STP Timișoara Forum: DJ 691 - Largire la 4 benzi - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (18 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DJ 691 - Largire la 4 benzi între nodul A1 și Dumbrăvița

#321 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 11 ianuarie 2024 - 17:45

Sa inteleg ca proiectul de care in toamna ni se spunea ca va fi un "exemplu de bune practici" si un proiect de "asa da" nu e nimic decat o reasfaltare? Un proiect care de fapt nu prevede: rigole, accesul riveranilor, trotuare, piste velo, spatii verzi, asta vrea sa fie un exemplu de bune practici?
2

#322 Useril este offline   chapo 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 14 ianuarie 23

Postat 11 ianuarie 2024 - 21:57

Ți se pare că a fost recepționată lucrarea? Dacă a fost dat drumul la trafic, nu înseamnă că este gata, mai e de lucru.
2

#323 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 11 ianuarie 2024 - 22:35

Stiu ca inca se lucreaza, iar lucrarea nu e receptionata. Dar... din ce declara cei de la CJT, accesul la proprietati nu fac obiectul proiectului. Poate fi incadrat un astfel de proiect la bune practici?

"Accesurile la proprietăți nu fac obiectul proiectului tehnic autorizat pentru lărgirea la patru benzi a drumului județean, ele căzând în atribuția partenerului, Primăria Dumbrăvița. Din păcate, administrația locală Dumbrăvița nu a cuprins sumă în buget pentru executarea de accese auto sau trotuare cu accese pietonale”, ne-au transmis, miercuri, reprezentanții CJ Timiș

CJT pare ca se spala pe maini

Aceasta postare a fost editata de CristiPC: 11 ianuarie 2024 - 22:50

1

#324 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 969
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 11 ianuarie 2024 - 23:50

Eu cred ca erau prea presati de timp, ca sa nu piarda fondurile, si au zis sa puna 4 benzi de asfalt oricum or fi, sa se bifeze ca exista, si mai apoi dupa plangeri sau alte probleme o sa refaca "in ritmul lor", adica sa rada tot si sa lungeasca fain cativa ani lucrarile ca la orice proiect din Romania
2

#325 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1387
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 12 ianuarie 2024 - 08:45

Nu pot sa refaca, dupa receptia lucrarilor e gata. Ca si cu linia de troleibuz, nu au avut voie sa se atinga de ea 5 ani de la receptie.


Edit:
tocmai am gasit ceva interesant pe forumul peundemerg
limitare de viteza definitiva la 70 km/h pe sectiunea 2 ( centura - A1), evident, portiunile din localitate sunt deja limitate la 50, semnele sunt vizibile

Imagine postata


Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Elphax: 12 ianuarie 2024 - 09:39

4

#326 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 12 ianuarie 2024 - 14:46

Inca un semn irosit pe care nu il va baga nimeni in seama....doar zic.
0

#327 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 ianuarie 2024 - 22:26

O mizerie de lucrare porțiunea din Dumbrăvița, au asfaltat peste asfaltul existent. I-au interesat doar să deconteze banii pe fonduri europene și nimic altceva, nicidecum să facă o lucrare cum trebuie! Vorba aia, măcar se face ceva și atât s-a putut…

Trotuare, acces la proprietăți, infrastructura subterana, ape pluviale, piste de biciclete și alte cele nici nu au fost luate în calcul. Nu a văzut nimeni nici un proiect! În unele porțiuni drumul se îngustează rău de tot, tare sunt curios cum va fi după ce vor fi “desenate” benzile de încadrare. Iar în prealabil sunt niște serpuiri de te doare capul - exemplu zona Lidl (dinspre oraș), zona primăriei (dinspre autostrada).

Probabil sunt și ceva meciuri politice, nu știu, ca prea tac toți!
6

#328 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 ianuarie 2024 - 18:21

DJ691 - DNCT | Dumbrăvița - Centura Timișoarei | Stadiu lucrări 13.01.2024



Sursa: frameD Future PRODUCTIONS
4

#329 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 14 ianuarie 2024 - 10:34

Au facut ceva tiganie cu proiectul la reatribuire. Eu imi amintesc ca era prevazuta cel putin pista de biciclete de la un cap la altul.
1

#330 Useril este offline   chapo 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 14 ianuarie 23

Postat 14 ianuarie 2024 - 15:57

Link SEAP LOT 1 :https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100166239

Link SEAP LOT 2 :https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100159788

Puteți descărca documentația proiectului și vedeți ce și cum sau faceți un e-mai la cj pe 544/2001.
2

#331 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 ianuarie 2024 - 12:57

asa rapid pare ca lungimea pistelor de biciclete e mai mica decat a drumului. am sa analizez mai in detaliu ce e descris acolo.

II.1.4) Descriere succinta:
Prin prezentul contract se vor realiza lucrări așa cum sunt cuprinse in Proiectul Tehnic si anexele aferente acestuia. Prin prezentul contract vor fi realizate urmatoarele tipuri de lucrări: • lărgire la patru benzi a drumului pe lungimea de 7,175 km • piste de biciclete pe lungimea de 5,882 km • racordarea cu străzile laterale și amenajarea acceselor la proprietăți • amenajarea sensurilor giratorii • dispozitive de scurgere a apelor • elemente de siguranța circulației • iluminat în sensurile giratorii • amenajarea trecerii la nivel cu calea ferată • relocarea rețelelor de gaz • relocarea liniilor electrice LEA/LES Lucrările aferente prezentei documentații, vor fi realizate in conformitate cu prevederile caietului de sarcini, proiectului tehnic inclusiv anexele aferente acestuia, a documentației postate in SEAP si a legislației in vigoare.
1

#332 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 15 ianuarie 2024 - 14:14

De la bun inceput a fost vorba de piste de bicicleta DOAR pe sectorul centura-Gearmata.
0

#333 Useril este offline   chapo 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 14 ianuarie 23

Postat 15 ianuarie 2024 - 14:38

Câteva planșe se găsesc și pe forumul peundemerg AICI, dar probabil să fie vechi,chiar nu știu.
Puteți să descărcați documentația din link-urile de mai sus, dar pentru a deschide documentele vă trebuie un program(Shellsafe verify) parcă îi zice,sunt semnate electronic.
1

#334 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 ianuarie 2024 - 23:30

Vezi postareabizone, la 12 ianuarie 2024 - 22:26, a spus:

O mizerie de lucrare porțiunea din Dumbrăvița, au asfaltat peste asfaltul existent. I-au interesat doar să deconteze banii pe fonduri europene și nimic altceva, nicidecum să facă o lucrare cum trebuie! Vorba aia, măcar se face ceva și atât s-a putut…

Trotuare, acces la proprietăți, infrastructura subterana, ape pluviale, piste de biciclete și alte cele nici nu au fost luate în calcul. Nu a văzut nimeni nici un proiect! În unele porțiuni drumul se îngustează rău de tot, tare sunt curios cum va fi după ce vor fi “desenate” benzile de încadrare. Iar în prealabil sunt niște serpuiri de te doare capul - exemplu zona Lidl (dinspre oraș), zona primăriei (dinspre autostrada).

Probabil sunt și ceva meciuri politice, nu știu, ca prea tac toți!


Legat de ape pluviale, am observat ca pe anumite porțiuni au săpat și au început să pună ceva rigole, dar nu-mi dau seama dacă vor pune peste tot.

Un lucru bun este ca în Dumbrăvița nu vom vedea acei parapeți ca pe drumul de la centură la autostradă, au montat niște stâlpișori pe mijlocul drumului. Pe secțiunea de la Socar la centură încă nu au montat nimic si nu știu dacă au în plan.
0

#335 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1387
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 19 ianuarie 2024 - 09:15

Am trecut si eu in ultimele zile prin Dumbravita si am cateva observatii
- seara, fara marcaje e destul de nasol sa incerci sa mergi in paralel cu alta masina, mai ales ca nici iluminatul nu e OK - posibil sa fie unii stalpi deconectati din cauza santierului
- totusi nu mi se pare mai ingust drumul fata de portiunea dintre giratoriul Kaufland si Armoniei/II de la Brad. Ar fi interesant daca ar avea cineva timp si chef sa masoare :)
- e super stramt la Lidl unde sunt si benzi de facut stanga. Parca era vorba ca vor fi si giratorii din loc in loc, nu le-am observat
- inca o similaritate, si pe portiunea amintita sunt stalpi de troleibuz la fel de apropiati de bordura ca si in prima jumatate din Dumbravita - adica maxim 1 metru intre stalp si asfalt
- la multi stalpi am vazut ca e bordura inaltata, in rest sunt multe zone fara bordura - si pe cateva portiuni intre Kaufland si Lidl am vazut santuri - probabil vor fi rigolele mentionate mai sus de bizone

- stalpisorii aia sunt modelul de cauciuc, (cum sunt in oras pe Eneas la pista de biciclete) dar pusi cam des dar tot sunt mai buni decat bordurile din Mosnita, nu ocupa asa mult spatiu.
- cel mai aiurea mi se pare zona aceea cu curba (cu strazile Crisan si E Murgu) unde asfaltul este inaltat mult, la cel putin 2 curti este practic imposibil sa mai ai acces auto
2

#336 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 19 ianuarie 2024 - 10:30

Priectul cu desenele a fost postat, o fi fost "vorba" de giratorii "din loc in loc" dar se va face ca in proiect, adica unul singur la intersectia cu Balcescu
Ca erau bune mai multe...
0

#337 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 ianuarie 2024 - 16:36

Vor fi probleme mari pentru cei care stau pe strazile laturalnice si vor fi nevoiti sa intoarca la intersectia de la Lidl! Pe langa faptul ca traficul va creste mult mai mult si timpii de la semafoare sunt foarte scurti (iar benzile de incadrare foarte stramte), cei care vor lua stanga/dreapta (functie din care directie vor veni) nu vor putea intoarce, efectiv n-ai loc suficient in a intoarce. Chiar am intalnit o masina in trafic care a incercat sa faca acest lucru, insa nu a reusit si a trebuit sa faca mai multe manevre inainte/inapoi. Probabil va fi interzis sa intorci in intersectii si atunci va trebui sa te descurci pe strazile secundare, unde conectiile sunt tare haotice...
0

#338 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 22 ianuarie 2024 - 20:04

Vor face ca pe Rebreanu, parca vad, unde nu te lasa sa faci stanga direct sau sa intorci decat daca faci o manevra cu 1-2 strazi inainte pe o strada paralela.

Aceasta postare a fost editata de IlieB: 22 ianuarie 2024 - 20:05

0

#339 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 532
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 23 ianuarie 2024 - 22:56

Ce frumos e stalpul asta in sosea, sper sa nu fie inclus in sensul giratoriu si sa il lase asa afara in dulcele spirit mioritic <3
Imagine atasata: FullSizeRender-compressed.jpeg
0

#340 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 24 ianuarie 2024 - 09:30

^
Mda, aceeași situație era și pe 1 ianuarie, am trecut pe acolo și în 20, nimic schimbat.
Nu știu de ce s-au lăudat că ar fi terminat drumul în termen (31.12), porțiunea Autostradă-Socar Dumbrăvița este foarte ok, dar cea din comună este jalnică. Sunt porțiuni unde 2 roți merg pe un strat mai înalt de asfalt, iar celelalte 2 rămân pe stratul de uzură, nefiind egalizate nivelurile...
0

Arata acest topic


  • (18 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi