo are Expresu 2 statie:), sau Ratt decide daca vor infinta o statie la gara

Da, este. Sa iau 1-le sa merg pana la gara de est, sa merg pe jos pana la euro, sa iau un expres si dupa aia sa mai merg o bucata buna pe jos pana ajung acas cand vin seara de la munca ... e prea mult! Si daca o luam asa, daca pot sa merg pe jos, de ce mai am nevoie de RATT? pfft ... ****rile astea :(

Visor: Asa toti mergem spre centru, ca alta varianta n-avem. Ar fi utila linia pentru decongestionarea rutelor si micsorarea timpului de tranzit.

Ciup: Da totusi, pe unde vor sa faca linia? Mai tot asfaltul e folosit de tiruri si stim deja cum merg tramvaiele pe la Spitalul Dr. V. Babes la ora de varf, mai deloc. Pana nu se face centura (daca), nu vad viabilitatea propunerii.
0

#8 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 24 martie 2008 - 13:52

Malaxa a spus:

Ciup: Da totusi, pe unde vor sa faca linia? Mai tot asfaltul e folosit de tiruri si stim deja cum merg tramvaiele pe la Spitalul Dr. V. Babes la ora de varf, mai deloc. Pana nu se face centura (daca), nu vad viabilitatea propunerii.

Asta am vrut sa spun si eu ca pe viitor , adica atunci cand traficul despre care vb nu va mai reprezenta o problema pe Demtetriade , in zona Spitalului V.Babes si Calea Dorobanti.
0

#9 Useril este offline   propper 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara (Banat)
  • Interese:mijloace de transport in masa (inclusiv trenuri)

Postat 24 martie 2008 - 20:44

Pe demetriade nu vad o de-congestionare nici dupa finalizarea centurii... acolo sunt oameni care merg la MALL (multi din ei... ). Dar din fericire am citit in Monitorul (ziarul primariei) ca este un proiect prin care se largeste drumul pe sub viaduct (la calea ferata)... ca acolo este o gatuire destul de zdravana (mai ales ca e si intersectie)....
0

#10 Useril este offline   Claudiu 

  • RATT staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:electronica

Postat 24 martie 2008 - 23:19

Astazi am vazut pe pielea mea ca totusi ar trebui infiintata o linie intre Lipovei - Aradului si Fabric, de preferinta cu traseul cel mai scurt, adica peste calea ferata, pe la UMT. Am schimbat trei mijloace de transport (11, apoi 17, apoi 14), dar nu asta a fost cel mai rau, ci coloanele nesfarsite de masini de la P-ta Marasti la Poligrafie si de la Frigo pina la Ion Ionescu de la Brad (nu e de-ajuns ca strazile sunt inguste si cu capacitate limitata, dar o minte "luminata" ca o noapte de decembrie a aprobat construirea porcariei de mall in buricul targului, ca sa sufoce si mai mult circulatia).
O astfel de linie ar fi binevenita, dar numai cu conditia existentei unei centuri (ca sa dispara traficul greu) si eventual a unui pasaj denivelat (pod) peste calea ferata, la UMT.
0

#11 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 25 martie 2008 - 00:10

Claudiu a spus:

O astfel de linie ar fi binevenita, dar numai cu conditia existentei unei centuri (ca sa dispara traficul greu) si eventual a unui pasaj denivelat (pod) peste calea ferata, la UMT.

Asta am vrut sa spun si eu acum .Am omis acest foarte important detaliu ,caci daca ar fi sa se realizeze asa ceva nu se prea pot lua in considerare intarzierile produse de bariere si astfel ar fi nevoie de un pasaj de genul celui din Calea Sagului.

OFF TOPIC:Apropo de intarzieri produse de bariera , tramvaiul 1 are deseori intarzieri din aceasta cauza deoarece soferii de tiruri si chiar cei din oras il blocheaza in sirul de masini ce se strang la bariera cu toate ca pe sosea este marcata zona care le este interzisa pentru stationare .
0

#12 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2008 - 00:12

Un pasaj CFR la UMT ar fii grozav, dar nu cred sa vedem curand asa ceva :P
0

#13 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 decembrie 2008 - 23:41

Vezi postareaClaudiu, la 24 Mar 2008, 23:19, a spus:

Astazi am vazut pe pielea mea ca totusi ar trebui infiintata o linie intre Lipovei - Aradului si Fabric, de preferinta cu traseul cel mai scurt, adica peste calea ferata, pe la UMT. Am schimbat trei mijloace de transport (11, apoi 17, apoi 14), dar nu asta a fost cel mai rau, ci coloanele nesfarsite de masini de la P-ta Marasti la Poligrafie si de la Frigo pina la Ion Ionescu de la Brad (nu e de-ajuns ca strazile sunt inguste si cu capacitate limitata, dar o minte "luminata" ca o noapte de decembrie a aprobat construirea porcariei de mall in buricul targului, ca sa sufoce si mai mult circulatia).
O astfel de linie ar fi binevenita, dar numai cu conditia existentei unei centuri (ca sa dispara traficul greu) si eventual a unui pasaj denivelat (pod) peste calea ferata, la UMT.

...pana sa se construiasca pasajul de la UMT, care este intr-adevar necesar, am o alta propunere...daca va uitati pe harta orasului, veti vedea ca strada Ialomita (Reg. 13 Cavalerie parca ii spune acum), daca ar continua dupa intersectarea cu Demetriade (si n-ar fi calea ferata acolo), ar da exact in Kogalniceanu la Gara de Est, unde avem si linii de tramvai (si astfel s-ar si inchide un inel de circulatie, 2 parca)....
...avandu-se in vedere ca, , calea ferata urmeaza sa se ridice pe estacade, automat se poate construi o linie de tramvai pe sub calea ferata la nivelul solului plecand de la Gara de Est, pe Ialomitei, Amurgului, Miresei, pana la linia 4 si 11 pe Torontalului (nici distanta n-ar fi mare), in aceste conditii, linia 11 tramvai ar putea merge ca si linia 1, de la Gara de Nord pana la Gara de Est (sau si mai departe, spre Traian sau Buziasului chiar), dar pe un cu totul alt traseu, si ar deservi in ambele sensuri de deplasare, locuitorii din mari cartiere de locuit (Circumvalatiunii, Aradului, Lipovei unde in total locuiesc vreo 60 000-70 000 de oameni), iar Gara de Est ar trebui sa primeasca un rang mai mare (daca Bucurestiul va avea in curand 3 aeroporturi chiar internationale, merita si Timisoara sa aibe macar doua gari mai de Doamne ajuta,.......in conditiile de mai sus, nu este nevoie nici de pasajul de la UMT, pentru ca si pe acolo, calea ferata este prevazuta pe estacade, astfel masinile vor trece pe dedesupt fara oprelisti (poate si din aceasta cauza, autoritatile nu fac deocamdata nici o miscare)...
...problema e ca alesii nostri ar trebui sa-si bata capul pentru gasirea unor solutii deosebite in dezvoltarea orasului (sa aibe viziuni moderne de dezvoltare si nu neaparat si scumpe), insa nu cred ca acest lucru se si intampla, orasul dezvoltandu-se haotic, la nimereala, etc...
0

#14 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 01 ianuarie 2009 - 22:18

Eu as fi de acord. In plus as fi de acord cu infiintarea mai multor linii. Banuiesc ca si in Timisoara ca si in Braila si Galati exista asa zisele "rute moarte" adica lumea fiind nevoita sa schimbe 2 sau 3 mijloace de transport pentru a ajunge la destinatie. As dori sa se inventeze atatea linii cat sa se poata elimina aceasta inconvenienta. Parca cred ca deja exista un numar de telefon al calatorului. La acelasi nr la cae se fac reclamatii, nu vad de ce nu ar fi rugati calatorii care sunt nevoiti sa schimbe 2 sau 3 mijloace de transport in comun, sa dea telefon, sa spuna liniile pe care le schimba iar secretara sa noteze in Excel. Apoi CD-ul cu datele trimis la primarie, si primaria sa infiinteze linii directe sa ii scuteasca pe bietii oameni de acest chin. Calatorii ar avea avantaj ca nu ar mai trebui sa astepte iar in statie sau sa fuga dupa cel din fata, iar un al 2-lea avantaj ar plati doar 1 leu in loc de 2 sau 3. Deci o mica economie pentru calatori.
Si atentie si la zonele marginase ale oraselor unde ajunge doar 1 singura linie are vine la interval de 30 min sau chiar 60 min. Mai bagati inca o linie cu capat la Centru sau Gara.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 01 ianuarie 2009 - 22:22

0

#15 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 septembrie 2009 - 21:07

Vezi postareamile, la 10 Dec 2008, 00:41, a spus:

...pana sa se construiasca pasajul de la UMT, care este intr-adevar necesar, am o alta propunere...daca va uitati pe harta orasului, veti vedea ca strada Ialomita (Reg. 13 Cavalerie parca ii spune acum), daca ar continua dupa intersectarea cu Demetriade (si n-ar fi calea ferata acolo), ar da exact in Kogalniceanu la Gara de Est, unde avem si linii de tramvai (si astfel s-ar si inchide un inel de circulatie, 2 parca)....
...avandu-se in vedere ca, , calea ferata urmeaza sa se ridice pe estacade, automat se poate construi o linie de tramvai pe sub calea ferata la nivelul solului plecand de la Gara de Est, pe Ialomitei, Amurgului, Miresei, pana la linia 4 si 11 pe Torontalului (nici distanta n-ar fi mare), in aceste conditii, linia 11 tramvai ar putea merge ca si linia 1, de la Gara de Nord pana la Gara de Est (sau si mai departe, spre Traian sau Buziasului chiar), dar pe un cu totul alt traseu, si ar deservi in ambele sensuri de deplasare, locuitorii din mari cartiere de locuit (Circumvalatiunii, Aradului, Lipovei unde in total locuiesc vreo 60 000-70 000 de oameni), iar Gara de Est ar trebui sa primeasca un rang mai mare (daca Bucurestiul va avea in curand 3 aeroporturi chiar internationale, merita si Timisoara sa aibe macar doua gari mai de Doamne ajuta,.......in conditiile de mai sus, nu este nevoie nici de pasajul de la UMT, pentru ca si pe acolo, calea ferata este prevazuta pe estacade, astfel masinile vor trece pe dedesupt fara oprelisti (poate si din aceasta cauza, autoritatile nu fac deocamdata nici o miscare)...
...problema e ca alesii nostri ar trebui sa-si bata capul pentru gasirea unor solutii deosebite in dezvoltarea orasului (sa aibe viziuni moderne de dezvoltare si nu neaparat si scumpe), insa nu cred ca acest lucru se si intampla, orasul dezvoltandu-se haotic, la nimereala, etc...


Exact aceasi ruta am propus-o si eu in cadrul practicii facute la atelierul de urbanism. O astfel de linie inelara mai exista in oras (Aurora-AEM). In plus se pot naste mai multe linii de tramvai datorita legaturii formate intre capatul lui 4 si gara mica, mai ales ca am mai auzit de o varianta in care s-ar prelungi linia lui 4 spre spitalul municipal aflat in constructie.

Foarte buna ideea Ciup!!!

Vezi postareaClaudiu, la 25 Mar 2008, 00:19, a spus:

nu e de-ajuns ca strazile sunt inguste si cu capacitate limitata, dar o minte "luminata" ca o noapte de decembrie a aprobat construirea porcariei de mall in buricul targului, ca sa sufoce si mai mult circulatia


Orice s-ar fi construit acolo ar fi atras trafic. Spatiul ala nu putea ramane camp.
0

#16 Useril este offline   marioamore 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 27 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 septembrie 2009 - 21:04

da se va face peste 20 ani...poate:)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi