STP Timișoara Forum: Piata (sens giratoriu) Gh. Domasneanu - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piata (sens giratoriu) Gh. Domasneanu

#41 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 decembrie 2019 - 15:02

probabil se relocheaza cativa metrii mai incolo. asa am vazut ca au facut pe rebreanu cu linia lui 9.
0

#42 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 05 decembrie 2019 - 19:09

De ce ar reloca? E o absurbitate tampita sa mute statia... La fel cu cea de la judetean o mutato degeaba, la fel cum o desfintat trecerea de pieton de acolo dar si pe cea de la Cluj...
0

#43 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 06 decembrie 2019 - 11:06

In privinta sensului giratoriu de la AEM (statii, treceri de pietoni), nu ma pronunt. Probabil urmaresc acelasi principiu ca la Marasti - zic! - ca sa nu se blocheze sensul cu trecerea chiar acolo la iesiri.
Cat despre trecerea de la Cluj, pentru mine - ca sofer - imi pare bine ca au scos-o. Daca vi de pe 1 Decembrie sa faci dreapta spre Judetean, stateai dupa fiecare pieton care trecea dupa bunul plac (se stie cum traverseaza majoritatea pietonilor, nu e ceva nou). Toate astea avand in vedere ca semaforul nu tine nu stiu cat.
Frecventez zona si ca pieton si nu pot spune ca ma deranjeaza in mod special o trecere in minus.

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 06 decembrie 2019 - 11:07

2

#44 Useril este offline   th3lurker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 487
  • Inregistrat: 11 decembrie 13

Postat 06 decembrie 2019 - 11:31

Citeaza

[..]imi pare bine ca au scos-o. Daca vi de pe 1 Decembrie sa faci dreapta spre Judetean, stateai dupa fiecare pieton care trecea dupa bunul plac[..]

Sau o muti 10 metri mai in aval, sau sa ii duca mintea pe soferi sa nu faca dreapta pe prima banda, ci pe a 2-a, a 3-a sau chiar a 4-a mai nou ca sa nu blocheze primul sofer intersectia.
Zic si eu, ca daca se vrea se poate, doar ca au ales ce era cel mai simplu pentru ei si cel mai bine pentru sfantul sofer, indiferent de cat incurca pe necuratul pieton.

Daca elimina complet trecerea pe Buziasului ma duc personal la protest in fata primariei. Daca o muta la mai mult de 25-30 de metri de sensul giratoriu il bag undeva pe primar.

Aceasta postare a fost editata de th3lurker: 06 decembrie 2019 - 11:33

0

#45 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 06 decembrie 2019 - 12:49

Nu va mai enervati degeaba !

Daca ati observat din toamna s-a facut o noua alee pietonala intre statiile de tramvai 9 si cele ale trv 4 si 8.
Din cauza mariri sensului giratoriu au mutat trecerea de pietoni din dreptul statiei trv 9 pe aliniamentul acestei alei si au facut trecerea si spre AEM tot pe aceeasi pozitie (mutand/translatand statia de tramvai)!!!
Probabil acelasi lucru se va face si pentru cealalta trecere de pietoni (spre firma Draxmaier).
De aceea se va translata/muta statia mai in afara sensului giratoriu !!!

Este o regandire si o repozitionare a trecerilor de pietpni si a statiilor de tranvai. PAREREA MEA !

Aceasta postare a fost editata de raducu: 06 decembrie 2019 - 12:50

0

#46 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 decembrie 2019 - 14:13

Vezi postareadenisa.d., la 06 decembrie 2019 - 11:06, a spus:

Frecventez zona si ca pieton si nu pot spune ca ma deranjeaza in mod special o trecere in minus.



O trecere in minus poate insemna doua treceri in plus. In total 3 treceri...Depinde pe ce directie te deplasezi...
Si daca vorbim de o intersectie semaforizata, atunci vom avea doua cicluri de semaforizare in plus ceea ce poate insemna minim 3 minute pierdere...


Legat de Piata Domasnean, probabil ca solutia cea mai buna ar fi fost un pasaj subteran mare cat sensul si cu iesiri/intrari direct in/din peroanele statiilor de tramvai...
Pietonii de pe o parte a sensului care au treaba in partea opusa ar strabate distanta in diagonala deci mult mai repede...
In subteran ar putea fi amenajate cateva spatii comerciale pentru inchiriere din care bani s-ar intretine pasajul (curatenia, iluminatul, etc)...
Iesirile cele mai importante, cu trafic pietonal mare, ar putea fi dotate cu scari rulante (single) pentru urcare...

Automat dispareau toate zebrele din piata si traficul devenea unul in flux continuu...
2

#47 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 06 decembrie 2019 - 15:09

Acesta este un vis frumos si doar daca primaria ar avea bani si ... viziune!
Vreti pasaj subteran si nu va dati seama ce saracie este in visterie daca au facut ,,lucrarea,, asta cu SDM-ul la sfarsit de an ? Trebuiau cheltuiti repede banii.
Au largit sensul giratoriu si au ,,cosmetizat,, intreaga zona. DOAR ATAT !!!

Aceasta postare a fost editata de raducu: 06 decembrie 2019 - 15:11

1

#48 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 decembrie 2019 - 17:07

eu nu zic sa le desfinteze, ci doar sa le mute la aprox 20-30m de sens si sa le semaforizeze (uite exemplu in Paris: https://www.google.c...917!4d2.2950275)

In Tm o singura trecere a fost mutata ceva mai departe de sens la Marasti spre Oituz si pare ca pe partea aia traficul in sens e ceva mai ok. se blocheaza totusi ca se face coada la Pct. Cardinale, dar asta e alta poveste.
0

#49 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 08 decembrie 2019 - 19:51

Azi 08.12.2019 ora 12.00 , SDM-ul lucra cu spor cu multi muncitori si echipamente !!! FELICITARI !!!
Politia locala era la datorie cu 2 echipaje pt restrictiile de circulatie.

Jumatate din sens (spre AEM) este gata si este marcat. Se circula provizoriu pe doua sensuri Blv L Rebreanu - iesire spre Mosnita (Calea Buziasului).
S-a lucrat (asfaltare) la aleea pietonala spre AEM si la statia trv 9.
S-a lucrat (asfaltare) la statia trv 8-4 si la drumul pana la sens (ambele sensuri) - circulatia a fost inchisa spre sens.
Pe partea opusa a sensului s-a decopertat si se va asfalta.
S-a translatat trecerea de pietoni de la fosta Electrotimis - blocul turn mai in afara sensului si s-a anulat vechea trecere.
A aparut o statie de RATT pt M22 (spre noua parcare de la fosta Electrotimis).

Asa cum am banuit nu s-a desfiintat nicio statie de tramvai, ci doar s-au translatat, avand in vedere marirea sensului giratoriu.

Sa speram ca se va finaliza pana maine 09.12.2019 ora 7.00 asa cum s-a anuntat, dar nu cred mai sunt multa lucrari de facut. Doamne ajuta !

In ansamblu arata bine, sa vedem si marcajele finale in tot sensul si cum se va circula. Poate vom avea noroc.

Aceasta postare a fost editata de raducu: 08 decembrie 2019 - 19:54

4

#50 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 09 decembrie 2019 - 10:58

S-a terminat lucrarea.

+ sunt 4 benzi, iar acums e poate intra și ieși pe mai multe benzi

- marcajele sunt total aiurea
-sunt efectiv gropane la gurile de canal

#51 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 09 decembrie 2019 - 12:28

Exemplu

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Captură de ecran din 2019-12-09 la 12.27.42.jpg

Aceasta postare a fost editata de Tesla: 09 decembrie 2019 - 12:29


#52 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 09 decembrie 2019 - 12:29

nu inteleg ce e aiurea la marcaje? eu am trecut azi dimineata prin sens si nu pareau chiar asa aiurea. totusi ar merge o poza din drona sa vedem mai bine de sus

Imagine postata

mai multe poze aici:

https://www.pressale...dernizari-foto/
0

#53 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 09 decembrie 2019 - 13:25

nici eu nu ma prind ce anume e aiurea, mie mi se pare beton sensul, am trecut ca prin branza
0

#54 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 decembrie 2019 - 18:12

Daca se vor respecta marcajele (ceea ce la noi mai greu) va functiona...
0

#55 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1353
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 09 decembrie 2019 - 18:19

Problema o sa fie peste cateva luni cand se vor sterge marcajele, ca deh' la noi se fac cu oja si se sterg repede. :Facepalm_emote_gif:
2

#56 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 10 decembrie 2019 - 10:16

Vezi postareaioio_viola, la 09 decembrie 2019 - 12:29, a spus:

nu inteleg ce e aiurea la marcaje? eu am trecut azi dimineata prin sens si nu pareau chiar asa aiurea. totusi ar merge o poza din drona sa vedem mai bine de sus

Imagine postata

mai multe poze aici:

https://www.pressale...dernizari-foto/



Aceasta este un marcaj tip ,,incrucisat;;.
Dupa intersectie banda 4 (din mijlocul sensului) devine banda 3 si banda 3 din intrarea in sens devine banda 4 ! Aceasta da aspectul de incrucisare a benzilor, dar practic se face o redistribuire a traficului in interiorul sensului giratoriu si ,,pregateste,, devierea din mijlocul sensului spre benzile de dreapta spre blv L Rebreanu sau Drexmaier (Cl Buziasului).
Colegul @Tesla a spus ca marcajele sunt aiurea pt ca apare scuarul care modifica directia de deplasare, adica impiedica circulatia pe banda a 4-a din mijloc. Vedeti foto !

La prima vedere poate ca este aiurea dar este o modalitate inteligenta de dirijare a traficului care poate fi buna au nu, asta se va vedea in timp, bineinteles daca se vor respecta marcajele si se va mentine vopseaua !!!

Aceasta postare a fost editata de raducu: 10 decembrie 2019 - 10:32

0

#57 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 decembrie 2019 - 10:17

Au publicat si cei de la Eye In The Sky un timelapse: https://www.facebook...513649295903777

Interesant este ca cine intra de pe Venus sau dinspre Ciarda este obligat sa iasa pe Rebreanu, nu au banda pentru a continua inapoi spre Venus...
0

#58 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 10 decembrie 2019 - 19:58

Dacă te încadrezi pe banda a 4-a, vei putea face stânga. Se poate observa în poză.

#59 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 10 decembrie 2019 - 20:06

Poate că unii vor spune că sunt ipocrit, însă eu deseori intru pe banda 1, iar apoi schimb benzile în sensul giratoriu pentru a ajunge la punctul dorit, însă în configurația aceasta va fi mult mai dificil, fiindcă în loc de 1 bandă, ar trebui schimbate 2 benzi. Îmi pare rău, însă foarte mulți șoferi nu știu să intre în sens și se fac ambuteiaje.

De circulat deocamdată se circulă foarte bine!

Marcajele provizorii trebuie șterse imediat! La Lidl pe Rebreanu treceau pietoni. În altă ordine de idei, bravo lor că au făcut treceri de pietoni înainte de sens!

UPDATE 11.12

Se ștergeau dimineața pe la 9 și ceva.

Aceasta postare a fost editata de Tesla: 11 decembrie 2019 - 12:12


#60 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 12 decembrie 2019 - 14:46

Vezi postareadAImon, la 10 decembrie 2019 - 10:17, a spus:

Au publicat si cei de la Eye In The Sky un timelapse: https://www.facebook...513649295903777

Interesant este ca cine intra de pe Venus sau dinspre Ciarda este obligat sa iasa pe Rebreanu, nu au banda pentru a continua inapoi spre Venus...



Da, ai dreptate !

Am venit astazi dinspre Ciarda si am vrut sa merg pe Venus si surpriza, marcajele nu m-au ,,lasat,, ! Toate marcajele indicau spre L Rebreanu.
Dar nu am renuntat si am ,,fortat,, intrarea spre Venus incadrandu-ma pe banda 2 si apoi 1 (marcate de la L Rebreanu spre intrarea in sens) si am ajuns pe Venus.

Probabil trebuia marcata si aceasta varianta de traseu, dar au vrut sa evite multiplicarea marcajelor ca in cazul Pasajului Jiul !!!
Daca circuli cu atentie totul este OK !

Aceasta postare a fost editata de raducu: 12 decembrie 2019 - 14:48

0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi