STP Timișoara Forum: Linia Expres 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (24 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 2 Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 octombrie 2010 - 21:41

Ca sa nu "vorbim vorbe" :)

Imagine atasata: e2.jpg
0

#22 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 octombrie 2010 - 22:00

Pai nu apare. Pe sensul Stuparilor > AEM, e statia Stuparilor - Complex Euro si sare la P-ta C. Europei...
0

#23 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 05 octombrie 2010 - 22:21

Vezi postareaNDY, la 05 octombrie 2010 - 20:47, a spus:

Acum totusi...un sofer sa nu stie bine statiile? Chiar si eu, care circul din an in Pasti stiu majoritatea statiilor de pe majoritatea traseelor de autobuz. Sa nu mai punem si OBC-ul care il au soferii in fata. Cum sa fie posibil ca un sofer sa nu stie statiile? Si mai mult decat atat, cine l-a distribuit acestei linii daca nu stie bine traseul?

Schimbarea de trasee de la o coloană la cealaltă s-a produs de la o zi la alta, fără ca cineva să-i pună în temă pe şoferi. Aceştia s-au trezit că din senin, începând cu ziua următoare vor deservi cu totul alte trasee decât cele cu care au fost obişnuiţi. Cel puţin în cazul meu, acum sunt nevoit să fac aspiratură pe liniile 21, 28, E4, pt că nu am habar de traseu şi de staţii. Motivele pt care cei din conducerea secţiei nu au catadicsit să ne anunţe cu câteva zile înainte de a se produce manevra, îmi scapă.
Cum sa fie posibil ca un sofer sa nu stie statiile? Si mai mult decat atat, cine l-a distribuit acestei linii daca nu stie bine traseul?
E foarte simplu! După ce 15 ani ai lucrat pe aceleaşi trasee, nu-ţi trece prin minte că dintr-o dată vei fi pus să lucrezi pe cu totul altele.
0

#24 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 octombrie 2010 - 22:24

De ce se produc aceste treceri de la o coloana la alta?
0

#25 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 05 octombrie 2010 - 22:24

Vezi postareaVisor, la 05 octombrie 2010 - 22:00, a spus:

Pai nu apare. Pe sensul Stuparilor > AEM, e statia Stuparilor - Complex Euro si sare la P-ta C. Europei...

Nici nu este! Într-o vreme a fost (cam două săptămâni), dar apoi s-a desfinţat.

Vezi postareaVisor, la 05 octombrie 2010 - 22:24, a spus:

De ce se produc aceste treceri de la o coloana la alta?

Dacă aş şti, ţi-aş spune. Ştii cum e la noi. Dacă un lucru merge cât de cât bine, trebuie schimbat.
0

#26 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 octombrie 2010 - 22:35

Asta chiar e magarie... M-am gandit la ceva motive posibile, dar nu-mi dau seama... Atat timp cat ai soferi repartizati deja pentru coloanele cu liniile lor, pentru ce sa-i mai schimbi? Doar sa-si aminteasca traseele?... :) Mai ales ca nu s-au mai infiintat, desfiintat nimic.
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 octombrie 2010 - 22:38

Vezi postareaVisor, la 05 octombrie 2010 - 22:00, a spus:

Pai nu apare. Pe sensul Stuparilor > AEM, e statia Stuparilor - Complex Euro si sare la P-ta C. Europei...

Eu credeam ca intrebi de statia Div 9 Cavalerie. N-am fost atent la ce sens te referi. :)
0

#28 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 octombrie 2010 - 22:44

Da, de Div. 9 Cavalerie am intrebat, doar ca statia de care intrebam era aceea spre sensul AEM, dupa ce a facut "bucla" din Lipovei.:)
Oricum, bine ca n-au lasat-o, e destul statia Div. 9 Cavalerie (>Pomiculturii), ca nu pierzi timpul daca ocolesti "bucla" Lipovei - STuparilor, face doar 8 min max., iar cealalta statie Div. 9 C. era inca o oprire in graficul si asa destul de stramt, din cauza coloanelor pe ambele sensuri Posta Mare - Complex Studentesc si P-ta C. Europei - Bastion.
0

#29 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 19 octombrie 2010 - 20:01

Am o rugaminte, sa se posteze plecarile zilnice, inclusiv sambata si duminica, pentru toate statiile.
0

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 octombrie 2010 - 21:42

Poftim: Fisier atasat  E2.xls (67K)
Number of downloads: 1055
0

#31 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 19 octombrie 2010 - 22:24

Multumesc.
0

#32 Useril este offline   adrians 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 02 noiembrie 10

Postat 05 noiembrie 2010 - 13:27

Din 27.10.2010 pina ieri, 4.11.2010 cind ies de la serviciu, intre orele 18 - 19 Expresul doi ori a circulat cu intirziere (la 20 de minute dupa ora la care trebuia sa vina) ori a sarit peste o cursa si in plus a intirziat aproximativ 10 minute peste ora la care trebuia sa vina. Astfel un coleg a stat 50 de minute in conditiile in care in 40 de minute ajungea pe jos acasa. Nu puteti da vina pe traficul intensificat pentru ca nu s-a produs asa ceva. In expres-ul de ieri, ora 18 (care a venit la fix) l-am auzit pe sofer conversind cu un amic despre un coleg de ruta, care sta la capat, si n-are chef sa-si faca cursa la timp. De ce tineti astfel de soferi? Nu e suficient ca ne platim biletul sau abonamentul? Trebuia sa pierdem atita timp "ca prostii" cum zicea respectivul sofer?
0

#33 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 noiembrie 2010 - 13:45

Am mutat aici postul dvs. intrucat mai exista deja un topic despre linia E2.

Daca soferul statea la capat, acest lucru este vazut pe monitor de catre dispeceri, care ar fi trebuit sa-l anunte. :blush:
Ori, din cauza ca se mergea la pierdere (pentru a pierde o tura), in acel interval trebuiau sa intre la grafic, asta presupunand, ori sa alerge, pierzand pauza, ori sa stea mai mult la capat decat e prevazut pe rafic. Probabil acel sofer a tras pe dreapta, nevrand sa-si piarda pauza de masa. E doar o presupunere personala.
0

#34 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 noiembrie 2010 - 17:59

Ca întotdeauna: notaţi numărul de înmatriculare al autobuzului şi ora la care intră în staţie, pentru a putea fi stabilit ce s-a întâmplat acolo.
0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 noiembrie 2010 - 20:42

Intre orele 18-19 pe traseu sunt 3 vehicule si timpul de asteptare ajunge la 30 de minute.
La aceasta ora (20:40), dupa cum se observa din imaginea de mai jos, vehiculele de pe traseu nu au o intarziere mai mare de doua minute fata de grafic (rosu inseamna intarziere si albastru avans. In dreapta aveti minutele)

Imagine atasata: e2.jpg
0

#36 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 noiembrie 2010 - 21:05

Acest lucru nu este iesit din comun pt. E2. Eu la mall in am stat odata 20 de min in statie, dupa care am luat-o pe jos catre Soarelui. E2 m-a ajuns in Complex, de unde l-am si luat. Nu trebuie sa uitam nici faptul ca E2, dupa parerea mea, are si ruta cea mai "plina cu trafic", ca s-o zic asa.
Aici se pune problema si daca s-a schimbat orarul recent, si daca tablele din statie au fost schimbate. (P.S. @adrians, despre ce statie ar fi vorba?)

Aceasta postare a fost editata de lorand: 05 noiembrie 2010 - 21:06

0

#37 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 06 noiembrie 2010 - 13:25

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 05 noiembrie 2010 - 20:42, a spus:

Intre orele 18-19 pe traseu sunt 3 vehicule si timpul de asteptare ajunge la 30 de minute.
La aceasta ora (20:40), dupa cum se observa din imaginea de mai jos, vehiculele de pe traseu nu au o intarziere mai mare de doua minute fata de grafic (rosu inseamna intarziere si albastru avans. In dreapta aveti minutele)

Atasament e2.jpg


La ora aceea 20.40 intotdeauna merg la grafic, timpul intre ele fiind de 30 min. Problema e de la ora 14 pana la 19 cand traficul stresant e de la Complex Studentesc - Bastion - P-ta Marasti - P-ta C. Europei si invers (!).

Problema programului E2 este:
- timpul pauzei / tura este doar la AEM, ceea ce inseamna intarzieri pe traseu, ajungand la capatul 2 (Stuparilor) cu intarzieri foarte mari, plecand si de acolo cu intarzieri, nefiind minute de stationare, iar de aici incolo pana la AEM, va dati seama cat de acumulate sunt intarzierile, plus intalnirea cu traficul inca o data. AStfel ajunge la AEM ca si trebuie sa plece, degeaba e pauza de stationare acolo. Calatorii de pe traseu, mai ales cei de pe sensul Stuparilor > AEM, va dati seama cat au de asteptat...

Rezolvare:
- impartirea pauzei de la AEM, dand cateva minute si la Stuparilor
- astfel, autobuzul ajungand cu intarziere la Stuparilor, va putea pleca de acolo, in grafic, ori cu intarziere mai mica decat in prezent, iar daca ajunge mai repede, stationeaza, doar e capat
- rezulta: timpii de pe tabelele sensul Stuparilor - AEM vor trebui schimbati cu + cateva minute mai tarziu, astfel calatorii de pe acel sens nu vor mai astepta din cauza intarzierii de pe sensul AEM > Stuparilor.
0

#38 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 noiembrie 2010 - 21:07

Sau pur-si-simplu alocarea in plus a 5 minute la grafic... Astfel combinat cu impartirea pauzelor ==> o circulatie muuult mai lejera, dar insa tot nu perfecta.
0

#39 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 06 noiembrie 2010 - 21:12

Ar fi prea mult timpii de asteptare in orele de varf, ca s-ar ajunge la intervalul de 30 min. Acum e de 24 - 25 si e destul de "intins" intervalul.
Pana in 2006 circulau lejer tot 3 unitati, interval 20 min, dar s-au dus vremurile alea. :cry:
0

#40 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 noiembrie 2010 - 21:16

S-au duss... si numarul masinilor s-a dublat pe putin...
0

Arata acest topic


  • (24 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi