STP Timișoara Forum: Reteaua Termica - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Reteaua Termica Colterm

#221 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 29 decembrie 2021 - 11:52

Da, e groasă rău treaba cu prețul la gaze. Si mie mi-a venit factura pt noiembrie triplata vs. anterior.

Va fi o iarnă crâncenă, și din câte am observat, masurile adoptate de guvern sunt doar gargară ieftină.
Aștept sa vad si factura din decembrie...

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
1

#222 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 decembrie 2021 - 13:02

Fiica mea a platit la eon gaz 90 de lei. Mie chiar mi-a venit factura enel si am platit 300 de lei pentru 340kW. Deci pana acum nimic deosebit.
0

#223 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 30 decembrie 2021 - 07:52

Pret identic cu cel din luniile anterioare, nici o majorare, atat de curent cat si la gaz. NOVA Power & Gas.
Cand m-am mutat la ei, toti m-au spurcat ca ce stii de ei, ca de ce ai plecat de la firmele consacrate, ca mentenanta cine ti-o face.
Acum nu mai zic niciunul nimic cand platesc dublu/triplu.

Am vecin in Sanandrei care a platit enorm: 124mc 700 RON factura (GAZVEST - aia vestiti de prin ziare)
Eu la Nova pe 94mc am dat 178 RON.

Daca e sa facem un calcul, daca aveam consumul lui aveam de platit 235 RON.Nu 700.

Dar am semnat contract cu pret fix 6 luni si alt pret fix urmatoarele 6 luni (dfirenta este de 10 bani intre cele 2 perioade).

La curent nimic schimbat. Acelasi pret. Astept luna apriie ptr renegociere.

Aceasta postare a fost editata de IlieB: 30 decembrie 2021 - 07:54

1

#224 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 decembrie 2021 - 10:10

Da, tatal unui coleg sta in Recas si avea contract cu gazvest. Si lui i-a venit o factura de peste 1000 de lei. Imediat a si trecut la e-on.
0

#225 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 decembrie 2021 - 10:58

Si mie (la eon) mi-a venit factura aproape dublata. Daca anul trecut pe octombrie aveam sub 300 lei iar in noiembrie pe la 350 lei, acum pe octombrie am 596 lei iar pe noiembrie 563 lei (??!!)...

Partea proasta este ca nici nu m-am agitat sa trec pe oferte ci am ramas pe piata libera in speranta ca cresterile nu vor exploda. M-am inselat!


LE iata cifre concrete pe noiembrie. Din 8 noiembrie pana in 2 decembrie am consumat 261 mc taxati cu 563 lei!
0

#226 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 decembrie 2021 - 12:09

Deci ai consumat 2,754 MWh, ar veni 204 lei/MWh, deci tinand cont ca 1 MWh = 1,16 gigacalorie, ar veni un pret de 237 lei gigacaloria. Acum fa o comparatie cu cat platim noi cei de la bloc pe aceasi unitate de masura, adica "incepand din 1 ianuarie 2022, pretul gigacaloriei la populatie va fi de 416, 25 lei, fata de 207, 27, cat era pana in prezent"
Ca sa o spun pe sleau, voi cei cu centrale termice, abia acum platiti cat plateam noi anul trecut. (vezi si chitantele postate de mine in paginile anterioare) -_- Asta nu e nicio problema, ca doar ne-am asumat sistemul nemontandu-ne centrale de apartament, dar deranjeaza doar comentariile ce le vad prin presa online, unde cei cu centrale sunt nervosi ca noi primim bani de la stat si nu platim cat consumam. Eu zic ca plateam si vom plati cu varf si indesat, cu toata subventia lui peste care de fapt e doar un transfer al banilor dintr-un cont al statului in alt cont tot al statului.

P.S. Nu cred ca renuntand la e-on vei plati mai putin de atat, respectiv 237 lei gigacaloria, sau 204 lei MWh.
2

#227 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 decembrie 2021 - 19:29

Ma refeream la ofertele eon pe piata concurentiala.
Azi dupa postarea de la ora 11 am facut un contract nou cu eon pe un an cu una dintre oferte valabile pana maine desi aceasta oferta a fost reactivata de cateva ori.

Este vorba de "eon promo gas digital". Nu am reusit sa fac calculele necesare sa vad daca intr-adevar este o oferta pe bune sau una care sa te scoata dintr-un contract si sa ajungi la ceva mai rau ulterior...


Legat de Colterm mereu am sustinut ca este o gaura neagra si trebuie desfiintata dar nu banuiam ca este chiar atat de "neagra".
Alternativa la Colterm nu sunt centralele de apartament ci centrale de bloc, de grup dr blocuri sau ... centrale de cartier cum au fost candva.
1

#228 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 decembrie 2021 - 20:10

Vezi postareamile, la 30 decembrie 2021 - 19:29, a spus:

Este vorba de "eon promo gas digital".


Mama ce denumire au gasit si astia! :o Vezi sa nu fie gaz online sau chiar virtual, ca ala nu te incalzeste cu nimic. :rad_masa:
0

#229 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 30 decembrie 2021 - 22:11

Primisem oferta de nerefuzat sa platesc nu stiu cit kilowatul de gaz si aproximativ 30 de lei abonament lunar. La 7 lei factura lunara vara nu mai conteaza cit platesc iarna, oricum opresc centrala ziua cind sint plecat.

La centrala pe bloc platesti mai mult atit factura cit si intretinerea ei.
1

#230 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 ianuarie 2022 - 18:53

Problema revine, ca si valurile pandemiei... :Facepalm_emote_gif:

Citeaza

Colterm a anunțat că trece la un sistem minim de funcționare. În perioada următoare, temperatura de producere a agentul termic ar putea scădea cu câteva grade și se ia în calcul și „posibilitatea restricționării apei calde pe timpul nopții”.
tion
1

#231 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 17 ianuarie 2022 - 19:08

Ăsta este adevăratul progres! Nu pot decât sa mă bucur.
Timișoreanul racordat la Colterm primește exact ceea ce merită!

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
-3

#232 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 17 ianuarie 2022 - 19:18

@CataM : Situatia e nasola. Mai ales pentru batranii care acuma sunt la mila sortii.

Adevarul e ca nu stim sa intretinem ceea ce avem. Vezi blocurile noi ( - dupa 2000 ) cum se intretin , cand se fac reparatii si cum.

Se vad valorile care le avem ca societate.Ne caracterizeaza stilul miserupist si lipsa atentiei la detalii?

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 17 ianuarie 2022 - 19:21

1

#233 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 748
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 17 ianuarie 2022 - 20:45

Oare cand se va rupe ata asta cu rostogolirile costurilor si tot felul de invarteli, chiar nu mai merge, nu avem parlament sa facem descentralizare, sa regandim la nivel regional tot ce presupune alocarea de resurse, eficientizare cu strategii energetice si economice.
Toti acesti colosi de stat subventionati ceau, la gara, in cartile de istorie ca nu se mai poate
1

#234 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 17 ianuarie 2022 - 21:20

Vezi postareamichidutza, la 17 ianuarie 2022 - 19:18, a spus:


Se vad valorile care le avem ca societate.Ne caracterizeaza stilul miserupist si lipsa atentiei la detalii?


...sau corupția si ticăloșia?!

http://www.ziuadeves...-zero-angajati/

Dacă ce zice nenea ăsta aici este adevărat, atunci nu pot decât sa adresez tradiționalul "La brutărie!".

Susțin administrația performantă de la primărie.

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
-1

#235 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 ianuarie 2022 - 00:35

Sunt lucruri care se bat cap in cap in articolul asta sau eu nu le înțeleg. Patronul din Motru se plânge ca primăria are contract cu o firma din Targu Jiu care are un singur angajat, dar in același articol se menționează ca aceasta firma din Gorj nu a livrat nimic către Colterm (fiind ignorata de către Primăria Timișoara) și s-au făcut grafice de livrare doar cu celelalte doua companii.
3

#236 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 748
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 18 ianuarie 2022 - 12:21

reiau stirea, ceva tot va iesi din toate astea
baietii destepti din energie par nemuritori...participa si castiga achizitiile facute de PMT si Colterm

Citeaza

caietele de sarcini sunt intocmite in asa fel, incat licitatiile pentru achizitia de carbune sa fie castigate de baietii destepti din energie, firme de intermediere cu zero angajati, care isi pun adaosuri si comisoane care, practic, dubleaza pretul final al combustibilului.


sursa

Citeaza

pre exemplu, Primaria Timisoara cumpara carbune, in cadrul unui contract de livrare pentru cateva zeci de mii de tone, de la o firma din Tg. Jiu, care nu are niciun angajat
.

sa vedem cine se salveaza si de data asta, sunt refuzati producatorii directi care au pretul la jumate si PMT plateste ca este de unde...aia-i!

Citeaza

„Ne-am prezentat si noi la sediul Colterm cu o oferta, in calitate de producatori directi. Exploatarea nostra nu este la suprafata, in cariera, ca altele, cu carbune indoit cu pamant, noi extragem carbunele din adancime, din galerii. Putere calorica net superioara. Am cheltuit vreo 2.000 de euro doar pe hartii, pentru a ne pune dosarul la punct. Ei, bine, aproape ca nici nu am fost bagati in seama. Ne-am dat seama ca nu suntem agreati la masa negocierilor, ca licitatiile le castiga cine trebuie. Samsarii. Viceprimarul Latcau, cel care raspunde de Colterm, cred ca ar sti sa spuna mai multe.

Aceasta postare a fost editata de corco: 18 ianuarie 2022 - 12:24

0

#237 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 18 ianuarie 2022 - 12:58

Cred ca nu cititi cu atentie ...


Chiar nenea ala cu carbunele recunoaste ca de fapt el nu poate sa livreze, nu poate sa transporte pentru ca alta firma a inchiriat gara - chiar firma AVL care are contract cu Colterm de ceva ani. Azi sunt 2 surse de carbune, la Oradea ( probabill din Ucraina) si la Tg Jiu ( carbune CEO), o singura firma, AVL , facea transport pentru ca se pare ca are monopol pe gara si pe garniturile de tren. Cei de la Oradea au schimbat recent transportatorul dar ei nu pot sa asigure cantitati suficiente.
Deci practic nenea din articol ar dori sa teleporteze carbunele la Colterm , sau sa ii gaseasca Timisoara o varianta de transport pentru ca el este blocat la nivel local si trebuie sa plateasca cota la baietii destepti.

Acolo chiar ca este de mers la DNA - doar ca in spatele firmei este cineva cu sustinere la DIICOT, au fost mai multe articole de presa in trecut pe tema asta - probleme similare au si alte entitati care cumpara carbune, nu doar Colterm.

http://www.scandalde...in-aurul-negru/
4

#238 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1400
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 18 ianuarie 2022 - 13:23

eu am impresia ca, cam asa merg treburile in Ro. Vine unul sa faca "revolutie" in administratia publica locala. Vede aceste contracte cu "bajetii destepti" si zice ca vrea sa le rezilieze. Baietii se activeaza si prin contactele lor iti taie accesul la celelalte resurse necesare.

Mie asa mi se pare ca s-a intamplat in Tm. Din ce inteleg eu, unul din contractule de carbune era cu mama (firma ei) unui ministru si cand au vrut sa renunte la el nu au mai primit cotatii pentru alt cotnract la gaz.
5

#239 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 ianuarie 2022 - 13:55

Pai tocmai de asta, daca vrei sa "revolutionezi" incalzirea in oras, sa "restartezi" Romania, sau sa o "salvezi", o faci dracului vara, nu in toiul iernii.
-1

#240 Useril este offline   BogdanL 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 09 iunie 10

Postat 18 ianuarie 2022 - 14:39

Probabil ca din luna mai va ploua cu cereri de debransare. Nu cred ca mai este necesara o presiune suplimentara, este deja destul de mult stres si teama in lume. Sa stam cu ochii pe presa si sa ne bucuram ca s-a mai semnat un contract pe inca 1 saptamana si ca avem caldura, nu cred ca este cel mai placut mod de a ne petrece timpul.

Aceasta postare a fost editata de BogdanL: 18 ianuarie 2022 - 14:41

1

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi