STP Timișoara Forum: Tramvaiul lui Mos Craciun! - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

Tramvaiul lui Mos Craciun!

#21 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 decembrie 2010 - 15:43

Deci sa clarificam cateva aspecte! Nici ziaristii nu au fost prea clari din acest punct de vedere!


1. Tramvaiul nu va circula DOAR acele 4 zile. In acele 4 zile va circula GRATUIT!, pe traseul FOSTEI linii 6!

2. Asta nu inseamna deloc ca dupa VA FI CASAT! Nici vorba va circula ca si tramvai normal.

Starea in care a ajuns #2017, a fost o pura intamplare!
0

#22 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 17 decembrie 2010 - 17:18

multumesc frumos pentru lamuriri. chiar ar fi fost pacat ca un vehicul asa frumos decorat sa circule doar citeva zile ma gindeam ca s-ar putea face si la autobuze sau troleibuze o asemenea decorare..dar cu autocolante..nu cu grafiti..ca sa fie in spiritul sartbatorilor..


iar la tramvaie, poate de paste vedem un tramvai cu "insemnele" iepurasului?

off topic: am calatorit in munchen si am vazut modele de tramvai identice cu cele donate noua. oare cit ar costa ca sa cumparam de la ei piese si sa le reparam pe cele care se pot tine in functiune , in loc sa casam ca disperatii?? pina cind ne vom permite tramvaie noi, ma gindesc ca ar fi foarte bine pentru noi sa tinem in circulatie parcul existent.
0

#23 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 17 decembrie 2010 - 23:29

Troleibuzele si autobuzele banuiesc ca nu se pot impodobi ca sunt inca in leasing, dar nu spun asta sigur.
Cat despre 3511 nu se va sti sigur ca nu va fi casat sau va fi... dar oricum va circula desenat mai mult decat gratuit.:jos:
Cat despre "fosta linie 6", va circula pe actuala linie 6, chiar daca plecarea are loc din Libertatii, si se vrea (si e foarte probabil) si pe altele!
0

#24 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 18 decembrie 2010 - 02:24

Pe la 22, 3511 a trecut prin centru, cred ca mergea in Dambovita, arata super :jos:
Pe afisajul din dreapta sus arata linia 1(el nu lua calatori).
0

#25 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 decembrie 2010 - 08:49

Imi pare rau, dar ce scrie in articol este GRESIT! :jos: Din informatiile pe care le am , tramvaiul va circula GRATIS, pe traseul fostului 6, si va fi in special pentru copii!
0

#26 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 decembrie 2010 - 11:12

Eu zic ca ne putem baza pe ce au scris cei de la Relatii Publice:

Citeaza

Tramvaiul circulă gratuit şi îi primeşte pe toţi copiii care vor la plimbare

0

#27 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 decembrie 2010 - 19:59

Vezi postareaBogdanTm, la 17 decembrie 2010 - 17:18, a spus:

off topic: am calatorit in munchen si am vazut modele de tramvai identice cu cele donate noua. oare cit ar costa ca sa cumparam de la ei piese si sa le reparam pe cele care se pot tine in functiune , in loc sa casam ca disperatii?? pina cind ne vom permite tramvaie noi, ma gindesc ca ar fi foarte bine pentru noi sa tinem in circulatie parcul existent.


si in bremen mai sunt vagoane Wegmann, dar nu si-a pus nimeni problema de a lua piese de acolo.
Da-i cu toporu' - specific romanului.

A, si intrebare: asa va circula si vara?

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 20 decembrie 2010 - 21:13

0

#28 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2010 - 16:14

Tocmai am venit de la o plimbare cu 3511 (de fapt am fost la facultate, si l-am nimerit si la dus si la intors tot pe el). E frumos, nu spun ca nu, dar sunt totusi 2 probleme pe care vreau sa le mentionez:

1. Cea mai importanta (parerea mea), este faptul ca nicaieri nu scrie pe el "CIRCULA GRATUIT". Stiu ca in anii precedenti aceste tramvaie aveau acea foaie galbena laminata cu circula gratuit. Foarte multi dintre calatori se plimbau prin tot vagonul cautand un validator la care sa valideze (toate fiind stinse). Ba chiar am vazut unul care a ramas nemultumit ca validatorul stins nu a reactionat deloc la apropierea cardului.

2. Confuzia creata de faptul ca mass-media a informat populatia ca acest tramvai circula pe vechiul traseu al liniei 6. De fapt el circula pe actualul traseu al liniei 6 (cel putin astazi asa a mers). Cand m-am intors am vazut ca avea in geam un carton pe care scria cu marker-ul "CIRCULA LA TORONTAL" dar totusi, multi dintre calatori (majoritatea persoane de varsta a 3-a, desi tramvaiul, din cate am inteles, a fost menit in special copiilor) credeau orbeste in ceea ce "a spus la televizor/radio". Ba mai mult, dezinformau si pe ceilalti calatori, sustinand sus si tare ca "nu domnule, daca asa a spus la televizor, inseamna ca nu merge in Torontalului!"

Si inca ceva. Nu stiu daca 3511 are boxe montate in vagon (cum am vazut la alte vagoane), dar daca are, cred ca niste colinde ar aduce cu atat mai mult spiritul Craciunului in acest tramvai :coolspeak:
0

#29 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 21 decembrie 2010 - 16:27

3511 mai are doar ramele de la boxe, ca boxele nu mai sunt de mult :coolspeak: .
0

#30 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 21 decembrie 2010 - 19:16

Ieri a circulat pe vechiul 6 (circuit) si astazi actualul. Dar si ieri, fara nici linie, traseu sau orice informatie afisata...
0

#31 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 decembrie 2010 - 19:17

Si ca sa citeasca si cine trebe!, imbodobitul e cam saracacios... Adica OK e fain, dar cateva globuri la bare, mai multa beteala, nu cred ca strica... Ok luminite nu, dar totusi... Da-o naiba ca din cei 2 vatmani, unul statea tot timpul in cupeu...
0

#32 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 21 decembrie 2010 - 19:20

Nici nu era prea sigur ca gaseai toate dupa o zi.:coolspeak: Ai vazut si tu ce plin a fost ieri cand a sosit in Libertatii.
0

#33 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2010 - 19:29

Oare s-ar împotrivi cineva să ajutaţi la împodobit? :coolspeak:
0

#34 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 decembrie 2010 - 20:29

Vezi postareaViktor, la 21 decembrie 2010 - 16:27, a spus:

3511 mai are doar ramele de la boxe, ca boxele nu mai sunt de mult :coolspeak: .

Nici pe vagonul turistic n-au rezistat prea mult. Cele noi, montate de noi in primavara, au fost deja furate. Se grabeau cei de la relatii publice sa cumpere altele noi. :pace:
0

#35 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 21 decembrie 2010 - 20:43

Am ramas suprins cand am aflat si eu :pace: . Chiar Manu i-a zis lui Cristi ca lipsesc boxele,iar cand a vazut a ramas masca :coolspeak: . Nu-i venea a crede ca le-au furat.

Aceasta postare a fost editata de Viktor: 21 decembrie 2010 - 20:46

0

#36 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2010 - 22:49

Da, ieri a circulat pe vechiul traseu, iar azi pe actualul traseu al lui 6 - probabil din cauza confuziei create intre pasageri. Oricum, tramvaiul nu era destinat "masei", asa ca circula foarte bine pe vechea linie 6 doar cu copii. Asa arata ca oricare alt tramvai (ca numar si variatie de calatori). Pacat ca si lucrul acesta frumos a trebuit sa se transforme intr-un mic "haos".

E foarte frumos tramvaiul, insa ca un downside, nu pot sa nu remarc faptul ca in stanga-fata si dreapta-spate vopseaua se sterge incet dar sigur. Ma intreb ce spray-uri or fi folosit baietii de se duc asa de repede cand grafitti-urile facute de vandali tin ani buni :coolspeak: .
0

#37 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 decembrie 2010 - 23:28

Din cate am auzit linia 6 revine in vechea configuratie. Daca apare ceva concret va anunt. (pe moment considerati-l un zvon)
0

#38 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 decembrie 2010 - 10:34

Iar se doreste o schimbare?!
In legatura cu asta, ati auzit vreun zvon si despre linia 5 sau 10? :)
0

#39 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 decembrie 2010 - 11:28

Nu. Chestia cu linia 6 am auzit-o prin depou.
0

#40 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 decembrie 2010 - 09:50

Vezi postareaNDY, la 21 decembrie 2010 - 22:49, a spus:

Da, ieri a circulat pe vechiul traseu, iar azi pe actualul traseu al lui 6 - probabil din cauza confuziei create intre pasageri. Oricum, tramvaiul nu era destinat "masei", asa ca circula foarte bine pe vechea linie 6 doar cu copii. Asa arata ca oricare alt tramvai (ca numar si variatie de calatori). Pacat ca si lucrul acesta frumos a trebuit sa se transforme intr-un mic "haos".

E foarte frumos tramvaiul, insa ca un downside, nu pot sa nu remarc faptul ca in stanga-fata si dreapta-spate vopseaua se sterge incet dar sigur. Ma intreb ce spray-uri or fi folosit baietii de se duc asa de repede cand grafitti-urile facute de vandali tin ani buni :04: .

Grafitti aplicat pe suprafeţe rugoase şi absorbante (ziduri, pereţi) are o durată de viaţă mult mai mare decât cel pictat pe suprafeţele lucioase. În cazul tramvaiului, era recomandată aplicarea unui strat de lac peste desen. Încă ceva. Ca şi în cazul marker-elor permanent, culoarea neagră este cea mai rezistentă la intemperii. Restul culorilor au în componenţă pigmenţi care favorizează denaturarea în timp a desenului.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 23 decembrie 2010 - 10:34

0

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi