STP Timișoara Forum: Reteau de transport tramvaie (harta alternativa) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Reteau de transport tramvaie (harta alternativa) Evaluare topic: ****- 1 Voturi

#41 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 august 2009 - 22:46

Pai asta am spus: va fi harta orasului cu statiile reprezentate simbolic pe ea. Se da click pe statia dorita si se afiseaza timpii de asteptare.
0

#42 Useril este offline   Bogdan14 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 16 august 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

  Postat 28 august 2009 - 21:27

ce se mai aude de aceasta harta? :coolspeak:
0

#43 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 august 2009 - 10:08

Se lucreaza. Sunt amplasate deja pe harta statiile.
0

#44 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 ianuarie 2010 - 18:06

Sper sa postez in topicul potrivit. Am gasit aceasta harta cu traseele tramvaielor. Harta, zic eu, este foarte buna, indicand tot ce are nevoie un turist aflat in Timisoara, fiind usor de inteles pentru oricine. Singurul defect este prezenta liniei 3, care este desfiintata. In rest, e numai buna! :rolleyes: Nu o redimensionez, pentru a nu-si pierde din calitate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Netzplan_RATT_korrigiert_II.png

0

#45 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 23 ianuarie 2010 - 18:19

:rolleyes:
0

#46 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 februarie 2010 - 23:45

Vezi postareacaius, la 23 Jan 2010, 18:06, a spus:

Sper sa postez in topicul potrivit. Am gasit aceasta harta cu traseele tramvaielor. Harta, zic eu, este foarte buna, indicand tot ce are nevoie un turist aflat in Timisoara, fiind usor de inteles pentru oricine. Singurul defect este prezenta liniei 3, care este desfiintata. In rest, e numai buna! :) Nu o redimensionez, pentru a nu-si pierde din calitate.


Foarte tare! Felicitari cui a facut aceasta harta! Cu exceptia necorespunderii usoare a unor directii (virajul spre Gara de Nord apare ca linie dreapta, de pilda), harta e foarte clara, usor de parcurs si ajuta la o informare eficienta. E semnificativ mai clara decat cea din mijloacele de transport.
0

#47 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 februarie 2010 - 01:00

Propun harta completata / actualizata (am scos linia 3 tramvai si am propus o varianta de gri pentru liniile de troleibuz, doar pentru a se vizualiza eventualele posibilitati de transbordare). Tot pentru calitatea imaginii, nu am micsorat fisierul. (scuze anticipate.)

Imagine atasata: Netzplan_cu_autobuze_copy.jpg
0

#48 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 februarie 2010 - 01:29

Mie unuia îmi place :)
0

#49 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 17 februarie 2010 - 18:46

Frumos garcon, numai ai uitat sa treci 9-le pana la Ciarda Rosie(cu o alta culoarea, pt ca circula doar de luni pana vineri).
0

#50 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 februarie 2010 - 18:55

Eu sincer nu-s prea impacat cu structura Gara-Dambovita, insa in rest nota 10 FELICITARI! :017: :lol:
0

#51 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 februarie 2010 - 13:31

Si portiunea 700-Gara N este putin confuza, dar nu cred ca sunt necesare foarte multe detalii. Ai putea pune si liniile de autobuz pe langa cele de troleibuz. In rest, felicitari!
0

#52 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 februarie 2010 - 13:33

daca s-ar mai pune si autobuzel la harata existenta, harat ar fi un pic confuza.
0

#53 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 18 februarie 2010 - 21:43

Lorand, de ce crezi lucrul asta, ca ar fi mai confuza? Ar fi doar cateva linii in plus pe acea harta. Gandeste-te la hartile cu transportul public din marile orase ale lumii (de ex. Paris) cate linii de toate culorile vezi pe acele harti si tot reusesti sa te ghidezi (trebuie totusi sa ai simtul observatiei nitel dezvoltat).
Sunt de parere ca nu afecteaza cu nimic harta, daca ar aparea si cateva linii care sa reprezinte traseele autobuzelor, intrucat omul strain ar stii cu ce linii ar putea face corespondenta la o anumita statie.

Felicitari garcon pentru harta refacuta! :ico3:
0

#54 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 februarie 2010 - 01:11

Vezi postareaViktor, la 17 Feb 2010, 18:46, a spus:

Frumos garcon, numai ai uitat sa treci 9-le pana la Ciarda Rosie(cu o alta culoarea, pt ca circula doar de luni pana vineri).


Am trecut-o alaturat.
Atasament Netzplan...neu_copy.jpg


Vezi postareaNDY, la 18 Feb 2010, 13:31, a spus:

Ai putea pune si liniile de autobuz pe langa cele de troleibuz.


Cand o sa am ceva mai mult timp, o sa incerc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Netzplan_cu_autobuze_neu_copy.jpg

Aceasta postare a fost editata de garcon: 23 februarie 2010 - 01:17

0

#55 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 februarie 2010 - 01:14

Vezi postareacseh_17, la 17 Feb 2010, 18:55, a spus:

Eu sincer nu-s prea impacat cu structura Gara-Dambovita


Nici mie nu prea imi place structura din zona aceea. Cred ca singura solutie ar fi sa se recurga si la linii in unghi de 45 de grade. Este stiut ca astfel de scheme au fie numai unghiuri drepte, fie unghiuri drepte si unghiuri de 45 de grade. Eu am lucrat pe baza hartii create deja numai cu unghiuri drepte. Tocmai in zona Dambovita, indicarea aplecarii spre sud a traseului, pentru a se intalni cu linia tramvaiului 9, ar fi o varianta care sa sustina claritatea schemei.

Vezi postareacaius, la 18 Feb 2010, 21:43, a spus:

Gandeste-te la hartile cu transportul public din marile orase ale lumii (de ex. Paris) cate linii de toate culorile vezi pe acele harti si tot reusesti sa te ghidezi (trebuie totusi sa ai simtul observatiei nitel dezvoltat).


Cred ca Timisoara are o retea nu prea extinsa pentru a putea fi redata clar pe trei harti diferite (pentru tramvaie, troleibuze si autobuze, fiecare eventual cu indicarea sumara a posibilitatii de transbordare spre celelalte mijloace de transport), sau chiar pe o singura harta. Este un demers foarte greu, dar nu imposibil.

Multumesc tuturor pentru aprecieri. Vreau sa subliniez insa ca eu nu am decat meritul ca am adaptat harta, autorul fiind un altul.
0

#56 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 februarie 2010 - 16:54

Vezi postareagarcon, la 23 Feb 2010, 01:14, a spus:

Nici mie nu prea imi place structura din zona aceea. Cred ca singura solutie ar fi sa se recurga si la linii in unghi de 45 de grade. Este stiut ca astfel de scheme au fie numai unghiuri drepte, fie unghiuri drepte si unghiuri de 45 de grade. Eu am lucrat pe baza hartii create deja numai cu unghiuri drepte. Tocmai in zona Dambovita, indicarea aplecarii spre sud a traseului, pentru a se intalni cu linia tramvaiului 9, ar fi o varianta care sa sustina claritatea schemei.


Eu zic ca merita o incercare.
0

#57 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 februarie 2010 - 03:06

In lumina noilor modificari ale traseului liniei 5 tramvai, alaturat propunerea de harta actualizata. De asemenea, postez si propunerea de harta cu traseele troleibuzelor. Scuzati ca am patrat dimensiunea fisierelor atat de mare (pentru claritate).


Imagine atasata: 10_03_01_Netzplan_ok_copy.jpg
Imagine atasata: 10_03_01_Netzplan_Trolleybusse_copy.jpg

Aceasta postare a fost editata de garcon: 27 februarie 2010 - 03:27

0

#58 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 februarie 2010 - 09:57

FELICITARI!

Ce-a de troleibuze este mai mult ca reusita! Ceea ce nu ai treusit la tramvaie (adica transpunerea cat mai reala pe harta a locatiilor) ai reusit pedeplin la trolee. :coolspeak: <_<
0

#59 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 februarie 2010 - 10:52

Cand ma uit pe harta "firobuzelor", imi sare in ochi faptul ca avem un grup de 3 linii cu portiuni de traseu comun in partea de sud a orasului si un grup de patru linii la fel cu portiuni de traseu comun in partea de nord a orasului, cele doua grupuri fiind total separate unul de celalalt, neexistand nici macar o linie care sa faca legatura intre cele doua grupuri respectiv sa faca partial parte si dintr-un grup si din celalalt. Nu cred ca se intalneste o asemenea situatie prea des in alte orase si ma refer aici la transportul electric, nu la auto. Am avut candva linia 12 care cel putin pe aceasta harta ar fi facut o legatura intre cele doua grupari chiar daca cu una din ele doar tangential fara sa aibe si o statie comuna. De aceea propuneam candva pe forum ca una din liniile din Girocului sa mearga pana la Gara (in locul expresului) sau pana in Lipovei, astfel aceste doua grupari ar fi unite. In conditiile actuale ale crizei, aceasta propunere pica insa in viitor, cine stie, poate....
0

#60 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 27 februarie 2010 - 13:40

Eu am o nelamurire in legatura cu harta troleibuzelor. De ce la linia 14 la statia "Cimitirul Eroilor" (statia imediata dupa Mall, spre I.I. de la Brad) ai pus semnul "<" Eu stiu ca opreste in statia aceea in ambele sensuri (si la dus, si la intors). B)
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi