STP Timișoara Forum: Portofelul electronic - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

Portofelul electronic

#21 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 ianuarie 2010 - 23:37

Deci ,de data asta calatorii (cei cu gura mare) au cam primit sah-mat de la regie, si sincer ma bucura acest lucru.

Pana acuma am auzit vaicareli si scuze de genul nu era chiosc si alte banalitati... Bine unele chiar erau de buna dreptate. Asta este trecutul.

Prezentul aduce un sistem complex care are functionalitate si lux. Daca si acum o sa apara comentarii, insemana ca "nu masina e de vina ci soferul".
0

#22 Useril este offline   ccos_77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 07 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 ianuarie 2010 - 10:41

Buna Florin

Am si eu o intrebare. Eu nu am nici un abonament pentru mijloacele de transport in comun, dar din cand in cand folosesc mijloacele de transport in comun si folosesc bilete pe care le cumpar cate 6 duble in avans. Eu pot sa imi fac acum card? si daca da, ce acte am nevoie?

Multumesc,
Cosmin
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2010 - 12:56

Este necesar sa ai deja un card, chiar cu titlul de calatorie (abonamentul) expirat. Pe acest card se activeaza portofelul.
Daca nu ai card o sa fi nevoit sa cumperi un abonament (chiar cel minim, de 5 zile) pe langa acesta activandu-se portofelul electronic.
Ca acte, ai nevoie doar de buletin/CI.

(raspuns oferit de Serviciul Dezvoltare)
0

#24 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 ianuarie 2010 - 13:26

De ce nu se poate elibera un card care sa fie folosit doar pe post de portofel electronic si eventual si abonament daca respectivul calator va avea nevoie?
Nu mi se pare normal sa faca un abonament pentru 5 zile daca omul nu are nevoie. Nu circula niciunde 5 zile la rand, poate circula doar de 10 ori intr-o luna.
Se doreste scaderea numarului de bilete vandute si folosirea acestui sistem, dar iata ca trebuie sa-ti faci abonament pentru a beneficia de card. Ciudat.
Eventual s-ar putea cere de la calatori sa plateasca acei 5 lei contravaloarea cardului daca nu vor abonament, nu sa-si faca aiurea abonament. <_<
0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2010 - 13:55

Deocamdata se ofera facilitatea de portofel electronic doar pe un card existent. (chiar expirat)

Citez din regulamentul pentru eliberarea portofelului electronic:

"Portofelul electronic este o facilitate a Cardului ACCES ce poate fi activată prin punctele de vânzare RATT, independent sau în paralel cu un alt titlu de călătorie, situaţie care este avantajoasă şi comodă atunci când există nevoia de călătorii ocazionale, alături de cele care se efectuează în mod curent."

Daca nu ar exista un abonament nu s-ar putea oferii facilitatea descrisa mai jos:

"Călătoriile rămase pe cardurile pierdute, distruse, furate etc. se translatează pe carduri noi care se vor achita la valoarea de 5 lei."
0

#26 Useril este offline   ccos_77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 07 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 ianuarie 2010 - 14:00

Urmeaza ca in viitor sa pot beneficia de Portofel electronic si fara sa fiu obligat sa cumpar un abonament de 5 zile (pe care nu am de gand sa il folosesc)?

Multumesc,
Cosmin

Aceasta postare a fost editata de ccos_77: 05 ianuarie 2010 - 14:01

0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2010 - 14:05

Daca o sa primesc detalii in legatura cu chestia asta o sa scriu aici, deocamdata nu se poate.
0

#28 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 05 ianuarie 2010 - 14:35

Ipoteză: urc într-un vehicul al liniei pe care am abonament, dar care are validatoarele setate pe altă linie; apropii cardul, și 1,6 lei sunt reținuți din portofel.

Ce trebuie să fac să recuperez banii ?

LE: Ca metodă preventivă, aș putea apăsa R tot timpul <_<

Aceasta postare a fost editata de dante: 05 ianuarie 2010 - 14:37

0

#29 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 ianuarie 2010 - 16:47

Pe card nu vor fii activate deodata si abonamentul si portofelul...

Si apropo domnul Florin, noi cei cu cardurile existete, putem sa le incarcam?
0

#30 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 ianuarie 2010 - 16:52

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 5 Jan 2010, 13:55, a spus:

Daca nu ar exista un abonament nu s-ar putea oferii facilitatea descrisa mai jos:

"Călătoriile rămase pe cardurile pierdute, distruse, furate etc. se translatează pe carduri noi care se vor achita la valoarea de 5 lei."

Sunt convins că baza de date nu e ruşinoasă, ar accepta şi carduri nominale care conţin doar credit nu şi titluri de călătorie tip abonament.

Problema e în faţa ecranului, acolo unde fie programatorii nu ştiu să facă asta, fie cineva a uitat sau n-au dorit să ceară funcţionalitatea <_<
0

#31 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 ianuarie 2010 - 17:57

Vezi postareadAImon, la 5 Jan 2010, 16:52, a spus:

Sunt convins că baza de date nu e ruşinoasă, ar accepta şi carduri nominale care conţin doar credit nu şi titluri de călătorie tip abonament.

Problema e în faţa ecranului, acolo unde fie programatorii nu ştiu să facă asta, fie cineva a uitat sau n-au dorit să ceară funcţionalitatea <_<


Probabil. Daca functionalitatea ar fi existat, nu vad de ce ar fi "ferit-o" de lumina zilei...

Dar la aspectul pretului tot n-am primit un raspuns multumitor pentru un simplu calator care va fi nevoit sa scoata in plus din buzunar mai multi bani pentru o calatorie...inteleg ca este mai practic "portofelul", mai usor de "aprovizionat" si ca se elimina problema chioscurilor (cel putin teoretic; nu pot sa imi reinoiesc abonamentul pentru ca de 3 zile sunt cozi de pana la 30 de persoane la chioscuri...), nu neg ca nu, chiar dimpotriva; dar chiar nimeni nu are nimic de comentat privind aspectul banilor? Nu de mult s-au scumpit biletele si abonamentele (exagerat de mult dupa parerea mea, care nu cred ca este unica), acum sub "masca" noului si "ultra-nemaipomenitului" portofel electronic se mai face o majorare subtila, pe care populatia incantata de noul sistem ar trebui sa o omita. Probabil cand se va introduce taxarea pe statii, costul aferent unei calatorii de 1,6lei acuma va creste, la fel de subtil si la fel de ascuns sub "o noua facilitate care va schimba modul in care calatorul va interactiona cu mijloacele de transport in comun", incat iar nu ar trebui sa isi dea seama cineva de "manipularea" facuta.

Repet inca o data, nu am nimic cu acest nou sistem, ba din contra, l-am asteptat de cand a aparut primul zvon asupra lui, insa nu mi se pare deloc civic acest tertip privind pretul calatoriilor...N-am dreptate?
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2010 - 18:47

Vezi postareacseh_17, la 5 Jan 2010, 16:47, a spus:

Pe card nu vor fii activate deodata si abonamentul si portofelul...

Si apropo domnul Florin, noi cei cu cardurile existete, putem sa le incarcam?



1. Pe card functioneaza ambele tiltluri tarifare: abonament si portofel. Detalii ai aici

2. Pe moment, nu. O sa vad daca se poate face o exceptie, dar nefiind nominal nu vei putea recupera banii de pe el in caz de furt sau pierdere.

Vezi postareadante, la 5 Jan 2010, 14:35, a spus:

Ipoteză: urc într-un vehicul al liniei pe care am abonament, dar care are validatoarele setate pe altă linie; apropii cardul, și 1,6 lei sunt reținuți din portofel.

Ce trebuie să fac să recuperez banii ?


Faci o sesizare scrisa pe care o depui la centrul de ticketing (Call Center) si daca se justifica, primesti banii din casierie.
0

#33 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 ianuarie 2010 - 20:48

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 5 Jan 2010, 18:47, a spus:

2. Pe moment, nu. O sa vad daca se poate face o exceptie, dar nefiind nominal nu vei putea recupera banii de pe el in caz de furt sau pierdere.

Faci o sesizare scrisa pe care o depui la centrul de ticketing (Call Center) si daca se justifica, primesti banii din casierie.

@ first : Maine cred ca am drum prin oras, o sa incerc chestiunea. Cred ca nu sunt singurul caruia nu i-ar pasa de pierderea unei sume de maxim 8 lei ..

@ second : Partea proasta este ca pentru 1,6 ron cat reprezinta o calatorie nu merita deplasarea pana la casierie. Daca tot sunt chestiuni electronice ar fi ok ca pagubitul sa poata trimite prin fax o copie dupa un extras de cont, si sa primeasca banii direct in cont.

Dar probabil ca sunt cerinte S.F. momentan <_<
0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2010 - 21:05

Vezi postareadAImon, la 5 Jan 2010, 20:48, a spus:

Cred ca nu sunt singurul caruia nu i-ar pasa de pierderea unei sume de maxim 8 lei ..


1. Vezi ca e vorba de suma minima de 8 lei. Tu poti sa ai pe el, in momentul in care-l pierzi, chiar si 80 de lei. (bine, e clar ca vor fi putini care vor incarca asemenea sume) Teoretic e posibil.
2. Cum sa-ti trimita in cont? Trebuie mai intai sa explici, in scris, ce s-a intamplat, care e motivul pentru care ceri returnarea sumei.
0

#35 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 05 ianuarie 2010 - 21:17

Ramane vechea problema: Sistem gandit doar la jumatate. Ce fac daca ajung cu trenul seara tarziu? Blatul sau iau un Taxi. N-am nici o sansa sa procur un bilet sau un card. Si chiar daca ajung ziua. Se doreste eliminarea biletelor (chit ca ar fi mai ecologice). Deci daca vreau sa stau in oras doar doua zile as avea nevoie de un abonment de cinci zile. In fine, trecem peste asta - cum va fi cu reincarcarea cardului la bancomat? Si de ce nu online?
0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2010 - 22:17

Da, iei un abonament pe cinci zile dar la urmatoarea vizita in oras poti folosi doar bani din "portofel", nu mai trebuie sa cauti chiosc (dupa ora 21:30) si nici sa faci alt abonament. (nu conteaza ca abonamentul e expirat deja).

Bancomatul va avea un suport in care se plaseaza cardul, dupa care se urmaresc instructiunile de pe ecran. Din cate am inteles vor fi in jur de 30 de bancomate cu aceasta facilitate. Atentie! Nu se poate incarca decat portofelul electronic, nu si abonamentul de pe card. Bancomatul nu comunica cu baza de date a RATT.

Apropo de "daca vreau sa stau in oras doar doua zile as avea nevoie de un abonment de cinci zile": cand mergi in Ungaria, Austria, etc, te intreaba cineva cate zile stai acolo? Platesti autostrada pentru o saptamana sau chiar mai mult, chiar daca o folosesti doar cateva ore. Nu am auzit pe nimeni sa comenteze. Platesti si....drum bun. <_<
In Cehia un abonament pe o zi e mai scump decat al nostru pe cinci zile (4€ fata de 10 lei), la Venetia ai card de 3 sau 7 zile, etc.
0

#37 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 06 ianuarie 2010 - 13:40

RATT-ul baga biletele in Portofelul electronic.

N-a inceput bine noul an si RATT-ul vine deja cu noutati. Incepand cu luna ianuarie 2010, regia locala de transport va introduce o noua aplicatie tarifara – PORTOFEL ELECTRONIC - reprezentand un numar de calatorii incarcate pe card similare unui numar de bilete de calatorie traditionale, de hartie.

Procedura este simpla si asemanatoare cu cea folosita la o cartela reincarcabila de telefon. Doar ca aici vorbim de un card de calatorie pe care punem contravaloarea unor calatorii.
Avantajul este ca aceste calatorii sunt cumulate la valoarea incarcarii, iar in momentul validarii se consuma calatoria cu pretul corespunzator contravalorii grupului de transport din care face parte traseul: urban, expres sau metropolitan.

Vom putea activa "Portofelul electronic" la chioscurile RATT, independent sau in paralel cu un alt titlu de calatorie, situatie care este si ea avantajoasa si comoda – ne asigura Regia - atunci cand exista nevoia de calatorii ocazionale, alaturi de cele care se efectueaza in mod curent.
Minimul de calatorii incarcat pe card este in valoare de 8 lei, reprezentand 5 bilete de 1 calatorie pe linii de transport de tip urban sau 4 calatorii pe linii de transport de tip expres.

Daca aveti deja un abonament pe card pentru o linie si va urcati intr-un alt mijloc de transport, aparatul de validare va retine doar contravaloarea calatoriei din afara abonamentului. Iar atunci cand mergeti pe traseul obisnuit, pentru care aveti abonament, validatorul nu va "atenta" la calatoriile suplimentare, de rezerva.

Validarea nu este posibila daca valoarea din portofelul electronic este mai mica decat costul unei calatorii (1,6 lei pentru urban sau 2 lei pentru expres si metropolitan). In acest caz, aparatul emite un mesaj sonor de avertizare si afiseaza un mesaj de atentionare cum ca soldul este insuficient. In aceasta situatie, calatorul nu isi poate achita calatoria, fiind nevoit sa-si reincarce portofelul electronic. Validatoarele vor informa, la cerere, situatia calatoriilor disponibile in portofel (tasta „i”) sau automat, incepand cu momentul din care mai sunt disponibile 3 calatorii.

Eventualele "bilete" ramase, ce nu se pot utiliza la efectuarea unei calatorii (pe linii urban, expres sau metropolitan), se cumuleaza cu valoarea achitata in momentul reincarcarii Portofelului electronic. Calatoriile ramase pe cardurile pierdute, distruse, furate etc. se transfera pe carduri noi care se vor achita la valoarea de 5 lei.
agenda.ro
0

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

  Postat 18 ianuarie 2010 - 13:55

Vezi postareaccos_77, la 5 Jan 2010, 14:00, a spus:

Urmeaza ca in viitor sa pot beneficia de Portofel electronic si fara sa fiu obligat sa cumpar un abonament de 5 zile (pe care nu am de gand sa il folosesc)?



Vezi postareaFlorin.B RATT, la 5 Jan 2010, 14:05, a spus:

Daca o sa primesc detalii in legatura cu chestia asta o sa scriu aici, deocamdata nu se poate.


Am primit detaliile promise. Au fost instruite si vanzatoarele/vanzatorii in legatura cu posibilitatea de vanzare a unui card tip portofel electronic, fara ca pe acel card sa fie prezent un alt titlu de calatorie (abonament). Totusi, cardul este personalizat pentru a se putea recupera suma in cazul pierderii/furtului sau in cazul translatarii sumei in contul unui alt titlu de calatorie.
0

#39 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 18 ianuarie 2010 - 15:04

Deci costă 5 lei și trebuie BI/CI ?

LE: Mi-a confirmat o doamnă la chioșcul RATT că da :)

Aceasta postare a fost editata de dante: 18 ianuarie 2010 - 17:48

0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 ianuarie 2010 - 18:03

Trebuie, deoarece, cum scriam mai sus, este personalizat.
0

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi