STP Timișoara Forum: Televiziuni locale, teritoriale... - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Televiziuni locale, teritoriale... TVT'89, Analog, etc.

#21 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 mai 2011 - 18:16

Dragi colegi, daca pun cap la cap toate informatiile postate de voi impreunate cu informatiile stiute de mine, rezulta ca exista o mancarime (concurenta - formulare civilizata) de nedescris intre firmele furnizoare de informatii pe cablu. Nici nu mi-am dat seama ca ar exista interese atat de mari in acest domeniu. Iar beneficiarii acestor servicii sunt de fapt pe ultimul loc pe lista intereselor chiar daca li se zambeste (in fata) si li se vorbeste respectuos.
Astazi la ora 16 (ora convenita in urma unui telefon din partea RCS-RDS primit la ora 11) am fost "vizitat" de doi "tehnicieni" ai furnizorului. Dupa ce in prima faza au insistat ca ar trebui sa receptionez cele doua programe (N24 si TVT 89) am trecut la cautarea lor pe "primul" TV care de fapt era la capatul firului interior. Dupa doua scanari nimic. Hai la al patrulea din sir, tot nimic. S-au dus la stalpul stradal si au verificat ceva...Am mers apoi in pod si l-au pus pe primul TV din sir "pe direct". La scanare nimic. Nimic in sensul de TVT 89 si N 24. Au urmat apoi doua telefoane la firma sa verifice daca nu cumva este oprita emisia chiar de catre TVT 89. La unul dintre cele doua telefoane (la al doilea de fapt) li s-a spus ca in zona mea nu pot fi receptionate cele doua programe deoarece frecventele pe care se transmit sunt intretaiate cu transmisia bazei de date legate de internet si telefonie (probabil, zic eu, una dintre ele). Au ramas "mirati" de raspunsul primit. Nu stiau asa ceva.
La blocuri unde se vede TVT 89 exista montat (in cutia lor) un aparat care face separatie ("fina") intre frecvente. Mi-au spus ca inca sunt blocuri unde nu este montat acest aparat. O fi un fel de filtru. Cu alte cuvinte frecventa de 55 MHZ a TVT 89 este foarte aproape de frecventele pe care este transmis internetul sau telefonia. Cred ca intentionat s-a introdus TVT 89 pe aceasta frecventa si asta dupa peste doi ani de la inceperea emisiei pentru a-si face in ciuda unii altora, tragand si de timp si altele cate si mai cate...Va aduceti aminte acum un an doi in urma cu drepturile de TV de la Liga I de fotbal ce tambalau a fost, atunci cand au aparut peste noapte GSPTV 1, GSPTV 2, GSPTV 3 si GSPTV 4 iar UPC a ramas fara nimic din rautatea RCS-RDS (cica concurenta), de fapt cei care au pierdut atunci fiind microbistii abonati la UPC. Urat, urat...
Sa revin. La plecare mi-au spus ca n-au ce face, problema se va rezolva peste doua - trei luni cand voi primi si eu un asemenea aparat (respectiv fiecare casa) cu conditia sa fiu abonat la cel putin doua servicii ale lor (doua din trei, CATV, INTERNET, TELEFONIE). Nu cred ca va dura doar doua - trei luni, dar ramane de vazut...
Se putea face si o rocada cu un alt post TV (si mai neatractiv sa zicem) dar nu se doreste acest lucru din motivele enumerate mai sus. Legat de (propusa) posibila rocada, mi s-a spus apasat ca grila de programe (si pentru Timisoara) se stabileste numai si numai la Bucuresti, oricate sugestii ar veni din teritoriu...
0

#22 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 mai 2011 - 20:48

Vezi postareamile, la 06 mai 2011 - 18:16, a spus:

[...] mi s-a spus apasat ca grila de programe (si pentru Timisoara) se stabileste numai si numai la Bucuresti, oricate sugestii ar veni din teritoriu...

Eu stiam ca de la Oradea. Zoltan Teszari patronul trustului isi are sediul acolo.
0

#23 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 mai 2011 - 06:17

Probabil pe la inceputuri. Iata adresa sediului central...inca din anul ... 1994 (nu credeam ca de atata timp)... iar cine n-are sediul central la Bucuresti, nu exista ...
Am lucrat in urma cu cativa ani la o firma care avea sediul central in Timisoara si punct de lucru in Bucuresti. Nu cunosc dedesupturile insa patronul a facut rocada transformand PL Bucuresti in sediul central, Timisoara devenind punct de lucru. Si exista o sumedenie de exemple in acest sens...

RCS & RDS. S.A.
Str. Doctor Staicovici, Nr 75, Forum 2000 Building, Faza I, Etaj 2, Sector 5, Bucuresti.
Nr. de ordine in Reg.Com.: J40/12278/1994, CUI: 5888716;
Capital Social subscris si varsat: 42.206.417 LEI


Si (mai) mereu cand imi exprimam anumite dorinte sau sugestii legate de programele difuzate, eram "trimis" la plimbare la ... Bucuresti ...

Aceasta postare a fost editata de mile: 07 mai 2011 - 06:40

0

#24 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 07 mai 2011 - 06:26

Intotdeauna exista loc si de mai rau din pacate..cu ocazia acestei discutii, am constatat ca serviciul de televiziune Dolce (oferit de Romtelecom) al carui abonat sunt...nu transmite NICI UNUL din posturile de televiziune locale. Singura sansa de a le putea viziona este sa le urmaresc online..pe net.

Cei de la "centru" ( a se citi 'capitala') nu au nici un interes sa retransmita programele locale din "provincie". In schimb stimatii conducatori isi bat capul cu legi care sa oblige dublarea filmelor in limba romana,in loc de titrarea lor...
0

#25 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 iunie 2011 - 19:41

In sfarsit vin cu o veste buna in ceea ce ma priveste. Incepand de astazi de la ora 15 receptionez si eu TVT 89.
Sambata trecuta cand a fost acea furtuna cu descarcari electrice violente (asa au fost in Freidorf) s-au ars foarte multe modemuri (atat de la RCS cat si de la Romtelecom) si in general aparatura audio-video-pc. Mie pe langa modem, mi s-a ars si placa de retea, la alti vecini li s-au ars si televizoarele. S-ar putea ca si din aceste motive sa se fi pus in miscare cei de la RCS-RDS si astazi m-au trecut pe fibra optica si astfel receptionez si TVT 89. Pot sa confirm deja ca TVT 89 este de departe cel mai bun post dintre cele locale, in speta Analog Tv si Europa Nova. Sunt mai profesionisti. Poate apar schimbari (in grila de program) si la Analog Tv daca se va muta in noua locatie, la Favorit.
0

#26 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 iulie 2011 - 11:26

*** poate ar fi utila redenumirea thread-ului din "TVT'89" in "Televiziuni Locale" ***

zf.ro

Citeaza

RCS a plătit 83.000 euro pentru 20% din Analog TV
...

Aceasta postare a fost editata de MHN: 03 iulie 2011 - 11:26

0

#27 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 iulie 2011 - 16:54

tion.ro

Citeaza

Primaria Dumbravita angajeaza… reporteri

Autorităţile locale din Dumbrăviţa selectează personal pentru noul studio de televiziune din comună, care va începe să emită, după toate estimările, în luna septembrie a acestui an. Se caută trei editori şi un cameraman pentru Behela TV.

Câteva zeci de CV-uri au ajuns deja la Primăria Dumbrăviţa, însă autorităţile ne-au anunţat că posturile sunt încă vacante. Cei care vor lucra la Behela TV trebuie să cunoască limba maghiară şi să aibă fler jurnalistic.
Bunele relaţii dintre localităţile înfrăţite Szentes din Ungaria şi Ujszentes-Dumbrăviţa din Romania au generat mai multe proiecte în parteneriat pentru care s-a obţinut finanţare europeană. Astfel s-a derulat proiectul „Centru euroregional pentru tineret”, iar din decembrie 2010 a început un alt proiect transfrontalier important, „Parteneriat pentru comunitatea regională”, în colaborare cu Fundaţia Civil TV din Szentes.
Prin acest proiect la Dumbrăviţa se va deschide un studio de televiziune local, numit „Behela TV”, iar la Szentes se va moderniza studioul existent.
Se vor realiza reportaje, emisiuni de ştiri euroregionale, schimburi de emisiuni TV subtitrate, programe culturale de interes, oferind posibilitatea comunităţilor locale regionale de a se prezenta şi a se cunoaşte reciproc.
Proiectul are o finanţare totală de 181.138 de euro şi pentru realizarea obiectivelor propuse va fi implementat de o echipă mixtă formată din specialişti din ambele localităţi.
În aceste zile autorităţile poartă negocieri pentru achiziţionarea de echipamente de ultimă generaţie pentru Behela TV.
...

Aceasta postare a fost editata de MHN: 05 iulie 2011 - 16:54

0

#28 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 iulie 2011 - 10:48

Behe...la TV?!? :) :) :rad_masa:
0

#29 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 iulie 2011 - 11:08

Mda, ciudata alaturare de caractere pentru un post TV, dar daca aceasta este denumirea cursului de apa principal din Dumbravita... :)
0

#30 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 06 iulie 2011 - 12:43

TVT 89 il cunosc dela inceput. De pe vremea cand inca aveau sediul la Hotel Timisoara. Insa cu timpul posturile locale s-au tot inmultit. Eu cred ca un singur post TV banatean puternic ar fi mai util.
0

#31 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 iulie 2011 - 12:46

Vezi postareaWegmann, la 06 iulie 2011 - 12:43, a spus:

TVT 89 il cunosc dela inceput. De pe vremea cand inca aveau sediul la Hotel Timisoara. Insa cu timpul posturile locale s-au tot inmultit.

TVT'89 actual nu mai are nicio legatura cu TVT'89 de la inceput.

Vezi postareaWegmann, la 06 iulie 2011 - 12:43, a spus:

Eu cred ca un post TV banatean, puternic ar fi mai util.

De acord.
O banuiala: acest lucru se doreste acum cu Analog TV prin preluarea sa de catre RCS...

Aceasta postare a fost editata de MHN: 06 iulie 2011 - 12:46

0

#32 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 06 iulie 2011 - 14:39

Vezi postareaMHN, la 06 iulie 2011 - 12:46, a spus:

TVT'89 actual nu mai are nicio legatura cu TVT'89 de la inceput.


Clar, erau alte vremuri. Pe atunci postul nu era atat comercial ci mai degraba entuziast. Majoritatea eram de la Loga, Lenau si Pedagogic. Ne stiam din copilarie. Dar vremurile se schimba... Asta e.
0

#33 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 iulie 2011 - 14:58

:)
Ai facut parte din echipa?

Aceasta postare a fost editata de MHN: 06 iulie 2011 - 14:58

0

#34 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 07 iulie 2011 - 12:54

Oficial niciodata. Dar i-am ajutat cat am putut, am chefuit impreuna etc. Eram cu Erasmus in Germania, le-am adus piese de schimb si tone de bere nemteasca. Si am mai ajutat prin studiou. Ma rog,mare lucru n-am facut.

P.S.: Vamesul primea o lada ciubuc. Oricate aveam in masina.
0

#35 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 iulie 2011 - 23:49

Vezi postareaMHN, la 06 iulie 2011 - 12:46, a spus:

De acord.
O banuiala: acest lucru se doreste acum cu Analog TV prin preluarea sa de catre RCS...



Daca va semana cu 10 TV atunci mai bine nu...
Deasemenea daca RCS-RDS detine doar 20% din Analog TV cum scrie in postarile de mai sus atunci iarasi ma intreb cum vor reusi sa ridice atat calitatea cat si "cantitatea" programului pentru o acoperire regionala...
0

#36 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 08 iulie 2011 - 03:36

Vezi postareaWegmann, la 07 iulie 2011 - 12:54, a spus:

Oficial niciodata. Dar i-am ajutat cat am putut, am chefuit impreuna etc. Eram cu Erasmus in Germania, le-am adus piese de schimb si tone de bere nemteasca. Si am mai ajutat prin studiou. Ma rog,mare lucru n-am facut.

P.S.: Vamesul primea o lada ciubuc. Oricate aveam in masina.

Multam pentru explicatii.



Vezi postareamile, la 07 iulie 2011 - 23:49, a spus:

Daca va semana cu 10 TV atunci mai bine nu...
Deasemenea daca RCS-RDS detine doar 20% din Analog TV cum scrie in postarile de mai sus atunci iarasi ma intreb cum vor reusi sa ridice atat calitatea cat si "cantitatea" programului pentru o acoperire regionala...

:censored:
dailybusiness.ro

Citeaza

RCS&RDS a cumparat restul de 20% din postul timisorean Analog TV

RCS&RDS a cumparat restul de 20% din actiunile postului timisorean de televiziune Analog TV de la fostul proprietar Raluca Mariana Gavra, platind pentru acestea 346.924 lei.
Astfel, furnizorul telecom controlat de omul de afaceri Zoltan Teszari detine, in prezent, 99,927% din actiunile televiziunii din Timisoara. O singura actiune a Analog TV este detinuta de compania Integrasoft.
RCS&RDS a cumparat, in 28 martie, 80% din actiunile postului Analog TV.

Aceasta postare a fost editata de MHN: 08 iulie 2011 - 03:39

0

#37 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 iulie 2011 - 08:55

Vezi postareaMHN, la 03 iulie 2011 - 11:26, a spus:

*** poate ar fi utila redenumirea thread-ului din "TVT'89" in "Televiziuni Locale" ***

zf.ro


Citeaza

RCS a plătit 83.000 euro pentru 20% din Analog TV
...



Citind citatul de la postarea #26 se deduce simplu ca RCS a cumparat doar 20% din Analog Tv...din acest motiv a aparut nelamurirea mea...
0

#38 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 08 iulie 2011 - 11:18

:censored:
Nici pentru mine nu a fost clar din prima stire si de aceea am cautat mai multe informatii...

Aceasta postare a fost editata de MHN: 08 iulie 2011 - 11:18

0

#39 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 19 septembrie 2011 - 16:13

zf.ro

Citeaza

Operatorul RCS&RDS pune oameni noi la Analog TV Timişoara

Compania românească RCS&RDS, unul dintre cei mai mari operatori de comunicaţii din Europa Centrală şi de Est, a schimbat administratorii postului Analog TV din Timişoara, achiziţionat recent, conform unui document publicat în Monitorul Oficial de firmă. Adunarea acţionarilor Analog TV a aprobat revocarea din funcţia de administrator al societăţii a Izabelei Drăgilă şi numirea ca administrator pe o perioadă de 5 ani a lui Ioan Bendei, un apropiat al proprietarului RCS&RDS, omul de afaceri Zoltan Teszari din Oradea. RCS&RDS a cumpărat în primăvara acestui an compania Analog TV, "primul post regional privat din vestul României". Anul trecut Analog TV a avut pierderi nete de 143.000 de euro la afaceri de 130.000 de euro, potrivit datelor de la Ministerul Finanţelor. Înainte de preluarea de către RCS&RDS, compania era deţinută de Raluca Mariana Gavra.

0

#40 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 septembrie 2011 - 19:00

Chiar azi dupa masa am vazut anunturi de concursuri de ocupare de posturi pe Analog TV iar adresa de contact era cea noua, respectiv Bogdanestilor 2. Iar acum ceva timp in urma, o saptamana-doua, Analog TV nu a avut program pe la orele 21-22.
Sper ca de acum incolo sa devina un post "serios" desi motive multe nu am. Daca va uitati la 10TV, programul national al RCS-RDS, va veti da seama ca va uitati degeaba. Si acum RE-difuzeaza emisiunile matinale si de dupa amiaza difuzate asta primavara. Adevarat program TV, ce sa mai zic.

Aceasta postare a fost editata de mile: 19 septembrie 2011 - 19:00

0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi