STP Timișoara Forum: Accesare WEB - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Accesare WEB

#41 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 septembrie 2010 - 16:02

Vezi postareaemilut, la 04 septembrie 2010 - 15:46, a spus:

Măi să fie! Te pomeneşti că E1 ajunge la REAL înainte de a pleca de la podul din Calea Şagului. Poate ne spui şi despre câte zeci de minute este vorba. 50, 60?

Pot sa fie si 10, tot sfidare se numeste (din partea soferilor in primul rand).
Nu o singura data mi s-a intamplat sa stiu ca E1-le ajunge la statia de la Ciocanul la o anumita ora, si cand ajung sa gasesc statia goala + sa trebuiasca sa astept pana la urmatoarea sosire (si nu numai in weekend), care nu e foarte aproape de precedenta.
Asta sa fie motivul care sa fie raspunsul la intrebarea mea de mai jos?

Citeaza

Prin GPS, doar nu ai vrea cu roaba!
Este şi ăsta un fel de internet, numai că nu are sârme. E sârmeless.

M-ar fi interesat mai mult cu cine se conecteaza mai exact, prin GPS.
Ca daca se conecteaza cu aceeasi entitate cu care se conecteaza si site-ul, mi-e si mai greu sa pricep de ce nu se pot afisa si planificarile (in intregime, de la iesire din depou pana la intrare in depou)?
Sa nu trebuiasca (de exemplu) inainte de plecarea de acasa dimineata sa trebuiasca sa mai intru pe net, cand pot face planificarea inainte de culcare.

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 04 septembrie 2010 - 16:09

0

#42 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 septembrie 2010 - 17:02

Vezi postareasorin_vd4ratt, la 04 septembrie 2010 - 13:21, a spus:

Cum ajung planificarile pe OBC-uri ? De exemplu cum vor ajunge planificarile corespunzatoare perioadei ce incepe cu 13 septembrie (scolara) pe OBC-uri ?

De ce in timpul zilelor de weekend nu functioneaza informarea de pe pagina web? E al nu stiu catelea weekend cand se intampla asta.


Datele se transfera in OBC in curtea depoului prin intermediul unei retele fara fir (wireless)

Datele de pe OBC nu se afiseaza pe site-ul web ci doar cele afisate si pe panouri. Planificarile sunt disponibile online doar celor autorizati sa folosesca Radfleet.

Sunt intreruperi in functionarea informarii de pe pagina web (sistemul e inca in lucru si ne-am cerut scuze pentru asta) dar fara legatura cu zilele din saptamana.
0

#43 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 septembrie 2010 - 17:09

Vezi postareasorin_vd4ratt, la 04 septembrie 2010 - 13:21, a spus:

Nu as zice, tinand cont ca 1-le cu care am mers pana la urma, nu a plecat de la umt nici la 8:45 nici la 8:58 cum scria pe pagina.
Ci era la grafic, respectiv plecase la 8:53 (la badea cartan ajunsese in jur de 8:57-58)

La unele trasee nu s-au actualizat timpii de plecare (sosire). Au rămas cei din timpul semestrelor şcolare. Vezi linia 33. Primele 3 plecări, şi ultimele 3, sunt tot cele din timpul şcolii.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 05 septembrie 2010 - 07:30

0

#44 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 septembrie 2010 - 17:10

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 septembrie 2010 - 17:02, a spus:

Datele se transfera in OBC in curtea depoului prin intermediul unei retele fara fir (wireless)

Am inteles ca se intampla o conexiune wireless, dar tot nu mi-ai raspuns la intrebarea de mai sus (cu CINE se conecteaza OBC-ul?).
In schimb sunt recunoscator pentru detaliul privind LOCUL unde se intampla conexiunea :mellow:
0

#45 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 septembrie 2010 - 17:15

In fiecare depou exista un calculator care face parte din sistem (calculator operat de dispeceri). Acest calculator trimite datele catre toate vehiculele aflate in aria de acoperire a acces point-ului din depou. Toate aceste calculatoare comunica prin reteaua RDS cu serverele amplasate in sediul din Intrarea Doinei.
Un volum mai mic de date (mesaje catre sofer, pozitia vehiculului, etc) se transfera intre vehicul si servere si prin reteaua GSM (GPRS), atunci cand acesta se afla in traseu.
0

#46 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 septembrie 2010 - 17:17

Vezi postareasorin_vd4ratt, la 04 septembrie 2010 - 16:02, a spus:

Pot sa fie si 10, tot sfidare se numeste (din partea soferilor in primul rand).
Nu o singura data mi s-a intamplat sa stiu ca E1-le ajunge la statia de la Ciocanul la o anumita ora, si cand ajung sa gasesc statia goala + sa trebuiasca sa astept pana la urmatoarea sosire (si nu numai in weekend), care nu e foarte aproape de precedenta.


Nu aţi precizat sensul de circulaţie la care vă referiţi. Dacă e vorba de cel dinspre REAL, eroarea nu poate fi mai mare de 1-2 minute, eventual câteva în plus, dar nicidecum în minus. Dacă vorbim de celălalt sens, eroarea poate fi amplificată de condiţiile de trafic ( atunci când traficul e mai lejer, maşina ajunge mai repede). N-ar strica poate să vă luaţi o marjă de siguranţă ceva mai lejeră.
Domnule Sorin, nu ştiu dacă sunteţi conducător auto. De aceea îmi permit să vă informez că şoferii autobuzelor nu conduc nici mai repede şi nici mai lent decât ceilalţi participanţi la trafic. Pt condusul cu o viteză prea mică aceştia pot primi amendă. Deci!

Aceasta postare a fost editata de emilut: 04 septembrie 2010 - 17:22

0

#47 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 septembrie 2010 - 17:18

Bun, si serverele din I. Doinei nu se mai conecteaza si cu panourile?
Daca da, ce fel de conexiune e? Directa sau indirecta?
Daca e indirecta, ce entitati mai sunt intre cele 2 parti ?

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 04 septembrie 2010 - 17:19

0

#48 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 septembrie 2010 - 17:21

Cum sa nu? Timpii calculati de server in functie de pozitia vehiculelor, sunt trimisi catre panouri (prin GSM) si catre aplicatia web (prin retea locala (LAN), cele doua servere fiind in aceasi incapere)
0

#49 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 septembrie 2010 - 17:25

Vezi postareaemilut, la 04 septembrie 2010 - 17:17, a spus:

Nu aţi precizat sensul de circulaţie la care vă referiţi. Dacă e vorba de cel dinspre REAL, eroarea nu poate fi mai mare de 1-2 minute, eventual câteva în plus, dar nicidecum în minus. Dacă vorbim de celălalt sens, eroarea poate fi amplificată de condiţiile de trafic ( atunci când traficul e mai lejer, maşina ajunge mai repede). N-ar strica poate să vă luaţi o marjă de siguranţă ceva mai lejeră.
Domnule Sorin, nu ştiu dacă sunteţi conducător auto. De aceea îmi permit să vă informez că şoferii autobuzelor nu conduc nici mai repede şi nici mai lent decât ceilalţi participanţi la trafic. Pt condusul cu o viteză prea mică aceştia pot primi amendă. Deci!

Recunosc ca asta nu o mai stiam. Nu sunt sofer.
Atunci planificarile cred ca ar trebui sa fie cele care ar trebui modificate , din punct de vedere al intervalelor de timp specifice fiecarei perechi de statii consecutive , pentru weekend-uri.
Si revenim atunci: planificarile sa intelegem ca sunt stocate in exclusivitate pe calculatorul din depou.
Sau fac parte din datele schimbate cu serverele prin RDS ?

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 04 septembrie 2010 - 17:29

0

#50 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 septembrie 2010 - 17:39

Nu ştiu despre ce planificări vorbiţi. Poate îmi daţi un link, ceva.
Eu m-am referit strict la timpii de trecere care sunt trecuţi pe tabelele montate în staţii. Ori, de multe ori nici aceştia nu sunt cei adecvaţi.
Nu odată mi s-a întâmplat să ajung într-o staţie exact în minutul trecut pe tabel, în schimb, OBC-ul îmi arăta o întârziere majoră, sau un avans considerabil. E limpede că undeva există o neconcordanţă.
0

#51 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 septembrie 2010 - 18:05

Vezi postareaemilut, la 04 septembrie 2010 - 17:39, a spus:

Nu ştiu despre ce planificări vorbiţi. Poate îmi daţi un link, ceva.
Eu m-am referit strict la timpii de trecere care sunt trecuţi pe tabelele montate în staţii. Ori, de multe ori nici aceştia nu sunt cei adecvaţi.
Nu odată mi s-a întâmplat să ajung într-o staţie exact în minutul trecut pe tabel, în schimb, OBC-ul îmi arăta o întârziere majoră, sau un avans considerabil. E limpede că undeva există o neconcordanţă.

emilut, prin planificari am facut referire la "grafice"-le de mers.
Pana acum avem doar http://www.ratt.ro/txt
In alta ordine de idei, fiind doar 3 trepte de avertizare pe OBC privind devierile in plus sau in minus fata de planificare, mi se pare normal sa difere de la traseu la traseu cat de grava e o abatere de sa zicem un minut.
De exemplu mi se pare normal ca o intarziere de un minut sa fie considerata pentru treapta a doua din trei pentru un tren de pe linia 4, in comparatie cu poate nici macar o treapta, pentru linia 1.
0

#52 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 septembrie 2010 - 18:13

Vezi postareasorin_vd4ratt, la 04 septembrie 2010 - 17:25, a spus:

Si revenim atunci: planificarile sa intelegem ca sunt stocate in exclusivitate pe calculatorul din depou.
Sau fac parte din datele schimbate cu serverele prin RDS ?

Nu, datele sunt accesibile oricarui utilizator Radfleet, dar doar calculatorul din depou este conectat la acces point-ul care transmite datele catre vehicule.
0

#53 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 septembrie 2010 - 18:16

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 septembrie 2010 - 18:13, a spus:

Nu, datele sunt accesibile oricarui utilizator Radfleet, dar doar calculatorul din depou este conectat la acces point-ul care transmite datele catre vehicule.

1. Cum se poate obtine statutul de "utilizator" al Radfleetului ?
2. De ce planificarile specifice perioadei curente la tramvaie si troleibuze nu sunt facute cunoscute publicului cum sunt la autobuze ? Sunt masuri de confidentialitate stabilite pentru acestea? Din cate inteleg, utilizator de Radfleet poate fi si aplicatia de pe site.
Legat de subiectul asta, trebuie sa mentionez ca in Bremen aceste informatii sunt atat de evidente incat au primul loc in meniul de pe site-ul oficial: http://www.bsag.de (in engleza: http://www.bsag.de/eng/index.php)
Au chiar si o asa numita "carte a planificarilor": http://www.bsag.de/10347.php (a se observa perioada luuuunga din an in care aceasta este valabila!!)

Prima pozitie in meniu este si in München: http://www.mvg-mobil.de/
Nu pe prima pozitie, dar destul de evidenta este si in Frankfurt: http://www.rmv.de/
Idem pentru Rheinbahn: http://www.rheinbahn...en/default.aspx

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 04 septembrie 2010 - 18:36

0

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 septembrie 2010 - 18:47

Utilizatori Radfleet sunt angajati ai regiei care lucreaza in sistem si se logheaza cu un nume de utilizator si o parola. Planificarile sunt facute zilnic si nu pot fi facute publice pe pagina web (nici nu cred ca ar interesa pe cineva ce vehicul sau ce sofer o sa aiba maine cand merge la servici :mellow: ) Partea de afisare de pe pagina web este in lucru si probabil va oferi mai multe informatii dupa ce se va ajunge la varianta finala. Graficele, asa cum apar ele in Radfleet sau pe tablitele din statii nu sunt confidentiale si chiar le-am publicat pe forum de fiecare data cand cineva le-a cerut, in cadrul topicelor dedicate unor linii.
0

#55 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 septembrie 2010 - 18:51

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 septembrie 2010 - 18:47, a spus:

Utilizatori Radfleet sunt angajati ai regiei care lucreaza in sistem si se logheaza cu un nume de utilizator si o parola. Planificarile sunt facute zilnic si nu pot fi facute publice pe pagina web (nici nu cred ca ar interesa pe cineva ce vehicul sau ce sofer o sa aiba maine cand merge la servici :mellow: ) Partea de afisare de pe pagina web este in lucru si probabil va oferi mai multe informatii dupa ce se va ajunge la varianta finala. Graficele, asa cum apar ele in Radfleet sau pe tablitele din statii nu sunt confidentiale si chiar le-am publicat pe forum de fiecare data cand cineva le-a cerut, in cadrul topicelor dedicate unor linii.

Florine, asta nu se numeste publicare. Uite-te pe site-urile civilizate (numai pe cele din Bremen, Muenchen etc de mai sus) : vezi vreun buton special de "cere grafic" ?
Graficele trebuie publicate in intregime. Mai plimba-te prin linkurile de mai sus pentru o idee mai buna.
Daca nu intelegi ce e pe acolo Fahrpläne e cuvantul pe care trebuie sa-l cauti. Il vei gasi instant, intrucat companiile de transport public local cu cat de putina orientare spre client gasesc NORMAL sa publice si sa puna CAT MAI LA INDEMANA si nu in ultimul rand IN CELE MAI MICI DETALII graficele TUTUROR liniilor pe care opereaza.
Sa pun linkul direct? Iata: http://www.mvg-mobil..._Tram_16-17.pdf (pagina a doua din pdf-ul asta e cea la care ma refer)
Asta e exemplul celor din München.
Nu cred ca o aplicatie precum cea de aici: (aceeasi companie) mai devina necesara dupa ce un pdf similar va fi publicat. O aplicatie din asta deja devine un lux: http://efa.mvv-muenc...ST2?language=en
Nu cred ca ar fi necesara o enumerare continuata similara celei de mai sus.

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 septembrie 2010 - 18:47, a spus:

Partea de afisare de pe pagina web este in lucru si probabil va oferi mai multe informatii dupa ce se va ajunge la varianta finala.

Afirmatia asta genereaza pe cale naturala in mintea oricarui om cu o doza de bun simt de materie cenusie doua intrebari :
1. CAND se planifica a se lansa aplicatia in varianta finala ?
2. CE INFORMATII vor mai fi disponibile IN PLUS fata de putinul din prezent ?

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 04 septembrie 2010 - 19:07

0

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 septembrie 2010 - 19:13

Daca regia va decide publicarea graficelor si pe pagina web, o va face.

La intrebarile 1 si 2 raspunsul e unul: in functie de banii disponibili si de prioritatile regiei.
0

#57 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 septembrie 2010 - 19:33

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 septembrie 2010 - 19:13, a spus:

Daca regia va decide publicarea graficelor si pe pagina web, o va face.

La intrebarile 1 si 2 raspunsul e unul: in functie de banii disponibili si de prioritatile regiei.


"Regia" inca nu a decis acest lucru sa inteleg. "Regia" considera datele publicate in prezent mai mult decat suficiente.

Iar legat de costuri, nu imi este prea la indemana sa iau de buna ipoteza conform careia ar fi o problema de cost plasarea unui pdf pe site.

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 04 septembrie 2010 - 19:43

0

#58 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 septembrie 2010 - 19:50

Cand vorbeam de costuri, ma refeream la dezvoltarea aplicatiei de pe pagina web, ca doar de aceea vorbeam, nu de pdf-uri. -_-

E o cantitate de informatie destul de mare (fiecare statie de pe fiecare linie are time table-ul ei), plus ca informatia se schimba destul de des (modificari de linii, vacante scolare, etc). Daca se pune la dispozitie informatia eu o pot posta pe pagina web. (ca pdf. sau alt format)
0

#59 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 septembrie 2010 - 20:01

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 septembrie 2010 - 19:50, a spus:

Cand vorbeam de costuri, ma refeream la dezvoltarea aplicatiei de pe pagina web, ca doar de aceea vorbeam, nu de pdf-uri. -_-

E o cantitate de informatie destul de mare (fiecare statie de pe fiecare linie are time table-ul ei), plus ca informatia se schimba destul de des (modificari de linii, vacante scolare, etc). Daca se pune la dispozitie informatia eu o pot posta pe pagina web. (ca pdf. sau alt format)


Eu vorbeam de plasarea graficelor pe site.
Varianta pdf-ului e cel mai putin costisitoare.
Iar cu cantitatea de informatii, eu zic ca daca celor din Muenchen le incape pe o pagina, noua nu cred ca ne-ar fi mai greu de atat.
Lasand asta la o parte, eu zic ca gruparea documentelor pdf pe linii ar fi o buna idee de inceput.
Orice modificare aduse liniei respective, ar duce la modificarea unui singur pdf.
Nu toate liniile sufera modificari pe timp de vacante scolare.
Nu toate liniile sufera modificari de trasee in acelasi timp, in asa fel incat sa fie catastrofal pentru a modifica niste amarate de tabele.

Si la fel de putin catastrofal si costisitor consider ca ar fi o modificare in procesul aplicat atunci cand se aduc orice fel de modificari la grafice, varianta actuala. (In cazul in care acest lucru se face sub ghidajul unui proces).
De exemplu intre pasul tiparirii noilor grafice si cel al predarii comunicatului catre a fi plublicat pe site, ar putea fi introdus in proces pasul de actualizare a tabelelor de pe site (pdf-urilor, xls-urilor sau a carei variante o fi). Nerespectarea detectata a procesului fiind imputabila responsabilului.
Simplu ca buna-ziua.

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 04 septembrie 2010 - 20:08

0

#60 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 septembrie 2010 - 20:09

Vezi postareasorin_vd4ratt, la 04 septembrie 2010 - 18:05, a spus:

emilut, prin planificari am facut referire la "grafice"-le de mers.
Pana acum avem doar http://www.ratt.ro/txt
In alta ordine de idei, fiind doar 3 trepte de avertizare pe OBC privind devierile in plus sau in minus fata de planificare, mi se pare normal sa difere de la traseu la traseu cat de grava e o abatere de sa zicem un minut.
De exemplu mi se pare normal ca o intarziere de un minut sa fie considerata pentru treapta a doua din trei pentru un tren de pe linia 4, in comparatie cu poate nici macar o treapta, pentru linia 1.


Acele "devieri" de care vorbesti tu, sunt defapt pe 5 trepte, si culori diferite. Aici emilut, poate oferii mai multe detalii... Iar in legatura cu logica de mai sus nu prea inteleg. Daca vehiculul are o interziere de <=5 se acorda o treapta pe aceea scara in stanga. Daca aceasta este mai >5 atunci treapta 2. La mijloc vehiculul este in grafic, iar la dreapta avansul.
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi