STP Timișoara Forum: Probleme diverse - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
Pagina 1 din 1

Probleme diverse

#1 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 septembrie 2011 - 12:23

Am descoperit un blog nou, care pare a fi al unui angajat RATT. Permiteti sa spicuiesc:

Citeaza

In Timisoara sunt 9 substatii de redresare dintre care 7 sunt echipate cu piese din fosta DDR si doua sunt echipate cu piese furnizate de fosta Electroputere Craiova.

Durata de functionare a acestor substati este de 40-50 de ani ptr. echipamentul din DDR si 25 de ani ptr. echipamentul romanesc. Cea mai mare problema nu o constituie vechimea echipamentului ci faptul ca in acest moment ambi furnizori au disparut, deci procurarea pieselor de schimb este o FF MARE PROBLEMA.

In programul de restructurare a domnului parinte se precizeaza ca acesta activitate se va externalize cu terti ( ????????). Fara a avea nici un contract de externalizare a activitatii don parinte a trcut la desfintarea activitatii de intretinere si exploatare a fostului ATELIER SUBSTATII. In acest moment dintr-un necesar de minim 50 de angajati in schema RATT mai exista 12.

In gandirea conduceri 5 din cei 12 angajati se vor acupa de urmarirea alimentarii sectoarelor de tramvai si troleibuz prin intermediul sistemului centralizat existent, iar ceilalti 7 vor asigura mentenanta si lucrarile planificate in cele 9 substatii. ( echipa de cabluri este desfintata, iar in aceasta activitate nici nu trebuie sa existe dupa gandirea – inexistenta a conduceri RATT)

Nici ca se putea realize o prostie mai mare. Teoretic este o actiune intentionata de distrugere a transportului electric, UN SABOTAJ sau o actiune de TERORISM
.
In acest moment pe langa faptul ca nu se mai poate planifica nici un program de revizie si reparatie a echipamentelor din substati el nici nu se va realiza practic.

Acest lucru nu este o noutate pentru actuala conducere, deoparece de mai bine de 18 luni, din lipsa de personal, deja suntem la a 3 faza a restructurari, nu s-a mai efectuat nici o lucrare de revizie nici la nivelul de 600 V si nici la nivelul de 10kV. Posibilitatea aparitiei unui deranjament tine numai de intamplare dar va duce la intreruperea transportului electric in diverse zone ale orasului.

Stimate domnule primar, stimati membri ai Consiliului Local intrebarea pe care doresc sa o pun este :

Va intereseaza ce se intampla cu transportul local in Timisoara? Ar fi cazul sa incepeti o analiza a modului in care este condusa firma.

Don parinte are o mare calitate. Area cea mai mare Limba de lemn pe care o cunosc. Intocmeste referate si informari minunate dar nu spune nimic in ele sau ele sunt pline de neadevaruri.
Va rog sa participate direct la acest blog punand intrebari sau scriindu-va parerea.
Pentru a nu va plictisi cu problem tehnice ma opresc aici.

Ca si Don Quijote voi continua sa ma lupt chiar si cu morile de vant.


Dincolo de exprimarea pe alocuri bolovanoasa ... problemele ridicate par interesante. Daca nu ma insel prin "dom' parinte" omul se refera la directorul RATT, care e student la teologie (?).

Mai sunt si alte chestiuni despre care se vorbeste: http://transportulin...n.blogspot.com/

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 14 septembrie 2011 - 12:25

1

#2 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 septembrie 2011 - 00:07

Si eu am impresia ca se intampla lucruri ciudate la RATT. Inca de la instalarea domnului Goia am scris pe forum ca misiunea dumnealui este de a pune RATT-ul pe butuci. Nu stiu in folosul cui si ale cui interese reprezinta. N-am nici un fel de dovezi, doar zvonuri de la acea vreme. Zvonuri care puteau fi lansate foarte bine tocmai de cei schimbati de la varful RATT-lui. Insa tot ceea ce s-a intamplat la RATT de doi ani incoace imi intaresc convingerea ca ceva este in neregula. "Disparitia" depoului TI, aparitia in curtea depoului a bisericii cu tot cu casa parohiala, desfiintarea peste noapte a liniei 3 (stiu ca n-a fost peste noapte ci dupa cateva luni de intrerupere a circulatiei cauzata de lucrari de canalizare pe Ardealului, insa la terminarea lucrarilor s-a decis desfiintarea liniei,...decizie cel putin CIUDATA!), neluarea la timp a unor masuri de protejare a tramvaielor impotriva idiotilor cu sprayuri, neoferirea variantelor de achizitionare de bilete sambata si Duminica (automate de bilete in "noduri" de mtc de exemplu), lipsa controalelor in permanenta in mtc-uri, gratuitati si facilitati excesive, desfiintarea liniilor metropolitane abia infiintate, si cate si mai cate,...n-am vazut nici o masura logica (pozitiva), dupa logica mea,... decat desfiintarea liniei 10, a acelei linii 10 care circula de la 6 la 8 dimineata parca, pe traseul liniei 4, desfiintare pe care si eu o ceream prin postarile de la acea vreme. In rest nimic altceva.

Aceasta postare a fost editata de mile: 15 septembrie 2011 - 09:54

0

#3 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 septembrie 2011 - 07:14

Citeaza

neluarea la timp a unor masuri de protejare a tramvaielor impotriva idiotilor cu sprayuri


Din ce mi-a spus domnul Illes se lucreaza la un caiet de sarcini pentru amplasarea unui sistem de supraveghere video in curtea depoului Dambovita pentru a putea depista cazurile de furt dar si pe cei care vandalizeaza vehiculele garate acolo.
0

#4 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 septembrie 2011 - 09:52

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 septembrie 2011 - 07:14, a spus:

Din ce mi-a spus domnul Illes se lucreaza la un caiet de sarcini pentru amplasarea unui sistem de supraveghere video in curtea depoului Dambovita pentru a putea depista cazurile de furt dar si pe cei care vandalizeaza vehiculele garate acolo.


Este un pas inainte dar tardiv. Daca mazgalelile exterioare pot fi "sterse" prin revopsire (alti bani), cele interioare ridica probleme serioase. Am constatat si personal. Interioarele nu vor mai putea fi aduse la stadiul initial. Un numar redus de indivizi (intre 5 si 10 persoane dupa parerea mea) au reusit (si inca reusesc) sa-si bata joc de tramvaie si implicit de populatia intregului oras prin "activitatea" lor dementa.
0

#5 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 septembrie 2011 - 10:58

Pentru mazgalelile din interior nu ne ajuta un sistem de supraaveghere video in depou. Majoritatea sunt facute pe traseu. :D
0

#6 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 septembrie 2011 - 11:41

Dar sistem video interior instalat la sosirea tramvaielor in TM, macar la ultimele serii sosite?...Avand in vedere pretul lor de achizitie scazut, permitea, cred eu, instalarea sistemelor video interioare. Pe unele chiar false.
Vreau sa zic ca daca cuiva ii pasa, se gaseau solutii de prevenire a mazgalelilor.
0

#7 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 septembrie 2011 - 12:17

O gluga si-au rezolvat problema, nu-i mai recunoaste nici dracu' pe inregistrare. Asta ca sa nu mentionam ca oricum vor citi dinainte pe forum in ce tramvaie sunt camere false si vor "actiona" acolo prima data :D
0

#8 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 septembrie 2011 - 12:38

Sa nu mai vorbim de procesarea informatiei inregistrate pe atatea vehicule... Sistemul care se va instala in depou va presupune interventia agentilor de paza imediat, nu doar inregistrare video.
0

#9 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 septembrie 2011 - 23:38

Trebuie sa existe solutii de combatere a fenomenului. Nu se poate ca o gasca de cativa derbedei sa produca atatea pagube (estetice) la nivelul intregului oras. Sunt mereu aceleasi mazgalituri, semnaturi cum le zic ei.
0

#10 Useril este offline   sorintm 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 30 iulie 11

Postat 17 septembrie 2011 - 09:41

Vezi postareamile, la 15 septembrie 2011 - 11:41, a spus:

Dar sistem video interior instalat la sosirea tramvaielor in TM, macar la ultimele serii sosite?...Avand in vedere pretul lor de achizitie scazut, permitea, cred eu, instalarea sistemelor video interioare. Pe unele chiar false.
Vreau sa zic ca daca cuiva ii pasa, se gaseau solutii de prevenire a mazgalelilor.

Daca un mijloc de transport nou a costat 430.000 de euro,de ce s-au dat oamenii angajati la Ratt in somaj din moment ce au existat acesti bani pentru achizitii?La fel si cu problema camerelor video.Sunt accesibile doar soferilor,dar acestia nu le pot urmarii pentru simplul fapt ca trebuie sa conduca mijlocul de transport. :timeout:
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 septembrie 2011 - 10:26

Sa lamurim cateva aspecte ale acestei probleme:

- autobuzele au fost cumparate de primarie pe credit, doar troleibuzele le plateste regia in rate, dar creditul a fost luat in 2008 cand situatia era alta.
- tot ce "vad" camerele se inregistreaza pe un HDD, atat in cazul autobuzelor cat si in cazul troleibuzelor
- problemele mari sunt la tramvaie, tramvaie neechipate cu sisteme de supraveghere video.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi