STP Timișoara Forum: Restante la plata salariilor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Restante la plata salariilor

#1 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 14 decembrie 2017 - 17:50

Sunt de acord ca și călătorii sa fie respectati... Sa fie firobuzele tot timpul în stație etc! Repet sunt de acord! Dar va anunț cu părere de rău că or sa fie și mai mari întârzieri! Pentru ca nu mai suntem plătiti..... Avem întârzieri salariale și nimeni nu știe nimic..liderul de sindicat ii inexistent etc! Conducerea ii cum ii... Deci... Ne paste greva!
2

#2 Useril este offline   RB93 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 298
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 decembrie 2017 - 19:08

In calitate de calator sigur voi fi afectat, dar bravo voua.
Daca sunteti privati de un drept al vostru, daca nu sunteti platiti pt munca prestata atunci aveti curajul sa va ziceti nemultumirile, chiar daca "reprezentantul" doarme-n papusoi. Mai ales in perioada asta cand cheltuielile sunt mai mari ... .
Desigur ca ar trebui sa auzim si punctul de vedere al celeilalte parti (conducere, reprezentant sindical)

Aceasta postare a fost editata de RB93: 14 decembrie 2017 - 19:10

1

#3 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 14 decembrie 2017 - 19:13

Ar trebui! Dar sunt mulți dintre angajații care nu au primit salariu de 1 luna și se merge spre 2! Oribil! Totuși numai ai chef de munca atunci când mergi fără sa fi plătit! Numai zic de prime care sunt trecute în contract și nu se prea dau! Îmi cer Scz fata de călători dar nu se mai poate cu bataia de joc!
0

#4 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 14 decembrie 2017 - 22:08

Toti angajatii au aceeasi intirziere sau banii au ajuns doar pentru unii, cei cu salariul cel mai mare? :eusa_think:
0

#5 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 decembrie 2017 - 22:31

Soferii/vatmanii nu au primit salariul (in data de 10 a lunii), noi restul neprimind nici avansul (data de 25 a lunii trecute), nici salariul. :(
Marea parte a banilor trebuie sa vina de la primarie din cate se spune.
2

#6 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 14 decembrie 2017 - 22:55

Trebuie sa scriem.... Sa vadă oameni exact situația! Maine anunț și presa locala...
1

#7 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 decembrie 2017 - 18:58

Din Tion:

Citeaza

Primarul Timișoarei Nicolae Robu spune că nu sunt plătite toate salariile la RATT. Primăria a avut plăți de făcut către RATT pentru utilități, care nu puteau fi amânate, iar salariile vor trebui să mai aștepte puțin.
„Nu sunt plătite toate salariile la RATT, sunt anumite restanțe. Știți bine că avem plăți mari de făcut pentru RATT și, ca să nu pierdem reeșalonarea, a trebuit să achităm acele plăți. Altfel, se punea poprire pe conturi și se trecea la executare silită și la RATT chiar ai ce să execuți… ce bucuroși ar fi fost unii să poată cumpăra autobuze și minibuze. La RATT se vor mai face plăți acum, le-am tot dat. Într-o primă fază am plătit tot ce era stringent și apoi am tot plătit să se facă acumulări pentru plățile la restanțele salariale. Chiar dacă nu vor ajunge total la zi, sunt două categorii, personalul de bord, care are întârziere mai mică, și personalul de birou, care are o restanță mai mare. Facem toate eforturile cu ce încasăm acum să plătim către ei”, a spus primarul Timișoarei.
Primăria rămâne cu facturi neplătite la final de an 2017, deși era recunoscută ca un bun platnic. Anul acesta nu a mai mers. Au mai rămas plăți restante către diverși parteneri care se află în contract cu primăria, bani care vor fi plătiți în primele zile ale lunii ianuarie.
„De cinci ani și jumătate am putut face munca asta relaxat, plătind toți colaboratorii, toți prestatorii pentru primărie, ritmic, încât toată lumea spunea «așa bun platnic ca Primăria Timișoara nu am mai întâlnit, indiferent ce clienți am avut». Acum avem probleme și mă bucur că am avut înțelegerea partenerilor, chiar dacă știu că nu le este ușor. Nu am putut să fac o parte din plăți și ele vor fi făcute în ianuarie. În loc să ne intre 34 de milioane de lei, cât ne așteptam noi, acum, în 10 decembrie, au intrat 26 de milioane și ulterior încă un milion.
Or, să ai mai puțin cu 7 milioane decât ai presupus că o să ai înseamnă o perturbare foarte mare. Nu am mai putut să fac toate plățile, dar i-am asigurat pe toți să nu-și facă grijă că vor rămâne neplătiți, pentru că în luna ianuare noi vom face deja încasări. În 10 ianuarie ne va intra cota parte din impozitul pe venit, să vedem cum se va așeza ea odată cu adoptarea Legii bugetului, să vedem dacă guvernul respectă ce spune, și anume că ne va da compensații astfel încât să nu avem mai puțin decât în 2016. În orice caz, în prima parte a anului se încasează taxele și impozitele locale masiv, fiind acele discounturi. Prin urmare, i-am asigurat pe toți partenerii că în ianuarie vom plăti cât se poate de mult”, a mai spus edilul şef.
Nicolae Robu spune că nu s-a mai confruntat cu o asemenea situație la Primăria Timișoara.
„Niciodată de când sunt primar nu a mai existat o asemenea situație legată de bani. Eu nu știu alții cum termină, am înțeles că la CJ Timiș sunt 180 de milioane de lei, bani nefolosiți. Nu pot să înțeleg asta, când sunt atâtea lucruri de făcut, tu să rămâi cu bani nefolosiți. Eu nici nu am făcut totalul să văd câți mi-ar mai fi trebuit ca să plătesc la zi tot ce am făcut. Sunt nerealizări în execuția bugetară. Nu ai de unde să știi dinainte că nu încasezi. Intrăm în noul an cu facturi neplătite”, a spus Robu

0

#8 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 decembrie 2017 - 19:50

Eu de aici nu am inteles când o sa achite salarile... Ba zice.. Ca achita zilele astea ba ca in 2018
0

#9 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 decembrie 2017 - 20:37

Dupa 3 ianuarie, atunci cand pensionarii fac coada sa plateasca impozitele... -_-
1

#10 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 decembrie 2017 - 21:48

Primaria Timisoara isi intrerupe programul cu publicul intre 20 decembrie si 6 ianuarie. Asta probabil inseamna cu nu va putea incasa bani si nici sa faca plati.
0

#11 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 decembrie 2017 - 23:59

Nu cred ca RATT reprezinta "publicul", :) iar impozitele se pot plati deja in foarte multe locuri. Greu de crezut ca vor inchide taraba si vor pleca cu totii lasand problema asta nerezolvata (poate si altele care nu fac obiectul discutiei de aici). Dar mai sti... :eusa_think:
1

#12 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 decembrie 2017 - 11:01

In toata lumea Banca este bufferul care iti asigura functionarea intre momentul cind ai nevoie de bani si cel cind urmeaza sa primesti bani. La noi buffer este doar sa nu iti platesti facturile. Imagine postata
1

#13 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 16 decembrie 2017 - 21:20

Eu am sa va anunț când sistam serviciul! Mai așteptăm pana marți după-masă!
4

#14 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 decembrie 2017 - 11:42

Daca nici neplata salariilor nu va impulsioneaza spre o revolta, nu stiu ce altceva ar mai putea sa o faca. Luati liderii de sindicate la intrebari, organizati-va cumva. Daca acum intarzie 10 zile, luna viitoare le vor intarzia mai mult,probabil e un test. Bine ca au avut 30.000 de euro sa dea pentru scoaterea din Bega a vapoarelor, cumparate inutil.
4

#15 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 17 decembrie 2017 - 21:03

Lasa ca avem 2 milioane de euro pentru fantani urlatoare..Si stim sa cersim bani de la privati pentru cea mai poli dintre poli. Si daca nu se vor da salariile care oricum sunt mici pentru munca depusa e tot vina parsivei foste administratii care a angajat atatia soferi...Eu zic sa facem un sondaj pe facebook..sa ne zica pomanagiii daca mai vor sau nu sa aiba cine sa plimbe la piata sa prinda ofertele la tigai... :nervos:
5

#16 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 decembrie 2017 - 19:03

Si altii au probleme similare:

Citeaza

Angajaţii companiei de transport public din Galaţi protestează în faţa primăriei. Oamenii cer plata salariilor restante

Citeste mai mult:

0

#17 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 19 decembrie 2017 - 20:09

Normal! Urmam și noi! Altfel nu se poate.... Penibil
0

#18 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 decembrie 2017 - 23:31

Faptul ca situatia se repeta si in alt oras nu e consolare si nici nu rezolva problema. Iar protestul in fata primariei nu rezolva situatia mai ales ca poate EL deja e in Dubai.
1

#19 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 16 ianuarie 2018 - 20:49

Bună seara! Probabil din data de 22 ianuarie șoferi or sa sisteze serviciul după ședința avuta cu sindicatul! Motivul se știe clar.... Neplata salariilor! Nu putem sa mai lucram pe gratis! O seara frumoasa va doresc! Am anunțat aici ca să vadă câti mai mulți oameni!
6

#20 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 16 ianuarie 2018 - 22:06

Imi pare extrem de rau pentru ca nu se gaseste o solutie la o problema clara si limpede..plata muncii! Alocam 100.000 euro pentru proiect de pavat centrul (deja pavat), tocam proiecte pentru fantani muzicale, dam "gratuitati" in transportul public dar dupa aproape 2 luni de cand este aceasta problema nu se poate strange consiliul de administratie al societatii si/sau consiliul local sa gaseasca o sursa de finantare? Chiar trebuie ca bietii oameni sa inceteze munca pentru a primi drepturile cuvenite si acelea cu intarziere? Chiar am fost curios si am urmarit aceasta situatie nedreapta...pentru salariile de la cea mai poli dintre poli El insusi stie sa cerseasca de la mediul privat...nu l-am auzit cu o silaba si nu l-am vazut nici o fractiune de secunda sa faca un minim de demers macar din politicianism jegos aducator de voturi ca sa arate macar din gura si de imagine..ca cica i-ar pasa..nu mai zic ca rezolva...dar ca are un minim de compasiune si interes. Si la fel ca el si toti ceilalti catarati in scaunele publice. Chiar nu le pasa de munca si nevoile acestor oameni angajati ai unei societati IN SUBORDINEA PRIMARIEI?
Deja stiu imnul si vechea placa daca se va iesi in strada...universul clima astrele si dusmanii politici sunt de vina. Concret? Cine nu plateste? As fi curios daca Retim nu platea rata de leasing pentru limuzina germana cu care se plimba pe linia de tramvai augustul posterior al celui mai carmaci dintre carmaci si firma de leasing i-ar fi luat jucaria cat scandal si urlete ieseau? :nervos: :nervos: :nervos: :censored: :censored:
2

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi