STP Timișoara Forum: Cluj-Napoca - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cluj-Napoca

#81 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 ianuarie 2018 - 21:09

Stiri/imagini pozitive din Cluj...


Stirile PRO TV
0

#82 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 19 ianuarie 2018 - 12:25

Are Clujul foarte multe lucruri bune la care noi doar inca visam, dar e si o mengacampanie mediatica pro Cluj in ultimii ani. Tot ce se face acolo e considerat super tare, nemaivazut, nemaiintalnit, devine stire nationala, model national etc. Chiar zilele trecute a fost si stirea despre metrou si m-am tot uitat cum e primita. Lumea e mega convinsa ca gata, se va face, Clujul cu siguranta va fi al 2-lea oras din tara cu metrou fara discutii, stiri pe toate posturile nationale: protv, digi, s.a.m.d., articole in cele mai importante ziare etc, si comparam cu efectul ce l-a avut cand a anuntat Robu ca vrea metrou in Timisoara, chiar inaintea celor din Cluj. Doar ziarele locale au scris articole si cateva la nivel national si cam atat, plus o tona jumate de bascalie. Interesant ca cea mai multa a fost facuta de lumea de aici si normal, s-a propagat si la nivel national. La fel, orice mizerie ce se intampla in Timisoara devine stire nationala, ultima a fost aia cu liniile de la Jiul.

Ultima data cand am fost in Cluj a fost prin 2014 si nu pot sa spun ca m-a dat pe spate, adica l-am considerat un oras ca si Timisoara, cu minusuri si plusuri. Plusurile destul de consistente sa zic asa, dar la cate am auzit insa in ultimii ani despre el, acum am impresia ca e un soi de Frankfurt al Romaniei asa ca anu asta o sa fac tot posibilul sa ajung intr-un city break sa vad cum sta treaba.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 19 ianuarie 2018 - 12:48

0

#83 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1405
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 19 ianuarie 2018 - 15:47

eu am fost de 1 Decembrie si nu m-a impresionat. Au chestii faine de exemplu cu bulevarde mari cu sensuri unice, sala si stadion modern, dar in mare nu mi se pare mult mai presus ca Timisoara. Dar ai dreptate, se vand mult mai bine ca noi si parca nu exista raca intre politicienii locali si mai ales au (avut) suport de la centru.
2

#84 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 20 ianuarie 2018 - 09:57

Ultima auzită: "ar trebui mutată capitala la Cluj"! :Facepalm_emote_gif:
0

#85 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 23 ianuarie 2018 - 16:28

Vezi postareaDanielT, la 19 ianuarie 2018 - 12:25, a spus:

...plus o tona jumate de bascalie.


Exact, asta e diferenta: stofa umana. De la bun simt la bascalie si invers. De la FACEM, CUM SA NU, pana la NU SCHIMBAM NIMIC IN TIMISOARA COPILARIEI MELE.
2

#86 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 24 ianuarie 2018 - 00:24

Vezi postareaaristotelro, la 23 ianuarie 2018 - 16:28, a spus:

Exact, asta e diferenta: stofa umana. De la bun simt la bascalie si invers. De la FACEM, CUM SA NU, pana la NU SCHIMBAM NIMIC IN TIMISOARA COPILARIEI MELE.


Pe mine pur și simplu mă lasă cu gust amar concurența asta. Clujenii se cred mai presus de oricine, au impresia că sunt cei mai tari și cei mai buni. E un oraș frumos, dar asta nu trebuie să fie motiv de laudă. Se spune că banațenii sunt făloși că ”Banatul e fruncea”, cam așa e fiindcă noi nu ne lăudam singuri cum o fac Clujenii, nu avem nevoie de atenție, dar ne place lauda, tare mult. Să nu mai zic de conflictul absolut penibil Cluj-București, comparațiile astea sunt pur și simplu penibile. De ce nu se compară cu alte capitale, mai de rangu lor, ex.: Ljubljana cu o populație asemănătoare Clujului, tot la munte? Nu, ei se compară cu al 6-lea oraș din UE ca populație. Sunt clar interese politice, la care mulți pun botul.

Cel mai bun exemplu e Capitala Culturală Europeană. Erau așa de siguri că vor câștiga, încât deja se pregăteau în Piața Unirii să sărbătorească, la aflarea veștii pur și simplu s-au supărat. Clujenii sunt foarte invidioși că nu au câștigat titlu. Dacă l-ar fi câștigat 10 ani de acum încolo ar fi fost pe toate știrile cu subiectul ăsta. Titluri de genul ”Cluj, cel mai tare oraș din lume” sau ”Cel mai fain oraș din Europa” erau la ordinea zilei.

Să nu se înțeleagă că sunt împotriva orașului, îmi place foarte mult, deja am fost acolo de 4 ori, am fost și la festivale de muzică, sunt plăcut impresionat de oraș, dar nu suport mediatizarea asta excesivă și aberantă, dar mai ales concurența asta improprie între ”capitale”, să nu mai zic că ei nici nu se compară cu alte orașe în afară de București, fiindcă în opinia lor ”nu își au rostul”.

Și treaba cu imobiliarele, că atât de făloși sunt că sunt scumpe. Normal că sunt scumpe fiindcă nu ai unde să construiești, Clujul e construit între 2 dealuri, iar relieful face construcția imobiliarelor foarte dificilă. Timișoara se aseamănă Bucureștilor, se poate construi cât vezi cu ochii. Aici nu o să fie niciun boom imobiliar asemănător Clujului.

Iar ceea ce multă lume nu înțelege e că Clujul încet încet își atinge apogeul mai ales din punct de vedere al construcțiilor. Nu mai au unde și ce să construiască, poate că în afară de conexiunea pe la Tureni de autostradă, centura regională și evident metroul, nu mai ai ce să construiești. Imaginațivă ce s-ar fi întâmplat dacă se construia UBC 0 în Cluj. ”New York de România”, ”Clujul la înălțime” ”Clujul mai tare ca Bucureștiul” etc.. Exact asta vreau să subliniez, că se fac exagerări improprii și unoeri absurde, de care personal sunt sătul.

Aceasta postare a fost editata de Tesla: 28 ianuarie 2018 - 19:44


#87 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 ianuarie 2018 - 22:19

Vezi postareaTesla, la 24 ianuarie 2018 - 00:24, a spus:

Și treaba cu imobiliarele, că atât de făloși sunt că sunt scumpe. Normal că sunt scumpe fiindcă nu ai unde să construiești, Clujul e construit între 2 dealuri, iar relieful face construcția imobiliarelor foarte dificilă. Timișoara se aseamănă Bucureștiilor, se poate construi cât vezi cu ochii. Aici nu o să fie niciun boom imobiliar asemănător Clujului.

Iar ceea ce multă lume nu înțelege e că Clujul încet încet își atinge apogeul mai ales din punct de vedere al construcțiilor. Nu mai ai unde și ce să construiască, poate că în afară de conexiunea pe la Tureni de autostradă, centura regională și evident metroul, nu mai ai ce să construiești.




Așa gândeam și eu în urmă cu 20 și ceva de ani...Și uite că tot au construit de atunci încoace...
Pe de altă parte, în situația lor se justifica ușor un metrou sau un S-bahn având în vedere că orașul este lunguieț si nu rotund precum este Timișoara sau București unde o rețea de metrou este complexă, și radiala, și circulara/inelara...
1

#88 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 13 aprilie 2018 - 18:17

de pe adevarul.ro

Cum arată autobuzele Mercedes scoase pe străzile Clujului. Preţul unui singur vehicul ajunge la 300.000 de euro

http://adevarul.ro/l...ry_currentImage
1

#89 Useril este offline   Calliope 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 15 mai 2018 - 00:32

Ce are Clujul in plus fata de Timisoara e bazinul demografic mult mai generos, fapt care-l ajuta sa atraga resurse umane mai usor. In anii 2000 Timisoara era clar mai sus din punct de vedere economic dar cu toate astea a fost depasita ca populatie de Cluj, iar trendul pare ca se mentine chiar daca Clujul nu are inca investitiile straine de care are parte Timisoara si e un oras inferior din punct de vedere urban. Foarte probabil si Iasiul va depasi Timisoara din acelasi motiv. Ba chiar as spune ca se va impune si in fata Clujului pentru ca nu are concurenta puternica in Moldova si mai e si Basarabia langa.

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 15 mai 2018 - 01:04

1

#90 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 mai 2018 - 10:36

Sunt multipli factori, nu prea putem să ne bazăm analizele doar pe X sau pe Y. Să nu uităm că un primar prost poate să reteze avîntul dezvoltării într-o manieră categorică, a se vedea Funar. Timișoara păruse atunci că „prinde aripi” prin comparație, dar apoi am reușit și noi (contra)performanța să-l alegem de 3x pe Ciuhandu, care cel puțin în mandatul 3 a stagnat groaznic, iar în general în timpul mandatelor sale s-au întîmplat o serie de chestiuni dubioase (celebrele retrocedări, acvariul din centru șamd..).

Bazinul demografic aș spune că este similar între Tm și Cj, în măsura în care ambele orașe sunt limitate la factorul de creștere pe partea imobiliară. Timișoara atrage din zona Oltenia + Banatul montan (CS, MH) + Hunedoara mergînd ușor spre centrul țării, în timp ce Clujul atrage puternic din zona Maramureș + parțial Moldova + Transilvania. Nici unul dintre cele două orașe n-ar fi capabil să devină metropolă cu 1.000.000 de locuitori, pentru că treaba asta ar cere o dezvoltare imobiliară imposibilă în următoarea perioadă. Ambele județe pot lejer ajunge la 600.000 de locuitori, îmi pare.

Iașiul este gîtuit de lipsa autostrăzilor. Măcar se dezvoltă în forță pe partea „soft” a lucrurilor, au descoperit marile companii că există IT-iști buni în zona aia, nu doar în nord-vestul României. Însă, dacă tot riscăm predicții pe-aici, aș spune că Iașiul ar avea nevoie și de o infrastructură economică ce să dea de lucru celor mai puțin capabili ... mă refer aici la fabrici, uzine, industrie mai grea sau mai ușoară care să îngăduie oamenilor măcar să cîștige un salariu de supraviețuire în zona respectivă. Clujul și Timișoara deja par c-ar fi într-o bulă imobiliară, dar măcar în cazul spargerii ei va exista totuși o populație cu joburi relativ stabile. Iașiul are nevoie de ceva similar.
1

#91 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 04 iunie 2018 - 11:41

Vezi postareadAImon, la 15 mai 2018 - 10:36, a spus:

Bazinul demografic aș spune că este similar între Tm și Cj, în măsura în care ambele orașe sunt limitate la factorul de creștere pe partea imobiliară.


Din ce punct de vedere ar fi limitat Timișoara la devoltarea imobiliară?

Vezi postareadAImon, la 15 mai 2018 - 10:36, a spus:

Timișoara atrage din zona Oltenia + Banatul montan (CS, MH) + Hunedoara mergînd ușor spre centrul țării, în timp ce Clujul atrage puternic din zona Maramureș + parțial Moldova + Transilvania. Nici unul dintre cele două orașe n-ar fi capabil să devină metropolă cu 1.000.000 de locuitori, pentru că treaba asta ar cere o dezvoltare imobiliară imposibilă în următoarea perioadă. Ambele județe pot lejer ajunge la 600.000 de locuitori, îmi pare.


Cât la sută din județul Mehedinți face parte din Banatul montan? Doar Caraș-Severin se încadrează.

Pe de altă parte, în afară de județele din apropiere, vom vedea în curând și din alte zone, mai estice în principiu, tocmai datorită poziționării geografice. Singurul oraș din România contectat la sistemul de autostrăzi european. Nici nu vă dați seama cât de important este.

Asta din punct de vedere e un plus. Dar din punct de vedere social îl văd ca pe un minus. Timișoara nu o să mai fie vreodată un oraș de ”provincie”, nu o să fie ca Sibiul, Brașovul sau Oradea, ci o să semene mult cu o capitală. Spun că e un minus, fiindcă se simte concurența asta aprigă, se calcă unii pe alții, lumea deja uită să mai fie politicoasă. În Sibiu spre exemplu, te simți mult mai bine, lumea e mult mai plăcută, în general.


Nu sunt sigur dacă te refereai mai degrabă la orașe, ca zone metropolitane sau chiar la județe. Fiindcă ambele județe au cu mult peste 600.000 locuitori, ba chiar peste 700.000.

Vezi postareadAImon, la 15 mai 2018 - 10:36, a spus:

Clujul și Timișoara deja par c-ar fi într-o bulă imobiliară, dar măcar în cazul spargerii ei va exista totuși o populație cu joburi relativ stabile. Iașiul are nevoie de ceva similar.


Poate doar Clujul, care a depășit deja la 1500€/mp preț mediu. Cel mai mare din România. Timișoara se află sub București. Aici nu au fost creșteri spectaculoase. Trend-ul național fiind în scădere anul acesta, în Timișoara s-a simțit o creștere foarte mică. Prețul mediu e undeva pe la 1150€/mp. Diferență enormă.

Și legat de infrastructură, aici îți dau dreptate. Zona Moldova va fi mulți ani în spate din cauza lipsei autostrăzilor. Clujul va fi contectat mai întâi prin A10-A1, asta va mai dura 1-2 ani maxim, apoi prin A3, probabil 6-8 ani. Ceea ce este foarte bine. La Iași în schimb lucrurile stau extrem de prost. A8 Tg. Mureș-Ungheni e departe de finalizare, ne uităm deja la 10 ani+, dacă nu se deblochează lucrurile s-ar putea abia în 15-20 ani să vedem autostradă acolo, în contextul în care Transilvania, dar și Muntenia prin A1 vor fi conectate la autostradă. Și fără un sistem rutier dezvoltat, mici șanse să apară fabrici. Corporații cu birouri office, da. O conexiune aeriană rezolvând în mare parte problema.

#92 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 06 iunie 2018 - 16:45

Clujul are 10 autobuze electrice noi, urmeaza alte 30. Pe fonduri europene.

"Cum arată primele autobuze electrice din România. Costă 620.000 de euro bucata şi au fost cumpărate cu fonduri elveţiene"

http://adevarul.ro/l...b078/index.html
0

#93 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iunie 2018 - 19:57

Interesante si comentariile cititorilor... ;)
0

#94 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 august 2018 - 10:57

Studium Green pregateste un nou proiect spectaculos, care se va numi "Wings"
www.studiumgreen.ro

Imagine atasata: randare_zi_wings_1300x600.jpg


2

#95 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 354
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 09 noiembrie 2018 - 14:38

@Ker

Eu cred ca noi confundam putin spatiul in care ne aflam…

NU este vorba de self-hate la adresa Timisoarei. Eu vorbesc cu tine de la Timisorean la Timisorean, nu e un battle de la un Clujean la un Timisorean. Tocmai de aia avem acest fórum, ca sa expunem in mod realist problemele orasului. Daca nici macar noi nu deschidem ochii sa recuoastem problemele e grav…Sa fim pozitivi de dragul aparentei?

Iar daca e vorba de hate, din postarile tale observ destul hate la adresa altor orase gen Cluj/Oradea de parca ar evolua cu un scop común de a conspira impotriva Timisoarei. Wtf. Sunt orase care isi vad de dezvoltarea lor si culeg roadele muncii…iar noi intram in defensiva ca vai cum e posibil asa ceva!?!?? Chiar suntem batuti in cap sa credem ca la nivel national conspira toti sa nu aduca “binemeritatele” laude ale Timisoarei???

Laudele pe care si le primesc sunt uneori exagerate, dar sa nu cadem in derizoriu…nu le primesc chiar gratis, au facut ceva in acest sens!
Referitor la presa locala sunt de acord ca uneori gasesc nod in papura la orice, dar stai linistit ca si in Cluj, Oradea sunt exagerari de genu. Chiar si la nivel national e usor de observat asta. La Cluj sa nu crezi ca de Untold sunt extaziati localnicii. Am fost acum 2 ani in oras in timpul festivalului (nu la festival) si tremura blocul si eram intr-o zona destul de departe de stadion. Deci nu e totul roz.

Clujenii sunt ingamfati si se bat in piept? Eu cred ca noi banatenii suntem perceputi mult mai laudarosi si cu atitudine superioara…Plus ca la clujeni mandria vine si din faptul ca isi iubesc cu adevarat orasul si se simt bine acolo. La noi orasul e divizat pentru ca avem un primar care pe cei nemultumiti ii invita sa plece daca nu le convine…in loc sa rezolve problemele. Clujul are zone de toata jena? Si noi avem, muuuuulte.

E adevarat ca Timisorenii sunt mai pesimisti ca fire si mai negativisti, dar sa ai pretentii nu e mereu un lucru rau.In Romania evident ca Timisoara sta foarte bine in comparatie cu restul tarii. Dar cand orasul o ia inapoi sau incetineste fata de ce era inainte normal ca te frustrezi. Cand vin din afara orasului oameni care se muta aici normal ca raman placut surprinsi…dar daca arunci o privire la trecutul orasului/daca ai trait aici mai demult vezi aspecte care s-au degradat si altele care s-au imbunatatit. Sunt multe orase in europa “civilizata” care mi se par nasoale in comparatie cu Timisoara…dar e normal sa vrei mai mult cand stii ca e loc de mai bine!

Eu personal nu vorbesc Timisoara de rau altora. Tot timpul cand vin oameni in vizita scot in evidenta partile bune. Mereu cand vine vorba de tiganiada din oras explic ca e exagerat modul in care se expune in presa. Pe de alta parte nu pot raspunde ce un exista deloc problema…si mai vine si realitatea si ma contrazice in continuare cu exemple de genul:

https://www.pressale...atile-statului/

https://www.pressale...se-prabuseasca/

In ce lume normala te trezesti ca vecinii de sub tine darama toate zidurile si astepti sa cada casa pe tine? E ha-lu-ci-nant! Pune-te o secunda in locul acelei doamne care s-a trezit ca in orice moment poate sa ii cada casa pe ea…

Pe de alta parte, casele de tigani din TM mi se par muuult mai ok decat mizerii de prin Huedin (CJ) sau alte zone unde au cladiri cu acoperis pagoda din tabla….dar la noi NU au ce cauta in centru astea…la gara de est ok…whatever, dar in centru nu!

Ma plimbam sapt trecuta prin stradutele din Fabric si observ aceasta cladire…care chiar daca exagerata si kitschoasa sa zicem ca nu e abominabila…dar repet, nu are ce cauta in zona centrala!

Imagine postata

Imagine postata

Si langa am ramas surprins sa vad ca alta se ridica fara probleme…deci nici macar nu s-a incheiat sirul reoranduirii arhitecturale cum credeam…:

Imagine postata

Apoi ma plimbam intr-o zi (culmea, cu un prieten din Cluj!) prin piata Maria, sa ii arat omului frumusetile orasului, daca tot e frumos.

Opresc in fata acestei case pe Gheorghe Doja:

https://www.google.e...!7i13312!8i6656

E una din casele mele preferate din zona…ii arat casa prietenului si de nicaieri aud “Ce va trebe, ce va uitati????” Rasare o tiganca urland la noi ca de ce ne uitam la casa…Am ramas mut…nu stiam ca pana si acea casa e a lor. Am spus “pur si simplu ne uitam ca e o cladire istorica frumoasa si sper sa aveti grija de ea”…raspunde “da, da noi suntem tigani buni”….

No, sa nu ma bag cu capu in pamant de rusine la o faza de genu asta???

Apoi chiar ieri scoll-uiam pe Instagram poze din TM…si dau peste o postare a unei backpackerite spaniole care vizita Romania:

Imagine postata

Pentru cine nu intelege spaniola, domnisoara spune ca SINGURUL lucru care i s-a spus de catre alti conationali de-ai nostri despre oras este sa aiba grija pentru ca e PLIN de tigani. Multi probabil ca nu au calcat in TM vreodata, dar asta e brandul orasului momentan, tiganii. E dureros, foarte dureros. Dar de ce am ajuns aici? Pentru ca banatenii nostri dragi din administratia locala au DISPRETUIT orasul…lasand sa se ajunga aici. Nu oltenii, moldovenii, ardelenii, viniturile…Noi pe barba noastra ne-am batut joc.

Incet incet titlul de capitala culturala ne mai scoate din acest rahat dar momentan la nivel national asta ne e imaginea. Asta si a primarului pestrit care a ajuns clown la nivel national prin masurile sale. Deci avem faima pentru tigani + un primar clown vedeta in Timesnewroman.

Cu altceva nu am iesit in fata. Deci pentru ce sa fim ridicati in slavi? Doar pentru ca e orasul frumos? Este frumos si poate si exploatat…dar NU e suficient…si Clujul a inteles asta.

Fabric e capatul orasului :o? Adica pe malul opus al Isho e capatu=)) Pai daca la modul asta ne raportam la cartierul care are un istoric la fel de bogat ca cetatea…nu prea am ce sa comentez. Te invit sa citesti un pic din trecutul cartierului atunci si sa vezi cam pe unde duc ghizii local turistii sa vezi ca Fabric apare in absolut toate tururile datorita a ceea ce a fost candva…E pur si simplu o rusine si o pata a orasului in prezent.

Referitor la pozele pe care le-ai trimis nu stiu daca sa deduc ca nu ai calcat prin Cluj recent?

Majoritatea sunt Street views de acum 4-6 ani…

Prima poza cu artera de 2km Motilor-Memorandului e total reabilitata si cu cabluri ingropate etc….nicio legatura cu imaginea veche…si multe case de pe artera s-au renovat. La fel si bulevardul cu Office e imbunatatit sau zona de la polivalenta…

Cladiri darapanate pe pietonale avem si noi, Savoya 3, Savoya 11 sau minunata gaura tip ruina pe Savoya colt cu Ungureanu.

Chiar saptamana trecut am fost in Cluj dar nu am fost inspirat sa pozez. Revin acolo inainte de Craciun si pot sa impartasesc niste imagini actualízate.

Pai daca ne luam dupa Street view toata cetatea Timisoarei apare inca cu masini…

Legat de Somes din nou presupun ca nu ai fost la fata locului…Zona intre stadion si parcul Iuliu Hateganiu e amenajata cu spatii de promenada/piste de biciclete etc. …
Dar da, nu e inca rezolvat total. Drept urmare primaria a facut un concurs de proiecte pentru amenajarea Somesului:
https://primariacluj...comunicat-2590/
La noi s-a facut minunea de proiect si e PLIN de mizerie peste tot…nu curata nimeni malurile sau cosurile de gunoi.

La capitolul parcuri, unde Clujul sta mai prost, tot pe baza de concurs de proiecte se continua amenajarile:
https://ziuadecj.rea...la--174179.html

La noi proiectel se fac EXCLUSIV pe baza ordinelor date proiectantilor de Sfantul si infailibilul Robu! Se planuieste reabilitarea pietei Victoria…niciun concurs nimic, doar din directivele faronului.

Explica-mi te rog cu argumente cu ce este Timisoara cu 10 ani inaintea Clujului la infrastructura?

In conditiile in care Clujul are aeroport nou (facut prost si insuficient de mare din start, dar nou), polivalenta, stadion, gara reabilitata. Pe transportul public au bagat deja autobuzele electrice.

Sau te referi la strazi asfaltate? Ca nici acolo nu e Clujul 10 ani in urma:)

Pai tu te intrebai de ce are atata magnet Clujul. Ti-am enumerat (doar principalele) evenimente care aduc mii de oameni iar raspunsul tau e ca “dureaza 3-4 zile”. Deci argumentul tau e ca dureaza putin, deci sunt doar un detaliu in imaginea de ansamblu…buuun.

Acele 3-4-7-10 zile (TIFF dureaza 10 zile in care tot orasul e un eveniment cultural viu) aduna mii de turisti romani si straini si lasa milioane de euro in economía locala. In Timisoara, fara sa exagerez, TOATE evenimentele culturale pe un an nu aduna atatia turisti romani/straini cat aduna UN eveniment in Cluj. Pai chiar asa orbi sa fim? Nici in Bucuresti nu exista evenimente care sa atraga asa valuri de oameni!

Daca Untold si EC sunt discutabile ca evenimente “culturale”, te invit sa mergi la Cluj cand e TIFF sa vezi atmosfera culturala pe viu. Pana nu m-am nimerit acolo (din intamplare) la festival, nu credeam nici eu. Sau la Sibiu la festivalul international de teatru. La noi majoritatea evenimentelor sunt balciuri. JazzTM are putin staif, dar repet…nu prea atrage public. Iar pentru concerté cu Andra poti merge si la Baicoi, nu o sa vina puhoaie de oameni din tara! O sa avem si noi ceva forfota in 2021…dar e important sa continue si dupa. Momentan nu avem directie culturala.

La INS apar to felu de statistici cu “turisti” in Timisoara/Timis……daaaaa, aveeem, de BUSINESS…ca in Timisoara economía e pe baza de firme straine (la Cluj sunt si multi antreprenori romani, este o analiza pe ZF). Deci aici iara ne mintim frumos.

Da, e super ca avem Openville/Isho si investitii de la privati, dar administratia?? La Cluj nu sunt zone centrale asa mari disponibile, deci au un dezavntaj. Dar au destule proiecte rezidentiale/office individuale prin tot orasul. Acuma avem si noi 2 proiecte de anvergura si gata suntem varf de lance…pai inainte aveam doar CBC proiect major. La Cluj pe rezidential se face mult mai mult si mai scump.

Si daca ambitia noastra e sa devenim un magnet prin zone gen Openville/Isho e cam trist…in afara de Aradeni si Sarbi la shopping nu o sa ne calce careva orasul.
Ca sa iti raspund la intrebarea cu ce ai de facut in Cluj in rest, raspunsul este nimic, la fel ca la Timisoara. Mai mult de 2 zile de vizitat orasul nu ai nimic de facut/vazut. Eventual in imprejurimi la salina Turda. De aceea altii au lucrat ca umple anul de evenimente care ori sa atraga oameni ori sa creasca vizibilitatea orasului la TV. Toate meciurile de tenis/fotbal au adus Clujul in constiinta multora! Chiar si strainii imi spun ca stiu de Cluj de la fotbal…si de fedcup la Tenis….De Timisoara stiu aia mai de dinainte de 89 cu revolutia…atat!

Si sa spui ca e “doar” un oras romanesc e again hate…ei nu au turat motoarele ca sa isi umfle muschii fata de Timisoara…pur si simplu au marjat pe atuurile lor (IT, studenti, evenimente) iar noi pe ale noastre (patrimoniu, istorie) nu am facut-o. In schimb Clujul se sufoca. Fara metrou sau centura metropolitana o sa ajunga victima propriului succes. Dar pe termen lung ei deja cauta solutii pentru asta.

Chiar m-as bucura sa fiu in asentimentul tau ca Timisoara e peste Cluj cam la orice capitol dar nu pot. Chiar daca tocmai tu enumeri cateva (importante) unde Clujul e peste, facultatea, infrastructura sportiva. Ar mai fi conexiunile aeriene, calitatea aerului, zona serviciilor. In Timisoara patrimoniul (nu in strea actuala, ci ca potential), parcurile si multiculturalitatea mi se par peste in mod realist, avantajul locatiei aproape de granita, autostrada (si la Cluj e aproape gata…dar nu spre Oradea ci spre Tm…deci un – pt ei ) si transportul public (chiar daca e putin in impas acum).

In tabelul prezentat de tine primii 6 indicatori sunt aproape la fel intre orase…plus ca fluctueaza. In alte statistici apare Clujul cu salariu mediu net mai mare decat TM. Asta pt ca multi lucreaza in IT iar in TM multi in industrie. Pe de alta parte in Cluj studentii straini si salariile mari din IT au crescut enorm preturile…in TM inca nu s-au umflat asa tare.

Sa minimizezi impactul evenimentelor culturale de la Cluj ca “dureaza cateva” zile mi se pare incredibil=)) Pai ei si fara titlul de capitala culturala tot o sa aiba o agenda culturala mai bogata…pt ca un numar dublu de studenti alimenteaza asta! Si tot ei ne-au intrecut la manifestarile civice…unde Tm era mereu in frunce.
La investitii straine de acord 100%. Cum explicam mai sus, s-a facut o analiza care arata ca TM e dominat de firme straine si multinationale (care au inceput de prin anii 90 sa vina). Cum Clujul era mult in urma, inainte sa vina strainii au pus bazele multor afaceri romanii, de aceea ponderea antreprenorilor/firmelor cu capital romanesc e mai mare la Cluj.

In concluzie ar trebui sa comparam nu doar statistici pe hartie ci si realitati din teren. Eu cred ca Cluj-TM au ce invata unul de la celalalt pentru ca in afara Bucurestiului sunt singurele orase competitive. Dar daca unul are realizari concrete iar raspunsul nostru e “cum se poate asa ceva ca e oribil” inseamna ca ramanem cu frustrarile si atat…

PS: nu stiu cati ani ai ker…dar daca esti mai tinerel marturisesc ca aveam cam acelasi porniri ca tine acum vreo 10 ani…cand aveam 16 ani. Pentru mine Timisoara era fruncea fruncilor in toata tara…Bucurestiul o mizerie si restul tarii muuult inapoi. Aveam un mall superb in 2005…cel mai frumos din tara, un aeroport cu baza Carpatair si volum dublu ca in CJ. Apoi in 2007 a aparut Iulius Cluj (pe atunci mai mare ca cel din TM) si mi-a aparut prima frustrare…cuuum se poate una ca asta,plus ca aveau Polus Center care deja era mall si era mare =)) apoi a inceput aeroportul CJ sa castige teren…aveau mult mai multe optiuni de vacanta etc…apoi stadionul/polivalenta. fusesem in 2004 in Cluj si intr-adevar era un oras oribil si ponosit…Dar incet incet s-a ridicat din cenusa lasata de Funar…si tiptil am inceput sa inteleg mergand la fata locului ca degeaba am orgoliu la anumite capitole unde realitatea e alta…

Aceasta postare a fost editata de freeflow77: 09 noiembrie 2018 - 14:49

5

#96 Useril este offline   octav1an 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 07 martie 15

Postat 10 noiembrie 2018 - 10:30

Vezi postareaker, la 10 noiembrie 2018 - 01:58, a spus:

Cluj are turisti in mare parte din cauza festivalurilor. Daca scoti UNTOLD si TIFF si Electric Castle Cluj are mai putini turisti ca Timisoara. Asa cum arata toate topurile care sunt luate pe primul semestru al anului adica inainte de august cand sunt toate festivalurile Clujului.


Straini Jan-18 Feb-18 Mar-18 Apr-18 May-18 Jun-18 Jul-18 Aug-18 Sep-18
Cluj 5920 6564 9511 10920 15983 15131 17037 16118 14747
Timis 7671 7721 9406 8873 11359 11801 11094 11564 10261

TOTAL Jan-18 Feb-18 Mar-18 Apr-18 May-18 Jun-18 Jul-18 Aug-18 Sep-18
Cluj 4858 36910 46802 49522 62207 59512 69151 70283 64856
Timis 24137 24777 29016 28425 35104 37403 36016 37923 35219

Avem mai multi turisti straini doar in primele 2 luni din an si turisti total in nicio luna. Suspectez ca sarbii si Craciunul/revelionul lor contribuie la plusul din prima luna din an. Poti sa verifici in linii mari cat de importante sunt evenimentele alea pentru statistica comparand lunile cand sunt programate (lunile din vara) cu lunile cand nu au evenimente (Aprilie, partial Mai, Septembrie).

Da, judetul Cluj e mai atractiv decat Timisul si contribuie si asta la cifrele lor mai mari. Dar grosul, poate un 90% din total turisti sau chiar mai mult, e tinut de Timisoara si Cluj-Napoca.

Aceasta postare a fost editata de octav1an: 10 noiembrie 2018 - 10:32

0

#97 Useril este offline   MarcelT 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 08 iunie 18

Postat 12 noiembrie 2018 - 09:45

Vezi postareaPaul2, la 10 noiembrie 2018 - 08:46, a spus:

Consider ca s-a deviat mult de la subiectul acestui topic. Deja avem 1 pagina doar de comparatii intre cele 2 orase (Timisoara si Cluj) si cred ca aceste discutii trebuiesc purtate intr-un alt topic. Parerile sunt impartite in ceea ce priveste stilul de viata din cele 2 orase si se poate discuta mult si bine in contradictoriu pe aceasta tema, dar nu cred ca aici este locul potrivit.

Pe pagina 62 a acestui topic, MarcelT intreaba colegii daca au informatii despre un furnizor de la Isho, dar inloc sa primeasca un raspuns pentru intrebarea lui, se discuta despre Cluj si Timisoara.

Multumesc pentru sustinere si sunt de acord cu tine ca discutia s-a dus intr-o alta directie.La modul general, nu inteleg de ce daca vad lucruri rele la altii le da unora impresia ca sunt mai grozavi(cred ca e o derivatie de la proverbul cu capra vecinului).
1

#98 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 12 noiembrie 2018 - 11:39

Vezi postareafreeflow77, la 09 noiembrie 2018 - 14:38, a spus:

@Ker

Eu cred ca noi confundam putin spatiul in care ne aflam…

NU este vorba de self-hate la adresa Timisoarei.



1. Cluj are mai multi tigani ca si Timis https://ro.wikipedia...in_Rom%C3%A2nia

2. Stiam deja ca Somesul e amenajat pe spatul mic din jurul stadionului, SI ATAT,in comparatie cu Timisoara unde e amenajat aproape in totalitate, si nu arata salbatic ca un rau care trece printr-o padure. Uite cum arata cel mai central pod din Cluj in comparatie cu cel mai central pod din TM https://i.imgur.com/TVFiy8y.jpg . Ma indoiesc ca din 2014 sa fi refacut tot ce se vede

3. "Explica-mi te rog cu argumente cu ce este Timisoara cu 10 ani inaintea Clujului la infrastructura?" Cand 2 Clujeni separati mi-au zis lucrul asta cand au venit in Timisoara eu ii cred. Si constatand ca Robu reface drumuri si sosele si poduri in continuu cred ca e explicabil. Cluj nu are un singur pasaj ca Jiul sau Popa Sapca.

4.Nu stiu ce tot mentionezi de care oras e "magnet" findca eu nu am vorbit de turisti decat o data printr-o gramada de alte argumente. Argumentul meu original era simpla comparatie dintre Cluj si Timisoara.

5. "PS: nu stiu cati ani ai ker…dar daca esti mai tinerel marturisesc ca aveam cam acelasi porniri ca tine acum vreo 10 ani…cand aveam 16 ani. Pentru mine Timisoara era fruncea fruncilor in toata tara"

Daca citeai ce am scris vedeai ca am mentionat eu singur ca am o parere proasta despre Timisoara in general. Eu ma refeream doar la comparatia cu Cluj si doar din punctele de vedere mentionate.

6. Iulius mall Cluj e mult mai mic ca Iulius mall TM, Iulius mall TM e cel mai mare din provincie, si deasemenea cel mai profitabil mall din provincie, si al 3-lea din tara https://romanialiber...ania--p--438032

Polus mall e practic o hala, are doar un etaj. E mall, dar nu prea arata a mall. E un fel de Kapa mai mare.

7. "apoi a inceput aeroportul CJ sa castige teren…aveau mult mai multe optiuni de vacanta etc…apoi stadionul/polivalenta. fusesem in 2004 in Cluj si intr-adevar era un oras oribil si ponosit…Dar incet incet s-a ridicat din cenusa lasata de Funar…si tiptil am inceput sa inteleg mergand la fata locului ca degeaba am orgoliu la anumite capitole unde realitatea e alta…"

Ai vreo lista unde se poate vedea ca aeroportul din Cluj are mai multe destinatii?


"realitatea e alta" pai frate in afara de evenimentele Clujului (care eu nu le-am negat niciodata) si faptul ca au si ei mall-uri, si au stadion nou si sala polivalenta inca nu mi-ai demonstrat ca Clujul e superior Timisoarei.



Catre octav1an: Nu stiu de unde ai numerele alea dar pe 2016 TM a avut 101000 turisti straini iar Cluj 100000 https://www.hotnews....ecare-judet.htm iar pe 2017 in semestrul 1 a avut cei mai multi turisti straini din Romania dupa Brasov https://www.digi24.r...-straini-780199

Aceasta postare a fost editata de ker: 12 noiembrie 2018 - 12:40

1

#99 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 noiembrie 2018 - 12:43

Pe mine ma intereseaza putin spre deloc numarul de turisti, ca nu sunt actionar pe la hoteluri sau pensiuni, dar ma intreb daca clujenii sunt invadati si ei de tantari? Au firma ce sa se ocupe de igienizarea strazilor sau de iluminatul stradal? Au contract pentru deszapezire pentru la iarna?
Cat despre mega-spectacole, m-ar interesa doar daca ar atrage tantarii in zona respectiva. :04:

Unui om de rand, nu are cum sa-i aduca niciun beneficiu numarul mare de turisti (parerea mea). Peste tot unde sunt multi turisti, au de castigat doar cei ce au afaceri sau lucreaza in domeniul turistic/hotelier sau conexe. Omului de rand nu-i aduce (numarul mare de turisti) decat preturi mari, aglomeratie, etc.
P.S. Sa nu-mi spuneti ca "turistii aduc bani in oras", ca astea sunt povesti... Aduc, dar in anumite buzunare, al caror stapani isi au grija lor si ii doare in 'paispe de noi.
1

#100 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 12 noiembrie 2018 - 15:49

ker. Perfect de acord cu tine. Și festivalurile ce?! Dacă pt unii sunt pe gustul lor pt alții nu. Ține și de gusturi. Pt mine Untoldul e egal cu zero. Mie nu îmi place genu de muzică. Și ca mine mai sunt destui, care au alte înclinații muzicale... Un festival nu prea înseamnă mare lucru. Noi mai avem și un minus față de restul orașelor țării: și anume că de la conducerea țării, de la București, am avut de-a lungul istoriei doar antipatii. Și niciodată nu am avut vreo susținere de la București! Ci din contra numai bete in roata! Iar multe știri și realități despre Timișoara au fost trunchiate și mincinoase. Și asta are un efect negativ asupra orașului și o percepție greșită în comparație cu celelalte orașe.

Aceasta postare a fost editata de codrut80: 12 noiembrie 2018 - 15:55

1

Arata acest topic


  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi