STP Timișoara Forum: Transport Naval - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Transport Naval - parte a proiectului de transport intermodal.

#1081 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 noiembrie 2022 - 00:02

Am scris despre acest subiect ani de zile de mi s-a acrit... :D

De-a lungul canalului Bega s-au dezvoltat unitati industriale inca din sec XIX iar la inceputul secolului XX numarul lor s-a inmultit si au crescut ca marime. Acest lucru s-a intamplat pentru ca, canalul Bega a fost folosit pentru transport de materiale de constructii, de cereale, pana si de pasageri, drumurile fiind slab dezvoltate sau inexistente peste tot.
In perioada comunista, aceste fabrici private de tot felul au fost nationalizate si dezvoltate/marite.

Iata cateva din ele; fabrica de chibrituri, IMAIA, fabrica de țigari, Elba, Electromotor, fabrica de lanturi, fabrica de palarii, fabrica de panglici, fabrica de gheata, apoi, Ilsa, Azur, 1 Iunie, IRP pe malul opus si probabil altele mi-au scapat.

Cu atatea fabrici pe mal si putine cladiri locative, putine spre deloc institutii publice, putine spre deloc mari spatii comerciale pe maluri, este absolut normal ca malurile sa fie neatractive nici macar estetic.
La toate astea se adauga si proiectul prost de modernizare a malurilor, cu alei serpuite si inguste, cu piste care mereu urca si coboara, si astea inguste, cu neintretinerea core spunzatoare a malurilor, cu acele WC-uri ecologice bune de aruncat, etc.,...

Peste toate astea au venit si suspendarile vaporaselor din centru spre podul Modos timp de 2 ani pentru modernizarea celor doua poduri din Iosefin, au venit doi ani de pandemie cand umbla lumea cu restrictii severe mai ales in primul an, acum a venit balamucul cu Ucraina si cu energia/facturi, etc.,...

In aceste conditii numai de vaporas nu-ti arde...


Pe de alta parte propuneam acum 7-8 ani cel putin mutarea Garii de Nord tocmai dincolo de pasajul Solventu, in acel triunghi format de linia ferata (traseul Resita - Arad iar de la Bega facut un canal in lungime de 500-600 m pana la noua gara si atfel o buna parte din cei care veneau cu trenul si nu se grabeau tare puteau merge cu vaporul (hidrobuz defapt) spre oras.
Daca in perimetrul Solventu s-ar fi ridicat un mall, si clientii mall-ului puteau folosi vaporasul, cei care nu se grabesc.
Defapt chestia cu graba a devenit o boala in multe cazuri.

Deci, daca in locul fabricilor aveam pe maluri cladiri rezidentiale istorice sau noi, hoteluri, sedii bancare, institutii publice gen PRIMARIE chiar, altfel ar fi stat lucrurile.

Dar si acolo unde avem cateva cladiri istorice sau sediul Nokia, acestea nu se vad pentru ca avem pomi care le acopera vederii iar unde nu erau pomi desi a avut grija Robu sa-i planteze pe 3 randuri. Acum si Fritz se lauda cu marea actiune de plantare de pomi, acolo unde la Robu i-a scapat. Nu urasc pomii dar nu peste tot le este locul...

Deci iata o analiza corecta, zic eu, pentru care aceste vaporase nu au un viitor stralucit. S-ar putea ca dupa anul cultural sa se renunte la ele. Am vorbit cu alte ocazii si de alte motive care duc la situatii aiurea.

Defapt la noi mai nimic nu functioneaza ce la altii merge perfect. Este plin de exemple negative in jurul nostru (tara noastra).
2

#1082 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 25 noiembrie 2022 - 10:13

Deci nu pot sa inteleg cum reusim asa performante negative.

Am fost in Italia la Milano si am schimbat mai multe mijloace de transport. Nu a durat mai mult de 5-10 minute sa schimb mijlocul de transport. Iar toate punctele importante sunt si puncte intermodale de transport. La gara ai acces la autobuze, tren, metro, biciclete...si se vede ca e organizare si ca sunt facilitati bune.

La noi vapoarele ard combustibilul de pomana si au mai bifat politic cateva posturi bugetate (Capitania Timisoara) - utilitate 0%. :Facepalm_emote_gif:

Ca si paralela, am luat autobuzul STPT catre aeroport la noi.....daca eram strain ghinionul meu. La noi nu se anunta statiile, in drept cu Ghiroda a oprit pe prima banda pe DN si cativa au coborat pe insula care separa soseaua de o bretea de iesire din comuna. Nu tu semn, nu tu statie amenajata, nimic..."exact ca in UE".

Stiu ca am o opinie nepopulara, dar sunt satul de oamenii gunoi care ma inconjoara. Cei de la primarie, politie etc....toti asteapta sesizari, de parca ei nu traiesc in orasul asta si nu vad problemele. Dar nimanui nu ii pasa...ca e mai fain sa te kci unde mananci probabil. Ma simt pierdut :captain-smiley:

Mizeriile de care zic sunt valabile si la nivele mici, gen o asociatie de proprietari de bloc(la cele vechi fac referire) unde nu sunt in stare sa dea o zugraveala la 30 de ani. Unde s-a facut, din greseala probabil, s-a zugravit tot pe modelu comunist. Consider ca nu se vrea si o vad ca pe rea voiinta/indolenta...pentru ca se poate si asa, cel putin asta vad la vecinii mei. Problemele sunt neintelegerile, nepasarea si frica ca ti se fura 20 lei, dar nu cred ca motivul real sunt lipsa banilor. Pe de alta parte, de abia asteptam sa epatam si sa facem risipa proasta si fara gust >> excelenta in prostie!

La fel as putea spune despre casele mari ale romanilor si inutile si urate! - ceva care zice multe de educatie
....si exemplele pot continua

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 25 noiembrie 2022 - 10:19

4

#1083 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 decembrie 2022 - 13:15

Citeaza

Începând cu data de 10.12.2022, cele 7 nave de pasageri vor andoca pe platforma special
amenajată în Depoul Dâmbovița. Anul acesta, în perioada 1 martie - 7 decembrie, au fost
efectuate 3.951 de curse, fiind transportați 184.609 de pasageri. Începând cu data de 02.07.2022,
s-au efectuat și 90 de curse până la ecluza din Sânmihaiu Român. În cele peste 4.000 de curse
făcute de la începutul lunii martie până în prezent nu au fost înregistrate întârzieri. Vaporașele
vor reveni pe Canalul navigabil Bega în primăvara anului viitor.
Tot în 10 decembrie, trotinetele și bicicletele STPT vor fi retrase din stațiile special amenajate.
Cele 425 de biciclete și 97 de trotinete utilizabile vor intra în revizie tehnică, urmând să fie
redate publicului călător în primăvara anului 2023.

0

#1084 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 09 decembrie 2022 - 00:08

Deci daca au fost 184609 pasageri si 3951 curse => 184609/3951=46.72 pasageri/cursa ......de unde au scos astia aceste minciuni :pinochio: ? Ori nu calculez eu bine sau nu vad bine cifrele?
Mentionez ca ambarcatiunea are 50 de locuri. Tare greu imi vine a crede ca au scos o medie de 46.72 pasageri/cursa.

O alta ipoteza ar fi ca au fost ajustate cifrele ca doar trebuia justificat si combustibilul.... :whistle:

PS: De nenumarate ori cand treceam pe mai vedeam vapoarele goale si daca in centru urcau max 5 persoane....sa se plimbe (agrement), deoarece cum ziceam si mai sus acesta nu e nicidecum un mijloc de transport in adevaratul sens al cuvantului.
Inseamna ca pentru acele dati cand am vazut ca mergeau cu 3 persoane, alte dati au mers cu 90 de persoane in ambarcatiune de 50 de locuri sa iasa media.

Am mai calculat ca din 1 martie pana pe 7 decembrie sunt 292 de zile. Astfel au fost efectuate 3951/292=13.53 curse/zi. Cam putine curse daca ne gandim la numarul de vapoare. Si daca se foloseau 2 sau 3 tot e putin. Sigur nu faci nimic viabil deoarece timpii de asteptare sunt mari...doar din matematica. Si tot din matematica rezulta ca fiecare cursa era aproape de capacitate maxima....minciuni gogonate. Nu e suficient sa fi... trebuie sa fi si fudul!

Parca sunt comunicate de pe vremea lu Nea Nicu, ca prostii sa inghita galusca.

Imediat vor urma si curse sub apa, tineti aproape! :captain-smiley:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 09 decembrie 2022 - 00:41

1

#1085 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 decembrie 2022 - 10:42

Imagine atasata: vap1.jpg

:up_arow: Pai, fiecarui calator, cu exceptia celor ce au gratuitate din diverse motive, i s-a vandut un bilet si exista obligatoriu o gestiune a acestora. Daca cineva a raportat mai multe bilete decat a vandut, va pune banii de la el, deci problema e rezolvata.
3

#1086 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 decembrie 2022 - 11:14

Cu atatea incarcari si descarcari se putea construi un "garaj" pentru ele la malul apei si un pod rulant care sa le scoata din apa pe uscat atat la reparatii cat si in sezonul hibernal...
4

#1087 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 decembrie 2022 - 12:14

Vezi postareamichidutza, la 09 decembrie 2022 - 00:08, a spus:

Deci daca au fost 184609 pasageri si 3951 curse => 184609/3951=46.72 pasageri/cursa ......de unde au scos astia aceste minciuni :pinochio: ? Ori nu calculez eu bine sau nu vad bine cifrele?
Mentionez ca ambarcatiunea are 50 de locuri. Tare greu imi vine a crede ca au scos o medie de 46.72 pasageri/cursa.

O alta ipoteza ar fi ca au fost ajustate cifrele ca doar trebuia justificat si combustibilul.... :whistle:

PS: De nenumarate ori cand treceam pe mai vedeam vapoarele goale si daca in centru urcau max 5 persoane....sa se plimbe (agrement), deoarece cum ziceam si mai sus acesta nu e nicidecum un mijloc de transport in adevaratul sens al cuvantului.
Inseamna ca pentru acele dati cand am vazut ca mergeau cu 3 persoane, alte dati au mers cu 90 de persoane in ambarcatiune de 50 de locuri sa iasa media.

Am mai calculat ca din 1 martie pana pe 7 decembrie sunt 292 de zile. Astfel au fost efectuate 3951/292=13.53 curse/zi. Cam putine curse daca ne gandim la numarul de vapoare. Si daca se foloseau 2 sau 3 tot e putin. Sigur nu faci nimic viabil deoarece timpii de asteptare sunt mari...doar din matematica. Si tot din matematica rezulta ca fiecare cursa era aproape de capacitate maxima....minciuni gogonate. Nu e suficient sa fi... trebuie sa fi si fudul!

Parca sunt comunicate de pe vremea lu Nea Nicu, ca prostii sa inghita galusca.

Imediat vor urma si curse sub apa, tineti aproape! :captain-smiley:




Eu cred ca ai facut o greseala logica in calculul tau. Vapoarele nu au doar un punct A de plecare si und punct B de sosire. Daca ar fi asa, calculul tau ar fi logic. Insa intre A si B sunt inca X statii. Asta inseamna ca acele 46 de persoana cel mai probabil nu s-au aflat in acelasi timp in vapor si imprastiat cate 7-8 pe acele X statii. De aici si reszulta de ce nu ai vazut vreodata un vapor plin.
0

#1088 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 11 decembrie 2022 - 19:45

Prezumtia asta era buna daca chiar se foloseste ca si mijloc de transpor, dar stim cu totii ca nu e. Asadar, mie nu imi par credibile aceste cifre.
0

#1089 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 februarie 2023 - 11:29

Cred ca astazi se pun hidrobuzele pe apa. Am vazut o macara mare langa golf.
0

#1090 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 februarie 2023 - 12:39

Da, din cate vad curtea e goala deja. Mai e macaraua noastra acolo, dar e pe pozitie de plecare deja.
1

#1091 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 februarie 2023 - 10:01

Graficul de navigare ramane cel de anul trecut sau se schimba cumva? Daca se schimba, ar trebui postat...
0

#1092 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 februarie 2023 - 18:22

S-a schimbat. Cele noi le-am primit ieri si le-am pus imediat pe site. Daca nu le vezi pe cele noi, sterge cash-ul Chrome-ului sau incearca cu Edge. (ca vad ca oamenii lui Gates ne-au scos complet IE din Windows 10 :plemplem: )
2

#1093 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 martie 2023 - 20:21

Astazi am inaugurat transportul in comun pe apa pe anul 2023. Putini calatori la ora la care am mers eu si anume la ora 16:23. Totul s-a petrecut conform graficului. Mai tragea de timp "capitanul" ca desi mergeam in amonte, castiga avans.
In rest totul super, caldura inauntru, ceva post de radio local in boxe la volum domol, 1 leu biletul de un capat la altul...

Am de gand in weekend sa merg pana la ecluza. As face acest lucru dupa vreo 55 de ani...Cu Pelicanul nu am apucat prin anii '90...

Dar imi creste tensiunea cand vad cum sunt numite statiile hidrobuzelor. Am mai scris despre aceste lucruri insa supararea nu-mi trece. Exista niste personaje care au in mana painea si cutitul si in acest fel isi bat joc de acest oras.
Pana si in denumirea acestor statii s-au batut joc atribuindu-le niste nume pompoase fara legatura cu locatia statiilor. Niste nemernici au facut asta!



1) Statia Mihai Viteazul - nume dat de numele podului care este si el in schimbare. Corect era statia Dorobantilor dupa strada perpendiculara pe Bega iar statia chiar se afla pe acel mal...
2) Statia Dacia - nume dat fara sens. Statia Piata Badea Cartan era cel mai corect nume pentru locatia respectiva.
3) Statia Corneliu Coposu - initial parca se numea Prefectura (si avea o oarecare logica) dar se putea numi dupa numele podului sub care trece hidrobuzul (pod Decebal) sau a bulevardului perpendicular de pe partea statiei (bul Revolutiei din 1989)...in nici un caz Corneliu Coposu.
4) Statia Vasile Parvan denumita initial Corneliu Coposu (iar initial de tot au numit-o Gheorghe Coposu). Ambele variante gresite, si cea actuala si cea initiala. Hidrobuzul trece pe sub bul Michelangelo, pe sub podul Michelangelo si tu, habarnist, numesti statia Vasile Parvan, ca asa ti se pare tie frumos.
5) Statia Catedrala - poate ar fi de discutat pe principiu dar oricine stie unde e Catedrala
6) Statia Sfanta Maria - nume atribuit corect dupa piata din vecinatate sau eventual numele bulevardului sub care trece hidrobuzul si anume Statia 16 Decembrie 1989...
7) Statia Stefan cel Mare. Aici avem o chestiune discutabila. Podul asa se numea insa cica i-ar fi schimbat numele. Ca sa nu existe nici o discutie, numele corect ar fi General Ion Dragalina conform bulevardului perpendicular...
8) Statia Constantin Brancoveanu (nici o legatura cu marele domn) - nume corect statia Vulturilor pentru ca este in dreptul strazii Vulturilor. Simplu ca buna ziua.
9) Statia Ardealul (str Ardealul se afla la 350 m distanta de statie) - nume corecte Pod Modos, chiar Freidorf...


Dar iata cuvintele viceprimarului Dan Diaconu din 2017. Una spune si alta se face. Si asa ramane, ca la prosti.



Citeaza

Ele sunt gandite in functie de denumirea podurilor si a obiectivelor si strazilor celor mai apropiate. Sunt si celelalte redenumite, sa aiba o logica din punct de vedere geografic. Sunt statii de vaporetto si nu trebuie sa fie neaparat personalitati, ci sa stie oamenii unde sunt exact„, a declarat pentru opiniatimisoarei.ro, viceprimarul Dan Diaconu.Primele doua statii au ramas denumite la fel, si in aceleasi locuri, statia Corneliu Coposu a fost mutata, iar in locul ei a aparut cea cu numele Vasile Parvan. Statiile Mihai Viteazul, Dacia si Corneliu Coposu sunt singurele pozitionate pe malul nordic, in timp ce celelalte sase au ramas pe cel sudic.





Imagine atasata: Screenshot_20230303-202008_Gallery.jpg Imagine atasata: Screenshot_20230303-201929_Gallery.jpg Si iata ca stim exact unde suntem...


De apreciat faptul ca au aparut avertismente si in engleza insa sunt facute/aplicate "romaneste", la modul cel mai ieftin posibil, in bataia ploii si a vantului...

Imagine atasata: Screenshot_20230303-202811_Gallery.jpg Imagine atasata: Screenshot_20230303-202820_Gallery.jpg
5

#1094 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 aprilie 2023 - 19:48

Ieri, sambata, si azi,duminica, lume multa la hidrobuze. Cel putin la orele la care am fost eu pe acolo, ieri la ora 14 si azi la ora 18. Erau si destui straini care cautau informatii in engleza si nu prea le gaseau. N-am urmarit in mod special acest aspect legat de hidrobuze dar in general avem probleme de informatii in limba engleza si nu ma refer neaparat la acele placute facute in cel putin doua limbi ci la multe alte aspecte printre care si diferite indicatoare de orientare...etc.,...
Ieri, mai toti vroiau sa cumpere bilete de la chioscul statiei.


Poze de azi din statia Catedrala, sensul in amonte...pe la 18:30.


Imagine atasata: coada la hidrobuz 01.jpg Imagine atasata: coada la hidrobuz 02.jpg
4

#1095 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 16 mai 2023 - 12:22

Luni, 15.05.2023 mergand pe mal m-am intalnit cu vaporetto cel care mergea in sensul amonte la 8:24 la cam 150m fata de statia Sf.Maria.

Intentionat m-am uitat la ceas ca apoi sa verific orarul acestora oficial.

La 8:26 era in statia Sf.Maria, desi pe orar e dat 8:39. Practic acesta a fost cu 13 minute mai repede in statie. La asa discrepante si cu o singura cursa pe ora, cum poti sa te bazezi pe el?!

Imagine atasata: amonte.JPG

Ipotetic vorbind, de vreau sa il folosesc sa ajung undeva....trebuie sa merg cu timp. Ideal cu jumatate de ora de pierdut cel putin, sa astepti mizeria aia de termopan. Nu stiu cand vine sau daca tocmai a trecut stau o ora sa astept vaporul urmator? Nu mersi...


Este o mare pierdere de timp si o sursa de tocat bani aceste vapoare. Mai bine ar sista cursele si ar face doar curse de agrement in weekend cand chiar sunt oameni care sa le foloseasca!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 16 mai 2023 - 12:53

0

#1096 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 mai 2023 - 17:46

Din pacate, pe astea nu le putem vedea in Radfleet, dar toata lumea care a mai mers cu ele zicea ca circula perfect, ca trenurile japoneze. Mile cred ca e cel mai mare "navigator" cu ele si poate sa isi dea cu parerea mai bine decat mine. Eu am mers destul de mult cu ele, dar de fiecare data in interes de serviciu (lucram cate ceva la aparatura instalata la bord (numaratoare calatori, DVR, invertor)) si chiar nu am fost atent la aspectul asta, noi urcand la Flora si coborand tot acolo dupa ce mergeam cu ele la un capat sau celalalt.
1

#1097 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 iunie 2023 - 19:53

Citeaza

Sâmbătă, 10.06.2023, ca urmare a desfăşurării evenimentului Make it! Race it! Recycle it!, circulaţia vaporaşelor pe Canalul Bega va fi întreruptă în intervalul orar 08:00 - 15:00. În aceste condiţii, cursa spre Ecluza Sânmihaiu Român de la ora 12 nu se va realiza, doritorii putând opta pentru plecarea de la ora 17.
Reluarea curselor pe Bega va avea loc, cu plecare de la Catedrala Mitropolitană, la ora 14:52, sensul în aval, şi 14:54, sensul în amonte.

0

#1098 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 22 iunie 2023 - 08:56

Astazi, ca niciodata, au trecut vapoarele pe langa mine si am verificat orarul. Au trecut si cel pe sensul amonte si cel aval si ambele au respectat orarul de la ora 9, statia Vasile Pirvan.
Cu toate acestea, eram pe partea cealalta a statiei....ca acestea merg in zig-zag, ca de ce nu!?
Asadar nu as fi apucat sa mai urc de pe mal sa traversez podul si sa il prind. Pana la urma, tot pe jos am preferat sa merg.

La ce intervale au de circulat si cat ma pot baza pe ele....ca tot la mersul pe jos raman si cand teoretic as putea sa il folosesc....de ce?! Ca nu e practic!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 22 iunie 2023 - 08:59

0

#1099 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 22 iunie 2023 - 20:20

Asta nu mi se pare deloc ok, ca asa nimeni nu stie pe ce parte sa astepte
0

#1100 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 iunie 2023 - 21:02

N-am inteles exact ce vrei sa spui...Astepti exact in statie si iei acel hidrobuz care te duce in directia dorita, fie in amonte (Fabric...), fie in aval (Iosefin...).
Si eu ma gandeam ca vor fi statii pereche pe ambele sensuri insa pe apa sunt alte reguli si anume se stabilesc statiile pe acel mal unde este interesul mai mare din punct de vedere al calatorilor.
Exact asa este si la Budapesta, si la Venetia, si prin alte parti...

Problema noastra este ca nu avem puncte mai de interes de-a lungul celor 7,3 km si nici peisaje deosebite. Si nici nu le vom avea in urmatorii 50 de ani.






Vezi postareamichidutza, la 22 iunie 2023 - 08:56, a spus:

La ce intervale au de circulat si cat ma pot baza pe ele....ca tot la mersul pe jos raman si cand teoretic as putea sa il folosesc....de ce?! Ca nu e practic!



Pai tocmai ca te poti baza pe ele pentru ca respecta intocmai orarul ceea ce nu se poate spune despre celelalte mijloace de transport care se intretaie cu restul traficului...
Daca ai in telefon "mersul lor", te duci in statie cu doua-trei minute inainte de sosirea lor...
Dar in mod cert ele nu sunt bune pentru cei care se grabesc undeva, fie la lucru, fie in alta parte. Sunt pentru calatori pentru care timpul nu conteaza. Mai exista si de ăştia...
3

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi