STP Timișoara Forum: Fluidizarea accesului in vehicule - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Fluidizarea accesului in vehicule

#21 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 ianuarie 2010 - 16:31

Vezi postareaDr2005, la 12 Jan 2010, 23:15, a spus:

Validatorul pentru bilete nu era plasat la mijloc? Eu parcă acolo l-am văzut.

Zicea cineva că în oraşele din afara patriei sunt mai puţini călători. Or fi în anumite vehicule, dar acolo peste 90% din călători folosesc diverse abonamente, care nu trebuie validate, astfel că nu se crează îmbulzeală la vatman/şofer (care vinde şi bilete şi chiar abonamente de o zi în anumite situaţii).

ERA!!! Acum e montat la prima uşă. Doar noi şoferii, ştim cât frig îndurăm până urcă toţi posesorii de bilete. Vă invit pe oricare dintre domniile voastre să puneţi mâna pe volan, pt a vedea (simţii) cât e de rece. Să nu mai pomenesc de timpii pierduţi în fiecare staţie.
0

#22 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 ianuarie 2010 - 16:34

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 8 Jan 2010, 19:33, a spus:

Pentru a evita aglomerarea calatorilor la usa din fata a vehiculului, RATT recomanda utilizarea usilor de acces dupa schema de mai jos:

Imagine postata

Deci: usa 1 pentru cei cu bilete iar usile 2 si 3 pentru cei care au carduri (abonamente, gratuitati, portofel electronic).

Domnule Florin, vă întreb: Câţi dintre călătorii timişoreni au acces la internet? Şi dintre ei, câţi accesează forumul RATT?
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29759
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 ianuarie 2010 - 17:37

Pe langa forum mai avem si pagina web (de fapt, informatia de pe forum e copiata de acolo). Pe fosta pagina aveam pus un counter care afisa un numar de aproximativ 12.000 de vizitatori pe luna.
Eu mi-am facut treaba si am afisat aceste informatii. De afisarea lor in alt mod si in alte locuri, nu ma ocup eu.

Imagine atasata: counter.jpg La data schimbarii paginii counterul avea doua luni si ceva, de functionare.
0

#24 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 ianuarie 2010 - 17:54

De lipitul unor afise,in vehicule am putea ajuta si noi, asa cum am ajutat la "reclamele" la forum... DOra o hartie ne trebe si materia prima...
0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29759
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 ianuarie 2010 - 17:58

Dl. director spunea ca au deja afise lipite si au inceput sa dea rezultate.
0

#26 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 ianuarie 2010 - 18:01

Woow, sa ne arate si noua unul... :beer2:
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29759
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 ianuarie 2010 - 18:05

Nu cred ca e ceva cu grafica ci mai degraba un anunt format A4. (deci, nu arata ca imaginea de pe pagina web)
0

#28 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 ianuarie 2010 - 18:08

Exact deaceea spunea, pentru ca intradevar acum 3 saptamani au aparut ceva hartiute, dar au disparut ramanad doar cateva, si ma gandea ca am eu nevoie de ochelari... :beer2:
0

#29 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 ianuarie 2010 - 20:05

Sunt, au inceput sa tot apara...mai ales pe 6, 7 si 8 (acolo am vazut cele mai multe). Ideea era ca oamenii sa nu se inghesuie si la troleibuze la prima usa :beer2:
0

#30 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 ianuarie 2010 - 21:38

Vezi postareaemilut, la 16 Jan 2010, 16:31, a spus:

ERA!!! Acum e montat la prima uşă. Doar noi şoferii, ştim cât frig îndurăm până urcă toţi posesorii de bilete. Vă invit pe oricare dintre domniile voastre să puneţi mâna pe volan, pt a vedea (simţii) cât e de rece. Să nu mai pomenesc de timpii pierduţi în fiecare staţie.

Probabil, cele pe care vi le voi spune, le veţi caracteriza drept "chestiuni minore". V-aţi obişnuit să-i consideraţi pe şoferi, ca fiind nişte obiecte, ataşate mijlocului de transport în comun, prin diverse şuruburi, piuliţe sau alte metode de sudură. Totuşi, până la urmă, sunt şi ei oameni. Ca oameni, suferă şi ei de frig. Regia nu s-a învrednicit să le facă cabine, aşa cum le-a făcut vatmanilor.
Astăzi, m-am pricopsit cu o răceală zdravănă, tocmai din cauză că am fost nevoit să suport schimbarea de temperatură (de la 18° în autobuz, la -6° în exterior) la fiecare oprire în staţie. Din cauza validatoarelor de bilete montate la uşa 1, se formează adevărate cozi la urcarea în autobuz. Acest fapt duce la creşterea timpului afectat urcării, implicit a timpului în care gerul pătrunde prin acea uşă. Ca şi cum nu ar fi suficientă această "bucurie", la fiecare oprire se ivesc 2-3 persoane care ţin cu tot dinadinsul să coboare pe uşa 1, deşi afişele care îi îndrumă spre celelalte două uşi, abundă. Mă îndrept către trei concluzii:
1. Unii dintre călători nu ştiu să citească. Dar, asta pică din start, pt că majoritatea celor care nu respectă regula sunt fie elevi, fie studenţi. Ba chiar şi oameni pe chipul şi aspectul cărora se poate citi un anumit statut social.
2. Alţii o fac cu bunăştiinţă, eliberându-şi astfel frustrările.
3. Cei mai mulţi, manifestă o nesimţire crasă, şi prin aceasta, un dispreţ nemărginit faţă de de tagma celor plătiţi să îi servească. Dacă la frizer sau la resturant, lasă un bacşiş gras, se simt datori să-şi scoată pârleala atunci când vine vorba de cei care se trezesc la ora la care ei aţipesc.
0

#31 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 ianuarie 2010 - 23:20

Vezi postareaemilut, la 23 Jan 2010, 21:38, a spus:

Ca şi cum nu ar fi suficientă această "bucurie", la fiecare oprire se ivesc 2-3 persoane care ţin cu tot dinadinsul să coboare pe uşa 1, deşi afişele care îi îndrumă spre celelalte două uşi, abundă.

Eu pur si simplu nu as deschide usa. Scrie clar pe autobuz ca prima usa e doar de urcare.
0

#32 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 ianuarie 2010 - 03:28

Ei, nu poţi totuşi să facă aşa ceva ca şofer. Te mai trezeşti naibii cu reclamaţie, şi fix o mustrare la dosar îi trebuie cuiva în perioada asta.
0

#33 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 24 ianuarie 2010 - 08:25

Depinde acum si de situatie. Daca autobuzul e chiar plin ochi, nu prea ai cum sa-i ceri sa coboare pe mijloc. Daca insa e loc destul, eu nu i-as deschide.
0

#34 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 24 ianuarie 2010 - 16:06

Dar daca sunt care vor sa urce pe prima usa nu poti sa nu deschizi doar ca sa-i dai o lectie la cel care coboara pe unde nu trebuie.
0

#35 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 ianuarie 2010 - 18:42

Vezi postareaVisor, la 24 Jan 2010, 16:06, a spus:

Dar daca sunt care vor sa urce pe prima usa nu poti sa nu deschizi doar ca sa-i dai o lectie la cel care coboara pe unde nu trebuie.

Ma refeream la faptul si la ultima staite sunt multi care se incumeta sa coboare pe prima usa.
0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29759
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 februarie 2010 - 13:04

Ca tot vorbeam intr-un post anterior despre anuntarea calatorilor privind validatorul pentru bilete:

Imagine atasata: DSC00098.jpg
0

#37 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 04 februarie 2010 - 21:07

Am vazut astazi un afis A4 tot ceva cu validarea parca.Era semnat si cu stampila.(numai tin minte ce scria pe el)
0

#38 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 februarie 2010 - 23:49

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 3 Feb 2010, 13:04, a spus:

Ca tot vorbeam intr-un post anterior despre anuntarea calatorilor privind validatorul pentru bilete:

Atasament DSC00098.jpg

Domnule Florin, totuşi, pe când revenirea la normalitate? Trăim în România, şi asta ne ocu....na! că o dau în bălării. Care este motivul pt care factorii de conducere nu vor să accepte că nu pot asigura condiţiile de transport existente în Franţa sau Belgia? Călătorii români se înghesuie câte 150 într-un autobuz de 100 de locuri, în vreme ce vesticii abia dacă ocupă toate scaunele. Nu se pot impune norme europene, atâta timp cât acestea nu sunt asigurate de o anumită decenţă şi civilitate, ambele venind din partea regiei. Să aibă domnii din conducere, demnitatea de a recunoaşte că, din cauze care nu ţin de voinţa domniilor lor, nu pot garanta un transport urban compatibil cu cel în care se aplică cu succes regula urcării pe uşa 1. Vă rog să-i invitaţi pe cei responsabili de măsurile absurde adoptate, să călătorească pe linia 33 la orele de vârf, respectând regulile pe care le-au impus.
0

#39 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 05 februarie 2010 - 00:05

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 10 Jan 2010, 17:21, a spus:

Nu e vorba de o legatura intre mutare si numarul de validari. cseh_17 sustinea ca pe usa deschisa pe jumatate urca mai multi calatori (cei cu bilete) decat pe restul usilor. I-am spus ca nu e adevarat, cei cu bilete fiind mai putini decat cei cu carduri. Concluzia: cei cu carduri au la dispozitie doua usi duble, sau cei cu bilete au la dispozitie "portofelul electronic", portofel care poate fi validat la oricare validator.:unsure:



Ramanand la exemplul de pe linia 33 (cel documentat): avem la ora de varf intre 200 si 300 de validari bilete/ora, in toate cele 8 vehicule, deci un numar de 30-40 validari pe ora/vehicul. :) Intr-o ora vehiculul face 4 semi-ture.

Să nu uităm totuşi, domnule Florin, că mai există călători care şi-au însuşit ideea de a urca pe uşa 1, chiar dacă posedă carduri. Aceştia îngroaşă numărul celor care fac coadă la urcare. Şi, ştiţi care e culmea? Nimeni nu le poate reproşa ceva.
0

#40 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 05 februarie 2010 - 20:57

orice invat are si dezvat :)
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi