STP Timișoara Forum: TransPRO (Routenstein Pre-Alpha) [Deprecated] - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
Pagina 1 din 1

TransPRO (Routenstein Pre-Alpha) [Deprecated]

Poll: TransPRO (Routenstein Pre-Alpha) [Deprecated]

Routenstein... Interesant?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 Useril este offline   crisdorya 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09 decembrie 12

Postat 15 martie 2013 - 19:19

TransPRO

*DESCRIERE*
"TransPRO" reprezinta o aplicatie dezvoiltata de mine pe platforma Windows si Android care permite vizualizarea timpilor mijloacelor selectate dar si a mijloacelor care trec printr-o anumita statie, fiind prezentate garti informationale asupra locatiei statiei dar si asupra unui traseu. Aplicatia are o baza de date editabila cu suport de inport a fisierului .csv folosit de domnul Mihai Balint, aplicatia avand csv-ul din Octombrie 2012. Tin sa ii multumes astfel pentru aceste informatii!

*DEPRECATED ??*
Acest statut al proiectului arata faptul ca -NU- se vor mai face update-uri nici la aplicatia pe Windows, nici pe cea de Android.
Este de mentionat ca TransPRO pe Windows ofera capacitatea de editare a bazei de date, insa cea de Android o are "inplantata" in aplicatie si nu poatre fi editata.
Poate va intrebati de ce? Pentru ca... (aici cititi mai jos :) )

*VIITORUL? Routenstein!*
Proiectul "Routenstein" este menita sa ilocuiasca "TransPRO" fiind o aplicatie pe Windows, Android, iOS, Windows Phone, Tizen, Bada, Web folosind tehnologii noi:
  • Baza de Date pe "Cloud": A aparut o modificare la E2? Nicio problema! Baza de date poate fi editata pe serverul nostru iar utilizatorii vor face un "update" la baza de date de pe telefon, nu de pe "Store" iar pe Web puteti sa folositi noil;e date instantaneu!
  • Path Finder: Acest serviciu revolutionar va permite sa aflati instant cum sa ajungeti de la punctul A la punctul B cu orice mijloc de transport, in cel mai eficient mod! Nu va veti mai pierde niciodata prin Timisoara!
  • Harti... peste tot!: Nu stiti unde este statia sau pe unde o ia noul autobuz? Va fi o harta pentru a va lamuri!
  • Ore Aproximative: Poate vreti sa stiti de la ce ora trebuie sa plecati de acasa pentru a ajunge la scoala sau la servici... cu cateva ore inainte! Un algoritm complex va va lamuri imediat, aproximand orele de sosire a mijloacelor de transport!
  • Mod "Offline": Poate ca nu aveti parte de internet mobil tot timpul... de ce sa nu aveti acele ore aproximative pe telefon? Sau de ce nu si toate rutele pe care le puteti lua? Aplicatia va putea descarca intreaga baza de date de pe serverele noastre si va va permite sa functionati in mod "Offline", oriunde, oricand!
  • Routenstein se adapteaza!: Aplicatia responsabila cu compilarea bazelor de date va putea interpreta atat fiserele csv oferite de RadFleet, dar si din oricare alta sursa printr-un sistem inport complex. Pentru o actualizare nu vor fi necesare mari asteptari ci doar fisierele actualizate!

Aplicatia "Routenstein" va fi disponibila in Q2 2013! (Daca toate merg bine... nu promit nimic :) )

*INSTALARE WINDOWS*
Nota: Este necesar sa aveti instalat .NET 2.0 insa cel mai probabil il aveti deja.
  • Rulati aplicatia "TransPRO.exe".
  • La prima rulare, apasati pe "Selectare".
  • Din fereastra deschisa, selectati folderul "Baza de Date".
  • Asteptati pana cand aplicatia va spune ca a introdus datele.
  • ???
  • Profitati! :)


*SCREENS*
Windows:
Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Android:
Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Sper sa va fie utila aplicatia si va vom tine la curent cu dezvoltarea proiectului "Routenstein". Va saluta Cristian! :)

Aceasta postare a fost editata de crisdorya: 15 martie 2013 - 19:30

0

#2 Useril este offline   crisdorya 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09 decembrie 12

Postat 15 martie 2013 - 19:26

*DOWNLOADS*
  • Windows: 1.5
  • Android 1.1

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de crisdorya: 15 martie 2013 - 19:27

0

#3 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 martie 2013 - 16:15

Salut, si bine ai venit pe forum!


Ca sa incep cu o mentiune, baza de date pe care o folosesti a fost creata intradevar de Mihai Balint, insa am primit toate trepturile ei, deoarece am preluat munca la ea. Tin sa mentionez ca nu am primit nici macar o informare ca ea ar urma sa fie utilizata. Asta 1 la mana.

2 la mana, de ce am avea 2 (chair 3) aplicatii pe Andorid pentru aceeasi chestie? Adica avem odata BAZA, realizate de Mihai. Apoi avem proiectul colegului Raoul, TTNS la care lucram in colaborare, si avem aplicatia pentru iOS. Teoretic toate vor face aceeasi chestie, cu diferite chitibusuri.

Ti-as mai adresa cateva intrebari!

1.Zici ca apare vehicolul pe harta. Cum? Ai cumva acces la baza de date RATT, sau faci o simpla simulare, gen: timpul de asteptare din statia anterioara este mai mare decat cea actuala, poc MTC intre ele? Pentru ca in acest caz, vorbim de o SIMULARE care este cam cu defecte (incercat chiar de Mihai).

2.Cat timp ti-a luat sa ajungi la forma actuala?

3. E postata pe Google play?
0

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 martie 2013 - 19:33

Imi pare rau, dar la tentativa de instalare a aplicatiei primesc urmatoarea eroare:

Imagine atasata: SC20130316-193005.png
0

#5 Useril este offline   bogdan99999 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 martie 2013 - 10:25

Da, aceeasi eroare o am si eu cand instalez aplicatia pe android.

Eu sunt de parere ca nu are nimic daca exista mai multe aplicatii pentru acelasi sistem de operare. Adica concurenta duce la perfectionare ( parerea mea ).

Carte autorul aplicatiei: cum putem rezolav problema cu instalarea aplicatiei pe android?

BUG-uri descoperite:

- cand selectez linia E2 la aplicatia pentru WINDOWS primesc o eroare. ( o vezi in poza atasata de mine ).


Intreabare: cand o sa pui aplicatie pe google play?

Proiectul routenstein pare destul de interesant, ar contine cam tot ce se poate cere de la o asemenea aplicatie. Este deja implementat sau este doar la stadiul de design/proiectare?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: poza.jpg

Aceasta postare a fost editata de bogdan99999: 17 martie 2013 - 10:31

0

#6 Useril este offline   crisdorya 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09 decembrie 12

Postat 17 martie 2013 - 14:19

Vezi postareacseh_17, la 16 martie 2013 - 16:15, a spus:

Salut, si bine ai venit pe forum!


Merci! :P

Vezi postareacseh_17, la 16 martie 2013 - 16:15, a spus:

Ca sa incep cu o mentiune, baza de date pe care o folosesti a fost creata intradevar de Mihai Balint, insa am primit toate trepturile ei, deoarece am preluat munca la ea. Tin sa mentionez ca nu am primit nici macar o informare ca ea ar urma sa fie utilizata. Asta 1 la mana.


Am preluat csv-ul de pe Git mai mult pentru testari. Routenstein se va baza pe fisiere de la RATT si v-as cere permisiunea sa iau numele statiilor din fisierul vostru, insa pana atunci folosim o baza de date de test pentru versiunile alpha.

Vezi postareacseh_17, la 16 martie 2013 - 16:15, a spus:

2 la mana, de ce am avea 2 (chair 3) aplicatii pe Andorid pentru aceeasi chestie? Adica avem odata BAZA, realizate de Mihai. Apoi avem proiectul colegului Raoul, TTNS la care lucram in colaborare, si avem aplicatia pentru iOS. Teoretic toate vor face aceeasi chestie, cu diferite chitibusuri.


TrasPRO are deja punct de vedere al statiilor... ;) Asta este ceva in plus fata de ce se afla pe "piata".
In plus Routenstein va avea posibilitatea de Navigation de la A la B, a carui algoritm deja l-am implementat (si da, functioneaza fain :) )

Vezi postareacseh_17, la 16 martie 2013 - 16:15, a spus:

1.Zici ca apare vehicolul pe harta. Cum? Ai cumva acces la baza de date RATT, sau faci o simpla simulare, gen: timpul de asteptare din statia anterioara este mai mare decat cea actuala, poc MTC intre ele? Pentru ca in acest caz, vorbim de o SIMULARE care este cam cu defecte (incercat chiar de Mihai).


Acest aspect va fi realizat de hartile lui Raoul, ca care suntem deja in parteneriat :D. Eu si cu un coleg vom adauga posibilitatea de a "feed-ui" informatii curente in TTNS. Va fi cel mai probabil o aproximare insa aceasta functie va fi adaugata mai spre sfarsitul development-ului (mai spre luna Mai, poate? )

Vezi postareacseh_17, la 16 martie 2013 - 16:15, a spus:

2.Cat timp ti-a luat sa ajungi la forma actuala?


TransPRO? A tinut vreo 2 zile pentru aplicatia de windows si vreo 5 pentru cea de Android :))
Routenstein in schimb... lucred de mai mult de o luna doar la interpretarea datelor si crearea de Path-uri. Colegul meu lucreaza la interfata aplicatiei si amandoi vom lucra la crearea PHP-ului necesar rularii aplicatiei pe mobil. Mai e mult de lucru iar faptul ca avem si bac-ul nu ne ajuta! :))

Vezi postareacseh_17, la 16 martie 2013 - 16:15, a spus:

3. E postata pe Google play?


TransPRO nu. Mai avem ceva de strans pentru o licenta de developer :P Poate in curand, dar as vrea sa aducem inainte pe Routenstein la capacitatile lui TransPRO si dupa sa il punem pe Play.

Tin sa notez faptul ca motivul pentru care am postat TransPRO a fost ca, dupa ce Raoul a postat ceva imagini ale aplicatiei, multi au fost doritori... si asa aveam aplicatia pregatita asa ca.... :)
0

#7 Useril este offline   crisdorya 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09 decembrie 12

Postat 17 martie 2013 - 14:20

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 16 martie 2013 - 19:33, a spus:

Imi pare rau, dar la tentativa de instalare a aplicatiei primesc urmatoarea eroare:

Atasament SC20130316-193005.png



Mda... aplicatia necesita Android 4.0+ :(
Routenstein va putea rula pe Android 2.3.3+ :)
0

#8 Useril este offline   crisdorya 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09 decembrie 12

Postat 17 martie 2013 - 14:22

Vezi postareabogdan99999, la 17 martie 2013 - 10:25, a spus:

Da, aceeasi eroare o am si eu cand instalez aplicatia pe android.

Eu sunt de parere ca nu are nimic daca exista mai multe aplicatii pentru acelasi sistem de operare. Adica concurenta duce la perfectionare ( parerea mea ).

Carte autorul aplicatiei: cum putem rezolav problema cu instalarea aplicatiei pe android?

BUG-uri descoperite:

- cand selectez linia E2 la aplicatia pentru WINDOWS primesc o eroare. ( o vezi in poza atasata de mine ).


Intreabare: cand o sa pui aplicatie pe google play?

Proiectul routenstein pare destul de interesant, ar contine cam tot ce se poate cere de la o asemenea aplicatie. Este deja implementat sau este doar la stadiul de design/proiectare?


Multumesc pentru suport :)
Cat despre acel bug, acum l-am vazut si eu. Cred ca voi actualiza aplicatia dar oricum in maxim o luna va aparea Routenstein pentru Windows si acela va rezolva problemele :)
0

#9 Useril este offline   bogdan99999 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 martie 2013 - 16:40

Vezi postareacrisdorya, la 17 martie 2013 - 14:22, a spus:

Multumesc pentru suport :)
Cat despre acel bug, acum l-am vazut si eu. Cred ca voi actualiza aplicatia dar oricum in maxim o luna va aparea Routenstein pentru Windows si acela va rezolva problemele :)

Va rezolva si nu prea. De ce zic astea? Majoritatea telefoanelor ruleaza android si nu windows, si sa vad pe cineva cu laptopul prin statii cautand semnal de wireless ac sa afle cand vine un troleu nu cred ca o sa se intimple. De ce nu realizezi aplicatie TransPRO si pt android 2.3.X ?

Oricum aplicatie pentru windows se misca ok. In afara de bugul ala pe care sincer sper sa il rezolvi/rezolvati ar mai putea avea optiunea de a micsora/marii fereastra. Adica in forma actuala sunt unele statii care nu se vad in totalitate ( numele lor ) deoarece nu incap in fereastra.


EDIT:
De ce la toate liniile apare i singura linie in aplicatie doar la tramvaiul 7 apare TV7a si TV7b ? Adica la restul iti selectai singur optiunea din meniul de directie al aplicatiei.

Aceasta postare a fost editata de bogdan99999: 17 martie 2013 - 17:27

0

#10 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 martie 2013 - 16:54

Bogdan, daca nu stiai acceseaza acesti link: http://ratt.ro/txt/ si el iti va furniza Sosire1 si respectiv Sosire2. Adica, urmatoarele 2 sosiri in statia selectata :coolspeak:
0

#11 Useril este offline   bogdan99999 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 martie 2013 - 17:25

Ba da stiam. Nu stiu daca m-am exprimat eu chiar bine incat sa intelegeti. Ceea ce am vrut sa zic este faptul ca in aplicatia windows creata de userul care a deschis topicul toate mijloacele de transport au comasat cele 2 directii, in afara de tramvaiul 7 si M44 ( cred ). Au cele doua directii comasate,adica daca intrii pe E2 nu trebuie sa intrii pe E2_a sau E2_b, ci iti alegi directia dintr-un meniu al aplicatiei.
0

#12 Useril este offline   crisdorya 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09 decembrie 12

Postat 17 martie 2013 - 18:02

Voi face update la aplicatia Win pentru a rezolva bug-ul pe E2.
Aplicatia pe Win este facuta deoarece mie imi este mult mai usor sa fac un algoritm pe Win si dupa sa il transpun pe orice alt sistem. Cat despre 7... baza de date a lui Mihai contine 7a si 7b necomasat. Nu stiu de ce dar...
0

#13 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 martie 2013 - 18:29

Daca am inteles bine, tu folosesti updateul din octombrie 2012? Deatunci s-au schimbat destule!

Cat despre 7a si 7b, am mai discutat si clarificat de N ori. Fiind o linie circuit, si pentru ca ne adresam publicului larg, este cea mai simpla varianta de a pastra lucrurile CLARE!
0

#14 Useril este offline   crisdorya 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09 decembrie 12

Postat 17 martie 2013 - 23:14

Vezi postareacseh_17, la 17 martie 2013 - 18:29, a spus:

Daca am inteles bine, tu folosesti updateul din octombrie 2012? Deatunci s-au schimbat destule!

Cat despre 7a si 7b, am mai discutat si clarificat de N ori. Fiind o linie circuit, si pentru ca ne adresam publicului larg, este cea mai simpla varianta de a pastra lucrurile CLARE!


Versiunea din Octombrie este ultima disponibila de pe Git. Oricum, aplicatia va folosi fisierele furnizate de RATT sprea a nu exista discutii in legatura cu drepturile asupra fisierului, insa pentru Alpha este mai usor de folosit un csv deja structurat.
0

#15 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 martie 2013 - 23:16

Credema! Vei avea maaaari dificultati, pentru ceea ce vrei tu, si ceea ce ofera RATT :welcome:
0

#16 Useril este offline   crisdorya 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09 decembrie 12

Postat 18 martie 2013 - 07:25

Vezi postareacseh_17, la 17 martie 2013 - 23:16, a spus:

Credema! Vei avea maaaari dificultati, pentru ceea ce vrei tu, si ceea ce ofera RATT :welcome:


Oh I know..... :)) Eu incerc sa fac ceva foarte general care sa se adapteze la orice regie. Scopul proiectului este si de a fi prezentat la concursuri de informatica unde se puncteaza generalitatea :)
0

#17 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 martie 2013 - 17:02

In acest caz, acest proiect, in ceea ce ne priveste pe NOI si utilitatea ei, isi cam atinge granitele... :blush:
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi